Ana sayfa Yazılım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Autodesk Smoke(R) For Mac Os X: Temel Video Düzenleme (Editing) Teknikleri IV
 

Şimdi Conform konusundaki son yazımız olan Avid ile, AAF Timeline bilgisi içeren conform datasını nasıl kullanabileceğimizi ve bu programla oluşturduğumuz kurguları nasıl Smoke”a aktarabileceğimizi göreceğiz.

İlk önce Avid”te yapmamız gereken ayarlarla başlıyoruz.
Avid”te düşük çözünürlükle yaptığınız Offline kurguyu Smoke”a aktarırken, Online Conform için yüksek çözünürlük seçmeniz problem değil. Smoke bu geçişi sorunsuz biçimde halledecektir. Bu örnekte internet”ten satın aldığımız stock görsellerde sıklıkla karşımıza çıkan 1080p çözünürlük ve 23.976 FPS”lik bir medya üzerinden kurgu yaparak gideceğiz. Bu özellikleri doğru bir Conform için Avid projenizde olduğu gibi aynen Smoke”a aktarmanız önemli.
 

emre şan
 
Avid Media Composer”da iki çeşit mimari ile AAF Export alabiliriz. Bunlardan ilki Smoke”ta Quicktime dosyası olarak görüntülenecek Native_Media_Edit”i, diğeri MFX olarak görünecek Transcoded_DNXHD_Edit”i kullanmak. Her ikisinin de kendi ihtiyacınıza göre avantajlı olabilecek yönleri olabilir; dolayısı ile iki formatta da AAF Export almayı anlatacağım.
Avid”te Bin”i kullanarak Consolidate / Transcode menüsüne sağ tıkla ulaşabilir; ya da File menüsü altından Link To AMA Volume / Link To AMA Files seçeneklerini tercih ederek medya ve footage”larınızı AMA altyapısıyla eşleyebilirsiniz. Hangi yolu tercih ederseniz edin, doğru seçeneklerle AAF Export ettiğiniz sürece kurgunuzu Smoke”a aktarmak sorun olmayacaktır.

 

Avid”te standart ProRes medya edit”i Native_AMA_Edit olarak adlandırılır. Aynı Timeline”ın bir de Transcoded_DNXHD_Edit versiyonu vardır. Aralarındaki tek fark ikincisinde kullanılan materyalin DNXHD formatında olmasıdır. Daha önce de söylediğim gibi, ihtiyacınıza göre kullanacağınız methodu kendiniz belirleyebilirsiniz.
 
video prodüksiyon
 
Transcoded_DNXHD_Edit Timeline”dan AAF Export almak için, Bin”de bu isimli dosyayı sağ tıklayıp EXPORT menüsüne giriyoruz. çıkan penceredeki seçeneklerden hem Video Details hem de Audio Details için “Link to Audio and Video” nun seçili olduğuna emin olun. Sonra OPTIONS”a girerek bir alt menüye ulaşın ve hem Video hem de Audio için yanında RENDER yazan bütün kutucuklardaki tikleri kaldırın. AAF Export için hiçbir efektin render edilmemesi gerekiyor. SAVE”e tıklayıp EXPORT menüsüne geri dönün. AAF dosyasını export edeceğiniz dizini seçin. Bu durumda Smoke standart olarak AAF dosyasının bulunduğu dizinin alt klasörlerinde ilgili medyaları arayacağı için, medyaların bulunduğu klasörlerin bir üst dizinine Export almak mantıklı olacaktır. Türkçe karakter kullanmadan bir dosya ismi belirleyin ve EXPORT”a tıklayın. AAF”iniz sorunsuz biçimde Export edilmiş olacak.

Bu işlemlerin aynısını Native_AMA_Edit için uygularken dikkat etmeniz gereken EXPORT menüsünün OPTIONS kısmında “AAF Edit Protocol” seçeneğini işaretlemeniz. Eğer bunu yapmazsanız Avid AMA mimarisi kullanan hiçbir medya ve timeline için düzenlenebilir bir AAF Export almanıza müsade etmeyecektir.

Her iki formatta da AAF Export aldınız. Bundan sonrası Adobe Premier ya da Apple Final Cut”la hemen hemen aynı…

 

Şimdi Smoke”a geçiyoruz.

Smoke”u başlatın ve yeni projenizi aynen Avid projesi gibi 1080p çözünürlükte 23.976 FPS olarak açın.

