Ana sayfa Donanım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Snow Leopard üzerinde Raid kurulumu.
 

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde aynı miktarda alana sığdırılabilen veri miktarının 10 kat artması ve üretim maliyetlerinin ciddi şekilde azalması sebebi ile bir ev kullanıcısının kolaylıkla ulaşabileceği sabit disk endüstrisi bu günlerde altın çağını yaşıyor. özellikle fiyat/performans derecelendirmesinde SSD disklerinin adının duyulmaya başladığı şu son dönemlerde, manyetik okuma kafalı geleneksel mekanik diskler ile oluşturulan RAID sistemlerinin bu fiyat/performans eşiğini de gayet rahat aşması sayesinde disk üreticileri rahat bir nefes aldılar. Görünen o ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde de ciddi bir yarış süregelecek ve SSD disklerin vaat ettiği performansa karşılık, maliyet sorunu dolayısı ile RAID sistemler hep alternatif çözüm olacaklar.
 
raid kurulumu
 
Apple, işletim sistemlerini başarılı bir disk yönetim sistemi üzerine konuşlandırdığından dolayı, harici bir Radi kontrolcüsü olmaksızın performans başarımı konusunda örnek teşkil edecek bir başarıya sahip. Disk üniteleri üzerindeki donanımsal Raid biçimlendirme yöntemleri ile birlikte bu durum biraz daha yazılım tarafından donanım ile kontrol edilen görece daha basit bir sistem üzerine odaklanmaya başladı. Disk üreticilerinin kullanıma sunduğu 2 diskten 24 diske kadar aynı anda tüm disklerin kontrolünü sağlayan donanımla sayesinde veri yönetimi ve performans büyük maliyetli bir çözüm olmaktan çıkıyor. Apple üzerinde video üretimi söz konusu olduğunda, raid çözümlerinden ilk aklımıza gelen ise işletim sisteminin de çalışma performansını göz önünde bulundurarak kurulan yazılımsal raid çözümlerine bir göz atalım.

 

özellikle Leopard versiyonu ile birlikte sistem ile kullanıcı arasındaki iletişimi azami seviyede kolaylaştıran Apple, Leopard, Snow Leopard ve yakınlarda kullanıma sunulacak olan Lion (10.7) ile rahat bir kullanıcı deneyimi sürdürmeyi hedefliyor. Apple”ın belki de özellikle kendi üretimi olan yazılım ve donanım ile çalışmasının avantajlarından birisi de hiç şüphesiz, bu tür prosedür kurulum ve yeniden sistem yükleme işlemlerini örnek teşkil edecek kolaylıkta ve başarıda gerçekleşecek derecede tasarlamış olmasıdır. Bir PC kullanıcısının şahit olmadığı sürece asla tadamayacağı bir duygudan bahsediyoruz 🙂 İşin şakası bir yana, Leopard kurulum DVD sini taktığınız andan, yazılım ile video üretimine başladığınız ana kadar her şey sorunsuz bir şekilde tamamlanmak üzere tasarlanmıştır. Disk kurulumu, işletim sisteminin kurulacağı disk ortamı ve özellikleri ile ilgili kontrol paneli (disk utilities) de aynı şekilde bu prensip ile yola çıkarak çok kolaylaştırılmış bir ara yüz ile kullanıcıların beğenisine sunulan temel araçlardan birisidir. Bu yazımızda bir Radi kurulumu ve bu kurulum sırasında dikkat etmemiz gereken işletim sistemi ile ilgili hassas ayarlara değinmek için ilk sistem kurulumunu Raid üzerine yapacakmışız gibi süreci canlandıralım.
 
