Ana sayfa Donanım Mac’te Veri Depolama

Mac’te Veri Depolama

0

Mac OS X”te Depolama ve Disk Kullanımı


Veri teknolojileri o denli hızlı bir gelişim ve değişim gösteriyor ki, şu anki kullanıcıların birçoğu Gigabayt teriminin neredeyse sınırsız bir depolama anlamına geldiği ve bu çekicilikle pazarlandığı zamanları hatırlıyor. Tabi ondan daha sonraki zamanlarda Terabayt aynı muameleyi gördü. özellikle İnternet altyapı ve veri transfer hızlarının gittikçe yükseldiği günümüzde, bu gelişimin son kullanıcıya olan tezahürü, her zaman daha fazla dijital depolama alanı olarak görünüyor.
 
Mac
özellikle gelişmiş ülkelerdeki ortalama bir kullanıcının İnternet kullanımı istatistikleri göz önüne alındığında her geçen gün çok daha fazla depolama alanına ihtiyaç olduğu ortada. Hâlbuki çok değil, bundan 15 yıl öncesine kadar bilgisayarlarımızda sadece belirli metin dokümanları ve tablolar bulunduruyorduk. Artık ortalama bir bilgisayarın içinde bile binlerce ses ve görüntü dosyasının olması gayet normal. Sıkıştırma teknolojilerinin de ilerlemesi ile DVD kalitesindeki bir filmi sadece birkaç gigabayta sığdırmak mümkün oluyor ancak, hangimiz sadece tek bir filmle yetinebiliriz ki?

 

Bunlara bir de her geçen dün daha da yaygınlaşan mobil fotoğraf ve video cihazları sayesinde iyice kabaran kişisel fotoğraf ve video albümlerini de ekleyin. Akıllı telefonların her geçen gün biraz daha artan kabiliyetleri doğrultusunda oluşan kişisel multimedya arşivlerini de es geçmezsek, veri depolama alanlarına olan ihtiyacın her geçen gün arttığı gerçeği iyice su yüzüne çıkacaktır.

Tüm bu değerli kişisel bilgilerin, kolay ve hızlı ulaşılabilir bir yerlerde el altında durması seviyesi her ne olursa olsun tüm bilgisayar kullanıcılarının ortak ihtiyacı. Buna tabi ki, üstün multimedya özellikleri ile Mac kullanıcıları da dahil.
 

Filmler ve müzik dosyalarının haricinde ortalama bir Mac kullanıcısının iTunes multimedya platformu içerisindeki ek uygulama ve bilgileri bile oldukça fazla boyutlarda veri depolama ihtiyacı çıkartabiliyor.

Tüm bu gelişmeler, son kullanıcının her geçen gün daha fazla alana ihtiyacı olmasının yanında, hali hazırdaki tüm bilgilerinin yedeklenme ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Zira artık tüm değerler dijital olarak bilgisayarların içerisinde. MacLine”ın bu sayısının Okuyucu Mektupları köşesinde bir okurumuza verdiğimiz cevapta olduğu gibi Mac OS X içerisinde de Time Machine adı verilen yedekleme sistemi bile bu tip harici depolama alanlarının ne kadar elzem olduğu hakkında yeterli bilgiyi veriyor.

 

İhtiyacı tanımlamak
Konuya, genel olarak her geçen gün artan veri alanı ihtiyacını belirleyerek makul bir girizgah yaptıktan sonra farklı ihtiyaçlar için farklı veri depolama sistemlerinin çözüm önerisi olarak sunulduğunu belirtmeliyiz. Bazı kullanıcılar bu tip veri depolama ünitelerini veri / sistem yedeklemek veya devasa boyutlu dosyalar saklamak için kullanırken, bazı kullanıcılar ise bu cihazları sadece iki bilgisayar arasında veri alışverişi amacıyla kullanıyorlar. Bir diğer kullanıcı modeli ise veri depolama cihazlarını müzik, video ve fotoğraf gibi multimedya arşivlerini saklamak ve diğer cihaz veya tabletleri ile paylaşmak adına kullanıyor. Sözün özü, ortalama bir kullanıcı için bu ihtiyaçların hepsinin veri depolama çözümleri sayesinde giderildiğini göz önüne alıyoruz.
 
Akla gelen ilk çözüm: Daha geniş kapasiteli bir dahili sabit disk
Veri depolama ihtiyacı belirdiğinde akla gelen ilk çözümlerden biri Mac”inizin hali hazırda içerisinde yer alan ve fakat sizin için yeterli olmayan dahili sabit diski, daha büyük kapasiteli bir sabit disk ile değiştirmek. Lakin bu işlem her zaman dışardan göründüğü kadar kolay olmayabilir.
 

