Ana sayfa Yazılım Mac Ortamında Video Prodüksiyonu Bölüm 5: Tam HD formatlı yarı profesyonel HD...

Mac Ortamında Video Prodüksiyonu Bölüm 5: Tam HD formatlı yarı profesyonel HD kameralar ile Apple arasında görüntü aktarımı

0
Birkaç defa HD”nin (High Definition-Yüksek Tanımlı) aslında birbirine benzerliği olan çeşitli alanlarda isminin kullanılagelmesinin kafa karıştırıcı olabileceğinden bahsetmiştik. özellikle de video üretimi kısmında seçeceğimiz kameranın ve kullandığımız Apple’ımızın altyapısının gereksinimlerini belirlerken bu formatlar arasında en çok kullanılanları üzerinde durmamızın hem kamera seçimi hem de Apple donanım ihtiyacını belirlediğini vurgulamıştık. Şimdi ise HD formatının bizim ihtiyaçlarımıza hangi versiyonunun karşılık verebileceğini çözmek için gerekli soruları birlikte yanıtlayacağız. çünkü asıl olan aslında sadece web üzerinde kullanılmak üzere video üretmek ise amacımız, bir kamera için 10bin doları gözden çıkartmamak ve ihtiyacımız olanını seçebilmek için bilmemiz gereken tüm püf noktalarına hakim olmak. DV kaset ortamına kayıt yapan ve çözünürlüğü 1920x1080i veya 1280X1024p ile sınırlı olan  HDV kameraların bir üst seviyesine çıkıyor ve Full HD kameralarla tanışıyoruz. öncelikle belirtmekte hemen yarar var, bir kamera üreticisinin tam HD formatı kaydı vaat etmesi ile her şey çözülmüş olmuyor. çünkü bu kameralar profesyonel HD olanların aksine sabit disk veya hafıza kartlarına kayıt yaptıklarından belli oranlarda sıkıştırma ve kalite değerlerine sahipler. Bu sebeple sayısal ortama kayıt yapan tam HD kamera almadan önce çeşitli yabancı kaynaklar üzerinden internet aracılığı ile paylaşılan örnek videolar, cihaz ile birlikte sunulan teknik verileri inceleyerek kullanıcıların test sonuçlarını okuyup hangi donanıma yatırım yapmanın daha mantıklı olacağı konusunda tavsiye almaya bakmalı.  5 ten fazla HD kamera üreticisi var ama her birinin kayıt ortamı, kalitesi, kullandığı objektifler, kameranın diğer ekipmanının müdahale edilebilirliği farklı olduğundan burada biraz tecrübeyle yola çıkmak gerekiyor. Apple üzerinde bulunan firewire giriş-çıkışı ile olan ilişkimizi HDV kameralar sonrası bitirmiş olsak da bu sefer kullandığımız kurgu yazılımının da son teknoloji kameralar ve kullandıkları kayıt sistemleri ile uyumlu olması gerekiyor. Bu bir iyi bir de köyü haberi birlikte getiriyor.
  İyi haber, üzerinde firewire portu bulunmasa bile herhangi bir Apple dizüstü ile bile tam HD kurgu yapmamanız için önünüzde hiç bir engel yok. Kötü haber ise tüm kurgu yazılımları bu son dönem HD XDCAM”lerin kayıt ortamı ile arasındaki iletişimi başarıyla sağlayabilmiş değiller. Şimdi HD görüntüyü Apple”a aktarırken kullandığımız firewire portunu ve bize sunulmuş olan HDV kayıt ortamının sınırlarını bir kenara bırakalım. çünkü XD HDCAM”lere geçtiğimiz anda artık gerçek zamanlı video aktarımı süreci başka bir şekle dönüşüyor.
 
Apple, aksini iddia etmediği sürece tüm dizüstü modellerinde ve hatta PowerPC versiyonlarında dahi çeşitli kurgu yazılımları ile çalışabileceğinizi belirtir. Bu bir bakıma doğrudur da. Avid media composer, gerekli teknik donanımı sağladığınız sürece tüm dizüstülerde (Mojo video giriş-çıkış donanımı gerektirebilir) çalışabilir. Buradaki “çalışabilir” çok tuzak bir kelimedir. çünkü tam HD formatı gibi teknolojinin son harikası donanım kaynaklarını sonuna kadar sömüren bir teknik ile aynı cümle içerisinde eski moda dizüstü sistemlerde kullanılabilen Avid, FinalCut, Adobe Premiere gibi yazılımların isimlerini görmek biraz tedirgin edici. işin aslını öğrenmek için şimdi zihinlerimizi aktarım sürecine yoğunlaştırıp şakralarımızdan ışık çıkartacak sihirli cümleleri keşfedelim…

