Ana sayfa Yazılım Mac OS X için fotoğraf yönetimi uygulamaları

Mac OS X için fotoğraf yönetimi uygulamaları

0

Fotoğraflarınız Kontrolünüz Altında

Dijital kameraların ucuzlayarak yaygınlaşmasıyla birlikte hemen herkesin kişisel bilgisayarında bir fotoğraf yığını oluşmaya başlaması çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Mac kullanıcıları da bu gerçeğe bir istisna oluşturmuyorlar. Yalnız Mac kullanıcılarını bu büyük dijital fotoğraf ambarlarını yönetmek adına ciddi bazı alternatifler bekliyor. Bu dosya konusunda işte bu alternatiflere ayrıntılarıyla göz gezdireceğiz.
 

 

iPhoto
Mac OS X içerisinde yerleşik olarak bulunan iPhoto uygulaması birçok kullanıcının sadığından çok daha komplike ve becerikli bir uygulama. En büyük avantajlarından biri de Mac”inizle beraber gelen iLife paketinin içinde yer alması olan uygulama sayesinde büyük yığınlar halindeki fotoğrafların yönetimi, tasnifi veya gösterimi oldukça kolaylaşıyor.
 
özellikle 2009 yılındaki iLife güncellemesi ile Apple, uygulamanın becerilerini daha da artırma yoluna gitti. Yüz tanıma, fotoğrafın çekildiği yerin fotoğraf bilgilerine otomatik olarak eklenmesi, Flicker ve Facebook entegrasyonu gibi çekici özelliklerle çoğu kullanıcı için hem başlangıç seviyesi hem de orta düzeyde önemli fotoğraf yönetimi uygulamalarından biri oldu iPhoto.

 

Picasa
Picasa, logosundan da anlaşılabileceği gibi, Google menşeili bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Program hakkındaki önemli detaylardan biri de onun sadece Mac ortamında değil, aynı zamanda Linux ve Windows tabanlı PC”lerde de kullanılabiliyor olması. Bu özellik, özellikle birden çok bilgisayar veya lokasyonda fotoğraflarını yönetmek isteyen kullanıcılar için elbette ki bir artı değer olarak göze çarpıyor.
 
Her ne kadar iPhoto kadar geniş özelliklere sahip olmasa da, hızı, güvenilirliği ve bahsettiğimiz çoklu ortam desteği ile fotoğraf düzenleme ve yönetim uygulamaları arasında güçlü bir alternatif olabilir Picasa.

 


Fotonauts
Fotonauts uygulaması, muadillerine göre görece daha genç bir uygulama. Fotonauts de tıpkı Flickr gibi web tabanlı bir uygulama idi. Fotoğrafların online ortamda düzenlenmesi ile beraber onların sosyal medya-vari bir paylaşımını da beraberinde getiren Fotonauts, henüz yeterince bilinirliği ve kullanımı olmamasının eksikliklerini yaşıyor zaman zaman.
 

Ancak yine de yazılım, geliştiriliş amacı doğrultusunda oldukça tatminkar bir performans sergiliyor. En büyük avantajlarından biri de uygulamanın tamamıyla ücretsiz olması.

 

Flickery
Eğer Mac”inizdeki dijital fotoğraflarınızı Flickr vasıtasıyla paylaşıyorsanız, Flickery tam size göre bir uygulama. Aslında Google”ın Picasa”sı ile birçok açıdan kıyaslanan Flickery ona oldukça benzer yapıda çalışan bir uygulama olarak göze çarpmakta. Picasa”ya oranla çok daha az RAM kullanımı ve rahat çalışmasıyla öne çıkan uygulama, fotoğraflarınızı kolaylıkla görüntüleme, düzenleme ve paylaşma olanağı vermekte. özellikle Fikre ile sorunsuz bir entegrasyon arayan kullanıcıların daha yakından bakmalarında büyük fayda var.
 

 

iLovePhotos
iLovePhotos, esasında fotoğraf paylaşımı amacı ile geliştirilmiş bir uygulama. Picasa gibi iLovePhotos da daha ziyade amatör fotoğrafçılara yönelik bir uygulama olarak göze çarpmakta. Yüz tanıma özelliğinin de var olması, rakiplerinden bir adım öne çıkmasına vesile oluyor. Ancak bize göre iLovePhotos uygulamasını öne çıkaran en büyük özelliği çok şık bir slayt gösterimi olması. Fotoğraflarınız, bu slayt şov ile çok daha estetik görünecek.

Apple Aperture
Her ne kadar bir fotoğraf işleme yazılımı da olsa, birçok kullanıcı Apple Aperture”u aynı zamanda fotoğraf arşivlerini yönetmek amacıyla da kullanıyor. Apple, yazılımın üzerine 2.0 versiyonundan bu yana oldukça titredi. Tabi ki Apple geliştiricilerinin elinden çıkmış olması ve bu özelliği ile Mac”inizin yazılım-donanım uyumu avantajını sonuna kadar kullanması avantajını da beraberinde getiriyor ve birçok rakibi olmasına rağmen sırf bu özelliğinden dolayı da birçok Mac kullanıcısı Apple Aperture”dan vazgeçmiş değil.
 

 

 

Her ne kadar daha önce sıraladığımız çok daha hafif uygulamaların yapabildiği bazı şeylerin Apple Aperture tarafından yapılamıyor olsa da, örneğin sosyal medya entegrasyonu, Apple Aperture, yine de bu amaç için en güçlü alternatiflerden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here