Ana sayfa Donanım Mac OS X Mavericks

Mac OS X Mavericks

0

Apple”ın yeni nesil Mac işletim sistemi ile engin denizlere açılın.
 

Apple, WWDC etkinliğinde yeni Mac işletim sistemi OS X Mavericks”i tanıttı. Tüm dünyanın merakla ve ilgiyle takip ettiği etkinliğin beklentilere yönelik yanıtları arasında yeni iOS ve Mac”lerin yanında Apple adına yazılımsal bir baş aktör konumunda yer alan OS X”de böylelikle yerini almış oldu. Peki yeni nesil Mac OS X neler vaad ediyor? Adıyla da çok farklı olan işletim sisteminin detaylarında neler gizli? Bu sorulara sizler için yanıtlar aradık.
 

 
Mavericks ismi hakkında
Yeni Mac işletim sistemi OS X 10.9 Mavericks adıyla sahnede. Lanse sırasında Apple, yeni Mac işletim sisteminin adını Sea Lion yani Deniz Aslanı olarak duyurdu. Ancak bu isim, teknoloji basını ve katılımcılar arasına hemen ufak gülüşmelere neden oldu. Zaten Apple, etkinliğe katılanlara şaka yapıyordu. Malumunuz şimdiye kadar Mac OS X”lerde çok havalı isimlere aşina olan teknoloji camiasına gerçek isim Sea Lion”ın şaka olduğu belirtildikten sonra açıklandı; gerçek isim Mavericks”ti.

OS X Maverick”te neler yeni?
iOS 7″de uzun süredir beklenen bir dizi geliştirmeye imza atan Apple, Mac OS X Mavericks”te de önemli geliştirmeler yaptı. En dikkat çekici özellik kuşkusuz tek bir pencerede tıpkı internet tarayıcılarında olduğu gibi birden fazla sekme açılabilecek olması. Bu özellik, uzun süredir beklenen ve dile de sıklıkla getirilen bir faktördü ve Apple tarafında bu beklentilere yanıtın verilmesi sevindirici.

 

Etiketler
Maverick”in bir diğer öne çıkan yönü tüm klasörleri etiketleyebilme özelliği oldu. Bu sayede Mac”lerde tüm içerikler etiketlere göre ayrılabilecek; üstelik rengarenk klasörler de bu sayede Mac kullanıcısıyla buluşuyor. Etiketlemeyi biraz daha açacak olursak, örneğin fotoğraf adlı bir klasör açtınız. Klasörünüzün rengini de sarı yaptınız. Finder”daki kenar çubuğunda artık renkler var. örneğin sarı renge tıkladığınızda fotoğraf klasörünüzü görebiliyorsunuz. Yani Mac”deki tüm içerikleri etiketlere göre ayırabilmek ve aramak mümkün.
 

 
Performans
özellikle Mac Pro”da açıkça hissedilen performans ve MacBook Air”de sınırları zorlayan yeni pil dayanıklıklarının beraberinde önemli düzeyde teknolojik gelişim sunan Apple”da yeni nesil işletim sisteminde de bu çizgi gözler önüne seriliyor. Mac OS X Mavericks”in işlemciyi(CPU”yu) yüzde 72 daha az yorduğu açıklandı. Bu sayısal veri oldukça iddialı. Ayrıca bir önceki işletim sistemi sürümü olan Mountain Lion”dan 1.5 kat daha hızlı açılma süresi Mac kullanıcısıyla olacak. Bu durum özelikle yüksek düzeyde işlerle uğraşan profesyonellerin Mac”leri(genellikle iMac, Mac Pro…)için iyi haber. Zaten performansı yüksek düzeylerde yaşayan mobil Mac versiyonları içinse ışık hızında açılma süresi kullanıcısını şaşırtacak. Yeni Mac OS X Mavericks”in uyku modu içinde yine Mountain Lion”a göre 1.5 kat daha hızlı uyanma süresi kullanıcısıyla buluşuyor.

Safari
Haber sayfalarımızda kısaca belirttiğimiz gibi Mac OS X Mavericks”le beraber Safari”de yeni sürümüyle geliyor. Şimdilik Beta versiyonuyla geliştiricilerin kullanımına sunulan Safari”de en dikkat çeken değişim ise işlemcinin daha az yorulacağı algoritmalarla gelecek olması. Safari”nin daha sade bir görünümle gelmesi ve işlemciyi çok daha az yorması bekleniyor. Safari”de okuma listesi RSS desteğine de kavuşuyor. Daha işlevsel kullanım sunan ufak tasarım değişimler ve yer imleri de kullanıma sunuluyor. Apple”da Safari”nin iCloud senkronizasyonu da öne çıkıyor. iCloud hesabınızla Safari”ye giriş yapıyorsunuz ve şifreleriniz, kullanıcı adlarınız ve e-postalarınız otomatik şekilde hatırlanacak.

 

Takvim
OS X Mavericks”te takvim en dikkat çekici yeniliklerin başında. Görselliği daha çarpıcı hale kavuştu. Uygulama çok daha işlevsel.

Bildirimler
Bildirimlerde daha sade ve daha gürültüsüz bir durum söz konusu. Yeni Mac OS X”in sadeliği Bildirimler”de de ön planda. örneğin bir bildirim geldi, ekranın tam ortasında beliriyor ve bildirimin geldiği yerin logosu da görünüyor. Son derece işlevsel hal alan sistem, oldukça da şık.
 


 
Haritalar
Mac OS X”de artık iOS 6″yla gelen harita servisi de olacak. üstelik çizdiğiniz bir rotayı örneğin iPhone”unuzda da görebiliyorsunuz. Anlık bir senkronizasyon yani. İşlevsel olduğu açık ama Apple”ın global harita servisini kesinlikle geliştirmesi gerekiyor.

Ne zaman kullanılacak?
Apple”da geliştiricilerin kullanımına sunulan işletim sistemlerinde genellikle kesin bir tarih verilmezken ipuçları da sunuluyor. Bu kez ipucu “sonbahar” şeklinde. Bununla birlikte OS X Mavericks”in Ekim ayında kullanıma sunulma ihtimali yüksek. çünkü önceki OS X”de 6-7 Beta sürümün ardından final sürüm 4 ay kadar sonra yayınlanmıştı. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. Bizi takip edin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here