Ana sayfa Yazılım Mac’te fotoğraf düzeltme uygulamaları

Mac’te fotoğraf düzeltme uygulamaları

0

Her seviyeden kullanıcı için

Görsel içeriklerin paylaşımı arttıkça, bu içeriklerin kalitesi de büyük önem taşıyor. Sosyal ağların ve buradaki fotoğraf ve video paylaşımının damgasını vurduğu günümüz internet dünyasında, ister Twitter”da takipçilerinizi etkilemek istiyor olun, ister profesyonel anlamda daha çok kişiye ulaşmaya çalışın, paylaştığınız fotoğraflarınız sizi anlatan enstantaneler olarak görülüyor. Duruma böyle bakınca, bu fotoğrafların kalitesiz, flu ya da soluk renklerde olmasını isteyeceğinizi sanmıyoruz. Tabii ki Mac”inizi kullanarak fotoğraflarınızı düzeltmeniz için birçok yol bulunuyor. Ancak bunu yaparken saatler de geçebilir. Fotoğrafçılık yeteneğinizi geliştirmeniz için gereken zamanın yanında az bir zaman olsa da, biz sizle en pratik fotoğraf düzeltme uygulamalarını paylaşarak daha zamanda, daha iyi fotoğraflara kavuşmanıza yardımcı olmak istedik.

 

 

 

Lensten kaynaklanan sorunlar için

Bazı fotoğraflarınıza bakarken, düz olması gereken çizgilerin yuvarlak çıktığını fark edebilirsiniz. örneğin dikkatli baktığınızda duvar ya da binaların bazıları kenarlara ya da köşelere doğru bükülmüş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu fotoğraf makinelerinin lenslerinden kaynaklanan bir sorun. Siz bunu daha önce görmüş olmayabilirsiniz ancak, internetten fotoğraflarınıza bakan profesyoneller ya da kusur bulmaya çalışan pek çok kişi bu sorunu fark edebilir. Bu sorunu çözmek için birçok yazılım çözümü bulunuyor. örneğin Photoshop Elements ve Photoshop CS2ve sonraki sürümlerde “Lens Correction Filter” özelliğini kullanarak bu fotoğrafları düzeltmek mümkün. Eğer elinizde bu programlar yoksa, ücretsiz bir yazılım olan GIMP”i kullanabilirsiniz.

Açık kaynaklı, özgür bir yazılım olan GIMP, (GNU Image Manipulation Program) GNU projesi dahilinde piksel tabanlı görüntü işleme yazılımı. GIMP’in çok yüksek çözünürlükleri destekleyen ve hareketli görüntülere efekt uygulaması yapan CinePaint adlı bir türevi de bulunuyor. Linux dünyasının iki önemli grafiksel arayüz geliştirme kütüphanelerinden biri olan GTK+, ilk olarak Gimp’in geliştirilmesi için yazılmış. Başta Linux olmak üzere Windows, Mac OS gibi pek çok platformda çalışan yazılımın Photoshop kullanıcılarının GIMP ile rahat edebilmesi için bir de GIMPshop versiyonu bulunuyor. Ayrıca, dönüştürme araçlarıyla istenilen dosya biçimlerini başka formatlarda dosyalara değiştirebilirsiniz. çeşitli dosya biçimini (GIF, JPEG, PNG, XPM, TIFF, MP, PS vs.) desteklemesi yazılımın önemli avantajlarından biri. Ayrıca, bu dosya tiplerini birbirlerine de dönüştürmek de mümkün. Lensten kaynaklanan sorunları GIMP ile çözmek için, programı indirdikten sonra /Filters/Distortion/Lens distortion yolunu takip ederek gerekli menüye ulaşabilirsiniz.

 

 

HDR fotoğraf hayal değil
HDR (High Dynamic Range) fotoğraflar, gördüğümüzde netliğiyle bizi şaşırtır. Böyle fotoğraflar çekmek de birçoğumuzun hayali olsa gerek. Peki, HDR fotoğrafların arkasında yatan sihir ne? Yoksa bu fotoğraflar özel dijital makinelerle mi çekiliyor? öncelikle buna cevap vermemiz gerekirse, manuel ayarları olan her dijital fotoğraf makinesiyle HDR fotoğraf çekmek mümkün. HDR”nin arkasındaki sihir ise, aynı konunun farklı ışıklandırılmış üç ya da daha fazla fotoğrafını çekmek ve bunları dijital ortamda birleştirmek. Biz fotoğraf konusunda değil de, Mac konusunda uzmanlığımızı kullanmaya çalıştığımızdan, çekilen bu üç fotoğrafın nasıl birleştirilebileceğinden bahsedelim. Photoshop”un HDR fotoğraflar için özel bir aracı bulunuyor. File menüsünden Automate > Merge to HDR yolunu takip ederek bulabilirsiniz. üstelik, Photoshop”la fotoğrafları çekerken oluşabilecek ufak pozisyon değişimlerini de düzeltmeniz mümkün.
Beğenmediğiniz fotoğraflara yaratıcılık dokunuşu
Tam olarak içinize sinmeyen anı fotoğrafları, bazı dijital dokunuşlarla çok daha güzel hale gelebilir. Fotoğraflara efektler uygulamanın yanında, mozaik oluşturma, hatta kolaj yapma gibi seçenekleriniz olduğunu unutmayın. iPhoto”nun eğlenceli birçok özelliğinin yanında size fotoğraflarınızdan kolaj yapma imkanı veriyor olması bu tür fotoğraflar için büyük şans. iPhoto”nun yanı sıra kolaj ve başka düzenlemeler için Google”ın Picasa yazılımını kullanabilirsiniz. Sonunda Mac versiyonu da kullanıcılara sunulan Picasa, iPhoto kütüphanesini otomatik olarak okuyabiliyor. Sınırlı da olsa eğlenceli bir kolaj özelliğini de barındırıyor.

