Ana sayfa Donanım Mac Pro neye benziyor?

Mac Pro neye benziyor?

0

Mac Pro“nun tasarımına dair kimi görüşler gündemi uzun süre meşgul etti. Uzay gemisi diyenler, çöp kovası diyenler… Tasarımının bağdaştırılmadığı silindir şeklinde cisim, fütüristik obje kalmadı. Dünyanın en önemli teknoloji muhabirleri, çok önemli teknoloji platformlarında Mac Pro“ya dair ilginç sözler sarfettiler Genelllikle tasarıma dair büyük fikirlerle donatılmış modern sanatçılar dahi Mac Pro“ya ilişkin edilecekbazı sözler buldular. Peki, Mac Pro, gerçekte neye benziyor?

 

Hep başkaldırı

Dünya üzerindeki en güçlü ve en modern donanım örgülerinden birini tüketicilere, hem de oldukça pahalı bir fiyat etiketi ile sunmaktan çekinmeyen Apple, şüphesiz Mac Pro”yu tasarlarken bazı çizgileri aşmaktan çekinmedi. Neydi bu çizgiler? Windows masaüstü bilgisayarların o dikdörtgenler prizması şeklindeki kaotik kasasına bazı ilginç detaylar getirilen önceki nesil Mac Pro”lardaki tasarım anlayışından, ütopyadan fazlasıydı 2013 Mac Pro. Kesinlikle tasarımı ilginç boyutların biraz önünde, çağın ilerisinde.

 

 

Stanley Kubrick

 

1968 yapımı bir sinema filmi olan Stanley Kubrick”in 2001 A Space Odyssey”indeki görsel temaların yarattığı depremi hatırlıyor musunuz? Görüntülü görüşme, kablosuz iletişim gibi çılgınca –o dönem için çılgıncadizinlerin insan algısında yarattıklarını şu anda çoğu film endüstrisi eserinde ve pek tabi “Google“da takip edebiliriz. Ancak bizler herhangi bir araştırmaya girmenize gerek bırakmadan şunu net bir şekilde ifade edelim; Stanley Kubrick, çağın ilerisinde bir film ortaya çıkarmış ve sonraki nesil teknolojiler için bambaşka bir adım atmıştı. Sürpriz bir adımdı bu. Tıpkı Apple”ın 2013 yılının Haziran ayında ön gösterimini gerçekleştirip aynı yılın Ekim ayında lanse ettiği ve Kasım ayında dünyanın birçok ülkesinde satışa çıkaracağı Mac Pro”sunda olduğu gibi.

 

Güç ve daha fazlası

Mac Pro en son Xeon işlemcileri, doğaüstü grafik altyapısı ve tüm modern yapı taşları ile bir teknoloji gurusu. Şimdiden. Bunu sadece özelliklerinin bir bir sıralandığı broşürler de değil sadece tek bir açıdan çekilmiş herhangi bir fotoğrafçının objektifinden yansımış fotoğrafıyla bile sunuyor. Silindir şeklindeki tasarımı fanzin bir çizgi roman karakterini anımsatıyor evet, çok şaşalı ve bir o
kadar da sade.

 

 

Tasarım ve Star Wars!

Hiç düşündünüz mü? Tasarım nedir? Neye ya da nereye aittir? Görsel bir kavram mıdır? Tüm sorulara birer yanıtınız olduğuna eminiz ama konu Mac Pro 2013 olunca işler değişiyor. Tasarım, Mac Pro”nun bu silindir tasarımında adeta yeniden belirleniyor. Bir tür yeniden vücut bulma ve başkaldırışa sahne oluyor. Herhangi bir öncülü yok Mac Pro 2013″ün. Benzeri ya da idolü ya da herhangi bir çizgisinin herhangi bir teknoloji ürününden ilham aldığına ilişkin bir bulgusu. Ancak
bir film var, Star Wars. Tıpkı Stanley Kubrick”in o ikon filminin teknoloji tasarımcılarının zihinlerinde yaktığı ampül gibi Star Wars da Apple tasarımcılarını, Sir Johny Ive ve diğer büyük tasarımcıların zihinlerinde ampüller yaktığı aşikar. Sonuç Mac Pro 2013 ve gelecek.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here