 

 

Apple, kullandığınız kurgu yazılımı dolayısı ile çektiğiniz tam HD görüntüleri kameranızın USB portundan Apple’a aktarmanıza olanak verir.  Peki o zaman sorun nerede? Ve neden madem USB portundan basitçe dosya sürükler gibi dosya aktarabiliyorken HDV kameralarla boğuştuk? Asıl soru şu olmalı: Neden HD XDCAM ile görüntülerimizi USB ile aktarabiliyorsak profesyonel görüntü yakalama kartları var? Cevap ise çok basit. Görüntüyü Apple’ımıza aktarabilmiş olmamız, onu oynatabileceğimiz anlamına gelmiyor… Şakraların karardığını hissettiğimiz an bu an.  
Nedenini biraz irdelediğimizde aktarma kısmının bizi heyecanlandırıp sonra hüsrana uğratma sebebini hep birlikte öğrenelim. Bir oyun DVD”si aldığınızı düşünün. Bir DVD 4.7 GB yaklaşık veri depolayabiliyor. Biz o veriyi bilgisayarımıza ortalama 4-5 dakika içinde aktarabiliyoruz. Ama aktarabiliyor olmamız, bu DVD”nin içeriğindeki oyunu veya kaliteli videoyu sorunsuz bir şekilde oynatabileceğimiz anlamına gelmiyor.
  HDV formatının bir avantajı da, zaten aktarım sırasında, video kurgu yazılımının bu video verisini halihazırda kullandığı video kodek prensiplerine göre yazabiliyor olmasıydı. HDV kaydı sorunsuzca gerçekleştirebilen bir dizüstü veya masaüstü Apple zaten oynatım ve video düzenleme kısmında sorunsuzca çalışmaya devam edebiliyordu. Format ve kayıt sırasında donanım-yazılım gereksinimleri ortak bir şekilde çözülmüş oluyordu.
Şimdi ise seçmek üzere olduğumuz HD XDCAM kameramızın kullandığımız Apple sistemi ile ve tabii ki kurgu yazılımı ile ne derece uyumlu olduğunu da araştırmak durumundayız.  Şimdi biraz teknik konuşalım. Aldığımız kamera Tam HD kayıt yapabiliyor (hatırlarsanız 1080i değil 1080p tam HD kayıt anlamına geliyor). Kullandığı kayıt ortamı ise xpress32 hafıza kartları (8,16 ve 32 GB) ki bazı modellere dışarıdan sabit disk bağlanabiliyor ve daha fazla kayıt süresi eklenebiliyor. Video kameramızı saatlerce çekim yaptıktan ve hafıza kartlarını doldurduktan sonra Apple üzerinde kullandığımız yazılımlarla nasıl iletişimde tutacağımıza bir bakalım. En çok kullanılan kurgu yazılımlarından birisi olan Apple FinalCut 6 (FC Studio 2) bir kaç ay öncesinde çıkan 7. versiyona kadar ek bir yazılımcık yardımı ile kameranızdan görüntüleri aktarmanıza izin veriyordu.

 

 

