Ana sayfa Yazılım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Autodesk Smoke(R) For Mac OS X: Temel Video Düzenleme (Editing) Teknikleri II
 

Bir önceki yazımızda Trim, Slip, Cuts & Dissolves gibi daha gelişmiş editing özelliklerini, kavramsal olarak incelemiştik. Bu yazımızdaysa Smoke’un düzenleme araçlarını oldukça detaylı bir biçimde incelemeye başlayacağız.

İlk ve en önemli temel bilgilerden biri, Timeline’a medya alırken kullanacağınız Track ve Layer’lar arasındaki fark. Timeline’ın sol alt köşesinde Video+ ve Layer+ butonlarını göreceksiniz. Aynı zamanda Audio+ butonu da var, ama ona daha sonra değineceğiz. Şimdi bu butonların ne işe yaradığını öğrenelim.
 

mac ortamında video prodüksiyonu
 
Bu seçeneklerin arasında “hiyerarşi” olarak tanımyalabileceğimiz bir bağlantı var ve düzenleme, kurgu vb. şeyler yaparken bu hiyerarşiye uygun olarak ilerlemek projemizin sağlığı açısından oldukça önemli. Yeni bir proje ya da sekans açtığınızda Timeline’da tek bir Video Track olur. (V1.1 olarak adlandırılan bar.) Tabii ki Video Track içine herhangi bir görüntü sürüklemediğiniz için başlangıçta boş olarak gelecektir. Bu Video Track’, hiyerarşinizin en üstündeki ana katman olarak düşünebilirsiniz. örneğin üzerine çeşitli compositing elementleri yerleştireceğiniz bir VTR’yi tek parça halinde bu Video Track’e yerleştirdiniz. Layer+ butonlarıyla ekleyeceğiniz katmanlar da, bu ana katmanın üzerine binecek diğer katmanlar olacaktır. Yani hiyerarşik olarak Video Track’ten daha alt konumdadırlar. Buradaki alt / üst kavramını After Effects’teki layer kavramı ile karıştırmayın. Sadece ortama eklediğiniz elementlerin önem / işlem sırasına göre hiyerarşilerinden bahsediyoruz.

 

V1.1 – Video Track 1 – Layer 1 anlamına gelir. Varsayılan olarak gelen Video Track içinde boş bir layer olduğu için V1 L1 değerini alır. Layer+ ile ikinci bir layer açtığınızda V1.1’in altına V2.1 ismini alan bir katman yerleşir. Yarattığımız ikinci katmanın da Video Track 1’in içinde oluştuğunu unutmayın. Eğer bu basit hiyerarşik düzeni anlayabilirseniz Smoke’un Timeline yapısını çözmeniz daha kolay olacaktır. Peki Video Track ve Layer arasındaki fark, örneklerle açıklamamız gerekirse tam olarak nedir?

örneğin iki farklı akışa sahip videoyu karşılaştırmak ve bu karşılaştırmaya göre bir düzenleme yapmak istiyorsak iki Video Track oluşturup videoları bunların içine sürükleriz. Conform adı verilen Offline’a göre Online oluşturma işleminde bu yöntem kullanılır. Burada dikkat etmeniz gereken şey, üst üste binen Video Track’lerin After Effects ya da herhangi bir layer bazlı düzenleme programı gibi birlikte bir kompozisyon oluşturmayacaklarıdır. Videolar hala ayrı videolar; fakat Timeline üzerinde iki videonun da süresini, kesilme noktalarını, geçişlerini vb. şeyleri bir arada görebiliriz.
 

autodesk smoke for mac os x
 
Peki çalışırken hangi Video Track üzerinde olduğumuzu nasıl anlarız? Timeline’ın Video Track ve Layer bölümünün sonunda P ve S harflerinin olduğu bölüm, hangi Video Track’in aktif olduğunu işaret eder. P (Primary) – Birincil yani aktif; S (Secondary) – İkincil yani pasif olan videodur. Eğer Player ayarlarından gösterilecek Video için Secondary seçeneğini işaretlemediyseniz, ana ekranda görüntülenecek video daima Birincil videodur. Hangi Video Track’in birincil olacağını S harfine tıklayıp onu P’ye çevirerek belirleyebiliriz.

Peki iki Video Track’i üst üste bindirip birbirleri arasında belirli oranda bir transparanlıkla birleşmelerini istersek ne yapacağız?

Bunun için Player açıkken (imleçinizi ekranın en sağına ya da soluna yavaşça değdirerek Player’ı açabilirsiniz) View butonuna tıklayıp açılan menüden Blend’i seçebilirsiniz. Böylece iki video birbirlerinin üzerine binecek ve Positioner’ı ilerlettiğinizde her ikisi de ilerleyecektir. Ayrıca kurgu esnasında kaynak videonuz ile sonuç arasındaki benzerlik ya da farkları görebilmek için yine View menüsünden Horizontal (Yatay), Vertical (Dikey), Angled (Açılı) vb. Split Screen (Bölünmüş Ekran) ayarlarını seçebilir, ekranı yatay, dikey ya da açılı bir oranda ikiye bölebilirsiniz. Ya da Secondary Track özelliğini seçerek daha önce de söylediğim gibi, Player’da öncelikli olarak ikincil Video Track’in gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bir diğer örnekte ise tıpkı After Effects programında yapacağınız gibi, birbiri üzerine compositing uygulayarak birleştirmek isteyeceğiniz iki ayrı görüntünün olduğunu varsayalım. Hatta kullanacağınız görüntülerden biri için hazırladığınız bir Matte’ınız olsun. (Alpha Channel bilgisiyle görüntünün hangi kısmının görünür, hangi kısmının görünmez olacağını belirleyen siyah beyaz çıktı.)

