Ana sayfa Donanım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Apple destekli video donanımları – RAID video disk ünitesi seçimi ve kurulumu.
 

Raid ünitelerinden bahsederken, veriyolu, içinde bulundurduğu sabit disk seçenekleri, disk sayısı gibi alternatiflerin sıralandığı ve fiyatları 300 dolar ile 20.000 dolar arasında değişen farklı RAID ünitelerinin olduğuna işaret ettik. örnekse; sistem üzerinde kullanılan disk bay üzerinden dail edeceğiniz fazladan 2 adet SATA disk ile sisteminize ekleyeceğiniz yazılımsal Raid-0 çözümü ile halihazırda bir çok HDV kamera ile yapılan kaydı sorunsuz kurgulamak ve çıktı almak mümkün. Buradaki ”sorunsuz” ise anlam olarak iş akışımızın sekteye uğramayacağı veri erişim hızı anlamına geliyor. Bu konuda soru işaretimiz kalmaz ise ileride çok daha profesyonel kurgu-efekt seti kurmak istediğimizde bize Raid seçimi sırasında fayda sağlayacaktır. İş akışından örnekle gidersek daha rahat ölçüm yapabiliriz.
 
mac ortamında video prodüksiyonu
 
Bu tür video düzenleme işlerinde önemli olan saniyede sıralı video okuma ve yazma hızı bilgisidir. Şimdi bizim ekseriyetle PAL ve HDV sistemlere aşinalığımız göz önüne alındığında aslında çok yorgun ve dağınık halde değil ise sistem diski üzerinden bile işletilebilecek veri hızı kafidir. Saniyede 50 ila 90 mb/sn arası okuma ve yazma hızlarında sistem diski üzerinden verim almak bir dereceye kadar mümkün. Burada okuma hızını anladık ama yazma hızı neyin nesi der isek; sayısallaştırma işlemi sırasında keza bir video yakalama kartınız var ise video kaynağından aldığı görüntüyü saniyede 25 kare olmak üzere sayısal veriye dönüştürür. Bu dönüştürme işlemi sırasında bekleme payı yoktur ve o saniyede sayısallaştırılan görüntünün video diskine yazılması gerekliliği vardır. 10 saniyelik görüntü sayısallaştırılıyor ise (video capture) 10 saniye bittiğinde diske yazma işleminin de bitmiş olması şartı vardır.

 

Bir görüntü aktarma sürecinden bahsediyorsak yani sisteminizde analog görüntü kaynağından aldığı sinyali sayısal veriye dönüştüren bir kart varsa (farz-ı misal Blackmagic-Design Declink veya Aja) kartın sisteme bindirdiği veri yükünü hesaplamak için şöyle bir yol izlenir. Sıkıştırmasız olarak görüntü aktarıldığı farz edilerek bir kare için belirlenen kare başına düşen mb 25 ile çarpılır. Bir karesi 1.2 mb (8 bit) olan sıkıştırmasız PAL görüntünün saniyede 25 kare yazılabilmesi için ihtiyacı olan hız 30 mb/saniye dir. Bu hızı sağlayamadığınız taktirde drop dediğimiz sorun oluşur ve disk hızı yetişemediği için bazı kareleri atlamak zorunda kalır ve ortaya 25 kareden daha az sayısallaşmış görüntü çıkar. Bu işlemin telafisi olmadığı yani drop edilen karelerin tekrar alınması dışında alternatif çözümü olmadığından, video yakalama kartı olan sistemlerin veri yazma ihiyaçlarını karşılayabilecek disk hızını sağlamış olmanız koşulu iş akışınızın başarımını belirler.
 
