Ana sayfa Oyun Mac’te Oyun

Mac’te Oyun

0

Mac hiç olmadığı kadar eğlenceli…
 

Mac platformu üzerinde Steam, oyun için tek mecra değil. “Mac”te Oyun” dosyamızda, Mac”inizi kasıp kavuracak birkaç oyunu ayrıntılarıyla inceleyeceğiz. Genel kanının aksine, bilhassa da Intel işlemci yapısı ile donandıktan sonra Mac platformundaki oyun sayısı arttı. Bu artış aynı zamanda oyunların niteliğindeki gelişmeye de sirayet etti. Artık PC platformundaki oyunlardaki görsel zenginlik tam olarak Mac platformuna da geçmiş vaziyette.
 
macte oyun
 
Dosyamız içerisinde 2011″de Mac”iniz başında geçirdiğiniz saatleri katlayacağını düşündüğümüz yedi oyunu mercek altına alacağız. özellikle uzun kış gecelerinde Mac”iniz çok daha fazla açık kalacak!

Yine de bu oyunları 2011″de Mac platformunda çıkacak olan oyunların bir habercisi olarak görmek en mantıklısı. Yeni yıl içerisinde Mac platformunda merakla beklenen oyunları arasında Sam Fisher”ın başrolündeki Splinter Cell, Doom”un yapımcılarından gelen ve post-apokaliptik bir dünya tezahürü içerisinde geçen FPS oyunu Rage, son yılların en popüler Mac oyunlarından Portal”ın yeni verisyonu Portal 2 gibi ağır toplar var.

Hazırsanız, Mac”inizi açın ve oyun dünyasının heyecanına merhaba deyin…

 

Assassin”s Creed II
 

İsmi sizi yanıltmasın, Assassin”s Creed II”den tam anlamıyla keyif almak için oyunun birinci versiyonunu oynamış olmak zorunda değilsiniz. Zaten oyunun birinci versiyonu Mac platformunu desteklemiyordu fakat, geliştiriciler ikinci versiyonda Mac kullanıcılarını göz ardı etmediler. Tabi oyunda bir senaryo devamı olmadığı için, rahatlıkla ikinci versiyondan da oynamaya başlayabilirsiniz.

İlk oyunda Desmond Miles isimli karakterin atalarından olan Altair”i yönetiliyordu, “Animus” isimli kurgusal makine sayesinde bilim adamları Miles”ı geçmişe götürüyor ve hayatı hakkındaki bazı sırlara cevaplar aramasına yardımcı oluyorlardı. Yine de oyunun sonunda birçok soru işareti olduğu gibi kalıyor; hatta onlara çok daha karmaşık yeni sorular ekleniyordu. Birçokları ilk oyunun bitişinden, oyunun devamının geleceğini de anlamışlardı. Assassin”s Creed 2″de senaryoya ilk oyunda bıraktığımız yerden başlıyoruz. Ana karakter Desmond”ın dış görünüşü dahil birçok şey aynı. Araştırma merkezi artık deneyleri yürütmek için güvenli değildir; bu yüzden Abstergo”da güvenilebilecek tek kişi olan Lucy, Desmond”ı daha güvenli bir yere kaçırır.
 

assassin
 

Artık birinci oyunda sonuca ulaşmayan araştırmayı Dr. Warren yerine Lucy ve onun güvendiği arkadaşları yapacaktır. Desmond Miles”la bu sefer Ezio Auditore de Frenze isimli kişinin hikayesine dalış yapacağız. Araştırma esnasında karakterimiz Desmond, Rönesans İtalya”sında yaşayan Ezio karakteri içerisinde gizli sorulara yanıt arayacak.
 

