Ana sayfa Donanım Mac Pro Hakkında Her Şey

Mac Pro Hakkında Her Şey

0

Apple”ın Mac ürün grupları içinden en performanslı olan opsiyonlardan birine göz atacağız.
 

Apple”da performans için geliştirilmiş farklı boyutlarda farklı yapılarda teknoloji aygıtları vardır. Şüphesiz performans kavramı, profesyonel işler için üst seviyelerde düşünüldüğünde çok daha fazla önem kazanır. Bu noktada Apple”ın Mac ürün grupları içinden en performanslı olan opsiyonlardan birine Mac Pro”ya göz atacağız. Performans meraklıları için Türkiye”de şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı Mac Pro değerlendirmesi karşınızda…
Mac Pro ve çekirdek sayınız 4, 6, 8 veya 12
 
mac
 
Sonuç: “çok daha hızlı işlemci mimarisi.”
Mac Pro, Intel tabanlı iki gelişmiş işlemci seçeneği sunar. Dört çekirdekli Intel Xeon “Nehalem” işlemci ile dört çekirdekli sistemin hızı 3.2GHz’e kadar çıkar. çok daha fazla hız ve güç için “Westmere” serisi işlemciler tercih edilebilir. Westmere serisi, Intel’in 32-nm mimarisine dayanan gelecek nesil işlemcisidir. Westmere hem dört hem de 6 çekirdek seçenekleri sunar. Mac Pro’da isteğe göre tek veya iki işlemci seçeneği sunar. Yani isterseniz 3.33GHz hızında çalışan 6 çekirdekli Mac Pro, isterseniz 2.4 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Mac Pro veya tüm performansınızı en üst seviyeye çıkarmak isterseniz de 2.93GHz hızında çalışan 12 çekirdekli bir Mac Pro sistemine sahip olabilirsiniz. Tercih sizin!

İşlemci
“Direkt verisel iletim!”
Birçok “çok çekirdekli işlemci” iki ayrı “die” kullanmak üzere tasarlanmıştır, yani önbelleğe alınmış veriler bir çekirdekten diğerine gitmek için işlemci dışındaki belleğe kadar gitmek durumundadır. Bu bir veriye ulaşmanın verimsiz bir yoludur. Intel’in 4 ve 6 çekirdekli Xeon işlemcilerinde ise durum farklıdır. Tek die ve 64-bit mimariden oluşan yapı, tamamı ile paylaşımlı 8MB ya da 12MB’lık L3 önbelleğe erişimi işlemcideki her çekirdek için her an hazır tutar. Sonuç, önbelleğe daha hızlı erişim ve çok daha iyi uygulama performansıdır. Bu durum diğer teknolojik gelişmeler ile birleştiğinde, eski nesillere oranlar %50 daha iyi performans sunan yeni Mac Pro”lar elde edersiniz.

 

Bellek
Hızlı, üstelik çok sayıda.
Sistem belleği, işlemciye genellikle ayrı bir I/O kontrolör yolu ile bağlantı sağlamaktadır. Fakat Intel Xeon “Nehalem” ve “Westmere” işlemciler, dâhili bir bellek kontrolörüne sahiptir. Bu özellik belleği direkt olarak işlemciye bağlar. Böylelikle yeni Mac Pro işlemciler bellekte saklanan veriye erişim süresi kısalır; sadece kısalmakla kalmaz hız da artar.

En hızlısı!
Hyper-Threading 24 sanal çekirdek. Intel Xeon işlemciler Hyper-Threading teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji, her bir çekirdekte aynı anda iki işlemi gerçekleştirebilir. örnek olarak, 12 çekirdeğe sahip bir Mac Pro, Mac OS X tarafından tanınan 24 sanal çekirdekle çalışır duruma geçer. Performans kavramı, Hyper-Threading özelliğinin en verimli şekilde kullanması ile en üst seviyede olur. En üst seviye performans!
 


 
Grafik
Hız, grafik performansla daha fazla bütünleşik.
Dünyanın en önemli grafik kartı üreticilerinden AMD tarafından üretilen tamamen yeni ve çok yüksek performansa sahip grafik kartları, Mac Pro’nun grafik performansını her zamankinden çok daha ileri taşıyor. Grafikler, 3 boyutlu model oluşturma ve işleme ya da animasyon için mükemmel olan 1GB GDDR5 belleğe sahip ATI Radeon HD 5770 standart sistemde mevcuttur. Bu kart, sadece önceki nesil Mac Pro’larda yer alan standart grafik kartlarından daha yüksek performans sağlamaz aynı zamanda bugüne kadar üretilmiş en üst seviye Mac Pro’ların grafik kartlarından bile çok daha iyidir.