video prodüksiyon
 
Bazı durumlarda işlemcinizin hızından çok, ki burada video yakalama kartının işlemcinin yükünü aldığını da eklemek lazım, disk hızınızın önemli olduğu konusunun altını çizmekte fayda var. Efekt uygulayıp renk düzenlemesi yapıp gerçek zamanlı olarak video gösterimi gibi doğaüstü yeteneklere sahip bir sistem hayali kuruyorsanız hem video yakalama kartınızın, disk hızınızın ve sistem hızınızın çok tatminkar seviyede olması gerekir. Bu sektörde kullanılan profesyonel kurgu setlerinin ortak özelliklerinden birisi de video disk oluşturulurken seçilen RAID ünitelerine yapılan yatırımın tatminkar seviyede olmasının kabul edilebilir sebeplerinin olmasıdır. Video disk, yapısı itibari ile ve kullanım şekli sebebi ile de sonradan güncellenmeye çok müsait değildir. örnekse; kurduğunuz 2 adet 1 TB lık çift disklik raid-0 üzerinde bir kaç hafta çalıştıktan sonra HD projelere geçtiniz ve disk hızınız, daha önemlisi disk kapasitenizin size yeterli gelmediğine kanı getirdiniz. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, yeni bir RAID sistemi kurmanızdır! çünkü raid içindeki bilgi iki diske bölündüğünden, diskleri bir yere aktarmak (2 tb bilgiyi başka yere aktarmak zaman kaybettirecektir) ve sonra yeni kuracağınız Radi sistemine aktarmak da en az önceki kadar çok sürecektir.

 

Bu durumda anlıyoruz ki içine 2 tane disk alabilen Raid kutuları maalesef kapasite ve hız açısından güncellenebilir sayılmazlar. Giriş-orta seviye raid çözümü olarak kullanılabilecek bu sistemlerin bir diğer handikabı da, disk sayısı ile paralel olarak kat kat fayda sağlayabileceğiniz disk kapasitesi artırımının disk sayısı azlığı sebebi ile mümkün olmamasıdır. 2 adet 1 TB lık diskinizin bulunduğu RAID ünitesindeki diskleri yenisi ile değiştirseniz bile 2 adet 1.5 GB lık disk takacaksınız ve kapasiteniz 2 TB dan 3 TB a çıkacak. Ama elinizde 8 adet 1. TB lık disk bulunan RAID sistemi bulunsaydı her birine takacağınız 1.5 TB lık yeni diskler ile depolama kapasiteniz 12 TB a çıkacaktı. Orantılı olarak artış söz konusu olsa da 8 den 12 ye çıkmak çok daha fazla hacme işaret ediyor ki disk hızı konusunda 8 li sistemlerin (aslında 4 ve üzerinde hissedilir fark başlıyor) normal E-sata bağlantısı yerine çok daha ferah veri aktarım bant genişliğine sahip SAS kontrol kartları üzerinden fiber optik kablo ile bağlantı kurduğunu düşünürsek teknoloji olarak kolay kolay eskimeyecek bir altyapıya yatırım yapmış olmak hiç de yanlış olmaz.
 
macintosh
 
Bir çok RAID sistemi live-swap v.s. gibi içinde bol bol swap kelimesi bulunan bir teknolojiyi destekler. Şöyle ki eğer sisteminize dahil ettiğiniz iki adet 4 lük raid diskiniz var ise o diskleri sistem çalışırken çıkartıp yeni 4 adet disk takmak mümkün. Bunu ufak bir örnekleme ile netleştirelim. Elimizde HD film de kurgulayacağımızı ve hatta compositing yapacağımız için son derece elzem olan sıkıştırmasız görüntü kalitesine ihtiyaç duyduğumuz bir iş akışımız var. Kullandığımız RAID sistemi 8 disk kapasiteli ve biz bu disklerin 8 ini de raid-0 olarak tek bölümleme yoluna gidersek daha sonra swap özelliği ile bunu bölmemiz mümkün değil. Ama bunlardan 4 ünü bir proje için diğer 4 ünü de başka bir proje için ayırır ve ayrı ayrı bölümlersek, daha sonra o bölüm dolduğunda ilk 4 diski sırası belli olarak çıkartıp yine aynı sıranın bozulmaması kaidesi ile yeni 4 lük disk taktığımıza 8 diskin geriye kalan bölümlemesi zarar görmez. Bunları kafamızda her bir bölümü tek disk birimiymiş gibi hayal edersek sisteme söküp taktığımız disklerin fonksiyonunu daha iyi anlarız. Bir çok film stüdyosunda bu şekilde Raid bölümlemesi yaparak tüm diskleri değiştirmeden sadece o işle ilgili olan bölümün disklerini değiştirerek yer ve zaman kazanmak mümkün. Aksi taktirde yer sorunu yaşadığımızda tüm diskleri bir yere kopyalayıp ya da yedekleyip yeni diskleri taktıktan sonra eski disklerin aynı sıra ile eksiksiz takılması gerekliliği ile boğuşuyor olacaktık.