Medyalarınızı ve AAF dosyanızı EDIT DESK”e yüklemeniz için klip kütüphanesine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için sol tarafta “Default_Clip_Library” yazan yerin yanındaki “OPEN” butonuna basın. Tabii eğer dosyalarınızın bu isimdeki bir kütüphaneye yüklenmesini istemiyorsanız önce “NEW” butonuna basarak yeni bir kütüphane oluşturmanız ve onu yine Türkçe karakter içermeyecek biçimde isimlendirmeniz gerekli.
 

autodesk smoke
 
Daha önce de belirttiğim gibi kütüphane yapınızı doğru biçimde oluşturmak, daha sonradan üzerinde düzenleme yapmak için projeye geri döndüğünüzde yolunuzu bulabilmeniz açısından çok önemli. Eğer dosyalarınızı düzensiz biçimde saklarsanız, doğru isimlendirme yapmazsanız ya da üzerinden oldukça uzun bir zaman geçtiği için neyin ne olduğunu unutacak duruma gelirseniz bu alışlanlık sizin için” hayat kurtarıcı” olabilir. Kütüphane ismi, Source Area ismi, Sequence ismi, Record Area ismi hatta EDIT DESK”e yüklediğiniz her bir dosyanın ayrı ayrı isimlendirilmiş olması bir projedeki en büyük yol göstericiniz olacaktır. İşe başladığınızda bunu yapmaya üşenseniz bile, bir noktada mutlaka ara verin ve isimlendirmenizi yapın.

Yeni bir kütüphane oluşturdunuz ya da direk “OPEN” butonuna basarak “Library” menüsüne girdiniz.

 

Burası AAF dosyasını ve ona bağlı olan orijinal proje dosyalarını Smoke ile buluşturacağımız yer.

Bildiğiniz üzere Smoke diğer programlar gibi Apple”ın Finder”ını dosya tarayıcısı olarak kullanmıyor. Kendi içersinde gelen ve aynen Finder gibi çalışan Gateway servisi sayesinde lokalinizdeki ya da bağlı olduğunuz ağdaki dosyaları bulup Smoke”a aktarabiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için önce arayüzü Single View”dan Dual View”a getiriyoruz.

Böylece lokalinizdeki ya da ağdaki dosyaları bir pencerede görüntülerken, diğer pencere açık duran kütüphanenize dosya aktarabileceksiniz. Bunu yapabilmek için her iki pencerede de “Default_Clip_Library” seçeneğinde duran mavi bar”lardan önce birine tıklayıp kendi kütüphanenizi seçmeniz, daha sonra hâlâ “Default_Clip_Library” seçeneğinde duran ikinci mavi bar”a da tıklayarak Gateway”inizi seçmeniz gerekiyor. Eğer yeni kütüphane oluşturmadıysanız “Default_Clip_Library” seçili kalmaya devam edecektir.
 


 
Burada amaç dosyayı Gateway üzerinden alıp kütüphanenize bırakmak. Gateway”iniz üzerinde projeniz nerede duruyorsa sağ taraftaki ağaç menüden oklar vasıtasıyla alt dizinlere ulaşarak ilgili klasörü bulun.

Media klasörünün üst dizininde bulunan AAF dosyasına ulaştığınız zaman Smoke bu dosyayı aşağıdaki gibi gösterecektir. Adobe Premier veya Apple Final Cut”tan ayırt edebileceğiniz tek fark Avid ile Export aldığımız DNXHD formatının MFX olarak görüntülenmesi olacak. Bunun dışında Smoke”un AAF”i görmesi ve tanımlaması tamamen aynı.

Conform ayarlarını açmak için AAF dosyasına çift tıklayın. çift tıkladıktan sonra arayüzün en altında AAF ayarları belirecek.

 

İlk başta bahsettiğim şekilde Online & Offline versiyon arasındaki çözünürlük farkına göre projenizi güncellemek istiyorsanız Clip Resolution seçeneğini tıklayıp yeni değeri girebilirsiniz.

Fakat bu örnekte hem Premier”da hem Smoke”ta aynı proje özelliklerine sahip olduğumuz için iki seçeneği de “From File” olarak bırakıyoruz.

Media Options bölümünde de Search Options “Use Filename” olarak kalıyor. Şimdi Conform için AAF dosyasını Gatway bölümünden kütüphanenize sürükleyin.

Smoke otomatik olarak dosyalarınızı linkleyerek Conform işlemini tamamlayacaktır. Şimdi kütüphanenizdeki My_Edit dosyasını seçip sağ taraftaki LOAD TO DESK”e basarak Avid”te yaptığınız kurguyu aynı şekilde Smoke”a aktarabilirsiniz.
 


 
Timeline”ı aynen Avid”teki gibi görmek için EDIT DESK”te Source Area”dan sürüklediğiniz dosyayı aşağıdaki Storyboard bölümüne bırakın ve Timeline görünümüne geçmek için F5″e basın. Böylece Storyboard modu kapanacak ve “Record Timeline” modu açılacaktır.
Eğer açılmazsa sol taraftaki Record Area layout”tan Record Timeline layout”ını seçebilirsiniz. Tabii bu durumda kısayollarınızı kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Tebrikler.

Avid”te yaptığınız kurguyu sorunsuz biçimde Smoke”a aktardınız. Ve diğer kurgu programlarından nasıl aktarım yapabileceğimizi tüm yönleriyle öğrenmiş olduk.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here