Ana sayfa Yazılım Mac”te Online Güvenlik

Mac”te Online Güvenlik

0
İnternet devriminin meyvelerini vermeye başladığı 1990’lı yıllarda dev bir ulus ötesi teknoloji firması başkanı şu sözleri söylemişti: “Artık insanların hiçbir konuda hiçbir özel alanları, mahremiyetleri kalmayacak” Bir açıdan bakıldığında paranoyak ögeler taşıyan ama 2012 yılının arifesinde olduğumuz şu günlerde gerçeklik payı da yadsınamayacak boyutlara gelen bu söz, bilişim teknolojileri ile ilgili ve bu teknolojilerin avantajlarından faydalanan neredeyse herkes için doğrulanmış vaziyette. Ancak başta, bu teknolojilerin çoğunu bir Mac üzerinden kullanan bizler olmak üzere bazı kullanıcılar için bu önerme halen yanlışlanabilir. Lakin siz de dolaştığınız web siteleri, sosyal ağlardaki kişisel bilgileriniz, elektronik ticaret esnasında kullandığınız finansal bilgileriniz gibi size özel kalması tavsiye edilen bilgilerin güvenliği üzerine kafa yoranlardansanız, “Mac’te Online Güvenlik” dosyasında basit birkaç madde içerisinde bu bilgileri nasıl kendinize saklayacağınız hakkında ufak ipuçları sıralamaya çalışacağız.
 
macte güvenlik
 

İnternet’te sörf

Risk: İnternet’te yer alan reklam amaçlı bazı ağlar, örneğin Double Click, Quantcast, İnternet’te Mac’inizle girdiğiniz sitelerin bilgilerini toplayıp yani bir nevi sizin ayak izlerinizi izleyip, size ona göre özelleşmiş reklamlar çıkarırlar.

Korunmak: Bu riski minimize etmek için en akıllıca yol Safari üzerinden “Preferences” menüsünden “Security” bölümüne geçmek ve o bölümde yer alan “Accept Cookies” opsiyonunu “Only From Sites I Visit” olarak ayarlamak. Böylece Mac’iniz, siz İnternet’te gezinirken gereksiz site bilgileri yerine sadece sizin gezdiğiniz sitelerden bilgi alır. Bunun dışında Safari’ye ekleyeceğiniz AdBlock For Safari gibi uzantılarla gereksiz reklamların da sörf sırasında görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

 

Online alışveriş

Birçok kullanıcı kişisel kredi kartı bilgilerinin gizliliğinin online alışveriş güvenliği için yeterli olacağını düşünür. Evet, bu doğru. Ama online ticaret için sadece bu kadarı yeterli değil.

Risk: Kötü niyetli kişiler her gün İnternet üzerinde binlerce kredi kartı numarası, bilgisi ve şifresini ellerine geçiyorlar.

Korunma: İşin aslı, İnternet üzerinden yaptığınız hiçbir alışverişte riski sıfıra indiremezsiniz. Bu konuda öncelikle iç güdülerinize güvenmek durumundasınız. Alışverişi gerçekleştireceğiniz İnternet sitesinin bundan önceki repütasyonunu ve güvenilirliğini ölçün. Bunun için “Internet Retailer Top 500 Guide veya Epinions.com gibi adreslere başvurabilirsiniz. Bu sitelerde belli başlı alışveriş sitelerinin kullanıcı geri dönüşümleri bulunmakta. Bu yorumlardan ve puanlamalardan alışverişi gerçekleştireceğiniz site hakkında en azından bir ortalama intibaya erişebilirsiniz. Phishing riskine karşı da gerçekten bulunduğunuz sitenin orjinalinde bulunduğunuzdan emin olun. Bunun için “LocationBar2” gibi uzantılar gayet iyi iş görecektir. Gerçek siteden emin olduktan sonra da sitenin gizlilik sözleşmesi bulunduğundan emin olun ve o sözleşme maddelerini dikkatlice okuyun. Bu sözleşmede özellikle üçüncü parti yazılımlar, elektronik posta adresinizin gizliliği ve diğer kişisel bilgilerle ilgili kısımlara ekstra özen gösterin.
 

macte online güvenlik
 
Risk: Sık alışveriş yaptığınız bir siteden aldığınız ve ilginizi çekeceğini düşündüğünüz ürünlerin promosyonunu içeren elektronik bir posta, ilk bakışta size başarılı bir pazarlama stratejisi ürünü olarak gelebilir. Fakat, ilginizi çekecek ürünlerin hangilerini olduğunu bir alışveriş sitesi nasıl bilebilir?