 

Mac”inizin dahili sabit diskini değiştirmek için dikkat edilmesi gereken ilk şey onun modeli. Kolları sıvamadan evvel öncelikle suport.apple.com/manuals adresine girerek Mac”iniz için açılmış yeni bazı yükseltmelerin olup olmadığını kontrol etmeniz fayda sağlayacaktır. Yine aynı adresten Mac”iniz içerisinde olan dahili sabit diskin “user serviceable” olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekiyor. Unutmadan belirtilmeli ki, Apple bu tip donanım yükseltmelerinde her zaman Apple sertifikasına sahip teknisyenlerin müdahil olmasını tavsiye ediyor.
 
Gerek iMac, gerekse MacBook Pro”nun dahili sabit diskini değiştirmek için genellikle bir tornavidadan daha fazla şeye ihtiyacınız yoktur. Bu tip mekanik değişimlerin nasıl yapılacağına dair onlarca video ve yazılı kaynağı İnternet”te de kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak yine de önerimiz, ne yaptığınızdan tamamıyla emin değilseniz ve bu tip işlerde tecrübe sahibi değilseniz, bunu sertifikalı bir Apple servisi aracılığı ile yapmanız olacaktır. Değişimi kendi başınıza yapmanız demek, oluşabilecek herhangi bir arıza veya aksilik risklerini de kabul etmeniz anlamına geliyor.

 

iMac gibi masaüstü bilgisayarlar bünyelerinde genellikle 3,5 inçlik sabit diskler barındırırlarken, MacBook Pro gibi taşınabilir modelleri ise daha ince ve hafif olan 2,5 inçlik dahili sabi disk modelleri barındırırlar. Sabit diskinizi değiştirirken dikkate almanız gereken belki de ilk husus budur. Şu anki fiyat politikalarına bakıldığında 3,5 inçlik sabit diskler için 2TB, 2,5 inçlik sabit diskler için ise 500GB”lık kapasiteler ihtiyacı karşılar görünmekte.
 
Modern bazı Mac”ler, eski tip P-ATA yerine, SATA sürücü bağlantı tiplerini kullanmaktalar. Daha hızlı veri akışı sağlayan bu bağlantı tipinin sizin Mac”inizle uyumlu olup olmadığını da yukarıda verdiğimiz adresten öğrenmeniz mümkün.

 

Yeni bir dahili sabi disk alımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de diskin RPM (Revolutions Per Minute) hızı. Bu hızı basitçe, sabi diskin dönüş hızı olarak tanımlamak mümkün. Sabit disk ne kadar hızlı dönerse, Mac”iniz içerisindeki bilgilere o kadar hızlı ulaşacağından, dahili sabit disklerin RPM hızları Mac”inizin genel hızına direk etki eden elementlerden biridir diyebiliriz. Hız testleri göz önüne alındığında 4200RPM veya 5400RPM”lik sabit disklerin alternatifi olan 7200RPM”lik disklerin verdiği ekstra hızın, aralarındaki fiyat farkını rahatlıkla karşılayacağını görüyoruz. Sonuç olarak dahili sabit disklerinizin 7200RPM”lik dönüş hızı değerlerinde olmasına özen gösterin.
 
Dahili sabit diskler konusunda son yıllarda ortaya çıkan en büyük yenilik kuşkusuz Solid-State Drives yani SSD”ler. SSD”leri içerisinde konvansiyonel sabit diskler gibi hareket halinde olan herhangi bir parça bulunmuyor. Aynı zamanda bilindik sabit disklerden çok daha hızlı veri akışı sağlarken, daha az bir güce ihtiyaç duyuyorlar. SSD ile çalışan bir Mac”te bu hız farkını rahatlıkla gözlemleyebilmek mümkün. Buna mukabil SSD”ler henüz bilindik sabit diskleri ortadan kaldıracak kadar maliyet avantajına sahip değiller ve kapasiteleri henüz sabit diskler kadar genişleyemedi. Ancak yine de MacBook Air”ler ile kullanım alanı yavaş yavaş genişletilen SSD”ler ile ilgili 2012 yılının sonlarına doğru beklenen yeni MacBook Pro serisinde de bizleri sürprizlerin beklediği sızan haberler arasında.

 

Hatırlatmakta fayda var, yenisi ile değiştirilen dahili sabit diskinizi masa üzerinde herhangi bir yere sabitlemek sureti ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Optik Diskler
Yeni bir dahili sabit disk sizin için uygun bir çözüm değilse, her ne kadar yavaş yavaş rafa kaldırılsalar da optik sürücü çözümleri halen bir veri depolama ve yedekleme alternatifi olarak geçerliliklerini korumaktalar. Mac”inizin sabit diskinde yer açmanın en kolay yolu, içerisindeki bilgilerin bir kısmının başka bir medya üzerine alınması kuşkusuz. Bu işlemin de en kolay ve ucuz yolu ise halen, optik sürücüler yani CD ve DVD”ler.

