Ana sayfa Donanım Mac’te Dosya Transferi

Mac’te Dosya Transferi

0

Eski dosyalarınızı yeni Mac”inize aktarmanın en kolay yolları…
 

MacLine okurlarının çoğunun takip ettiği gibi Apple, neredeyse her sene Mac ailesinin bazı üyelerini kapsamlı bir güncellemeye tabi tutuyor. çağın getirdiği gereklilikler ile birlikte kullanım istatistikleri doğrultusunda ortalama Mac kullanıcılarının olası ihtiyaçları üzerine şekillenen bu donanımsal yenilemeler, sadece Mac severleri değil, tüm teknoloji camiası tarafından ilgiyle takip ediliyor.
 
mac
 
Apple”ın gerçekleştirdiği bu donanım bazlı yenilemelerin, son kullanıcıya belki de en büyük etkisi, eski Mac”lerindeki kişisel bilgi ve dosyalarını yepyeni Mac”lerine kayıpsız ve hızlı bir şekilde aktarma ihtiyacı. İtiraf edelim: Yenilenen ve hali hazırda yeterli bir görüntü çizen eski Mac”in yerine geçen bir Mac”i hepimiz arzu ederiz. Ama eski Mac”teki bilgiler ve çalışma disiplinimizin aynen aktarılması şartı ile!

 

Esasen, Mac OS X”de oluşturduğunuz kullanıcı hesabınızı, dosyalarınızı hatta Mac App Store”dan indirdiğiniz tüm dosyalarınızı Apple Migration Assistant kullanarak yeni Mac”inize aktarmak oldukça kolay. Bu işlem kolay ve az zaman alacak olsa da, hali hazırda açık durumda bulunan ve kaydedilmemiş tüm dosyalarınızı kaydedip kapatmanız yerinde olacaktır. Bu basit güvenlik adımı ile başladıktan sonra yeni Mac”inizdeki Migration Assistant”ı çalıştırabilirsiniz. Uygulama açıldıktan sonra “Continue” butonuna basın. Bu işlemden sonra yönetici (administrator) ismi ve parolanızı girmenizi isteyen bir pencere ile karşılaşacaksınız.
 
macte dosya transferi
 
Apple Migration Assistant, kullanıcıya birincisi ve üçüncüsü birbirine bir şekilde bağlı olan toplam üç seçenek sunuyor. Bunlar özetle bir Mac”ten diğerine WiFi, veya Ethernet router sayesinde kurulan herhangi bir bağlantıya gerek kalmadan dosya transferi yapabilmemizi sağlıyor. Şimdi Migration Assistant kullanarak bilgi transferinin yapımında adım adım ilerleyelim.

 

Mac”ten Mac”e Direkt Transfer

1. Yeni Mac”inizde “From another Mac” butonuna tıklayın. Bu adımdan sonra eski Mac”inizdeki bilgilere ulaşmak için bir şifre verilecek. Bu adımın sonunda Asisstant”ı açık bırakın.

2. Şimdi eski Mac”inizdeki Migration Assistant”ı açın ve oradan da yine “From Another Mac”i seçin. Programın bir başka Mac”te de çalıştığını anlaması ve gerekli hazırlıkları yapması bir iki dakika alabilir. Bu adımdan sonra diğer Mac”ten bir tepki bekleyecektir. Gerekli tepki geldikten sonra yeni Mac”te beliren şifreyi girip “Continue” tuşuna basın.

3. Bu adımda yeni Mac”iniz eskisinden neleri kopyalayacağını soran bir diyalog kutusu gösterecek. Apple Migration Assistant kullanıcı hesabı, uygulamalar, bilgisayar ayarları ve eski Mac”te saklanan tüm dosya ve klasörleri boyutları ile birlikte gösterecek. Yeni Mac”inizde yeterli disk alanı oldukça eski Mac”inizdeki tüm bilgi ve ayarları tutmak adına tüm bu maddelerin yanındaki kutucukların işaretlenmiş olmasına dikkat edin.

 

macintosh
 
4. Apple Migration Assistant”ın zayıf olduğu noktalar da mevcut. örneğin uygulamaların transferinde her zaman yeterli performans sağlanamayabiliyor. Uygulamaların ya hepsini ya da hiçbirini seçmek durumundasınız. Yani sadece seçilen uygulamaların transferi gibi bir durum maalesef söz konusu değil. Yine de transferden sonra eski Mac”iniz kullanılmayacak veya örneğin satılacaksa tüm uygulamaların tek adımda transfer edilebilmesi kullanışlı bir çözüm sayılabilir.

5. Hatırlatmakta fayda var; “Settings” kısmı, makinenin bağlı olması gereken zaman dilimi gibi genel ayarlarına ait bilgilerin saklandığı yerdir. Uygulamalara ait olan ayarlar ise oluşturduğunuz kullanıcı hesabının içerisinde saklanmaktadır.

6. Son olarak herhangi bir uygulama veya kullanıcı hesabından bağımsız olarak Mac”inizde yer alan bilgilerin saklandığı bölüm kalıyor. Hangi programların tutulup hangilerinin transfer olacağına karar verdikten sonra yeni Mac”inizdeki “Continue” tuşuna basarak işlemi başlatabilirsiniz. Assistant, size süregelen işin mahiyeti ve süresi hakkında bilgiler verecek. Sonunda da işlemin sorunsuzca bitirildiğine dair raporla işlem kapatılacak.

 

İki Mac arasında yapılması gereken dosya transferi işleminin bir yolu daha var: Time Machine. Şimdi adım adım Time Machine üzerinde ilerleyelim.

1. Time Machine”i daha evvel de kullandıysanız fark etmişsinizdir ki program, tüm bileşenleri ile Mac”inizin yekpare bir kopyasını alır. Bu kopyadan yeni Mac”inize transfer teorik olarak mümkündür yalnız, bu işleme başlamazdan evvel her ihtimale karşı Time Machine kopyasının da bir kopyasını almak akıllıca olacaktır. Bu sayede hem riskli durumlara karşı korumadan hem de Time Machine”in eski Mac”inizin kopyasını son haliyle aldığından emin olunabilir.
 

apple mac
 
2. Söz konusu kopyayı harici bir diske aldıysanız eski Mac”inizden diski çıkartıp yenisine takın.

3. Yeni Mac”inizde Apple Migration Assistant”ı açın, “Continue” tuşuna bastıktan sonra yönetici ve kullanıcı tanımlamalarınızı içeren kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Transfer metotlarının listelendiği alandan “Time Machine” kullanarak transferi gerçekleştirmek istediğimizi belirtiyoruz. Bir sonraki ekran mevcut Time Machine yedeklerinin gösterildiği ekran olacak. Uygun olanı (az evvel eski Mac”inizden aldığınızı) seçin ve “Continue” tuşuna tıklayın. Bu aşamadan sonra işlem, bir önceki adımda Mac”ten Mac”e Apple Migration Assistant vasıtasıyla yapılan transfere bürünecek ve transfer işlemi Time Machine vasıtasıyla alınan kopya ile bitirilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here