 

Bu projenin her aşamasında bize zaman kaybettiren bir özellik olabilecekken bölümleme durumunda disklerin bölüm başına kullanılanı kadarını söküp takmak mümkün olabiliyor. Buradaki asıl kıstas, az çok kaba bir hesapla ne kadar yere ihtiyacımız ve ne büyüklükte görseller üzerinde çalışacaksak ona uygun bir veri okuma/yazma hızını seçebileceğimiz RAID sistemine odaklanmak. HD sıkıştırmasız görüntüler üzerinde çalışıldığında en az 4 diskin video yazma hızı için gereksinimleri ucu ucuna karşıladığını hatırlatmakta yarar var. İş PAL e düştüğünde kapasite sorunu dışında disk hızının belki de sistemimizin içinde duracak SATA disklerin Faizlenmesi ile çözülebilir gibi görünse de işin içinde compositing gibi video üzerinde ileri seviye düzenleme ve görsel efekt konuları girdiğinde yine disk hızı önemli bir kıstas haline geliyor. Bütçe olarak ele alındığında 4 ve üstü harici Raid sistemleri ve gerekirse kontrol kartları ile birlikte ciddi bir maliyet gibi görünse de bu ünitelerin sistemimizin olmazsa olmaz ihtiyaçlarını karşılayan en önemli bileşenleri olduğunu unutmamamız gerekiyor.
 
mac
 
Video prodüksiyonu, sabit karelerin aksine GB lorca hareketli görüntü düzenlemesi üzerine kurulu bir iş alanı olduğundan, tahmin ettiğinizden çok daha fazla disk alanına ve hızına ihtiyacınız olacağın şimdiden söylemekte yarar var. Sisteminizi edindiğiniz sırada RAID sistemi üzerinde çalışarak iş akışını şekillendirmek ve profesyonel kurgu setlerinde demirbaş olarak görülen harici Video Radi disk ünitesi planlamakta fayda var. Sistemdeki bileşenlerin daha sonra güncellenebilir ve/veya artırılabilir olması açısından da RAID kullanımında bölümlemeye gitmek yararlı olacaktır. Raid disk üzerinde bulunan sıkıştırmasız video dosyalarının daha sonra yedeklemek amacı ile sıkıştırmak iyi bir çözümdür. Bazı video dosyaları sıkıştırmasız halden 10’da 1 oranında sıkıştırılabiliyor. Bu biraz da video üzerindeki renk bilgisine de bağlı ama sıkıştırmasız videoların yedeklenmesi nispeten sıkıştırmalı videolarınkinden daha kolay. Bu şekilde düşününce de sıkıştırmasız sayısallaştırma ile çalışmak da kapasite sorunu olmaktan çıktığı gibi daha sonra compositing ve görüntü birleştirme etkileri için de kaçınılmaz bir iş akışı olarak belirlenmiş oluyor. Bir sonraki yazımızda kullanılagelen video sıkıştırma algoritmaları ve yayın sektörü standartları konusuna giriş yapana dek, kayıt!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here