Hikayenin başlarında Ezio biraz vurdum duymaz, biraz gamsız bir serseri kılığında görünecek. Soylu bir ailede doğmasına rağmen hayatında önemli olan şeyler genellikle içki, kumar, kadınlar ve mensup olduğu ailenin içerisinde olduğu kan davası. Lakin ilerleyen bölümlerde bu tavır, Ezio”nun ailesinin politik bazı entrikalar içerisine düşmesi ile son buluyor. Ezio aynı zamanda evlerin tepelerine tırmanmak, zıplamak, hızlı koşmak ve bu kabiliyetleri ile onu bekleyen tehlikelerden uzak durmak gibi özellikleri de var. Hızlı yaşantısının yaydığı kötü şöhret arttıkça şehirdeki rakipleri ve milislerin de dikkatini çekmek zor olmuyor. Yaşamak için gerekli olan parayı kazanmanın yolu da dövüşlere girmekten ve o dövüşlerde alt edilen rakiplerin ceplerini boşaltmaktan geçiyor. Kaçış ve kovalama sahnelerinin oldukça heyecan verici olduğu oyunda, atmosfer içerisinde şehirdeki çoğu evi, kulübeyi, ahırı ve Pazar yerini saklanma amacıyla veya rakibinizi kandırma amacıyla kullanabilirsiniz. özellikle aksiyon sahnelerinde, ilk oyuna göre karakteri çok daha seri hareket ettirmek mümkün.

 

Oyunun başlarında Ezio”nun tamamlaması gereken görevler nispeten kolay ve kısa, lakin senaryo ilerledikçe ve karmaşıklaştıkça Ezio”nun hayatta kalabilmek adına suikast yeteneklerini çok daha fazla geliştirmesi gerektiğini öğreniyoruz. Suikast kurbanları arasında şehrin ileri gelenleri olduğu gibi zehirli bir yılan veya ölümcül bir veba taşıyan kedi de olabiliyor.

Oynanış esnasında grafik detaylarının ne kadar mükemmele yakın olduğunu fark edeceksiniz. Nispeten güçlü özelliklere sahip bir Mac”iniz varsa oyunu tam performans ayarlarında çalıştırabilir ve bu görsel şölene çok daha keyifle katılabilirsiniz.
 

assassins creed
 
Ama bu oyun performans ayarları düşü düzeylere çekildiğinde bile oyun muadillerinden çok daha iyi görsel özelliklere sahip olduğunu kanıtlıyor. Dolayısıyla orta düzey konfigürasyona sahip bir Mac”e sahip olsanız bile, oyunu kurmaktan çekinmemelisiniz.

Oyun genel olarak Mac platformu üzerinde oynanabilecek en iyi aksiyon sahnelerine sahip olduğundan 2011 yılında Mac dünyası içerisinde hakkında en çok konuşulan oyunlardan biri olacağını düşünüyoruz. Gerek derinlikli senaryosu ile, gerekse doyurucu grafikleriyle Assassin”s Creed 2, oyun sever Mac kullanıcılarını fazlasıyla tatmin edecektir.

 

Battlestations: Pacific

A6M Zero, Japon Kraliyet Donanması”nın en prestijli savaş uçaklarından biri, dağların eteklerinden yavaşça sağa doğru dönüyor. Altınızda yatan hedefi görmek için sadece birkaç saniyeniz olacak. Birazdan Pearl Harbor limanına ulaştığınızda güneş de doğmak üzere. öncelikle kanadınızın yanında sizi takip eden diğer pilotları kontrol edin ve saldırı için dalışa geçin. Hedefiniz limanın kuzeyinde park halinde bulunan P40 Warhawk ve B17 Flying Fortresses uçak gemileri. Tarih 7 Aralık 1941 ve siz de bir Japon savaş uçağı pilotu olarak İkinci Dünya Savaşı”nın gidişini kökünden değiştiren tarihi Pearl Harbor baskınında ABD Pasifik Filosu”na saldırı düzenleyen Japon Kraliyet Donanması”na bağlı bir askersiniz.

