Ana sayfa Yazılım Mac ortamında “Video Prodüksiyonu”

Mac ortamında “Video Prodüksiyonu”

0

Seçtiğiniz kameranın kullanacağınız donanım ve yazılımlar açısından uyumunu tartışarak projenize başlamadan önce tüm detayları ile iş akışını çıkarmamıza yardımcı olacak temel kavramlar üzerinde duracağız.

çağımıza ve kişisel gereksinimlerimize uyum sağlamak amacıyla her gün çeşit çeşit yenilikler ile bizi takip eden, zaman zaman hızına yetişemeyip bizim takip ettiğimiz “teknoloji”, video ekipmanları ve video prodüksiyonu süreci adına en büyük ivmesini son 10 yılda kazanmıştır. Hayatımıza VHS dönemlerinden sonra hızla giren DVD ortamını tam sindireceğiz derken şimdi de High Definition (HD) tanımı ve ürünleri ile teknolojinin bir kez daha bizim takip etmek zorunda kalacağımız hıza eriştiğini hissediyoruz. öyle ki bu iki harf (HD) video çekim ekipmanlarından, üretilen görüntünün seyredileceği son görüntüleme donanımına kadar tüm cihazların altyapısının değiştirilmesi anlamına geldiği şu günlerde, bu süreci de hızlıca sindirip, en uygun donanım ve yazılım altyapısı ile işe koyulmak için kolları sıvamış durumdayız. Bu yazı dizimizde, en başarılı işletim sistemi ve donanım altyapısı ile dikkat çeken Apple Mac donanımları üzerinde video prodüksiyon sürecine şahit olacak, bu süreç içerisinde adı geçen donanım ve yazılımlara değinerek iş akışı planlamasını çok daha doğru yapma şansı yakalayacağız.

Günümüzde kullanılan video donanım ve yazılımlarını incelerken, özellikle karşılaştırılması gereken detayların üzerinden geçerken o hassas çizginin, kullanılan donanımın neden bu kadar önemli olduğunu anladığımızda, iş akışınızın en önemli parçasının donanım olduğunu anlayacağız. Yazı dizimizin bu ilk bölümünde, video üretim sürecinde kamera seçiminden, seçtiğiniz kameranın kullanacağınız donanım ve yazılımlar açısından uyumunu tartışarak projenize başlamadan önce tüm detayları ile iş akışını çıkarmamıza yardımcı olacak temel kavramlar üzerinde duracağız.

Pal/Ntsc: özellikle ülkemizde çok nadir olsa da  kafa karıştıran, özellikle yurtdışı menşeli iş üretimi sürecinde önümüze gelen ufak bir yayın formatı problemini çözebileceğimiz aşağıdaki “format tablosu”na bir göz atalım.

Dünya üzerindeki bölgelerin farklı yayın standartlarının ve aralarındaki çözünürlük/kare-saniye oranlarına bakıldığında önümüze şu soru çıkmaktadır: Hangisi bizim için uygun format? Cevap her zaman PAL formatı olmasına karşın bunun da çoğu zaman sadece Televizyon ortamı için uygun format olduğu konusu es geçilmekte, sinema, web ve diğer ortamlar için iş üretimi sürecinde bağlayıcı olmadığı unutulmaktadır. Evlerimizde son bir kaç senedir kullandığımız yüksek çözünürlüklü plazma ve LCD TV”ler hariç tüm altyapı, tarama esasına dayalı, video sinyalinin her seferinde belirtilen yayın formatının ihtiva ettiği değerde (50 Hz/60Hz) tüplü televizyon kutularımız tarafından yukarıdan aşağıya seri bir şekilde taranarak ortaya PAL için 25 kare/saniye, Ntsc için 29.97 kare/saniye gibi bir görüntü akışı elde etmektedir. Peki bu bilgi neden bu kadar önemlidir? Neden bu yayın formatlarının arasındaki bu ufak ayırım bizi TV çözünürlüğünde çalışmak için ayırım noktasına götürmelidir? Cevap aslında çok basit. çekeceğiniz kamera görüntüsü eğer TV de gösterilecek bir reklam filmi veya sinemada gösterilecek reklam filmi olacaksa bile bu iki ortam için farklı özelliklerde çekilmiş olması şartı aranacak ve yine farklı donanım/yazılım üzerinde işlenecektir. Bu yazı dizisi özellikle bu amaçla, formatların farklı ortamlarda neden önemli olduğunu, bu formatlar için çekim yapacak kameramızı, ve Mac yazılım/donanımlarımızı seçme konusunda referans niteliği taşıyacaktır. Böylelikle, bir kamera çekimi ve sonrası görüntü işleme sürecinde dikkat etmemiz gereken format sorunlarını da eleyerek en doğru iş akışını yakalamış olacağız. örneklerken de hem amatör DV handycam kameralardan hem de profesyonel HD-XDCAM kameralardan bahsedelim ki bu kameralara sahip Mac kullanıcılarının hangi Mac modelinde hangi yazılıma ve iletişim arabirimlerine ihtiyaçları olduğu konusunda da fikir sahibi olalım. Biraz önce bahsettiğimiz ve ülkemizde geçerliliğini koruyan PAL yayın formatını ele alırsak, elimizde bu formata uygun olarak çekim yapabileceğimiz standart DV kameramızın olduğunu ve bir de Apple MacBook Pro dizüstü, bir de Apple Mac Pro masaüstü bilgisayarımızın olduğunu varsayarak işleme başlayalım. özellikle kamerayı bilgisayarınıza uygun arabirimi ile nasıl bağlamanız gerektiğini öğrendiğinizde belki de yaratıcılığınızı ifade etmek için önünüzdeki tek karmaşık engel kalkmış olacak.

