Ana sayfa Donanım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Autodesk Smoke® For Mac OS X: Ara yüz ve Proje özellikleri
 

Bir önceki yazımızda Söke”n Mac OS X için düzenlenen son versiyonu Smoke 2012″nin kurulum aşamasından, lisans yüklemekten ve programı aktif hale getirmekten bahsettik. Böylelikle nasıl lisans yükleyebileceğinizi ve programın aktivasyonunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi de öğrenmiş oldunuz. Lisans satın almamış okuyucular Atuodesk’in sitesinden Trial versiyonu indirebilir ya da çeşitli online prodüksiyon dersi kuruluşlarının, eğitim amaçlı erişim sağladıkları PLE, VPN vb. versiyonlarını kullanabilirler demiştim. Bu sayıda anlatacağımız özellikleri eş zamanlı olarak test etmek için bu önerimi dikkate alabilirsiniz.
 
mac ortamında video prodüksiyon
 
Smoke’u Applications klasöründen ya da masaüstünde oluşturduğunuz kısa yoldan başlattıktan sonra, VideoDisk’inizin durumu, lokal makinenizin hızı gibi bileşenlere de bağlı olarak, belli bir süre beklemeniz gerekebilir. Programın açılış hızı her versiyona göre değişiyor. Bu yazıyı yazarken kullandığım 2012 Service Pack ;2 2011 SP5 versiyonuna göre hızlı, 2012’ye göre ise hızlıydı. Burada Windows’un boot süresi kadar ayırt edilebilir bir süreçten bahsetmiyorum. Ama Smoke simgesine tıkladıktan sonra makineniz bir süre tepkisiz kalırsa şaşırmayın ve bekleyin.

Açılış ekranı ile karşılaştığınızda, alt taraftaki boşlukta başlatılan servisler ve bileşenlerin değişen bir listesini göreceksiniz. Smoke, diğer programlardan farklı olarak onu çalıştırır çalıştırmaz sizi her türlü düzenleme, kurgu vb. işlemi yapabileceğiniz muhteşem ara yüzü ile karşılamıyor. Bunun yerine kullanıcı (USER), proje (PROJECT) seçebileceğiniz ve bunlarla ilgili detaylı ayarları yapabileceğiniz START UP ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Bu ekran yalnızca proje ayarlarını yapacağınız standart bir işleve sahipmiş gibi görünse de, Smoke’u işlevsel olarak kullanabilmek için gerekli olan kullanıcı ayarlarını da buradan düzenleyebilirsiniz.

 

Host Computer bölümünde Smoke’un kurulu olduğu Mac sistemini görüntülerken, Storage Volume bölümünde aktif olan VideoDisk’inizi görüyorsunuz. Birden fazla VideoDisk’iniz varsa ya da bağlı olduğunuz ağda başka kullanıcıların makineleri ve özel ağlarına erişiminiz varsa buradan ilgili seçimleri yapabilirsiniz. Varsayılan olarak “SMOKE_VIDEO” ismini alan Video Disk’iniz ile ilgili ayarları Smoke dışında, servis ve Manage Folder ayarlarını düzenleyen araçları kullanarak gerçekleştiriyorsunuz.

PROJECT başlığı altında en son açılan proje seçili gelmek üzere, yeni proje oluşturabileceğiniz ya da daha önce oluşturulan projeleri açabileceğiniz bir menü var. Yine diğer programlardaki standart buton mantığı yerine, basılı tuttuğunuz sürece açık duran ve imleci yukarı-aşağı hareket ettirerek navigasyon sağlayabileceğiniz bir “ComboBox” mantığı var. Alışmak çok kısa bir süre alacaktır.
 

