Ana sayfa Donanım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Autodesk® ve Apple işbirliğinde son etap : Smoke® For Mac OS X
 

Post-Prodüksiyon sürecinde oldukça büyük bir ünü olan ve editing (Video düzenleme) için hızlı çözümler sunan Smoke, Autodesk ailesine katılmadan önce yalnızca Linux ve öncesinde SGI IRIX üzerinde çalışıyordu. Daha o dönemde, programın 64Bit”e geçişi hızı ve stabilitesini artırırken, Smoke büyük post-prodüksiyon şirketleri için bir vazgeçilmez haline gelmişti. Bu fırsatı iyi değerlendiren Autodesk; ürün portföyüne Smoke”u (ve Discreet ailesine ait diğer programları) katarak önemli bir başarı elde etmiş oldu. Tabii bu süreçte Apple”ın 64-bit Snow Leopard”ı duyurması ile beraber Smoke”un Mac üzerindeki kaderi de aşağı yukarı çizilmişti.
 
autodesk smoke 2011
 
Fiyat / performans oranı açısından birçok post-prodüksiyon firması için elde etmesi / tercih edilmesi zor bir ürün olan Smoke; Mac OS X versiyonu sayesinde kullanıcı kitlesini genişletmiş oldu. Bunun en temel sebebi, Linux Workstation”larda çalışabilmek için oldukça pahalı Stone Array ve Stone FS”e ihtiyaç duyan Smoke”un Mac versiyonu ile beraber bu zorunluluktan kurtulmuş olmasıydı. Artık Standart dosya sistemi ile çalışabilen Smoke, post-prodüksiyon süreci içinde diğer programlarla aynı platform üzerinde yer alabiliyor ve projelerdeki işbirliği çok daha kolay biçimde gerçekleştirilebiliyordu.

 

2010″da Mac ile tanışan Smoke, yoğun bir değerlendirme sürecinden geçti. Sektördeki tasarımcıların, programcıların ve post-prodüksiyon sürecinde aktif rol oynayan büyük oyuncuların ihtiyaçları doğrultusunda düzenli olarak geliştirilen program, hem donanımsal hem de yazılımsal özelliklerini high-end tabir edilen standartların üzerinde tutmak için günün ihtiyaçlarına göre revize edilirken; son kullanıcıya hitap eden özelliklerle de donatılmaya çalışıldı. (Daha kolay ve anlaşılır bir arayüz, daha fazla satış sonrası destek, daha fazla cross-platform desteği, import / export özelliği gibi…)
 
autodesk
 
2010″dan bu yana Mac OS üzerinde Smoke deneyimini kullanıcılara yaşatan Autodesk, bu amaç doğrultusunda 2012 versiyonu ile beraber Smoke üzerinde majör değişikliklere gitti. Bu değişikliklerden bahsetmeden önce, Smoke”u Mac üzerinde çalıştırabilmeniz için gereken sistem özelliklerinden bahsedelim.

 

Intel Chipset”e sahip Mac”ler üzerinde çalışan Smoke için Autodesk”in önerdiği sistem Mac® Pro Workstation”ları…. Fakat programın performansını etkileyen asıl unsur sistem bütünlüğünüz ve disk hızınız olacak. İşlemci olarak Dual Core ve üzeri işlemci gücüne ihtiyaç duyan Smoke”un Ram”e duyduğu minimum ihtiyaç 4GB. Fakat önerilen sistem özelliklerinde 12GB Ram”den bahsedildiğini göreceksiniz.

Arayüzü doğru biçimde görüntüleyebilmek için asgari 1440×900 çözünürlüğü destekleyen bir grafik kartınız olmalı… Nvidia”nın Quadro, Quadro FX ve GeForce GT serisi kartları desteklenirken, ATI”nin Radeon HD serisi destekleniyor.
 

mac
 
önerilen “Hardware-accelerated OpenGL®” grafik kartların ayrıntılı bir listesini görmek istiyorsanız Autodesk”in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Monitör çıkışı ve Video I/O özelliği için desteklenen Video kartları ise AJA® KONA 3 veya AJA® KONA 3G. Smoke 2012 için AJA hususunda dikkat etmeniz gereken ufak bir ayrıntı var:

KONA 3G; KONA 3G V8.1 isimli Driver paketine ihtiyaç duyarken, KONA 3; KONA 3 V8.0 Driver paketi ile kuruluyor.

 

Yazı dizimizin önceki bölümlerinde uzun uzun anlattığımız gibi, Smoke ile online editing yapabilmenize imkan sağlayacak en önemli donanım gücü, tahmin edebileceğiniz üzere depolama ve yazma hızınızı belirleyen diskleriniz olacak. Kullanılan medya için herhangi bir sıkıştırma uygulamayan Smoke”u hızlı ve etkili bir biçimde kullanabilmek için yüksek bandwidth ihtiyacı duyulacağı aşikar. Ayrıca gerçek zamanlı yürütme özelliği (Real-time Playback) için uygun donanıma sahip olmanız gerekiyor. (Bu özellik için disk hızınız kadar grafik kartınızın gücü ve kapasitesi de önemli…) Aşağıda yüksek çözünürlüklü sıkıştırmasız medya formatı için ihtiyaç duyacağınız donanım özelliklerini sıralayan bir grafik var.
 
mac ortamında video projeksiyon
 
Optimum performans için sistem diski ve video disk”inizde (Framestore) Mac OS standartı olan Mac OS Extended Journaled (HFS+) dosya sistemi kullanmanız öneriliyor.