Battlestations:Pacific oyunu, Japon bölümünde hikayeye tam da bahsettiğimiz anda dahil oluyorsunuz. Tek oyunculu versiyonda önceden belirlenmiş görevleri yerine getirmeye çalışarak savaşı lehinize döndürmeye çalışıyorsunuz. Tıpkı, serinin daha evvel çıkan versiyonu Battlestations: Midway gibi.
 

pacific
 

Bu görevlerdeki başarınızı belirleyen faktörler kabaca, harita üzerinde emrinizde olan kuvvetleri doğru ve zamanında görevlerle yönetmek ve aksiyon sahnelerindeki başarınız. Emrinizde olan bir ünitenin üzerine tıkladığınızda ona emir verebildiğinizi ve savaş alanı içerisinde onu istediğiniz gibi yönlendirebileceğinizi göreceksiniz. Bu kısımda en ufak fare hareketleriniz bile had safhada önem arz ediyor.
 

Oyunda toplam 28 ayrı görev var. Savaşta oynadığınız tarafa göre 14″er bölüm içerisinde zorluk dereceleri ile beraber tamamlanma süreleri farklı bölümler bunlar. Birden fazla üniteyi kontrol etmeniz gereken durumlarda bölümü bitirmeniz daha uzun zaman alabiliyor.

 

Tüm oyun boyunca kontrol edebileceğiniz 100 ayrı ünite bulunması bile oyunu son derece cazip bir hale getirmeye yetiyor. Japon Kraliyet Donanması”nın küçük ama ölümcül savaş uçağı A6M Zehra”dan USS Iowa savaş gemisine, okyanusun çeşitli yerlerindeki irili ufakları adaları zapt edebilmek için kullanılan ufak hücumbotlardan, denizaltılara kadar, bu ünite bolluğu, oyuncuyu tam manasıyla kapsamlı bir deniz savaşının içine sokuyor. Bir önceki versiyonu Battlestations: Midway”den bu yana grafik motoru da baştan aşağıya yenilenmiş vaziyette.

Bilhassa su ve hava görüntüleri had safhada gerçekçi ve uçak kullanırken kokpit içinde pilotun bakış açısı ile de oynayabilme opsiyonu mevcut. Uçak veya denizaltı ile bir gemi batırıldığında, tıpkı gerçek hayattaki gibi gemi öncelikle ikiye bölünüp sonra batıyor. İşin gerçekçilik kısmı sadece grafiklerin gerçekçiliğine bırakılmamış, tüm ayrıntılar düşünülerek topyekun gerçekçi bir atmosfer başarıyla tasarlanmış. Bu gerçekçilik oyunun tüm aşamalarında hissediliyor. Görevlerdeki Amerikan ve Japon stratejileri bile İkinci Dünya Savaşı”nda strateji ve çatışmalarla birebir aynı. Bu gerçekçilik, oyunu neredeyse bir belgesel tadında deneyimlememizi sağlıyor.
 

battlestations pacific
 
Oyun, 2.4 GHz Intel çörek 2 Duo işlemcili ve Nvidia GeForce 9400M ekran kartına sahip bir MacBook Pro”da tam performans sorunsuzca çalışabiliyor. Aradı sırada milisaniyelik takılmalar da olsa, bu konfigürasyon oyundan yeterli zevki almanıza yetecektir. Eski bir film ve belgesel havası tadındaki ara geçiş videoları da kusursuzca tasarlanmış. Bu videolarla birlikte oyun, senaryonun bağlı bulunduğu yer ve mekana tam anlamıyla oturuyor.

Tek oyunculu görevlerden ziyade, oyunun bir de çoklu oyuncu versiyonu bulunmakta. Beş kişiye kadar çoklu oyuncu bu modda destekleniyor. Her oyuncunun başka görevleri olan çoklu oyunda Capture, Duel, Competitive, Escort ve Siege adlı görevleri de üstlenmek mümkün. Ayrıca çoklu oyun, oyuncuların birbirlerine karşı oynama imkanı da veriyor. Bu mod, ister internet üzerinden ister de aynı lokal ağ üzerine bağlı bilgisayarlar arasında oynanabiliyor. Battlestations: Pacific, aynı bölümleri bile tekrar tekrar oynayabileceğiniz sürükleyicilikte bir oyun.

