Ana sayfa Yazılım Mac”te sınırsız müzik ziyafeti

Mac”te sınırsız müzik ziyafeti

0

Bedava Mac Uygulamalarıyla Muhteşem Sesler

Eğer Mac”inizle yaptığınız müzik artık Garage Band sınırlarını zorlamaya başladıysa sizin için onlarca seçenek olduğunu bilmenizde fayda var. Oldukça yüksek fiyatlara sahip hayli profesyonel yazılımları satın almadan evvel, bu cüzdan dostu seçeneklere göz atmakta büyük fayda var. Mac App Store ile birlikte değişen Mac kullanım çehresi ve uygulamalar özelindeki kullanım, birçok alışkanlığı değiştirdiği gibi müzik yapım süreçlerine de sirayet edecekti kuşkusuz.
 
Dosya konumuzu oluşturan müzik üretme yazılımlarını seçerken düsturumuz, kısıtlanmış demo versiyonları veya pahalı olanlar değil, bedava olanları beğeninize sunmaktı. önceliği, her Mac ile birlikte ücretsiz olarak gelen Garage Band”de kullanılan sound font”ların düzenlenebileceği uygulama Soundfonts”a veriyoruz.

 

Soundfonts
Her ne kadar kullanım yaygınlığı müzik üreticileri için belirleyici bir kıstas olmaktan uzak olsa da Garage Band”in bu repütasyonu ona hayli kullanım kolaylığı ve esneklik kazandırmakta. Bu esnekliğin en büyük sebeplerinden biri de program içerisinde kullanılan ve üçüncü parti geliştiriciler tarafından da “editlenebilen” sound font”lar. MIDI teknolojilerinin ilk kez ortaya çıktığı yılları deneyimlemiş okurlarımız için bu font”ların o günleri çağrıştırması olağan. çünkü açık kaynak kodların çalışma prensibine çok yakın olarak çalışan sound font”lar, kişiye daha önce hiç kullanılmamış sesleri kullanma ve onlardan özgün bir eser yaratma çabalarında oldukça önemli bir rol oynuyorlar.
 
İşte Soundfonts uygulaması da dünya üzerinde bu ses kütüphaneleri üzerinde ilgi ve bilgisi olan kullanıcıların oluşturup online ortamlarda paylaştığı tüm sound font”ların bir arada görüntülenerek, hatta aralarında belirli anahtar kelimelerle arama dahi yapılarak, kullanılmasını sağlayan bir yazılım. Ses ufuklarınızı genişletmeniz açısından oldukça değerli fikir ve ilhamları da barındıran bu kütüphaneye kendi evindeki imkanlarla müzik prodüksiyonu yapan tüm Mac kullanıcılarının ilgiyle yaklaşacağından eminiz.

 

Efektler
özgün ses efektlerini yakalayarak bunları yaptığın müziğe yedirmeniz, onların çok daha değerli olmasını sağlayacak kuşkusuz. Bu tip ses efektlerinin prodüksiyonuna özelleşmiş yüzlerce uygulamadan bazıları ise şöyle…
 
MeldaProduction
21 adet kombinasyon yapılabilecek ses efektlerinin gerçekleştirilebileceği MeldaProduction yazılımı, üreticinin meldaproduction.com adresinden indirilebilecek yeni kombinasyonlarla daha da zenginleşiyor. Bu kadar çok sayıda ses efektinin bu kadar erişilebilir bir vaziyette olması oldukça çekici.
 

 

NI Guitar Rig 5 Player
Bilhassa dijital DJ”ler için çıkardıkları yazılım ve donanım ürünleri ile sektörde oldukça sağlam bir yer edinen NI (Native Instruments) gitar tutkunlarını da bu uygulama ile unutmadığını gösteriyor. Ev stüdyosunda elektro gitarlarını Mac”lerine bağlayan kullanıcılar bu uygulama ile istedikleri gitar tonunu rahatlıkla yakalayabiliyorlar.
 
Sadece basit bir USB adaptörü (bir nevi çevirici olarak da düşünülebilir) vasıtasıyla yapılabilen bu bağlantı sonrasında kendinizi bir anda bir rock festivalinin ana sahnesinde hissetmeniz içten bile değil. Sadece değişik amfilerden elde edeceğiniz sound”larla yetinmiyorsunuz; aynı zamanda bu sound”lara gerçek zamanlı değişik ses efektleri de ekleyebiliyorsunuz. Penanızı elinizden bırakamayacağınız kesin.

 

TAL effects
Derinlik günümüz ses teknolojilerinde belki de en önemli ögelerden biri. Sesteki derinliği doğru bir biçimde sağlayabilmek için ise TAL effects”in içerisinde bulunan reverb efektlerini kullanmak oldukça mantıklı. üstelik bu efekt çeşitlerini kunz.corrupt.ch adresinden yine ücretsiz olarak çoğaltabilmemiz mümkün.
 

Davullar
Popüler müziğin vazgeçilmezlerinden biri de davullar hiç kuşkusuz. Doğru müzik içine yerleştirilecek doğru davul seslerini bulmak kolay değil. İşte size bu amaç için kullanılabilecek birkaç yazılım.
 

Mini Spillage
Bu üç kanallı davul simülasyonu audiospillage.com tarafından geliştirilmiş oldukça keyifli bir yazılım. özellikle elektro sesleri ile ilgilenen ve bu sesleri yapıtlarında kolaylıkla kullanmak isteyen kullanıcıların Mini Spillage”a bir göz atmalarında büyük yarar var.
 

 

Samplerlar
özellikle 1970″li yılların sonlarından itibaren kulaklarımıza değen çoğu sesin müsebbibi sampler kullanımı için de birçok Mac uygulaması mevcut. İşte sizin için aralarından seçtiklerimiz.
 

Prime Loops
Sampler tanımının en basit haliyle vücut bulduğu yazılım Prime Loops, Mac”inizde kayıtlı haldeki tüm .wav uzantılı ses dosyalarını loop”a alarak tekrarlı hale getirebilen bir yazılım.
 


Alchemy Player

Yukarıda basit bir versiyonunu tanıttığımız sampler”lar için daha komplike ihtiyaçlara cevap veren bir çözüm daha var:

Alchemy Player. Camelaudio.com tarafından geliştirilen uygulama sayesinde dosya konumuzun girişinde de bahsettiğimiz sound font”ları dahi sampler içine yerleştirilerek inanılmaz yazılım kombinasyonları gerçekleştirilebiliyor.
 

Mac içerisindeki Garage Band ile kusursuzca entegre olabilen yazılım sayesinde özellikle elektronik müzik prodüktörleri oldukça keyifli dakikalar geçirecek.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here