Ana sayfa Donanım Mac Ortamında Video Prodüksiyonu

Mac Ortamında Video Prodüksiyonu

0

Autodesk Smoke(R) For Mac Os X: Ara yüz ve Proje özellikleri
 

Bir önceki yazımızda Söke ara yüzünün genel şablonunu oluşturan Start Up ekranından, kullanıcı ve proje oluşturmak, silmek gibi temel özelliklerden bahsettik. Bu yazıda ise daha detaylı bir inceleme yapacağız.

Kullanıcı profilimizi oluşturduk, proje detaylarını belirledik ve START butonuna bastık. Kısa bir süreden sonra çalışma alanı açılacak ve Edit Desk adı verilen ana ekranla karşılaşacağız. 2011 Storyboard modunda açılış yaparken bu yazıyı kullanmak için yüklemiş olduğum 2012 SP2 versiyonu Record Timeline modunda başladı. F1 tuşu ile Storyboard moduna geri dönebilirsiniz. Editing modları hakkında daha detaylı bir anlatımı daha sonra yapacağım. Tabii burada küçük bir not düşmek lazım; Editing ve Timeline modunu değiştirebilmek için boş da olsa bir Sequence yaratmış olmanız gerekir.
 

autodesk smoke
 
Yeni bir proje oluşturduğumuzda EditDesk”e bağlı Record Area ve Source Area “Default” başlığıyla geliyor. Aynı zamanda kliplerimizi yerleştireceğimiz kütüphane modülü “Library” de “Default_Clip_Library” olarak adlandırılıyor. Record Area”nın ismini değiştirmek istersek; layer panelinde Record Area”nın başlık tabına tıklayıp onu seçili hale getiriyoruz. Sonra aşağıdaki isim kutucuğundaki “Default Record Area” yazısına tıklayıp yazıyı tek seferde silmek için ESC”e basıp metni siliyoruz. Ve en sonunda istediğimiz ismi verip ENTER”a basıyoruz. Bu işlemlerin hepsi Source Area”nın ismini değiştirmek için de geçerli. Yalnızca “Default_Clip_Library” şeklinde adlandırılan kütüphanede değişiklik yapmak için farklı bir yöntem izliyoruz ki ona da birazdan değineceğiz.

 

Kütüphane Yapısı ve Smoke”a Klip Import Etmek
 
smoke
 
2012 ile birlikte değişen ara yüzün en büyük nimetini Library ve Network modüllerinde görüyoruz. 2011″de yeni bir kullanıcının yardım almadan dosya çağırabilmesi neredeyse imkansızdı. öncelikle kütüphane olduğuna dair herhangi bir ibare olmayan “Defayla” yazılı butona tıklayıp yeni kütüphane oluşturmak, daha sonra dosya çağırabilmeyi mümkün hale getirmek için ağ yapılandırmasını doğru biçimde başarmak gerekiyordu. 2012″de bu süreç oldukça makul ve anlaşılır bir hale getirildi. öncelikle yeni bir kütüphane oluşturmak için, “Default_Clip_Library” yazan yerin altındaki NEW butonuna tıklıyor ve açılan menüden kütüphanemize istediğimiz ismi veriyoruz. Daha sonra aynı bölümdeki OPEN butonuna basıp “kütüphane” modülünü açıyoruz. Buradaki panelden dosya seçebilmek için, ilk önce Gateway üzerinden ağ eşleştirmesi yapmamız gerekiyor. Bunun için de kütüphane modülündeki NETWORK butonuna basıyoruz.

 

Network Menüsü

Smoke”u ilk açtığımızda Framestore”umuzla ilgili işlemleri Network menüsü altından yapıyoruz. “Localhost” başlığı altında Framestore ve Gateway seçeneklerinin görünür durumda olması lazım. Eğer Gateway”iniz görünmüyorsa, bu bir problem demektir ki Autodesk servislerinden Gateway ve Wire”ı yeniden başlatmanız gerekir. Gateway servisi temel olarak Smoke”un kurulu olduğu makinanın root level”ına ulaşmanıza olanak sağlıyor. Böylece Desktop, sabit diskler, işletim sisteminizin dosyaları gibi yerlere Gateway üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Smoke, işletim sisteminin dosya sistemini kullanmadığı için bu protokolün düzgün çalışması hayati önem taşıyor… Böylece istediğiniz dosyanın yerini Library modülünde görüntüleyebilmeniz için ağ işaretlemenizi yapmış oluyorsunuz. (Mouse”la üstlerine tıklamanız yeter…) EXIT Network”le Library menüsüne geri dönüyoruz.
 

network menüsü
 
Seçtiğimiz Network lokasyonunu kaydetmek:

Network menüsünde istediğimiz yeri seçtikten sonra alttaki boş kutucuğa isim yazıp (örneğin Masaüstü) “Save With User” diyerek, her defasında Network”ten yer seçimi yapma probleminden kurtulmuş oluyoruz. Daha sonra EXIT NETWORK butonuyla Library modülüne geri döndükten sonra, Media Import yapmak üzere kütüphanemizi hazırlamaya başlıyoruz.