Bilindiği üzere boş bir veri CD”si yaklaşık olarak 700MB civarında, boş bir DVD ise yaklaşık olarak 4,3GB civarında bir veriyi depolayabilir. Tabi herhangi bir optik sürücü barındırmayan MacBook Air kullanıcısı iseniz, bu opsiyon için USB bağlantılı bir optik DVD yazıcı edinmeniz şart. Bunun için Apple”ın da piyasada olan ve MacBook Air SuperDrive ismi verilen bir DVD yazıcı ve okuyucu olduğu gibi, üçüncü parti üreticilerin de çok fazla sayıda ürünü mevcut.
 

Eğer, normal bir boş DVD”nin 4,3GB”lık alanından daha fazla bir alana ihtiyaç duyuyorsanız da çift taraflı (Dual Layer) DVD”leri de tercih edebilirsiniz. Bu konuda bir başka alternatif de Blu-Ray diskler. Ancak belirtmek gerekir ki Mac OS X halen Blu-Ray teknolojisi ile kaydedilmiş filmler oynatma desteğine sahip değil. Ancak Blu-Ray disklerine Mac bilgisayarınızla kolaylıkla veri depolaması yapabilirsiniz.

 

Masaüstü çözümleri
Optik sürücülere veri depolamanın negatif yanlarından biri verilerin her zaman elinizin altında bulunamaması ve optik sürücü medyalarının uzun ömürlü ve güvenilir olmaktan uzak oluşları olarak sayılabilir. Neyse ki, mühim verileri depolamak ve/veya yedeklemek adına başka çözümler de mevcut.

Bunun için belki de en güvenilir çözüm, masaüstü bir harici sabit disk çözümü olacaktır. Bu harici diskler Mac”inize FireWire, USB, eSATA veya Thunderbolt protokolleri ile bağlanabilirler. Bu protokollerin her biri farklı sistematiklerle çalıştığından veri akış hızları da değişiklik gösterir.

Bu tip masaüstü harici diskler vasıtasıyla belki de yüzbinlerce dosyayı Mac”iniz ile anında erişebilir hale getirebilirsiniz. üstelik Mac”inizin hali hazırda kullandığı dahili sabit diski de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Piyasadaki istisnasız tüm Mac”lerde USB 2.0 veri yolu kapısı bulunuyor. Ancak Apple USB 3.0 protokolü için henüz bir şey yapmış değil. Piyasada bulunan USB 3.0 sabit diskleri USB 2.0 hızı ile tüm Mac”lerde sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Kullanımlarının her geçen gün yaygınlaşması ile çok yüksek boyutlarda saklama kapasitesi olan masaüstü harici sabit disk modelleri fiyat avantajını da beraberinde getiriyor. Ortalama 150 TL gibi bütçelerle, orta vadede işinizi rahatlıkla görebilecek kapasitedeki masa üstü harici sabit disklerden birine sahip olabilirsiniz. üstelik, piyasada birçok marka ve model de rahatlıkla bulunabiliyor.

 

USB Stick”ler ve SD Kartlar
Masa üstü harici sabit diskler Mac Pro ve iMac gibi taşınmayan Mac”ler ile kullanıma daha uygun olsa da MacBook Air ve MacBook Pro gibi mobil Mac”ler için daha portatif harici saklama alanları alternatifleri de mevcut. Konu mobiliteye geldiğinde artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelen USB stick”ler ve tabi ki SD kartlar devreye giriyor.
 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık 32 hatta 64 GB”a kadar saklama kapasitesi sağlayan USB stick”ler de kullanılır oldu. İhtiyaca oranla oldukça fazla saklama kapasitesine sahip olabilen bu ufak ama mucizevi cihazlar sayesinde özellikle mobil veri taşıma oldukça basit bir hale geldi. Ekseriyeti USB veri yolu kapılarını kullanan USB stick”ler belki de bu kullanım kolaylıkları ve ucuzluklarıyla daha uzun süre popülaritelerini koruyacaklar.

Aynı zamanda benzer ve fakat farklı bir yapı ve çalışma prensibine sahip SD kartlar da mobil saklama ve veri transferi ihtiyacına alternatif çözümler getiriyorlar. Yapılan çoğu teste göre USB stick”lerden çok daha hızlı veri akışı sağlayan bu teknolojiyi MacBook Pro”larla kullanmak mümkün iken, bu girişe MacBook Air modelleri henüz direkt destek vermiyor. Ancak kullanılacak ekstra aparatlarla MacBook Air”lerde de SD kart ayrıcalığını deneyimlemek mümkün.