Şimdi ise 7. versiyon ile birlikte Log and Transfer menüsünde resim1″deki gibi bir araç yardımı ile video kliplerinizi görüntüleyip FinalCut çalışmanıza aktarabiliyorsunuz. Prensip çok basit. XD HDCAM, videoları belli bir sıkıştırma oranı ile (ki genellikle bu mp4 oluyor) hafıza kartına kaydeder. Normal şartlarda bu video dosyası olarak saklanan veri, Apple Leopard masaüstüne sürükleyip bırakıldığında kolayca oynatılabilecek bir video gibi durur. Asıl bomba ise burada patlıyor. Non-linear kurgu sistemleri, video üzerinde erişimi mümkün olan tüm karelerde sorunsuz bir şekilde oynatma ve video efektlerinizin gerektirdiği görüntüyü oluşturmakla yükümlüdür.  MP4, kendi başına sıkıştırılmış bir dosya formatı gibi işlemciyi yoran, tam HD görüntüyü kayıp ile de olsa net bir şekilde oynatabilmesi için işlemciniz tarafından çözümlenmesi gerektiğini belirten bir formattır. Sadece onu oynatmak için bile işlemcinizin hatırı sayılır miktarda kuvvetli olması gerektiğini hatırlatalım. Dakika başına düşen veri miktarı ne kadar az olsa da bu veriyi sağlıklı şekilde HD görüntü kalitesinde “decode” işlemine maruz bırakan bir video formatından bahsediyoruz. Az önce üzerinden geçtiğimiz eski nesil PowerPC işlemcili Apple dizüstü sistemlerinize XD HDCAM’inizden videoları USB aracılığı ile aktarmış olsanız da onların oynatabileceğinden çok daha karmaşık bir işlem yapmalarını istemek maalesef hüsrana yol açacaktır. Elbette ki yavaş sistemlerde tam HD sıkıştırmasız görüntülerin bile teoride montajlanmasına yardımcı olan Proxy sistemi ile bu sistemlerde de HD kurgusu yapmak mümkün. Fakat işimizin bu görüntüyü kurgulamanın dışında bazı kompozisyon yazılımlarında da düzenlemek, işlemek olduğunu düşündüğümüzde Proxy yöntemi bizim prensiplerimize aykırı kaçıyor. Apple FinalCut, kullandığınız video dosyalarının birer düşük çözünürlüklü hayalet kopyalarını çıkartıp sanal bir bağlantı ile kurgu çizginize ekleyen bir sisteme sahiptir. Birçok kurgu yazılımı bu sistemi destekler ama AppleFinalCut ile bu yöntem bir üst seviyeye çıkarılmış durumda. Şöyle ki, resim2″deki gibi aynı videonun hem orijinalinin hem de Proxy olarak dönüştürülmüş nispeten kalitesiz, düşük renk sayısına sahip ama karesi karesine aynı süre ve orantılı küçültülmüş kopyasına sahip olduğumuzu varsayalım. FinalCut, sizin düşük çözünürlüklü video üzerinde kesip biçme yapmanıza olanak veriyor.

 

 

Bunun gerekliliği ise, kullandığınız tam HD görüntü eğer sıkıştırmasız olması sebebi ile GB”larca veri içeriyor veya MP4 sıkıştırması dolayısı ile çözülmesi işlemci gerektiren bir kodek içeriyorsa sisteminizin disk hızı, hafıza miktarı bu video verisi üzerinde gerçek zamanlı olarak müdahale etmenize izin vermez. Apple FinalCut ‘ın kendi sistemine uyumlu olarak 6 versiyonu ile birlikte çıkarttığı Prores422 gibi profesyonel bir kodekle kaydederek gerçek zamanlı olarak oynatıp düzenlemenize olanak tanıyacak kadar “hafif” versiyonu ile çalışma fırsatınız varken kimse orijinal dosyanın yüklenmesini, oynatmak için hafızaya alınmasını ve dolayısı ile çalışma hızınızın belirgin bir şekilde düşmesini istemez. Bu noktada seçecek olduğunuz kameranın Adobe Premiere, FinalCut gibi kurgu yazılımları tarafından sorunsuz bir şekilde tanınıp tanınmadığını kontrol etmelisiniz. Adobe Premiere CS4 versiyonu ve Apple Final Cut 7 verisyonu ile bu uyum problemini asgari seviyeye indirmeyi başarmış olsa bile dünya standartları olarak kabul edilmiş bu kurgu sistemleri ile kameranızın uyumlu ve sorunsuz çalışması için üretici firma tarafından küçük programcıklar yardımı ile bu sorunun da ortadan kalktığını söylemeliyiz. Eğer aldığınız kameranızın Apple Final Cut’ın Log and Transfer ekranında kiplerini USB port üzerinden görüntüleyemiyorsanız çok yüksek ihtimal ile kamera’nın üretici firması tarafından web sitesi üzerinde bu süreci aşmak için kullanıma sunulmuş bir eklentisi mevcuttur. Bu eklentiyi yükledikten sonra Apple Finalcut, Adobe premiere, kliplerinizi projenize aktaracak ve dahası kameranızın kullandığı kodek hakkında tam bilgi sahibi olduğu için gerektiğinde kullandığınız video donanımı bu kodek”i çözmeye yönlendirerek en hızlı şekilde kurgu yapmanıza yardımcı olacaktır.
 
HD XDCAM”ler son zamanlarda en çok tercih edilen yarı profesyonel-profesyonel tam HD çözümleri olduğu için işin biraz da Apple FinalCut tarafında bilmeniz gereken teknik detaylara gelecek sayımızda değinene dek, kayıtta kalın!
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here