Ana sayfa Yazılım Mac OS X Lion Server

Mac OS X Lion Server

0

Vazgeçilmez Mac OS X Server ailesinin yeni üyesi…

 

Apple, yeni işletim sistemleri Lion ve Lion Server”ı Temmuz ayı içinde yayınladı. Yeni ara yüzü ve getirdiği yeniliklerle Lion çıkar çıkmaz Macintosh kullanıcılarının göz bebeği oldu. Sistemin Server versiyonu ise, geçirdiği radikal değişikliklerden ve bu değişikliklerin getirdiği bazı sorunlardan dolayı kullanıcıların gönlünü fethetmekte sistemin normal versiyonu kadar hızlı olamayacak gibi görünüyor.
 
mac os x lion server
 
Sistem, özellikle web server, virtual hosting ve database yönetimi konusunda büyük değişiklikler içeriyor. Bu değişikliklere ait ayarları yaptıktan sonra çıkan sorunları çözebilmek içinse internetteki forumları kurcalamak ve önerilen çözümleri denemek zorunda kalıyorsunuz. Bu noktada Mac kullanıcılarının arasında ciddi bir fikir alışverişi olması ve eskiye oranla birbirlerine çok daha hızlı bir şekilde çözümler sunabiliyor olmalarıysa sevindirici. Leopard Server çıktığında, Tiger Server gibi kaya gibi sağlam bir sistemin ardından saç baş yoldurmuştu. Şu an Lion Server da oldukça stabil çalışan Snow Leopard Server”ın ardından Leopard kadar olmasa da, onun benzeri bir intiba bırakmış oldu. çoğu kullanıcı forumlarında herkesin mustarip olduğu bazı noktalarda Apple”ın hızlıca bir güncelleme yayınlaması gerektiğini savunanların sayısı az değil. Muhtemelen bir-iki güncelleme sonrası daha stabil bir sistemle çalışma şansına erişeceğiz. Şu an için kullanıcı forumlarını ve Apple”ın resmi destek forumunu kurcalamaktan başka çare yok.

 

Server App

Yeni Server konfigürasyonu programı Server App oldukça basit ara yüzü ve kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Server”ınız için en elzem ayarları bu program üzerinden basitçe yapmak mümkün. File sharing, calendaring, email, contacts, chat, Time Machine, VPN, web, wiki services ile ilgili ayarları buradan hızlıca yapabiliyoruz. Ayrıca server isminin kolayca değişebiliyor olması da çok ama çok müthiş bir kolaylık.

   server app
     
profile manager   Profile Manager

Bilgisayarınıza bağlı herhangi bir iOS veya Lion Sistemli cihazı (bu iPad veya iPhone da olabilir) ve bu cihaza bağlı kullanıcıları, verileri kolayca yönetmenizi sağlıyor. Kullanıcılara ait mail, calender, chat ayarlarını da buradan düzenleyebiliyoruz.

     
File Sharing

Server”ı kurduğunuz herhangi bir kurumda, çalışanlar veya üyeler arasındaki her türlü veri transferini (iPad”ler de dahil olmak üzere) file sharing özelliği ile yapabilirsiniz. özellikle Windows ve Linux serverlarla karşılaştırıldığında OS X”in dosya paylaşımı konusundaki üstünlüğü hala tartışılamaz.

  file sharing

 

Mail Server

Size ait IP adresinize yönlendirdiğiniz domaininiz (ki bunun server”ınızın da local adresi olarak tanımlanması gerekiyor) üzerinden mail server yaratmanız bu program sayesinde mümkün oluyor. Diğer OS X Server sürümlerinden farklı olarak webmail”in yapısının değiştiğini ve kullanıcıların buna ilk etapta adapte olmakta zorlandıklarını söyleyebiliriz. SquirrelMail”den RoundCube”a geçiş yapılmış.

   mail server
Ancak birçok forumda bu webbased programın kullanımı ve kurulumu ile ilgili şikayetler mevcut. Diğer taraftan her bir virtual domain için eski sürümlerin aksine webmail”i aktif kılmanın basit bir yöntemi yok gibi görünüyor. Terminal programı ile çeşitli çözümler üretmek mümkün. Domain”lerin bulunduğu klasörün bir üst klasörüne webmail klasörünün kısa yolunu kopyalamak gibi. Mail Server”ın webmail üzerinden ulaşılabilir olması çok kilit bir konu. Bu sayede crosbrowser ve crosplatform bu özelliği kullanmanız mümkün hale geliyor. Ancak konfigürasyonların değişmiş olması ve kullanıcıların bu konuda yaşamakta olduğu sıkıntılar eksi puan olarak haneye yazılıyor.
 
ical server   iCal Server

Calender Server, wiki server”ın içinde bulunan webbased calender”le entegre bir şekilde hem OS X hem iOS hem de herhangi bir PC”de, kullanıcıların rahatlıkla erişebildiği ve görüntüleyebildiği bir ajanda yaratma şansını sunuyor. Kullanıcıların haberleşme ve etkinlik yönetimi gerçekleştirme konusunda hayatını kolaylaştıran iCal Server çok daha detaylı bir ara yüzle, performansını arttırarak yeni sürümdeki yerini almış.