Halen uğraşıla gelen en ciddi sorunlardan birsi de kameralar ve kullandığımız Mac”ler arasındaki iletişim yolu bilmecesidir. PAL çekim yapan DV kameralarımız her ne kadar firewire adı verilen ve patenti Apple”a ait veri yolu üzerinden gerçekleştirilse de özellikle TV kanallarında kullanılan SD (veriyi serial digital interface adı verilen, video sinyalinin sayısal olarak iletildiği veriyolu standardı) dijital kameralar ile Apple arasındaki iletişimde bu sefer araya video capture (video yakalama) kartları ve bu kartların kullanılan ortama göre çeşitlilik gösteen zengin özellikleri devreye girmektedir. DV kamera ile çekim yapmak istediğimizde Mac arabirimlerinden en önemlisi olan firewire (ie1394) yardımımıza koşar ve sorunsuz bir şekilde DV kameramızdan kullandığımız video düzenleme yazılımımıza görüntümüzü kayıpsız olarak aktarır. Burada altını çizerek belirtmek gerekir ki, “kayıpsız” ile “sıkıştırmasız”, birbirinden çok farklı iki kavramdır. Birazdan DV ortamı için geçerli olan teknik bilgilere değindiğimiz sırada Mac firewire arabiriminin kayıpsız olduğu ama sıkıştırmasız olmadığı cümlesi bizi bizden alıp başka yerlere götürecektir. Apple Mac ailesinin MacBook Air ve yeni MacBook Pro15 modeli dışındaki tüm modellerinde firewire veri yolu bulunmaktadır. Firewire, yine patenti Apple”da olan ikinci ve daha hızlı olan firewire 800″le karıştırılsa da; asıl olarak video aktarım süresince kullanılan ve hemen hemen tüm DV kameralarla uyumlu olan veriyolu firewire, yeni adıyla firewire 400″dür. Firewire 800, Apple”ın USB 1.1″e alternatif olarak çıkardığı firewire 400 gibi USB 2.0″a alternatif olarak çıkardığı veri yoludur. Veri aktarım hızının USB 2.0″dan üstün olması sebebi ile özellikle ilerleyen yazılarımızda bahsedeceğimiz video disk bağlantılarında da kullanılabilmektedir. 

