Ana sayfa Donanım Mac OS X’ in 10 Yılı

Mac OS X’ in 10 Yılı

0

Dünyanın En Gelişmiş İşletim Sistemine Kronolojik Bir Bakış.
 

Belki de Mac kullanıcılarının fanatikliğinin asıl sebebi, Apple California”da tasarlanan harika donanımlar değil, o donanımları çalıştıran ana işletim sistemi olan Mac OS. Manidar 1984 senesinde Apple Macintosh işletim sistemi adını verdiği sistemi kullanmaya başladı. Bu sistem daha sonra hepimizin yakından tanıdığı bir isme dönüştü: Mac OS. O tarihten bu yana bir dizi yenileme ve güncelleştirmeye tabi tutulan Mac OS”in evrimine mercek tuttuğumuz dosyamıza hoş geldiniz. Mac OS”e hoş geldiniz…
 

 
Mac OS”in 1984″ten itibaren diğer işletim sistemi platformlarından grafik ara yüzünün ve kullanıcı ile arasında kurduğu ilişki ve bu grafik ara yüzü üzerinden her geçen gün daha da ilerlemesi olduğu aşikar. Tabi iş salt grafik üstünlüğünde değil. özellikle belki de en büyük rakibi olan Microsoft Windows işletim sistemlerinde görülen ve son kullanıcıyı oldukça zor durumlara düşüren sistem çökmeleri, tıkanmalar, yavaşlamalar ve gerekmeyen yerde beklenen yeniden başlatmalardan tamamıyla uzak olması da Mac OS”i rakiplerinden her zaman bir adım ilerde tuttu. Aynı zamanda 1990″lı yıllarla birlikte dünya genelinde internetin olağanüstü bir hızla yayılmaya başlaması ile birlikte beliren ve her kişisel bilgisayar kullanıcısını tehdit edebilecek boyutlara gelen virüsler, Truva atları, reklam yazılımları gibi tüm kötü niyetli yazılım ve programcıklardan da yalıtılmış, temiz bir kullanım deneyimi sunması, Mac OS”in hala pazardaki ve aktif kullanımdaki en büyük avantajı olma özelliğini koruyor.

Biz de adını Mac OS olarak değiştirdikten sonra piyasaya çıkan ilk versiyon olan Mac OS X 10.0 Cheetah”tan itibaren sistemin geçirdiği evrimi kronolojik olarak tekrar hatırlamak ve hatırlatmak istedik. İnanıyoruz ki, bu harika işletim sisteminin son 10 yılda geçirdiği bu evrim, sadece Apple”ın değil, insan ile makine arasında artık kaçınılmaz hale gelen sibernetik ilişkinin geldiği nokta üzerinde düşünmek için bir fitil yakacaktır.

 

Mac OS X 10.0 Cheetah
(24 Mart 2001)

5 Ocak 2000 tarihinde San Francisco”da düzenlenen Macworld Expo”da bizzat Steve Jobs tarafından müjdelenen Mac OS X”in ilk versiyonu Cheetah”ın ilk belirtileri esasen Mart 1999″da piyasaya sürülen Mac OS X Server 1.0″da görücüye çıkmıştı. Bu Server sürümünü deneyimleyen yaklaşık 75.000 kullanıcının verdiği geri bildirimler doğrultusunda 24 Mart 2001 tarihinde piyasaya sürülen Cheetah, tahmin edilebileceği gibi oldukça büyük ses getirmişti.
 

mac os x cheetah
 
Kullanıma sunulan ilk Mac OS X olmasından öte, en büyük yeniliği bizce “Finder” olan Cheetah, bu harikulade navigasyon sistemini işletim sisteminin içine kusursuzca yedirmişti.

Apple”ın bu yeni sistemi, yepyeni kullanım alışkanlıkları iddiaları ile beraber OpenGL kullanarak zamanın iç boyutlu oyun ve grafik uygulamalarını da destekliyordu. İşletim sistemi piyasaya sürüldüğü gün yaklaşık olarak 350 kadar ekstra uygulama da kullanıma sunulmuştu.

 

Mac OS X 10.1 Puma
(25 Eylül 2001)

Mac OS X Cheetah”ın piyasaya sürülmesinden yaklaşık dört ay sonra Apple majör bir güncelleme ile Puma”yı kullanıma sundu. 18 Temmuz 2001″deki toplantıda Puma”nın en büyük yeniliğinin hız ve bilhassa da ekranın altına , sağına ve soluna yerleştirilebilen ve bir nevi geliştirilmiş bir Finder kısa yol kümesi olarak da düşünülebilecek “Dock” un kullanıma sunulması idi. Bunun haricinde Cheetah”ın içerisinde bulunan birçok hatanın da düzeltilerek çok daha stabil bir işletim sistemi deneyimi sağlanıyordu.
 

mac os x puma
 
Puma ile beraber kullanıma sunulan uygulamalar arasında Intuit Quicken Deluxe 2002, Alias/Wavefront”s Maya, Internet Explorer 5.1, Adobe Acrobat Reader 5.0, Macromdia FreeHand 10, Aspyr”s Tony Hawks Pro Skater 2, Aladdin”s Stuffit Deluxe, Pro Create Painter 7, FileMaker Pro gibi hem sektörel hem de kişisel kullanıma yönelik uygulamalar vardı.

Mac OS X Puma”nın çıkış tarihinde belki de işletim sistemini de geride bırakan bir devrime daha imza atıyordu Apple: iPod. Birçoklarına göre iPod nedeniyle Mac OS X Puma, belki de hak ettiği ilgiyi göremedi ve bir nebze arka planda kaldı.