Bunun dışında gerekli olan donanımsal özellikler ise aşağı yukarı şöyle:

En az 500 MB boş disk alanı, DVD-Rom, arayüz ve etkileşim için standart Fare”den çok daha iyi bir deneyim sunan Wacom® Intuos Tablet”ler (Wacom Intuos2, Intuos3, and Intuos4 USB modelleri destekleniyor), Smoke kısayollarının düzgün biçimde çalışabilmesi için U.S. Klavye. (Smoke için özel olarak düzenlenen klavyeler, Workstation almanız durumunda paketle beraber geliyor. Eğer kişisel kullanım için yalnızca yazılım aldıysanız, klavyenizi Smoke klavyesine dönüştürecek Sticker setlerini online alışveriş siteleri üzerinden de edinebilirsiniz.)

 

Smoke 2012″de ne gibi özellikler var?

2011 versiyonu için hazırlanan Service Pack 5″ten kısa bir süre sonra piyasaya sunulan 2012, oldukça önemli değişikliklerle beraber geldi.

Editing, Color Correction, Compositing, Tracking gibi birbirinden farklı aşamalarda kompakt bir platform olma özelliği sunan Smoke”un arayüzü, bugüne kadar yayınlanan tüm versiyonlar içindeki en kullanıcı dostu haline kavuştu. Geliştirilen XML, AAF, EDL desteğininin yanı sıra oldukça geniş kapsamlı bir dosya formatı tanıyabilme özelliği de barındırıyor.
 

video projeksiyon
 
3D Compositing alanında çeşitlendirilen editing araçları ile 3D Text, 3D Geometry, Open EXR, FBX, Full Camera System, 3D Lights gibi özelliklere kavuşan Smoke; tüm projeyi birden fazla kullanıcının ortak katılımı ile hızlı, hatasız, gerçek zamanlı ve profesyonel biçimde düzenleyebilme şansı tanıyor. Compositing için sahne export etme ihtiyacını en aza indiren bu çeşitlilik, Smoke”un çalışma hızı, gücü ve stabilitesi ile birleştiğinde gerçekten hayat kurtarıcı olabilir. (özellikle kısıtlı sürelerde çok iş yapabilme kapasitesine sahip olmakla yükümlü post-prodüksiyon şirketleri için, gerçekten zorunlu bir ihtiyaç…)

çeşitli VFX zümrelerinde tartışılan ve test edilen Smoke”un, Mac OS X desteği ile beraber iş akışı entegrasyonunda, klasik yöntemlerle karşılaştırıldığı zaman %30″un üzerinde bir hızlanmaya olanak sağladığı ifade edildi. Bunun en büyük sebebi, çok büyük medya formatları ile çalışırken bile hızdan feragat etmeyen Smoke”un Timeline”da ileri / geri gidebilmeyi sağlayan Non-Lineer Editor”ü. (NLE) Bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayabilmek için; basit bir “Playback” işleminin tüm projeye uygulanan büyük çaplı bir projeksiyonu olduğunu hayal edin.

 

Bir projede, birden fazla kullanıcı, projenin her aşamasına hızlı ve kolay biçimde erişip, gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra yoluna birlikte ya da ayrı ayrı devam edebiliyor. Yapılan değişiklikler, büyük çaplı bir prodüksiyonda karışıklığa mahal vermeyecek bir düzende saklanıp, büyük zaman birimlerine ihtiyaç duyulmadan işlenebiliyor. üstelik bu süreci yalnızca standart kurgu aşamaları ile sınırlamayın.

Smoke”un Action özellikleri sayesinde belirli ölçekteki keying, lighting compositing ihtiyaçları gerçek zamanlı olarak tek yerde karşılanıyor. üstelik tüm bunlara ek olarak gölgeleri, ışık demetlerini, lens flare”leri, 3.cü parti plug-in”lere ihtiyaç duymadan Smoke sayesinde yapabiliyorsunuz.
 

mac os x
 
Smoke”un tüm özelliklerini ve neden bu kadar güçlü olduğunu anlatmak, tek seferde herşeyi özetlemeye çalıştığımız bir yazıda mümkün değil. Bu sebeple Mac OS X için video-prodüksiyon husunda oldukça büyük bir avantaj ve prestij haline gelen Smoke programını daha detaylı incelemek için, bu yazı serisine devam edeceğiz. Bir sonraki yazıda kurulum aşamasından başlayarak Smoke”u neden, nasıl ve en iyi ne şekilde kullanabileceğinizi anlatacağız. O zamana kadar detaylı bilgi edinmek, eğer destekleyen bir sisteminiz varsa programın Trial versiyonunu indirmek ve kısıtlı sayıda da olsa İngilizce kaynakları araştırmak için vaktinizi Autodesk”in AREA bölümünde harcamanızı öneririm.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here