macte raid kurulumu
 
Leopard işletim sisteminin kurulumu sırasında sistem gerekmediği sürece size fazla soru sormaz. Lakin ilk kurulum ekranında belirlemeniz gereken bazı seçenekleri hatırlatmakta yarar var. Eğer Apple bay üzerinde yani Apple Mac Pro sistemimizde bulunan disk bay adı verilen 4 adet sürgülü kızak (sistem ilk geldiğinde sadece teki dolu) üzerinde bulunan sabit disklerimiz var ise bazı konulara dikkat etmemiz gerekir. Apple, ilk sistem kurulumu sırasında aksini diretmediğiniz sürece sistemle birlikte satılan tek sabit disk sürücüsüne işletim sistemini yükler. Herhangi bir ayar yapmadığımız için de bu sabit diski bölümlemez ve işletim sistemimiz kurulduğu andan itibaren verdiğimiz isim ne ise (standart ayarında diskin adı “Leopard” olarak belirlenmiştir) o isimde masaüstünde belirir. Bazılarımız işletim sisteminin olduğu disk üzerinde kişisel dosyalarımızı ve/veya video dosyalarımızın bulunmasından asgari seviyede de olsa rahatsız olsak da (Windows disk yönetiminin ve defrag yapısının bozukluğu sebebi ile edinilmiş eski bir alışkanlık diyelim) Apple’ın disk yönetim ve dosyalama sistemi Microsoft Windows ile farklı bir yapıya sahip olduğundan böyle bir durum söz konusu değil. Sistem sürekli okunan .dll ve kök sistem dosyaları ile cebelleşmediğinden böyle bir yavaşlamadan da söz edilemez. O yüzden sistemimizi tek disk yapmamızın Hiçbir sakıncası yok. Şimdi bahsedeceğimiz yöntemde, disk bay üzerinde bulunan tek sabit disk yerine satıcı firmaya belirtmemiz üzerine takılan 4 adet aynı marka ve model sabit disk üzerine işletim sistemi kuracağız. örnekse; 1.5 TB tek sabit disk ile birlikte satılan Mac Pro sistemimiz üzerinde istersek satın aldığımız sırada satıcı firma ile iletişime geçerek sabit disk sayısı hakkında güncellemeye gidebiliriz.

 

Bu hem cihazınızın çok basit bir işlem için olsa bile garanti kapsamı dışında bırakılmak zorunda kalmaması anlamına geliyor, hem de eğer mümkün ise kullanacağınız sisteme işletim sisteminin Raid üzerine kurulmasını rica edebilmek gibi de bir hakkımız olmasını sağlıyor. Biz satıcı firmadan aldığımız Apple Mac Pro sistemimizde işletim sistemi olmaksızın yeni 4 adet 1.5 TB sabit disk ile bize teslim edildiğini varsayarak işlemlerimize devam edelim.
 

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz disk okta/yazma hızındaki başarımın sebebi olarak belirttiğimiz RAID0 sisteminde stripe adı verilen bölümleme sistemi sayesinde verilerimiz dört (ya da sabit disk sayısı kadar) parçaya bölünerek bir disk kendi adına normalden 4/1 oranında daha kısa sürede işlemi gerçekleştirebildiği için teoride ve aslında çok yakın değerler ile pratikte disk sayısı kadar kat hız artışı olduğunu belirtmiştik.
 


 
Burada her ne kadar işletim sisteminin sistem dosyalarına erişim sıklığı, süresi ve onlara olan ihtiyacını karşılama yöntemi Microsoft Windows işletim Sistemi”nde olduğu gibi olmasa da, programların kaynaklarına ve beraberindeki kütüphaneye erişimi sırasında diskin kullanımının önem teşkil ettiğinin altını çizmiştik. Şimdi bu durumun ne kadar fark yaratacağı konusunda bir örnekleme yapalım. Sistemimizde bulunan Finalcut Studio yazılım paketinin disk üzerinde tam kurulumu (1 adet SL-DVD, 8 adet DL-DVD) 80 GB a yaklaştığını düşünür isek, kurulum sonrasında gelişmiş kütüphane ile iletişimi sırasında ne kadar veri okuması gerektiğine dair bir fikrimiz olabilir. Hoş, her ne kadar bu kütüphanenin tamamının her an elimizin altında kullanılmayı bekleyen acil ihtiyaç gibi olmasa da bir film düzenlemesi sırasında programlar arasındaki geçiş sırasında bile dosya transferi hızının da belirgin bir şekilde artış göstereceğini düşünerek Raid sistemi üzerine kurulu işletim sisteminin faydalarını daha iyi fark edebiliriz.