 

Her iki çözüm de gerek kullanım kolaylıkları gerekse kolay erişilebilme ve taşıyabilme özellikleri ile öne çıkıyor ve veri yedeklemeden ziyade veri transferi konusunda oldukça efektif çözümler sunuyorlar.
 

Taşınabilir sabit diskler
Bir SD kart veya USB stick”ten daha fazla saklama kapasitesine sahip ancak yine de kolay aşınabilir bir depolama çözümü ne ihtiyacınız varsa, taşınabilir harici sabit diskler sizin için en uygun tercih olacaktır.

Bu çözümde akılda tutmakta yarar olan bir şey var o da, söz konusu mobilite ihtiyacını saklama kapasitesinden ödün vermeden kullanabilmek için ekstra fiyat ödemeniz gerektiği. Masa üstü harici sabit disklerle hemen hemen aynı çalışma prensibine sahip olan bu taşınabilir harici diskler, daha hafif ve kolay taşınabilir olduklarından aynı saklama kapasitelerine sahip olsalar da daha pahalıya satılıyorlar. Yukarıda özellik ve kullanım alanlarından bahsettiğimiz masa üstü harici disklerden tek farkları 3,5 inç yerine 2,5 inç kalınlığında disk kullanmaları olan bu diskler, çok daha hafif ve küçük olmalarıyla daha ziyade mobil kullanım için tasarlanmış vaziyetteler.
 

 

 

iCloud
Son yıllarda popülerliği giderek artan ve yetileri de doğru orantılı olarak hissedilmeye başlayan bulut bilişim Apple için de önemli bir husus haline geldi. Bulut bilişimin Apple kullanıcıları için geliştirilmiş özel bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz iCloud ise, artık tamamıyla bir veri depolama aracı olarak görülebilecek kıvama geldi.
İnternet hızlarının oldukça gelişim gösterdiği ve mobilitenin hiç olmadığı kadar önem kazandığı günümüzde fiziksel saklama çözümlerinden bambaşka bir yerde duran bulut bilişim çözümlerini de soyamıza eklemek istedik.

 

iCloud özetle, Apple kimliğinizi kullanarak iTunes”a ihtiyaç duymadan İnternet üzerinden istediğiniz tüm verileri yedekleyebildiğiniz, sadece Mac”lere değil diğer iOS cihazlarınızla da (iPhone, iPod touch, iPad, vs.) bu bilgileri gerçek zamanlı olarak senkronize edebildiğiniz ve çektiğiniz fotoğrafları veya diğer multimedya dosyalarını, Mac veya PC dahil, bir çok cihaza anında yollayabildiğiniz bir Apple servisidir.
 
iCloud ile iTunes kullanmadan cihazınızın yedeğini internet bağlantısı (Wi-Fi) üzerinden yedekleyebilir, Kişiler (Contacts), Takvim (Calendar), Yer İmleri (Bookmarks), Notlar (Notes), vs. gibi önemli bilgilerinizin otomatik olarak senkronize edilmesini sağlayabilir veya fotoğraf yayını (Photo Stream) sayesinde bir cihazınızda çektiğiniz fotoğrafı anında diğer cihazlarınızla da (iPhone, iPad, iPod touch, Mac, PC, Apple TV, vs.) paylaşabilirsiniz. üstelik bunları gerçekleştirmek için bir internet erişimi haricinde fiziksel hiçbir şeye gerek duymadan yapabilmek mümkün.

 

Teknoloji evriminin gittiği yön olarak bulut bilişimin bundan sonar hem saklama hem de yedekleme amaçlı veri depolamasında başat rolü üstleneceğini kestirmek zor değil. Bu nedenle kullanıcıların bir çoğu artık bulut bilişim çözümlerine çok daha yakınlar. APEX”in bu konudaki ciddi girişimi iCloud hakkında derginiz MacLine”ın geçmiş sayılarında da çok detaylar bilgiler bulabilmeniz mümkün.

 

Veri depolama, veri transferi ve veri yedekleme ile ilgili Mac kullanımı esnasına ihtiyaç olabilecek durumlara akla gelen ilk çözümleri sıralamaya çalıştık. Unutulmamalı ki, her ne kadar Mac”ler veri yönetimi ve veri güvenilirliği bakımından oldukça ilerde olsa da yedeklemenin önemi halen yabana atılmayacak kadar büyük. Tavsiyemiz, bilhassa kişisel bilgi ve dijital belgelerinizin mutlaka bir yerlerde yedeğini tutmanız olacak. Böylelikle teoride oldukça güvenli olan Mac kullanımın güvenilirliğini pratiğe de dökmüş olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here