İlk önce sol üst köşede “Single View” yazan yere bir kez tıklayıp “Dual View”a geçtikten sonra, üst taraftaki bölümü kendi kütüphanemiz, alttaki bölümü ise Gateway’den ulaşacağımız dosya konumu olarak belirliyoruz. Import edeceğimiz dosyaların bulunduğu konumu açtıkça, Smoke otomatik olarak medyaları küçük thumbnail’ler biçiminde göstermeye başlıyor. Bunların o sırada Framestore’unuzdan ya da Network’ten okunduğunu unutmayın. Henüz dosyaları Smoke içine almadık. Bunu yapmak için Import seçeneklerini, alttaki Media Import bölümünden belirliyoruz.

 

örneğin Quicktime dosyası alacak olalım; ilk önce Format başlığı altından Quicktime’ı seçiyoruz. (Bu her açılışta varsayılan olarak Audio şeklinde gelir.) Sonra RGBA seçeneğini RGB’ye (Alpha Channel barındırmayan bir dosya ile çalıştığımız için) çeviriyoruz. Eğer dosyanın lokal makinanızdan ya da Network’ten Gateway vasıtasıyla okunmasını istemiyorsanız; “Store Local Copy” diyerek Smoke’un söz konusu dosyayı DPX’e çevirerek VideoDisk’inize kopyalamasını sağlayabilirsiniz. Bu durum, eğer ilerde çalışma dosyanızın yeri değişecekse ya da başkaları aynı dosyaya erişerek çalışacaksa işinize yarayacaktır. Aynı zamanda Network’ünüzün yavaşlığından da mustarip olmamış olursunuz.
 
network lokasyonunu kaydetmek
 
Import ayarlarını belirledikten sonra, dosyaların thumbnail’lerini bulunduran alt ekrandan, üst ekrana (Library’e) doğru hepsini sürükleyip bırakıyoruz. Böylece Smoke, dosyaları kendi altyapısına uygun olarak Import etmiş oluyor. (Backburner servisiniz ve Network hızınıza bağlı olarak Import ettiğiniz dosyaların Thumbnail’leri üzerindeki “PENDING RENDER” ibaresi bir süre boyunca ekranda kalabilir. Bu normaldir. Eğer gri-beyaz checker dokusu ya da kırmızı thumbnail’ler görüyorsanız, bu hayra alamet değil. Muhtemelen ulaşmaya çalıştığınız dosya bozulmuş, farklı formatta ya da Wire, Stone, Gateway vb. servislerinizden birisinde problem var. Bu durumların her birini ve nasıl çözülebileceklerini de ileriki sayılarımızda işleyeceğiz.)

Küçük bir ipucu: Thumbnail’lerin üzerindeki PENDING RENDER yazısının kaybolup kaybolmayacağını, dolayısıyla Backburner servisinin çalışıp çalışmadığını anlamak için Thumbnail’lerin üzerindeki Playback barına imlecinizi getirerek, sağa sola sürükleyebilirsiniz. Eğer PENDING RENDER yazısı ve siyah ekran değişmeden duruyorsa yine bir sorun var demektir.

 

Dosyaları EditDesk’e Almak

Dosyaları Smoke’a almak, çalışmak için Edit Desk’e almak için yeterli değil. Bunun için de ayrı bir işlem uygulamamız gerekiyor. İlk önce varsayılan olarak “Add Area” yazan yeri “Source Area” ya çeviriyoruz. Bu menü kliplerimizin nereye yükleneceğini belirliyor. Eğer bunu Library menüsünde belirtmezsek Edit Desk’te nereyi seçili bıraktıysak, dosyalar oraya yüklenir.

Smoke’a Import ettiğimiz dosyaları seçip, LOAD TO DESK butonuna tıklıyoruz. Böylece dosyalarımız, Edit Desk’teki Source Area’ya yüklenmiş oluyor.

editdesk
 
EditDesk’teki Video ve Thumbnail’ları Düzenlemek

çalışma ekranında varsayılan olarak “Filter Select” şeklinde gelen butonu basılı tutup “Source Area” moduna getiriyoruz. “Select All” butonuna tıklayıp, “Tile, Cascade, Stack” seçeneklerinden birini uyguluyoruz. Tile, Source Area’daki bütün videoları grid şeklinde ekrana yayarken, Cascade artarda, Stack ise üst üste diziyor. Bu thumbnail’lardan herhangi birini izlemek istersek, imleç dosya üzerindeyken V’ye basıyoruz. V, Smoke’daki PLAY (Oynatma) tuşu. STOP (Durdurma) ise SPACE… C: Reverse Play (Tersten Oynatım) A: Go To In (Positioner videonun giriş noktasına gider) S: Go To Out (Positioner videonun çıkış noktasına gider) Z ve X ise montajınızdaki kesilme ve geçiş yerleri arasında ileri & geri hareket etmenizi sağlayan tuşlardır… Bunlar ilk bakışta bilmeniz gereken kısa yollar. Smoke’un tüm kısa yol eşleştirmelerine CTRL+ALT+F8’e basarak, ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

Bundan sonraki yazımda Player ayarları, Temeline Modları, Timeline üzerinde Navigasyon ve basit montaj tekniklerinden bahsedeceğim. O zamana kadar bu yazıyı referans alarak, Smoke 2012 ile beraber gelen ders videoları üzerinden çalışabilir; aynı zamanda başlangıçta açılan bağlantılardan faydalanarak Autodesk’in sitesinde Smoke’la ilgili hazırlanmış olan tutorial’ları izleyebilirsiniz. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here