 

Apple Finalcut Studio ile birlikte gelen müzik ve ses efekt kütüphanesinin bile hatırı sayılır şekilde yer kaplamasının dışında, programın bu efektleri bir araya getiren SoundTrack yazılımı ile çok kanallı bir kayıt ortamı sırasında tüm verileri okuyup gerçek zamanlı olarak yaptığımız değişikliklere cevap vermesi kısmı bile başlı başına bir disk ihtiyacı demektir. Her ne kadar bizim projelerimizde bu ihtiyacı 4 kanala kadar pek hissedemesek de Tam HD görüntüler üzerinde 24 kanal ses kanal miksajı yapılmaya kalktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 🙂 Raid kurulumu sırasında bu anlattığımız hikayeler aklımıza gelirse daha tereddütsüz bir şekilde yazılımsal Raid kontrolcüsünün ellerine teslim edebiliriz disklerimizi 🙂
 

 

Apple Snow Leopard DVD ile kurulum yaptığımız sırada ilk kurulum ekranında erişebileceğimiz DiskUtility isimli faidesi bol yazılımımız ile sistemimizin ilk raid yapısını tanımlamaya başlayabiliriz. Sistemimiz üzerinde bulunan disklerin bölümleme yapısı (partition) ve diskler ile ilgili her türlü veri özelliklerini görebileceğimiz bu panelin özelliklerinden birisi de disklerin yapısında bulunan yazım hataları, çeşitli bozulmalar ile ilgili de cankurtaran düzeltme yazılımlarının olduğu bölüm olmasıdır.
 

Repairing (tamirat, düzeltme) ile ilgili kısımlara hiç işimizin düşmemesini diliyor ve Raid sistem özelliklerinden bahsetmeye devam ediyoruz. Disk utility panelinin sol kısmında sistemimize bağlı (USB, firewire800 ya da disk bay) tüm depolama birimlerinin listesini görüyoruz. Sarı olarak ifade edilen başlıklar dışında bu sarı başlıklar altında yazılımsal olarak bölümlenmiş disk yapısı hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Disklerin fiziksel kapasiteleri dışında o kapasitenin kaç bölümleme ile kaçar GB” lık bölümler halinde kullanıldığı hakkında da geniş bilgi yine sol taraftaki listede çok belirgin şekilde yer almaktadır. Bizim sistemimizde bulunan 4 adet disk bay üzerinden sistemimize dahil 1.5 TB” lık sabit diskimiz de soldaki listede formatlanmamış, bölümlenmemiş halde bulunuyorlar.

 

Harici disklerin aksine burada istediğimiz taktide toplamda 6 TB” lık veri depolama alanımızı iki ayrı raid ünitesi haline de getirebiliriz. Ama bu aynı anda iki adet raid”lenmiş diskin oluşturduğu 2 tane farklı grup olacağından 4 sabit diski olan birisi için veri hızı israfından başka Bir şey olmazdı. Elimizde 500 MB” tan fazla veri okuma hızı elde edebileceğimiz sistem varken bunu ikili disk gruplarına bölüp hız artışına sebep olan raid yapısını işlevsiz kılmanın manası olmuyor bu durumda. Defragmantasyon yapısı sebebi ile disklerin bölümlenmesinin çalışma sırasında bize fayda sağlamayacağını da öğrendiğimize göre şimdi temiz bir dörtlü raid sistemi için kolları sıvayalım.
 

 
Raid oluşturmak için Apple, Snow Leopard işletim sistemimizin ihtiyacı olan tek bilgi, sağdaki raid yazılı panelde hangi disklerin bulunacağı. Bunu da soldaki listeden 4 adet aynı model ve marka olan 1.5 TB” lık diskimizi seçip sağdaki raid bölümlemesi panelinin altındaki “+” düğmesine basarak belirtiyoruz. “Apply” seçeneği ile sistemimiz 4 adet 1.5 TB disk ihtiva eden yeni bir 5 TB” lık disk bölümüne kavuşuyor. Yazılımsal olarak Apple”ın sistemine söylediği şey aslında çok basit. Sistemime bağlı 6 TB” lık bir disk var. Yani tek 6 TB” lık disk olarak tanımladığı o bölüm aslında biraz önde 4 ayrı sabit diskin üyesi olduğu raid0 ünitesinden başka bir şey değil. Stripe yerine mirror yapsaydın ki bu aynı zamanda hem yer hem de performans kaybı demektir (yedekleme ihtiyacı olan sistemlerde tercih edilen başka bir raidleme sistemi) ve biz bu şekilde (raid0 Stripe) hem disk kapasitemizden hem de Raid” in doğasında bulunan 4 e bölerek okuyup yazma prensibine dayalı performans artışımızdan feragat etmemiş bulunuyoruz.