 

 

Altı farklı kolaj oluşturma seçeneği sunan Picasa”da kolaj yapmak için,  önce kolajınıza dahil etmek istediğiniz fotoğrafları seçin. Fotoğraf Tablası’ndaki kolaj düğmesini tıklayın. Klasör veya albüm başlığındaki Fotoğraf Kolajı Oluştur düğmesini tıklayarak bir klasör veya albümdeki tüm fotoğraflar için de bir kolaj oluşturabilirsiniz. Kolaj oluşturma sayfasında, kolajınızın görünümünü ve içeriğini denetlemek için Ayarlar ve Klipler sekmelerini kullanın.
 

Ayarlar sekmesindeki açılır menüyü kullanarak altı farklı kolaj türünden birini seçebilirsiniz:
Resim yığını: Bu kolaj, dağınık duran resim yığını gibi görünür. Fotoğrafları kolaj içinde sürükleyebilir, herhangi bir fotoğrafı yığının üstüne veya altına taşıyabilir ve her bir fotoğrafın ölçek ve açısını ayarlayabilirsiniz. Kolaj içindeki bir görseli tıkladığınızda seçilen görselin üstünde bir tekerlek simgesi görülür. Tekerlek düğmesini tıklayıp sürükleyerek fotoğrafın ölçeğini ve açısını ayarlayabilirsiniz.

Tablo: Seçilen tüm fotoğraflarınız düzgün satır ve sütunlar halinde düzenlenir.
Mozaik: Picasa fotoğraflarınızı sayfaya otomatik olarak sığdırır. ‘Tablo’ kolajından farklı olarak resimler düzgün satır ve sütunlar temelinde düzenlenmez.


İletişim sayfası:
Fotoğraflarınız minyatür resimler şeklinde düzgün olarak sıralanır.
çoklu görüntüleme: Seçilen fotoğraflarınız üst üste koyulur. Bu kolajdan en iyi sonuçları elde etmek için az sayıda resimle kullanmanız önerilir.


çerçeve mozaiği:
Seçilen resimlerinizle merkezdeki bir resmi çevreleyen bir mozaik kolajı oluşturabilirsiniz. Ortaya almak istediğiniz resmi tıklayıp çerçevenin Ortası Olarak Ayarla düğmesini tıklayarak ortadaki resmi değiştirebilirsiniz.

Kolajınızın görünümünü değiştirmek için Ayarlar sekmesindeki farklı seçenekleri kullanabilirsiniz. Bu seçenekler seçmiş olduğunuz kolaj türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

 

Kolaj oluşturma işlemi sırasında istediğiniz zaman Klipler sekmesinden başka fotoğraflar da ekleyebilirsiniz. Bunun için kolaj oluşturma sayfasının sol tarafındaki Klipler sekmesini tıklayın. çalışmakta olduğunuz fotoğraf klasörü Klipler sekmesinde kullanılabilir durumda.
Eklemek istediğiniz fotoğrafları seçin ve  (+) düğmesine basarak bunları kolajınıza ekleyin.
İşlemi tamamladığınızda, Fotoğraf Tablası’nda Kolaja Geri Dön öğesini tıklayın. Artık ek resimlerinizi Klipler sekmesinde görebilmeniz gerekir. çalışmanızı tamamladığınızda Kolaj Oluştur’u tıklayın. ‹sterseniz, kolajı oluşturup otomatik olarak bilgisayarınızın masaüstü resmi olarak belirlemek için Masaüstü Arka Planı düğmesini tıklayın. Kolajınızı oluşturduktan sonra, Picasa Web Albümleri’ne yükleyerek, e-postayla göndererek veya yüksek çözünürlükte basarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Taslakların yanı sıra tüm tamamlanan kolajlar, Resimler > Picasa (Mac) altında konumlandırılmış ‘Kolajlar’ klasörüne kaydediliyor.

