Ana sayfa Donanım Mac OS X’in detayları

Mac OS X’in detayları

0

Dock Kullanmak

Herhangi bir Mac açıldığında kullanıcısıyla kurduğu ilk ilişkilerden biri belki de ekranın alt kısmında beliren saydam bir bar. Başından beri uygulama ikonlarının bulunduğu bu bara “Dock” adı veriliyor. Dock“u uygulamalar arasında kolaylıkla geçiş yapmak veya sık kullandığınız uygulamalara çok daha rahat ve hızlı bir biçimde erişmek için kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda Dock”un bir özelliği de herhangi bir anda Mac OS X altında hangi uygulama veya programların çalışır vaziyette olduğunun görülebilmesi. Kabaca, Dock“un sol tarafında Finder başta olmak üzere uygulamalar, sağ tarafında ise çöp kutusu bulunmakta. Tabii birçok Mac OS X özelliği gibi Dock da bünyesinde birçok sürprizi de barındırmakta.

Dock”a uygulama ve programları eklemek

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Mac OS X kullanırken bir uygulama çalıştırmak istediğinizde her seferinde “Applications” klasörüne kadar gitmeniz gerekmiyor. Sık kullandığınız uygulama ikonlarını Dock”unuza yerleştirip sadece tek bir tıklama ile onları açabilirsiniz.

Dock standart olarak Apple”ın sık kullanılacağını öngördüğü mühim programların ikonları ile geliyor. En soldaki Finder bunun belki de en iyi örneği. Finder haricinde sağa doğru Mail, Safari, iChat, iTunes ve System Preferences gibi mühim bazı program ve uygulamaların ikonlarını göreceksiniz. Lakin, bunlarla sınırlı değilsiniz.

Dock üzerinde sergilenmese de Mac üzerinde çalıştırdığınız her program, işlemeye başladıktan sonra ikon olarak Dock”ta yer alır. Yine açık olan bir programı kapattığınızda da Dock üzerinde beliren ikon da kaybolur. Eğer o programın ikonunun Dock”unuzda hep kalmasını istiyorsanız, ikona sağ tık veya kntrl+tık yaparak açılacak menüden isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. “Keep Dock” seçeneğini seçtikten sonra söz konusu ikon Dock”unuzda program kapalı olsa da kalmaya devam edecek.

Kapalı olan bir program ikonunu Dock”a eklemek ise oldukça basit. “Applications” dosyasındaki program ikonlarından istediğinizi sürükle bırak yöntemi ile kolaylıkla Dock”unuza sabitleyebilirsiniz.  

 

 

Programları açmak, kapatmak ve kontrol etmek

Dock, size Mac”iniz içerisindeki programlara hızlı ve kolay erişimi sağlar. Yukarıda bahsini ettiğimiz basit yöntemlerle kişiselleştirdiğiniz Dock”unuz vasıtasıyla programları başlatabilir, sonlandırabilir veya sonlandırmaya zorlayabilirsiniz (Force Quit).

Dock üzerindeki ikonlardan birine tıklarsanız o ikon birkaç kez Dock üzerinde zıpladıktan sonra temsil ettiği program veya uygulamayı açacaktır. İkonun Dock üzerindeki zıplama efekti, programın açılmak için sizin izninizi aldığı ve aktive olduğunu belirtir. Hangi ikonun hangi programı temsil ettiğine henüz alışmamışsanız fare imlecini ikon üzerine getirip programın ismini ikonun üzerinde okuyabilirsiniz.

Dock, aynı zamanda belirli bir program ile açılmaya programlanmış bazı dosyaları başka programlar vasıtasıyla da açmaya yarar. örneğin bir resim dosyasını “Preview” yerine “Adobe Photoshop” ile açmak istiyorsanız, dosyayı Dock üzerindeki “Photoshop” ikonuna sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır. Dosyanın açılamayacağı bir ikon üzerine sürüklenmesi de herhangi bir problem yaratmayacak; program o dosyayı açamadığından çalışır hal gelmeyecektir.

Dock kullanarak açık halde olan programları kapatmak da oldukça basit. Açık vaziyette olan bir programın ikonuna Dock üzerinde birkaç saniye tıkladığınızda mini bir menü ile karşılaşacaksınız. Bu menüde programın kapatılması için de bir seçenek yer alıyor.

Dock”un sağ tarafında yer alan çöp kutusu ise olukça kolay bir kullanıma sahip. Mac”iniz içerisindeki herhangi bir dosya, ikon veya programı çöp kutusu ikonuna sürükle bırak yöntemiyle silebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, çöp kutusuna sürüklediğiniz herhangi bir objenin tek seferde Mac”inizden silinmemesi ve Finder içerisinde de görülebileceği üzere, çöp kutusunun içinde daimi olarak silineceği ana kadar muhafaza edilmesi. Yanlış aksiyonlara sebebiyet vermemek için bu şekilde tasarlanan çöp kutusunu yine üzerine birkaç saniye tıklayarak tamamıyla ve bu sefer geri dönüşümsüz olarak temizlemeniz de mümkün.

 

 

Dock”un gizli menüleri

Mac OS X kullanıcısı olarak Dock”unuzun birçok özelliğini değiştirebilir ve onu kullanım alışkanlıklarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz. örneğin büyüteç efektinin boyutu, Dock”un ekran üzerinde durduğu yer, ikon boyutları, Dock içerisine yerleştirilebilen ve seperatör işlevi gören ayraçlar ve ikonların tasarımları gibi birçok özellik tamamıyla kişiselleştirilebilir haldeler. Bunun için yine Dock üzerinde yer alan “System Preferences” menüsünden “Dock” sekmesine geçerek ayarları yapabilirsiniz.

Dock”un gizlenmesi

Mac OS X“in yerleşik ayarlarına göre Dock ekranda sabit vaziyette kalacak şekilde tasarlanmış bir araç. Lakin dilerseniz, tıpkı başka bir takım işletim sistemlerinde olduğu gibi bu barı fare imlecinizi bulunacağı yere getirince belirecek hale getirebilirsiniz. Böylelikle ekranınızda daha geniş bir görüntüleme alanına sahip olabilir, Dock“a sadece ihtiyacınız olduğunda erişebilmeyi mümkün hale getirebilirsiniz. Bunun için de yukarda bahsettiğimiz “System Preferences” menüsünden gerekli ayarları yapmak mümkün.

 

 

Mac_OS_X

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here