Ana sayfa İnternet Mac OS X ve Tıp

Mac OS X ve Tıp

0

OsiriX adlı uygulama ile “.dcm”, “.DCM” uzantılı MRI, CT, PET, PET-CT gibi tıbbi görüntü türlerinde benzersiz bir deneyime hazır olun.
 

Tıp alanındaMac”lerinkullanımı, Türkiye”de ABD ve Avustralya”da olduğu kadar yaygın olmamakla birlikte özel hastaneler ve kişisel polikliniklerde artan bir ilgiyle tercih ediliyor. Bu noktada Mac kullanılan hastane ve polikliniklerde olmazsa olmaz denilebilecek çok kapsamlı bir uygulamayı sayfalarımıza taşıyoruz: OsiriX.3 boyutlu rekonstrüksiyon ve MRG incelemeleri gibi tıbbi görüntüleme türleri için tasarlanmış bir uygulama OsiriX ve “.dcm”, “.DCM” uzantılı MRI, CT, PET, PET-CT gibi tıbbi görüntü türlerini görüntülemeniz için benzersiz bir kullanım deneyimi sunuyor.

OsiriX; nükleer tıpa ilişkin görüntülerin yanı sıra 8-16-32 bit TIFF, JPEG, PDF, AVI, MPEG ve QuickTime: Aynı zamanda birçok diğer dosya formatlarını da görüntüleyebiliyor. üstelik Lineer interpolasyon ile görüntülerde gerçek zamanlı yakınlaştırma ve döndürme özelliklerinede sahip, ayrıca konvulasyon filtreleri de içeriyor. Mac OS X 10.7 ve üzeri sürümleri ile uyumlu oldukça efektif bir tıbbi görüntüleme yöntemi.
 


 
özellikler
OsiriX, özellikle multimodalite ve çok boyutlu görüntülerin görüntülenmesi için tasarlanmış bir uygulama. İşlevsel beyin görüntüleme, 3D görüntüleme, konfokal mikroskopi ve moleküler görüntüleme özelliklerine ek olarak2, 3 ve 4 boyutlu görüntüler(örneğin Kardiyak-CT); ve bunun yanı sıra 5D görüntüler(Kalp-PET-BT), MPR(Multiplanar rekonstrüksiyon) MIP(Maksimum Intense Projection) da dahil olmak üzere modern işleme modları sunuyor. Yüzey kaplama, volume rendering gibi modlar da sunuyor. özetle çok kapsamlı bir yazılım OsiriX.

 

Tarihçe
OsiriX projesi 2004 yılında ABD”deki saygın ünivesitelerden UCLA”da öğretim görevlisi olan Dr. Antoine Rosset ve Osman Ratib ile başladı. Daha sonra OsiriX çalışanı olan aynı zamanda İsviçre”deki LaTour Hastanesi”nden Joris Heuberger”in ve Cenevreli bir bilgisayar bilimcisinin katkılarıyla geliştirilmiştir. 2008 yılından itibaren birçok prestijli ödüle layik görülen uygulama; 2010 yılında iPhone ve iPod touch için yayınlanan sürümleri ile tüm Apple platformlarını kapsayacak düzeye geldi. OsiriX öyküsünün tüm detayları için: www.osirix-viewer.com/UserManualIntroduction.pdf
 

 
OsiriX Vakfı
OsiriX Vakfı 2008 yılında kuruldu.Vakıf araştırmafaaliyetlerine, bilimsel ve tıbbi uygulamalara yönelik geliştirmelerin organize edilmesi konusuna Tıbbi uygulamalar için kaynak kodlu uygulama geliştirmelere de destek sağlar. Araştırma projelerine de destek sağlayan vakıf, bir teknoloji şirketinin gelebileceği önemli noktalardan biri.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here