 

Left 4 Dead 2

Zombi, bazı ruhani inanç sistemlerinde ölümsüz insanı temsil ediyor. Bu folklorik zombiler doğaüstü güçler ve şamanistik hekimliği vasıtasıyla, yaşayanlar arasında korku yaratmak amacı ile ölü insan bedenlerinin yeniden canlandırılması olarak da nitelenmekteler. Zombilerin daha korkunç versiyonları yamyamlık ögesi kullanılarak korku sinemasında da sıkça sergilenmiştir. Ayrıca bu tür varlıklar hortlaklar ile de aynı kalsifikasyona tabi tutulurlar. Left 4 Dead 2 bizi işte bu zombilerle karşı karşıya bırakan bir oyun.
 

left 4 dead 2
 
Senaryo icabı, zombi saldırılarından kurtulan dört kişiden birini yönettiğimiz oyunda, geri kalan üç kişiyi sizin adınıza bilgisayar yönetmekte. Hayatta kalanlar olarak yaşamınızı devam ettirmeniz, arkadaşlarınızla olan eş güdümünüze ve aksiyon sahnelerindeki koordinasyon becerilerinize kalmış. Belirtmekte fayda var, oyun senaryosundan da anlaşılacağı üzere vahşet sahnelerine bol bol yer veriyor. Her ihtimale karşı temkinli olmakta fayda var.

 

Mini Ninjas

Kötü kalpli bir savaş tanrısı, dünyayı ele geçirmek üzere ormandaki hayvanları birer Ninja”ya dönüştürecek bir büyü yapmıştır. Hiro, en genç ve klanda kalan son iyi kalpli Ninja, kayıp arkadaşlarını bulmak ve dünyayı bu kara büyüden kurtarmak adına yola çıkar.

Mini Ninjas oyununun oynanışı bu tip klişe bir senaryodan beklenilenden çok daha sürükleyici ve heyecan verici. özellikle dövüş sahnelerinde Hiro”nun çevikliğini kontrol etmeye çalışarak düşmanları alt etmeye çalışmak hayli eğlenceli. Aynı zamanda bu dövüş sahneleri, düşmanınızın özelliklerine göre stratejiler belirlemeniz gereken ve her başarıda ulaşılabilir hale gelen yeni silahları doğru zaman ve yerde kullanabilme yetileri ile daha da eğlenceli hale geliyor.
 

mini ninjas
 
Oyunun geniş haritasını keşfettikçe, görevlerde kullanabileceğiniz sayısız materyal ile karşılaşmanız olası. Tıpkı gerçek bir Ninja dövüş sahnesinde olduğu gibi birden fazla savunma stilini aynı anda uygulamaya çalışmak ve bununla beraber doğru hamlelerle saldırıya geçmek başlangıçta biraz zorlayıcı olabilse de, hayli eğlenceli. Karakteristik grafik tasarımı sayesinde Mac”iniz başında saatlerce oturmak neredeyse garanti.

Mini Ninjas her yaştaki oyun severin ilgisini kolaylıkla çekebilecek, karizmatik bir oyun. Bilhassa son dönem büyük bütçeli animasyon filmlerinden keyif alan kitleye hiç düşünmeden tavsiye edebileceğimiz bir macera ile karşı karşıyayız.

 

Half-Life 2

Meşhur oyunun Mac versiyonunda da senaryo etkileyici. Doktor Gordon Freeman başka bir düzlemden gelen istilacılara karşı koymaya çalışıyor. Alyx Vance isimli karakterle beraber yaratık istilasına karşı koymaya çalıştığımız oyun türün meraklıları tarafından milat ilan edileli çok oldu.
 