DC kameramızın üzerinde bulunan mini DV portuna bağladığımız firewire kablosunu Apple Mac’imize bağladığımızda aynı zamanda kameramızın uzaktan kontrolünü de elde etmiş oluyoruz. Firewire”ın sayısal iletişim bağlantısı olmasının bir diğer avantajı da iki yönlü olmasıdır. Uygun donanımınız olması durumunda firewire400 bağlantı noktası üzerinden bir DVcam kayıt cihazına ya da kayıt özelliği bulunan kameranıza görüntüyü geri göndererek kayıt yapılmasını sağlayabilirsiniz. Analog video aktarım donanımlarında ayrı ayrı bulunan giriş-çıkış görüntü-ses bağlantılarının aksine hem görüntü hem ses, iki yönlü olarak giriş-çıkış için kullanılmaktadır. Bu ikilemi çözdükten sonra gelelim video kameramızı Mac”e bağlayıp görüntü aktarmaya. Eğer ortada firewire400 üzerinden görüntü aktarmak gibi bir işlemden bahsediyorsak elbette ki video yakalama kartlarına gerek yok ama bazı profesyonel video yakalama kartları kendi üzerinde DVi portu ile gelir ve Mac firewire400 portu yerine kendi portu üzerinden giriş çıkış yapmanızı tavsiye eder. Bu durumda bu kartın desteklediği yazılımlar üzerinden donanımsal olarak DV kayıt imkanı bulunduğundan, Mac”imizi kayıt sırasında daha az meşgul etmiş oluruz. Gerçi DV kayıt için gereken veri miktarı/saniye orantısı her ne kadar çok ağır görünmese de, video kart üzerinde bulunan dvi port her zaman için ilk tercih sebebi olmalıdır, çünkü burada aynı zamanda kartın donanımsal olarak DV kodek”ini de optimize ederek en rahat işlenebilecek halde saklanması durumu da söz konusudur. Aslında DV kameralardan gelen görüntü kasete kaydedildiği şekilde, sayısal olarak kopyalandığından kayıpsızdır.

DV kasetten diğer bir DV kasete istediğiniz kadar kopya çıkarabilirsiniz lakin görüntü kaybı olmaz. Bunu bir DVD filmi başka bir boş DVD ye kaydettiğinizde görüntü kaybı yaşanmaması gibi düşünebilirsiniz. Ama burada işin can alıcı noktası ve belki de HD formatının hayatımıza girişine bu kadar sevinmemizin sebebi de, DV”nin sıkıştırılmış bir format olmasıdır. JPEG formatı gibi… PAL oranında 720X576 piksellik bir kadrajı doldurmak için bu alanın gerektiği veriden çok daha azı ile görüntü kaydedilir. Ama JPEG formatında olduğu gibi resim olabildiğince net görünür, bunu kolay kolay insan gözü algılayamaz. DV kameraların modelleri ve fiyatları üzerinde bulunan vizörlerin (CCD Algılayıcı) kalitesi de ilk aşamada görüntünün PAL şartlarında ne kadar net olacağına karar verir ve belki de kamera satın alırken DV formatlı kameralar arasında seçim yapmanızı sağlayacak tek etken budur. MiniDV kameraların hem objektif değerleri hem de üzerinde bulundurdukları videosinyal işleyici devreler görüntü kalitesini büyük ölçüde belirler. Bu sebeple DV olmasına karşın birçok video kameranın fiyatı birbirinden çok farklıdır.

Şu anda piyasada en amatör DV kamera 200 liraya bulunabiliyorken, aynı formatta kayıt yapan, DVi giriş çıkışı bulunan başka marka profesyonel DV kameraların fiyatı 6000 lirayı bulabiliyor. Hepsi DV ise nedir bunların derdi peki? Cevabı bu kameraları Mac”e bağlayıp görüntüleri aktarmaya başladığımızda alıyoruz. DV olması aslında sadece Mac ile bağlantımız sırasında verinin akışını sağlayacak protokolün genel adı, bir arabirim çeşididir. DV, video yakalama kartı olmadan yazılımımızın görüntüyü sayısal olarak kameradan alıp hiç kayıp yaşatmadan tekrar bilgisayara alıp gerekirse tekrar kasete basmasını sağlayan teknolojidir. Bu noktada projenizde standart Pal DV kamera kullanacaksanız bu farkı küçümsemeyip iyi bir kamera ile çekim yapıldığında sonucun çok farklı olabileceğini hatırlatmalıyım. Bir dahaki yazımızda, Mac üzerinde kullandığımız video düzenleme yazılımları ile Standart DV kameraların nasıl haberleştiği ve nasıl görüntü aktarıldığına değinirken bir kaç güzel Adobe yazılımı ile tanışacak ve yavaş yavaş kısa filmimizi çekmek için nelere ihtiyacımız olduğunu tek tek öğreneceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here