Ana sayfa Donanım Mac OS X’in Yıldızlarından Dock

Mac OS X’in Yıldızlarından Dock

0

Yeni Mac kullanıcılarını öngörerek hazırladığımız bir makaleyle Mac işletim sistemindeki en önemli öğelerin başında gelen “Dock”a göz atacağız.
 

Mac OS X”in görünümü ile ilgili global teknoloji çevrelerince yapılan yorumlarda işletim sisteminin görselliği, sadeliği ve kullanışlılığı vurgulanan ilk yönleri oluyor. Mac işletim sisteminde her biri birer çekicilik unsuru olarak nitelendirebileceğimiz menü ikonları, üç boyutlu algısını sonuna kadar yaşatırken yalnızca birkaç adımda size istediğinizden fazlasını sunmalarıyla da öne çıkıyorlar. Mac OS X”in heyecan verici görünümünden etkilenmemek elde değil. Kullanıcı dostu yapısı ve cazip arayüzüyle Mac OS X dünyası, kullanıcıları daha ilk dakikadan kendisine çekmektedir. Unix temelli bir işletim sistemi olan Mac OS X, Apple”ın kullanıcı dostu olma kuralı sayesinde piyasada en kolay kullanıma sahip işletim sistemlerinin başında gelmektedir.
 

 
Diğer işletim sistemlerini kullananlar, kullanım alışkanlıklarından dolayı ilk başlarda Mac OS X kullanmaktan çekinse bile, bu çekincelerin yersiz olduğunu kısa süre içerisinde fark etmektedirler. Günümüzde yavaş yavaş ortadan kalkan bir algı olarak Mac OS X”e alışma konusu hiç de zor değil. Kısa süre içerisinde işletim sistemini tam kapsamına yakın düzeyi ile kullanacak seviyeye gelmek mümkün. Yeni Mac kullanıcılarını hedef alan bir makaleyle işletim sistemindeki en önemli öğelerin başında gelen “Dock”a göz atacağız. Nedir bu Dock? Ne işe yarar? Bilmediğimiz yönleri nelerdir? Gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

 

Dock

Mac OS X”e biraz olsun ilgili olan kimseler dahi Mac arayüzünün altında yer alan Dock paneline aşina olacaktır. Arayüzün en şık kısımlarından birini oluşturan Dock, bir nevi Mac işletim sisteminin prezentasyonunu anlamına gelir. Dock sayesinde rengarenk uygulamaları yan yana bulur, dilediğinizi seçip çalıştırabilirsiniz. Tasarım düzeyiyle büyük beğeni toplayan Dock”ın en önemli özelliği mermer bir masanın üzerinde yer alan uygulamaları size sunması. üstelik bunu yaparken üç boyutlu etkisi de sonuna kadar sizinle oluyor. özetle Dock, Mac OS X”te uygulamalara ulaşmanın en hızlı yolunu sunmaktadır.
 


 
Dock üzerinde Launchpad, App Store, Mail, Safari, Adres Defteri, iCal, iTunes, Photo Booth, iPhoto, QuickTime Player gibi yerleşik Mac uygulamalarının yanı sıra, kullanıcıların Mac”lerine yükledikleri çeşitli uygulamalar da yer alabilmektedir. Bu noktada örneğin ofis uygulamaları, video izleme uygulamaları ya da alternatif web browser”lar Dock”ın olmazsa olmazları arasındadır. Hem yerleşik Mac uygulamaları, hem Mac App Store”dan indirilen uygulamalar hem de diğer uygulamaların arasından en önemlilerini konumlandırdığınız Dock sayesinde hızlı bir şekilde ihtiyaç duyulan uygulamaya erişmek mümkündür.
Halihazırda üzerinde çalışılan bir uygulama minimize edildiğinde, Mac otomatik olarak bu uygulamayı Dock”ta barındırmaktadır. Böylece istenilen anda minimize edilen uygulamanın ikonuna tıklandığında, uygulama tekrardan ekranda belirmektedir. İşlevselliğinin yanı sıra görselliği ve şık geçişleriyle de Dock”lar, Mac kullanıcılarının vazgeçemediği Mac OS X özelliklerinin başında gelmektedir.

O anda Mac arayüzünde açık olan uygulamaların Dock”taki ikonlarının altında açık mavi bir nokta belirir. Bu sayede herhangi bir anda Mac”te hangi uygulamaların açık olduğu hızlı bir şekilde görülebilmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here