Bu durumda ilk önce bir Video Track oluşturup compositing için temel oluşturacak videoyu buraya atıyoruz. Daha sonra Bir Layer+ oluşturarak Matte’ı ile birlikte kullanacağımız ikinci görüntüyü de buraya sürüklüyoruz. Burada önemli olan nokta Source’da bulunan Matte’ı (genellikle İmaj Sekans’ı olarak hazırlanır) öylece Timeline’a sürüklemeyeceğinizi bilmeniz. Bunun için önce Matte’ı uygulayacağınız katmanı seçip, daha sonra sol taraftaki Soft Effects kısa yollarından Axis’e basıyoruz. Sonra Editing panelinde Matte butonuna basıp, açılan Source bölümünden hazırladığımız Matte’ı seçiyoruz. (Seçim yaparken açılan bir menü ya da yer gösterme gibi klasik Windows / Mac alışkanlıklarına yönelik bir durum beklemeyin. Yapacağınız tek şey Input değerini temsil eden imleçle (Mavi Ok şeklinde görünür) bir kere Matte sekansına tıklamak. Smoke, siz Matte sekansına tıkladıktan sonra tekrar Timeline’a geri dönecek ve üst katmandaki görüntünün Matte’ınıza uygun biçimde key’lendiğini görmüş olacaksınız.
 

video düzenleme teknikleri
 
Burada bir not eklemem lazım. Autodesk’e geçtikten sonra yalnızca Editing değil; Compositing alanında da oldukça güçlü özellikler barındıran Smoke; oldukça geniş kapsamlı bir program olduğu için Video Prodüksiyon’a yönelik birçok kavramı bildiğinizi varsayarak yazıyorum. örneğin bir önceki örnekte bahsettiğim Matte, Keying vb. kavramlar, Video Prodüksiyon için oldukça temel elementler… Eğer bunlar hakkında herhangi bir bilginiz yoksa ve anlattığım şeyleri oldukça kafa karıştırıcı buluyorsanız, hatta Smoke’un alışılagelen arayüzlere göre oldukça farklı olan yapısı nedeniyle her şey karmakarışık görünüyorsa, lütfen acele etmeyin. Yeri geldiğince herceyi özenle açıklamaya ve Smoke kullanımı hususunda derli toplu bir temel oluşturmaya çalışacağım. Ama siz de İnternet’teki sınırsız kaynaklardan faydalanarak eksiklerinizi gidermeye ve bu işin temellerini daha kapsamlı olarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Tekrar örneğimize geri dönecek olursak; Matte kullanarak Keying uyguladığımız Video Layer üzerinde ………… şeklinde devam eden bir patern göreceksiniz. Bu durum o layer üzerinde bir işlem (keying, soft effect vb.) olduğunu gösterir. Bu layer’ın içine girdiğimizde de (Timeline’ın layer bölümü altında Container butonuna tıklayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz) Axis effect’ini kullanarak oluşturduğumuz görüntünün aslında iki katmandan oluştuğunu görebilirsiniz. Front (ön) katmanı ve Matte katmanı.

 

Son olarak Smoke’un sıklıkla kullanıldığı uygulamalardan biri; “Versiyonlar” için Video Track & Layer kullanınımdan bahsedelim. Yabancı dilde “Versioning” olarak geçen bu işi, nasıl Türkçeleştireceğimi bilemedim. Sanırım videolar arasında, büyük oranda aynı fakat detaylara indiğinizde farklı seçenekler oluşturmak olarak özetleyebiliriz. Bu durum özellikle müzik klibi, uzun metraj film ve reklam başta olmak üzere, hemen her yerde karşınıza çıkacaktır. örneğin tam versiyonu 24 saniye olan bir reklamı 12, 10 ve 8 saniyelik versiyonlarını da hazırlayarak yayın kopyası almaya hazır hale getirebilirsiniz. Ya da yurt dışında çalışan bir Smoke kullanıcısı olarak, bir uzun metraj filmin yönetmeni ile stüdyoya kapanabilir ve yönetmenin kurgusu ile stüdyo versiyonu arasındaki farklara beraber karar verebilirsiniz. Gerçekleşmesi muhtemel senaryo sayısı oldukça fazla…
 
macte video düzenleme teknikleri
 
Bunun için bir Video Track ve onun üzerindeki Video Layer’ları aynen kopyalayarak ikinci bir Video Track ve Layer hiyerarşisi oluşturduğunuzu düşünün. Yapacağınız versiyon farklılıklarını da kopyaladığınız bu ikinci grup üzerinde yapacaksınız. Hatta yaptığınız yeni değişikliklerle beraber bu ikinci grubu da kopyalayabilir ve önceki iki versiyondan tamamen farklı üçüncü bir versiyon yaratabilirsiniz. Yarattığınız her versiyon; Smoke tarafından ayrı kopyalar olarak saklanacaktır. Diğer compositing / editing programlarında olduğu gibi yaptığınız düzenlemeleri Render etmenize ya da çıktı alıp masaüstünüzde saklamanıza gerek yok. her şey Timeline’ınız içinde saklı… Video Track’ler ve Layer’lar bu gibi durumlar için en temel aracınız olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here