video prodüksiyon
 
Smoke’un tüm menülerinde butonların aldığı renklerden yola çıkarak onları nasıl kullanacağınızı ayırt edebilirsiniz. örneğin kullanılabilir durumda olan New & Edit gibi butonlar açık renkli olup, yanlarında ok işareti bulundururken, herhangi bir işleve sahip olmayan Open butonu soluk gri bir renge sahip ve yanında açılacak bir menüye delalet olan herhangi bir ok işareti bulunmuyor. Mavi renkli butonlar iste üstlerine tıklanıp beklendiğinde, açılacak “ComboBox” seçeneğine işaret ediyorlar. Bunlar hemen her menüde karşılaşabileceğiniz standart durumlar… Yalnızca silme, kalıcı değişiklik uygulama vb. durumlarda karşılaşacağınız CONFIRM (Doğrula) butonu kırmızı renkle geliyor ve ona tıklayana kadar herhangi başka bir işlem uygulayamıyorsunuz. Eğer CONFIRM butonu çıktığında doğrulama yapmadan uygulamadan vazgeçmek istiyorsanız -yani diyelim ki bir videoyu silmekten vazgeçtiniz – bu durumda ESC tuşuna basabilir ya da boş bir yere tıklayabilirsiniz. Böylece CONFIRM butonu kaybolacak ve söz konusu işlem iptal olacaktır.

 

Proje Oluşturmak:

PROJECT başlığı altındaki New butonuna tıkladığınızda, proje oluşturabileceğiniz bir alt menüye iniyorsunuz. Burada proje ismini, Smoke’un proje ayarlarını depolayacağı yeri (Setup Directory) Video Sinyali ve CFG Template ayarlarını, proje çözünürlüğünü, Ratio’yu, Bit derinliğini ve Proxy opsiyonunu ayarlayabilirsiniz. En önemli ayarlar çözünürlük, ratio ve bit değerleridir. Bunları doğru biçimde ayarlayıp, geri kalan ayarları Smoke’un yönetimine bırakabilirsiniz. Tüm gerekli ayarları yaptıktan sonra CREATE PROJECT butonuna tıklıyorsunuz.
 

mac
 
Proxy meselesine gelirsek… Smoke içinde çalıştığınız dosyalara ağ üzerinden erişim sağlamanız durumunda, ağ kapasitesi yeterli olmayabilir. Bu durumda dosyalara erişim yavaşlar ve çalışırken çok zorluk çekersiniz. Dosya Import ettiğinizde Store Local Copy demeniz durumunda, Smoke çalıştığınız dosyaların THUMBNAIL versiyonlarını oluşturur. Bunlar Proxy’dir. Eğer 2K ve üzeri dosyalarla, ağ üzerinden çalışmak durumunda değilseniz PROXY oluşturmanız elzem değildir. O yüzden Proxies Off modunda kalabilir.

Proje oluşturduğunuzda tekrar START UP ekranına dönersiniz. Burada yeni belirlediğiniz ayarlarla çalışmaya başlamak için START butonuna basabilirsiniz.

NOT:
CFG Template ayarı için referans sinyal alınamadığına dair bir uyarı alabilirsiniz. Bunu önemsemeyin. Bu uyarıdan kurtulmak için Es”e basın ya da boş bir yere tıklayın.

Bu aşamadan sonra tekrar aşağıdaki boşlukta yüklenen servis ve bileşenlerin ismini görecek ve bir süre sonra Smoke’un Edit Desk adı verilen ara yüz ekranına ulaşmış olacaksınız.

 

Kullanıcı Oluşturmak:

Varsayılan SMOKE kullanıcısı ile projeye başlayıp, daha sonra bu kullanıcı ile ilgili ayarları PREFERENCES menüsünden de değiştirebilirsiniz. Ama doğru olan START UP ekranında yeni bir kullanıcı oluşturmak ve ayarları özelleştirmek olacaktır. Bunun en temel nedeni, Söke”n “kaldığı yerden devam eden” çalışma prensibidir. Sizden başka bir kullanıcı Smoke’u kullandıysa, varsayılan kullanıcı üzerinde yaptığı değişiklikler kalıcı olur. Bu sebeple kısa yollar, ara yüz özellikleri vb. şeyler değişmiş olabilir. Kendi kullanıcınızı oluşturmanız ve her projeyi o kullanıcı ile başlatmanız her zaman işinize yarayacak bir alışkanlık olacaktır.
 