iPhoto”dan tam performans alın
Işık ayarı çok iyi yapılmamış bir fotoğraf, efektlerle çok daha hoş görünebilir. iPhoto “09”un fotoğraf işleme özelliklerinden de bahsetmeden geçmemek gerekiyor. Basit işleme için kapsamlı özellikler sunan iPhoto, yeni versiyonuyla çok daha basit bir şekilde fotoğraflarınız üzerinde değişiklikler yapabilmenizi sağlıyor. 2009 versiyonunda Pozlama, kontrast, parlaklık ve histogram ayarlarının yanı sıra, diyafram öncelikli tanım, highlight ve gölge kontrolleri sunulmuş. Noise azaltma özelliği de geliştirilmiş. Böylece ideal ışıkta çekmediğiniz fotoğraflarınız bile çok daha net ve güzel görünebiliyor. Doygunluk ayarına eklenen “Avoid saturating skin tones” kutusuyla, gökyüzünün rengini değiştirirken insan yüzlerindeki rengin daha doğal kalmasını sağlayabilmeniz de bir diğer avantaj. Renk ve ton ayarlarına da istediğimiz renge ulaşabilmemizi sağlayan “eyedropper” özelliğinin eklendiğini görüyoruz. Ayrıca belirlediğiniz ayarları, diğer benzer fotoğraflara da uygulayabiliyorsunuz.  Kırmızı göz azaltma özelliğiyle de birçok fotoğrafta mükemmele yakın sonuçlar sağlayan iPhoto “09, Photo Booth”dakilere benzer yeni efektleri de fotoğraflarınızda kullanabilmenize imkan tanıyor. Birden çok tıkladığınızda efektin etkisini artırabiliyor ya da azaltabiliyorsunuz.

 

 

Automator”ı kullanıyor musunuz?
Aynı düzeltmeleri tekrar tekrar yapmaktan sıkılanlar için Mac OS X”te fazla kimsenin bilmediği bir hazine bulunuyor: Automator. Asistanınız gibi komutlar vererek birçok işlemi kolayca yapabileceğiniz bu uygulama, siz farkında olmasanız bile işletim sisteminizin içinde yer alıyor. Automator”a bir grup dosyayı seçip isimlerini değiştirebilir, seçtiğiniz fotoğrafları iPhoto slideshow”a koyabilmeniz için boyutlarını değiştirebilir, otomatik olarak iCal event”leri yaratabilir ve bunun gibi birçok işlemi otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak içinse programlama hakkında bilgi sahibi olmanıza gerek yok, sadece komutları sürükleyip bırakarak Automator”da iş akışınızı yaratabilirsiniz. örneğin iPhoto”daki en son çektiğimiz fotoğraflarımızı internette paylaşım için yeniden boyutlandırmamız gerekirse, ne yapmalıyız? Hemen yanıtlayalım:

-Applications klasöründen Automator”u açıyoruz. Arayüze baktığımızda, solda dosya ve uygulamaları seçceğiniz bir kütüphane (Library) sütunu, ortada seçili olan dosya için uygun olan komut ve eylemleri içeren Actions sütunu, sağda ise eylemlerimizi sürüklediğimiz Workflow panelini görüyoruz. Sol altta ise yardıma ihtiyaç duyduğumuzda kullanabileceğimiz bir bilgi kutusu yer alıyor.

 

 

 

 

• Library sütunundan “iPhoto”yu
seçiyoruz.

• Action sütunundan “Find iPhoto Items” komutunu workflow paneline sürükleyerek iş akışımıza ekliyoruz.

• Workflow panelinde ortaya çıkan workflow nesnesi içinde, Find menüsünden Photos”u seçiyoruz.
 

• Kriterleri seçtiğimiz bölümde, soldaki pop-up menüden “Date” seçiyoruz, sağdaki pop-up menüden ise son bir hafta içinde çektiğimiz fotoğraflarla çalışacağımızdan “This Week” seçiyoruz.
• Library sütununda Finder”ı seçiyoruz.
• “Copy finder Items” eylemini workflow”a sürüklüyoruz.
• Bundan sonra gördüğümüz workflow nesnesinden, yine pop-up menü içinden “Other” seçiyoruz. Desktop”u seçerek New Folder”a tıklıyoruz. Klasörümüz için bir isim giriyoruz ve Create”e tıklıyoruz. Sonra Open”a tıklıyoruz ve böylece orijinal fotoğraflarımızı korumak için masaüstünde kopyalarından oluşan yeni bir klasör oluşturmuş oluyoruz. 
• Library”de Preview seçiyoruz.
• ” Change Type of Images” eylemini workflow”a sürüklüyoruz.
• Böylece görüntülenen Workflow nesnesinde, JPEG seçiyoruz ve tüm formatları JPEG”e çeviriyoruz.
• “Scale Images” eylemini Workflow”a sürüklüyoruz.
• Buradaki Workflow nesnesinden “To Size (pixels)” seçiyoruz ve buradan da boşluğa fotoğraflarımız için istediğimiz boyutu yazıyoruz. Böylece oranlar aynı kalırken bütün fotoğraflar istediğimiz boyuta getiriliyor. 
• ‹şlemin sonunda File menüsünden Save seçerek ya da Komut-S tuşlayarak yeni fotoğraflarımızı kaydediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here