Tüm oyunu Doktor Freeman”ın gözünden oynuyoruz vefakat, karakterimiz oyun boyunca neredeyse hiç konuşmuyor. Oyunda yer alan diğer tüm karakterlerin vücut dilleri ve grafik tasarımları oldukça gerçekçi biçimde tasarlanmış.
 

half life 2
 

FPS (First Person Shooter) tarzının belirgin bir örneği olan oyun bazı açılardan artık primitif kalsa da, türün fanatiklerinin hala vazgeçemediği bir atmosfere de sahip. Ana karakterin kullandığı yerçekimini alt eden silahlara da ayrıca hayran kaldığımızı belirtelim. Oyunun sürükleyici kurgu bilim atmosferi, sürükleyiciliğini de bir hayli üst seviyelere çekiyor. önerimiz, sırf senaryonun sürekliliği ve güzelliği adına da oyunun sonuna kadar gidilmesi yönünde.
 

Oyunun Mac platformuna geçişinden birkaç ay sonra Mac kullanıcıları tarafından en çok ilgi gösterilen oyunlardan biri olması da yıllara yayılan repütasyonunun bir parçası olsa gerek.

 

Trine

Mistik bir krallıkta anime edilmiş iskeletler Astral Akademi içerisinde varlıklarını sürdürüyorlar. İnsan eliyle oluşturulmuş bu sisteme kısaca Trine adı veriliyor. Senaryoya dahil olan bir hırsız ve bir savaşçı kaderlerinin birleşim noktalarında birbirlerine yardım edecekler.
 

trine
 
Senaryodan da anlaşılacağı gibi oyuncu her iki karakteri de ustalıkla yönetmek zorunda. çeşitli durumlarda savaşçının ve hırsızın kendilerine has özelliklerini kullanmak gerekiyor. Sadece aksiyon sahnelerinde değil, oyunun içerisine gizlenmiş irili ufaklı tüm bilmeceleri çözmek için her iki karakterin farklı özelliklerini kullanabilmek zorundayız. Oyunun en ilginç özelliği söz konusu, karakterlerden birini ayrı bir klavye ve fare daha bağlayarak ikinci bir oyuncunun da aynı Mac üzerinden yönlendirebilmesi. Böylece tek bir bilgisayar kullanılarak iki oyuncunun birden aynı anda oyundan keyif alması sağlanabiliyor.

 

Portal

Oyun, bizleri Aperture bilim laboratuvarında uyanan genç bir kadın karakter olarak maceraya başlatıyor. Sibernetik bir bilgisayar bizi laboratuvarın odaları arasında yönlendiriyor ve çözülmesi gerek bazı soruların yanıtlarını arıyoruz. Belirli bir yerden itibaren özel bir silah, problemin çözümünde bize yardımcı olmaya başlıyor. Bu silah, labirente benzeyen laboratuvar duvarlarında ipucu niteliği taşıyacak delikler açmaya yarıyor. Birbirine bağlı birçok hücreye benzetilebilecek odalar arasında, bilhassa da üç boyutlu düşünüldüğünde kompleks bir yapı ortaya çıkıyor.
 

portal
 
Senaryonun gerektirdiği görevleri yerine getirmek için bu üç boyutlu geçişleri kullanmak elzem. özellikle taban ve tavanları da işin içine kattığınızda ortaya ilginç mimari problemler çıkıyor.

Portal uzun bir oyun değil, ancak orijinalliği sayesinde kesinlikle akılda kalıcı. Tıpkı Half Life”da olduğu gibi Valve firması yine sürükleyici bir atmosfere davet ediyor oyun severleri. Oyunu daha da sürükleyici ve heyecanlı yapmak adına bölümleri zaman kısıtlaması koyarak oynamaya çalışmak da mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here