 

Mac OS X 10.2 Jaguar
(24 Ağustos 2002)

Mac OS X 10.1 Puma”dan sonra beklentileri yükselen Mac kullanıcılarına sunulan Mac OS X Jaguar, bünyesinde Quartz Extreme, çok daha gelişmiş bir Finder, 6. versiyonu ile QuickTime yer alıyordu.

QuickTime sonradan endüstri standardı haline gelecek olan MPEG-4 ve AAC sıkıştırılmış yüksek kalitede ses dosya sistemini barındırıyordu. Aynı zamanda Jaguar, ismi sonradan “Bonjour” olacak olan “Rendezvous” sistemini tanıttı. Bu sistem 2002 yılında da aynı ağ üzerindeki cihazların birbirleri ile iletişim kurabilmesini sağlayan bir protokoldü.
 

mac os x jaguar
 
Mac OS X 10.3 Panther
(24 Ekim 2003)

2003 yılı Apple için genel olarak oldukça hareketli bir yıldı. Bu yıl içerisinde Safari, iLife, Keynote, Final Cut Express, X11 gibi mühim yazılımlarla birlikte 12″” ve 17″” boyutlarındaki PowerBook G4 modelleri de piyasaya sunulmuştu. Yeni yazılım ve donanımlara istinaden 24 Ekim tarihinde Mac OS X Panther kullanıma sunuldu.

2003 yılı ortası itibariyle 7 milyona ulaşan Mac OS X kullanıcısı sayısı, Steve Jobs”ın “Mac OS X Panther ile işletim sistemi kavramına yeni bir anlayış getirdiğimize inanıyoruz” açıklaması ile artmaya devam etti. Mac OS X Panther bir önceki sürümün üzerine 150″nin üzerinde yenilik ve iyileştirme getiriyordu.

 

Mac OS X 10.4 Tiger
(29 Nisan 2005)

2001 yılındaki tanışmadan itibaren kullanıcıların alışık olmadığı derecede uzun bir süre bekledikten sonra gelen Mac OS X 10.4 Tiler güncellemesi, ihtiva ettiği birçok yenilik ile beraber kullanım alışkanlıkları hususunda muhafazakar davranan bazı Mac kullanıcılarını şaşırttı. Rakip Microsoft”un Longhorn ile başlayıp Vista ile sonlandırdığı atağına bir cevap niteliğinde olduğu aşikar olan Mac OS X Tiger, şu anda neredeyse tüm Mac OS X kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelen Spotlight ve Dashboard gibi iki önemli yeniliği barındırıyordu.
 

mac os x leopard
 
Dashboard ve Spotlight dışında en mühim yeniliklerden biri de 64 bit uygulama desteğinin verilmesi idi. Bu sürümle beraber gelen QuickTime 7 ise, belki şu anda bile çoğu Mac kullanıcısına primitif gelecek gerçek zamanlı video boyutu değiştirmeyi destekler hale geldi.

Birçoklarına göre Tiger, seride şu ana kadar gerçekleşen en radikal ve yenilikçi sürüm idi ve sadece Spotlight ve Dashboard için bile satın almaya değer bir sistemdi.

 

Mac OS X 10.5 Leopard
(26 Ekim 2007)

çıktığı tarihte artık iyiden iyiye endüstri standardı haline gelmiş olan Mac OS X”in yeni sürümü Mac OS X 10.5 Leopard”daki yenilikler Time Machine, Apple”ın Intel işlemcili Mac”leri ile beraber desteklenmeye başlayan diğer işletim sistemlerini çalıştırmak üzere oluşturulan Boot Camp, elektronik posta yazılımı Mail, gerçek zamanlı sohbet uygulaması iChat, Quick Look gibi yazılımlarla beraber hafif bir makyaja tutularak 3 boyut efekti verilen Dock idi.
Otoritelere göre, artık çıktığı tarihte iyice kullanımı genişleyen Microsoft Vista”ya verilen en güçlü cevap olan Mac OS X Leopard, tüm rakiplerinden sadece Time Machine ile de kolayca sıyrılıyordu.

Leopard”ın piyasaya sunulduğu yıl olan 2007″de Apple, iPod”dan sonraki en büyük devrimi yaparak iPhone”u da piyasaya çıkardı.
 

mac os x tiger
 

Mac OS X 10.6 Snow Leopard
(28 Ağustos 2009)

2009 senesindeki bir toplantıda Apple Yazılım Departmanı Başkan Yardımcısı Bertrand Serlet”in ifadesi dikkat çekiciydi: “Şu ana kadar Mac OS X”in yedi yıllık tarihi boyunca işletim sistemi üzerinde 1000″e yakın iyileştirme gerçekleştirmiştik. Leopard”dan Snow Leopard”a geçişte yaptığımız iyileştirme ve güncelleştirmeler de neredeyse 1000″e yaklaştı.”

Her ne kadar Apple tarafından olay bu şekilde lanse edilse de, birçok profesyonele göre Mac OS X Snow Leopard, bir önceki versiyonu olması gereken haline getiren bir dizi makyajlamadan ibaretti. 2011 yılı bahar ayı itibariyle de halen kullanımda olan bu en gelişmiş Mac OS X versiyonu, bir başka dönüşümü de tamamlayarak sadece Intel işlemcili ve asgari 1 GB”lık RAM” e sahip olan Mac”lerde çalışır hale geldi. Mac OS X Snow Leopard, hali hazırda Leopard kullanıcısı olanlara oldukça cüzi bir fiyatla “Yükseltme Versiyonu” opsiyonu ile piyasaya çıktı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here