mac os
 
Kullanıcı oluşturmak için USER tabı altındaki New butonuna tıklıyoruz. Açılan alt menüde Name bölümüne kullanıcı adını yazdıktan sonra HOTKEY Preste seçimini yapacağız. Eğer daha önce Final Cut Pro ya da Flame kullandıysanız şanslısınız; çünkü Smoke o programların kısa yollarını kendi çalışma düzeni için devşirebiliyor. örneğin Cut, Trim vb. araçları kullanırken Smoke’un kısa yollarını değil, alıştığınız gibi FCP’nin kısa yollarını kullanabiliyorsunuz. Tabii kısa yolları, daha sonra özel bir menü üzerinden dilediğiniz gibi değiştirebilme şansınız da var. Hatta tuş konumlandırma (Keymapping) için de farklı seçenekler uygulayabilme şansınız var. (104 tuşlu Autodesk klavyesi, 107 tuşlu standart klavye vb. gibi.)

Kullanıcı oluşturmak için CREATE USER butonuna basmanız yeterli. Smoke, yaptığınız her türlü ayarı lokal makinenizdeki Smoke dizininde saklamak üzere bir kullanıcı profili oluşturacak ve her projede kendi ayarlarınızla Smoke kullanabilmeniz için size gerekli imkanı sağlayacaktır.

 

Kullanıcı ya da Proje silmek:

İlk etapta START UP ekranında nereden proje ya da kullanıcı silebileceğinizi göremeyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kısa yol (DEL, Backspace vb.) yok. Proje ya da kullanıcı silmek için ilgili bölümlerin altındaki EDIT tuşuna tıklayıp ayarlar menüsüne iniyorsunuz. Burada Delete Project ya da Delete User komutlarını uygulayabilirsiniz. Smoke, geri dönüşü olmayan bir işlem olduğu için size doğrulama soracaktır. CONFIRM butonuna tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 

mac os x
 
Proje ya da kullanıcı silerken, çalışma dosyalarını tutup, projeyi silmek, kısa yolları tutup, kullanıcıyı silmek gibi detaylı seçenekler var. Bunları silme işlemi esnasında belirleyip, ona göre ilerleyebilirsiniz.

 

Ve Smoke’a hoş geldiniz!

Not: Varsayılan biçimde proje başlattığınızda Tutorial ve kullanım notları içerek küçük bir başlangıç ekranı ile karşılaşırsınız. Ayrıca ara yüz; aşağıdaki resimde gördüğünüzden daha farklı olabilir. Söke”n ara yüz ile ilgili ayarlarını değiştirmeniz durumunda, başlangıçta hangi düzenle karşılaşacağınızı siz belirleyebilirsiniz. Bu konuya ilerleyen bölümlerde değineceğiz.
 

macintosh
 
Yepyeni bir proje açtığınızda, eğer daha önce hiç Discreet tabanlı program kullanmadıysanız ne yapacağınızı bilememeniz doğal karşılanabilir. Smoke karışık görünmesine ve bugüne kadar birçok program kullanarak edindiğiniz menü / pencere sistemine meydan okumasına rağmen, kullanımına alışıldıktan sonra vazgeçilemeyecek bir kolaylık sağlayan enteresan bir program. Bu karşılaşma anını, yeni bir dünyaya giriş yaptığınız ilk an olarak düşünebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda ara yüzün tüm bileşenlerini, Edit Desk, Sequance, Source Area vb. bölümlerin temek işlevlerini ve Smoke kısa yollarını anlatacağım. O zamana kadar kendinize iyi bakın. Görüşmek üzere!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here