Korunma:
Daha önce de dikkat çekmeye çalıştığımız gibi, çoğu alışveriş sitesi gizlilik sözleşmelerindeki bazı maddelere dayanarak İnternet üzerindeki hareketlerinizi ve daha da önemlisi yaptığınız alışverişlerle ilgili bilgileri kendi kullanım hakları dahilinde saklarlar. Hatta bazıları bu bilgileri belirli ücretler karşılığında başka sitelere satabilir. Böylece üçüncü parti firmalara sizin sadece alışverişi gerçekleştirdiğiniz siteye verdiğiniz kişisel bilgileriniz verilmiş olur. Bunun olup olmadığını anlayabilmek için İnternet’e bir VPN ve/veya özel bir proxy üzerinden bağlanın ve alışverişi yapmayı düşündüğünüz siteye giriş yapın. Site, sizin kullanıcı bilgilerinizi yine de tanıyorsa böyle bir durumdan şüphelenebilirsiniz. Bu durumda derhal site yönetimi ile irtibata geçerek durumu bildirin.

 

Sosyal Ağ güvenliği

Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ gibi popüler sosyal ağlar üzerinde kişisel gizliliğinizi korumak artık neredeyse elzem hale geldi. Unutmayın, bu sitelerdeki kişisel gizliliğinizin derecesi, çoğu durumda hiç düşünmediğiniz boyutlarda tehlikeler barındırır.

Risk: Birçok sosyal ağ sitesinin asıl amacının varlığınızı diğer insanlara afişe etmek ve diğer insanlarla bağlantı kurmak olduğu düşünülürse, kişisel bilgilerinizin o siteyi kullanan tüm insanlara açık olarak ayarlanmış olması şaşırtıcı olmayacaktır. Bununla birlikte bu sitelere girdiğiniz kişisel bilgilerinizi artık önü alınamaz bir biçimde yaygınlaşan İnternet ortamına sunmanız çok da sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.
 

apple
 
Korunma: Her bir sosyal ağ sitesinin kendi içerisinde kullanıcı bilgilerinin gizliliği ile ilgili özel ayarların bulunduğu bir bölümü mutlaka var. Bu siteleri üyeliğinizden hemen sonra bu bölümleri iyiden iyiye araştırarak ve her bir seçeneğe mesai harcayarak size özel bir gizlilik derecesi belirlemeniz, sizi istenmeyen tacizlerden koruyacaktır. Bu güvenlik ve gizlilik dereceleri siteden siteye değişebilir. Ayrıca Facebook gibi örneklerde kişisel bilgilerinizin yine Facebook tarafından kullanılan üçüncü parti uygulama ve oyunlar tarafından da kullanılabilmesi söz konusu. Gizlilik ayarlarınızı yaparken bunlara da dikkat etmekte fayda var.

Bunların dışında sosyal ağlar içerisinde siteden bağımsız dikkat edilmesi gereken en önemli ayarlar kısaca şunlar:

1. Profilinizi kimin görebileceği.
2. Site içerisindeki aktiviteleriniz ve postalarınızı kimin göreceği.
3. üçüncü parti uygulama ve oyunların kullanıcı bilgilerinizin ne kadarını kullandığı.
4. Kişisel bilgilerinizin ne kadarını sitedeki arkadaşlarınızın paylaşabileceği.
5. Hangi kullanıcıların sizin fotoğraflarınızı ve lokasyonunuzu görebileceği.

Aslında sosyal ağ güvenliğinin tek bir kuralı var: O sitede paylaştığınız tüm bilgilerin tüm site kullanıcıları tarafından ilelebet görülebileceğini farz etmek. Site üzerinde yapacağınız tüm aksiyonlardan önce bu faraziyeyi anımsarsanız, sonradan istenmeyen durumlara yol açabilecek hiçbir özel bilgiyi paylaşmamış olursunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here