 

Şimdi sistemimizde bulunan disklerden yeni bir raid bölümlemesi oluşturduğumuza göre bu panel üzerinden son işlem olan biçimlendirmeye geçebiliriz. Artık hiyerarşi ağacı ile anlayabileceğimiz gibi altında 4 adet disk üyesi bulunan 6 TB” lık disk bölümümüzü seçtiğimizde, disklerin tamamının oluşturduğu tek bir disk varmışçasına yanında 6tb yazan disk bölümü üzerinde aynı diğer fiziksel diskler üzerinde yapabildiğimiz tüm işlemleri yapabiliyoruz. Seçtiğimiz bölümün adını ve bölümleme yapısını (Apple için Journal olmalı) belirledikten sonra “Apply” düğmesine bastığımızda yeni bir formatlanmış disk olarak 6 TB”lık raid bölümlememiz, işletim sistemi kurmaya hazır hale geliyor.
 

 
Raid sisteminin yazılımsal olarak Apple Snow Leopard tarafından oluşturulmasını isteyip disk bay kullanarak 4 adet diski birleştirmek istediğimizde durum böyle. Ama harici olarak kullanılabilen ce içerisinde 2 den 24 adede kadar disk tutabilen Raid kutularında ise durum farklı. Onlar donanımsal olarak Raid kontrolcüsüne sahip olduklarından, üzerindeki panellerden ya da işletim sistemine kurulan özel yazılımları üzerinden belirtilen şekilde kendi raid”lemelerini kendileri yapmaktadırlar. örnekse; içinde 4 adet disk bulunan bir Raid ünitesini sisteminize e-sata ya da firewire800 gibi hızlı bir veri yolu ile bağladığınızda, sistemimiz onu tek bir disk olarak algılar (tıpkı disk utility’de oluşturduğumuz 6 TB” lık bölüm gibi) ve bu şekilde işleme tabi tutarak diğer kontrollerin donanımsal olarak sistemin (disk ünitesinin) kendisi tarafından kontrol edilmesini sağlar. Biz yine aynı şekilde tek parça olarak görünen dörtlü disk kutumuzu disk utility” den Journal olarak biçimleyerek sistemimize dahil eder ve kullanırız. Raid ünitelerinin yapısı gereği çoklu disk kullanımının çeşitleri ve farklı amaçlara yönelik çözümleri mevcuttur.

 

Lakin unutmamak gerekir ki, Mac Pro gibi bir sistemde kullanılmak üzere 4 adet disk barındıran bir Disk kutusu satın alıyor isek onun sistemimize nasıl bağlandığının da büyük önemi vardır. Sistemimizin içinde bulunan display ile yapılan sata bağlantısı doğrudan sistemin ver iletişim köprüsüne bağlı olduğundan bir veri aktarım hızı sınırlaması yok. Ama 4 adet diski ile elde ettiğimiz 500 MB veri aktarım hızını yakalamak istiyor isek bunu harici disklerde de sağlamak durumundayız ki burada devreye kontrol kartları giriyor. Hem firewire800 ün teoride ve pratikte 90-100 MB” lık veri aktarım hızının limitlerini aşmış oluyoruz hem de Raid sistemi oluşturuyor isek bu sistemin erişebildiği disk okuma/yazma hızını firewire800 ile kısıtlamak istemeyiz. çünkü firewire800 sisteminde erişilen disk erişim ve okuma/yazma hızı zaten bir sabit diskin tek başına erişebileceği bir sınırda gerçekleşiyor.
 

 

Dörtlü Raid ünitemizi Mac Pro sistemimize Sata kontrol kartları ile dahil etmemizin sebebi de var olan disk hızını sistem ile buluşturabilmek için yeterince hızlı veri yolu üzerinden çalışmak zorunda olmamızdır. Bu gereksinim aynı şekilde express32 kart yuvası olan MacBook Pro dizüstü bilgisayarlara da eklenen e-sata kartı ile giderilmektedir.
 

Böylelikle dörtlü ve/veya daha fazla disk ile kurulmuş disk kutumuzu “express34” kartı üzerinden veri hızı aktarımında sınır yaşamadan Macbook Pro diz üstümüz ile çalıştırabiliriz. Yeni model Macbook Pro modellerinde yeni karşımıza çıkan “Thunderbolt” arabirimi ise tam olarak bu ihtiyaca yönelik oluşturulmuş bir ara yüz ama bu arayız ile çalışan sabit disk sistemleri yeni yeni şekilleneceğinden şimdilik rafın diğer ucunda ağzımızın suyunu akıtan o yeni elektronik eşya kokusu yayan bir fenomen olarak zihnimizde yerini alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here