     
Adress Book Server

Senkronize bir şekilde, isçi veya üye detaylarının Mac – iPhone – iPad gibi cihazlar arasında fark gözetmeksizin paylaşılabildiği Adress Book Server da yine iCal gibi hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

  adress book server

 

iChat Server

iCal ve Adress Book ile entegre çalışabilen ve yine kullanıcılar arası veri akışını hızlandıran, oldukça sağlam bir iletişim aracı. özellikle büyük şirketlerde telefon faturasıyla boğuşmak yerine kontrollü bir chatleşme yoluyla haberleşmeyi sağlama şansını veren bu program şirket içi iletişim maliyetlerini ciddi anlamda düşürebilir. Türkiye”de pek yaygın bir kullanıma sahip olmasa da yurtdışında özellikle Skype bu iş için sıklıkla kullanılıyor.

  ichat server
     
wiki server   

Wiki Server

 

Wiki Server”ın kullanıcıların kendi departmanlarına ait dokümanları bulundurabilecekleri bir proje yönetim sistemi halini aldığını artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu tarz web tabanlı uygulamalar Türkiye”de de artık oldukça revaçta. Wiki aynı zamanda kullanıcıların kendilerine özel wiki veya blog içeriklerinin de yaratılabildiği oldukça başarılı ve kişiselleştirmeye açık bir yapılanma. çalışanların motivasyonunu sağlamak için hala en güzel çözümlerden biri.

     
Podcasting

Podcasting iç iletişim konusunda en kayda değer Server uygulaması olarak göze çarpıyor. Zira bu uygulama sayesinde online çalışmalar düzenlemek veya konferansları paylaşmak çok basit bir işlem halini alıyor. Podcasting özelliği birçok konuda güncel, doğrudan, sesli ve görüntülü bilgi aktarımını sağlamak istediğinizde bulunmaz bir fırsat sunuyor.

  podcasting

 

Web Server

Tabii tüm bunların web tabanlı olmasını sağlayan, OS X içinde hazır gelen Apache Server ve PHP tabanlı web uygulama altyapısı olarak özetlenebilir. Bu sayede uygulamaların web tabanlı kısımlarını tüm dünyaya açma şansınız da oluyor. Fakat yine Lion Server”da göze çarpan bazı noktalar var ki web server kullanıcılarını uğraştıracak cinsten. özellikle virtual hosting konusunda httpconfig dosyası üzerinde düzenleme yapmak gerekmesi biraz garip kaçmış. Diğer taraftan MySQL yerine PostgreSQL kullanılmış. Bunca yıldır MySQL”i kolayca konfigür etmiş kullanıcılarını mevcut durumla konuya biraz yabancılaştırdığı söylemek yanlış olmaz.
 

web server
 

VPN server ile gizliliğimizi sağlamak yine çocuk oyuncağı, Directory Services de her zamanki gibi yönetici bazlı onay mekanizması olarak yerli yerinde. Bu seferki sürümde en dikkate değer farklılıklardan biri hiç şüphesiz Xsan Admin uygulamasının bulunması. Yakın bir geçmişte Xserve”leri piyasadan çeken Apple, Server çözümü için fazla belli etmeden Mac Mini ve Mac Pro”yu adres göstermişti. Şimdi bunu resmen açıklamış oluyor. Lion Server, Xsan Admin ile Xsan Volume”ler yaratma ve bunları yönetme fırsatını sunuyor. Klasik OS X Server programlarını içeren Server Admin Tools”u Apple”ın destek sitesinden ayrıca indirmek gerekiyor bunu da belirtmeden geçmeyeyim.
 

Kısaca özetlemek gerekirse, Lion Server daha çıkar çıkmaz bir update etme ihtiyacı yaratıyor bünyenizde. Yine de tüm aksiliklere rağmen Server sürümleri içinde en kolay anlaşılır ve en kolay kurulur modelin bu olduğu su götürmez bir gerçek. Mobil cihazlara yönelik güncellemeler de oldukça pratik çözümler sunmuş oluyor. Bir yada birkaç update sonra konfigürasyonlar da daha kolay işlenir hale gelecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here