 

Görselliğin gücü
Pikselleri bekletmemek.
Mac Pro grafik mimarisinin en önemli parametreleri arasında yer alan GPU’lar, sisteme hızlı ve geniş veriyolu sunan PCI Express 2.0 ile bağlanır. Bu bağlantı Mac OS X”de bulunan Core Animation, Core Image ve Core Video teknolojileri ile harika bir çift oluşturur. Sonuç, uygulamalar teraflop seviyesinde net grafik gücüne ulaşır. Her Mac Pro grafik kartı çalışma alanının kolaylığını sağlamak için üç adet görüntü çıkışına sahiptir. İki adet Mini DisplayPort sayesinde bir çift Apple LED Cinema Display’i kolaylıkla bağlayabilirsiniz. Ayrıca bir dual-link DVI çıkışı 30 inç Apple Cinema HD Display’i ya da diğer DVI arabirimli ekranları kullanmanıza olanak sağlar. Aynı anda iki adet ATI Radeon HD 5770 grafik kartı takmanıza olanak sağlayan yapısı sayesinde Mac Pro’nuzu azami 6 ekrana aynı anda bağlayabilirsiniz. Yani daha fazla bağlanabilirlik sizinledir.
 
mac pro
 
Hafıza ve RAID
Depolama standartlarında en üst sınırlar.
çok geniş depolama standartları… Mac Pro, devasa bir veri kapasitesi oluşturabilmek için dört adet 3.5 inç sürücü yuvasına sahiptir, 2TB’lık 4 adet SATA 3Gb/s sürücü bağlayarak 8TB’lik bir kapasiteye sahip olursunuz. Her yuva veriye daha hızlı erişim için kendi bağımsız 3Gb/s’lik kanala sahiptir ve kablosuz, direkt kurulum sistemi sayesinde sisteme yeni bir sürücü eklemek çok basit bir hale gelir.

Solid-State seçeneği

Sıra dışı performans için
Mac Pro’da yeni olan bir diğer seçenekte dört taneye kadar 512GB kapasiteli Solid-Stade Diske destek vermesidir. Tabii ki yine SSD ve HDD kullanarak istediğiniz kombinasyonu yaratmanıza olanak sağlar. Solid-State Disk”lerin en büyük avantajları hareket eden herhangi bir mekanik yapıya sahip olmamalarıdır. Bu sayede saniyede 230MB’lik veri aktarımı gibi inanılmaz hızlara ulaşabilirsiniz. Sonuç? Veri iletimine bağlı işlemlerde inanılmaz performans artışı ve yüksek çözünürlüklü video işlemede normal standart sabit disklere oranla 2 kat daha yüksek performans!

 

RAID’e hazır
Hızla aktarın!
Veri kaybını engellemek için ya da daha yüksek hızlı veri aktarımı sağlamak için 512MB önbelleğe, 72 saat bellek koruması sağlayan pile ve 0, 1, 5 ve 0+1 RAID seviyelerine sahip Mac Pro RAID kartını ekleyin. Kablosuz bağlantı ve Apple yazılımı sayesinde opsiyonel olarak sunulan bu kartı kurmak çok basittir. Bu kart Workgroup sunucular, yüksek bit-rate ile çalışan video profesyonelleri ya da önemli verilerini korumak isteyen herkes için mükemmel bir araçtır.
 

 
İşletim Sistemi
UNIX ile uyumludur.
Sağlam UNIX alt yapısıyla, tüm platformlarda en güvenli ve en kararlı işletim sistemlerinden biri olan Mac OS X’i güçlü kılan arka planda kullanılan teknolojidir: Tam onaylı bir UNIX alt yapısı. Geliştiricilerin seveceği, tam bir UNIX uyumuna sahiptir. Bu, Mac OS X’ın varolan tüm UNIX kodunuzu derleyip çalıştırabileceği anlamına gelir. Yani kodunuz tam uyum gerektiren ortamlarda kullanılabilir. Sonuç: Tam istendiği gibi çalışan bir yazılım. üstelik Mac OS X’ın güçlü donanımı, çok çekirdekli işlemcilerde uygulama performansını artırdığından, yeni Mac Pro ideal bir iş istasyonudur.

64-bit

Hissedilir hız.
Mac Pro”da tüm işletim sistemi 64-bit uyumlu olduğu için, yeni Mac Pro ile birlikte gelen Quad-Core Intel Xeon “Nehalem” işlemcilerin 64-bit mimarisinden tam olarak yararlanabilirsiniz. Mac Pro’da bulunan 32 GB belleği de buna eklediğinizde, Mac OS X en iyi işletim sistemi haline gelir. Mac OS X ayrıca, geliştiricilerin Cocoa, Quartz, OpenGL ve X11 GUI çerçevelerini kullanarak 64-bit uygulamalar geliştirebilmelerini sağlar. üstelik Mac OS X 64-bit ve 32-bit uygulamaları destekler. Bu sayede yeni aygıt veya sürücülere gerek kalmaz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here