Ana sayfa Yazılım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Autodesk Smoke(R) For Mac Os X: Temel Video Düzenleme (Editing) Teknikleri III
 

öncelikle geçen ay yaşanan aksama için özür dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Aralık sayısında yayınlanan yazımızda Conform konusunu ve Smoke”un Final Cut”ta yapılan bir montajı aynen nasıl devralabildiğini incelemiştik. Şimdi de Adobe Premier”dan aldığımız Conform datasını nasıl kullanabileceğimizi ve bu programla oluşturduğumuz kurguları nasıl Smoke”a aktarabileceğimizi göreceğiz.

Premier”da oluşturduğunuz projenin FPS, çözünürlük, Aspect Ratio gibi özelliklerinin Smoke”ta açacağınız yeni proje ile uyuşması elzemdir. Bu nedenle kolay bir conform uygulaması için bunlara mutlaka dikkat edin. Eğer aynı kurgu içinde Offline videolar için standart çözünürlük, Online versiyon için yüksek çözünürlük kullanıyorsanız bu Premier”dan Smoke”a geçmek için bir sorun teşkil etmez. çünkü Smoke; online conform yaparken “reformat” özelliğini kullanarak gerekli adaptasyonu sağlar. örneğimiz için 1920×1080 çözünürlükte 25 FPS bir proje üzerinde çalıştığımızı düşünelim.
 

mac
 
İlk önce Premier”da Project panelinden Smoke”a aktarmak istediğiniz kurguyu / edit”i seçiyorsunuz.

Sonra File / Export menüsünden AAF seçeneğini tıklıyorsunuz. AAF”i export edeceğiniz lokasyonun Media dosyalarınızı içeren dosya olması iyi bir seçenek gibi görünebilir. Fakat Smoke”un dosyaların lokasyonuna göre arama yaptığını düşünecek olursanız Media klasörünüzün bir üst dizinine “Kurgu_AAF” gibi bir isimle kaydetmek daha doğru olacaktır.
AAF”i export ederken Premier”in sunduğu iki seçeneğin; “Save as legacy AAF” ve “Embed Audio” seçeneklerinin kapalı / işaretlenmemiş olmasına dikkat edin.

 

Bir ipucu da klasör, dosya, dizin isimlerinde Türkçe karakter kullanmamak. Sorunsuz bir Export istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Eğer aktarmak istediğiniz projede Türkçe karakterler varsa; Smoke”un bunları görmeme ihtimaline karşı yeniden isimle yapmanızı öneririm. Bazen işletim sisteminiz Türkçe bile olsa bazı dosyaların linklenmesinde Türkçe karakter sebebi ile sorun çıkabiliyor.

Eğer proje dosyalarınızı yeniden isimlendirecek vaktiniz yoksa, Türkçe desteği olan bir işletim sistemi üzerine kurulan Smoke için ilk önce Türkçe dilini aktif hale getirmeniz gerekli. Bunun için Control + Command + Space ile sistem dilini belirleyebilirsiniz.
Sorunsuz biçimde AAF dosyanızı export ettiğinizi varsayarak devam ediyorum.

Şimdi Smoke”a geçiyoruz.

Smoke”u başlatın ve yeni projenizi aynen Premier projesi gibi 1920×1080 çözünürlükte 25 FPS olarak açın.
 

video prodüksiyon
 
Medyalarınızı ve AAF dosyanızı EDIT DESK”e yüklemeniz için klip kütüphanesine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için sol tarafta “Default_Clip_Library” yazan yerin yanındaki “OPEN” butonuna basın. Tabii eğer dosyalarınızın bu isimdeki bir kütüphaneye yüklenmesini istemiyorsanız önce “NEW” butonuna basarak yeni bir kütüphane oluşturmanız ve onu yine Türkçe karakter içermeyecek biçimde isimlendirmeniz gerekli.

Daha önce de belirttiğim gibi kütüphane yapınızı doğru biçimde oluşturmak, daha sonradan üzerinde düzenleme yapmak için projeye geri döndüğünüzde yolunuzu bulabilmeniz açısından çok önemli. Eğer dosyalarınızı düzensiz biçimde saklarsanız, doğru isimlendirme yapmazsanız ya da üzerinden oldukça uzun bir zaman geçtiği için neyin ne olduğunu unutacak duruma gelirseniz bu alışlanlık sizin için” hayat kurtarıcı” olabilir.

Kütüphane ismi, Source Area ismi, Sequence ismi, Record Area ismi hatta EDIT DESK”e yüklediğiniz her bir dosyanın ayrı ayrı isimlendirilmiş olması bir projedeki en büyük yol göstericiniz olacaktır. İşe başladığınızda bunu yapmaya üşenseniz bile, bir noktada mutlaka ara verin ve isimlendirmenizi yapın.

 

Yeni bir kütüphane oluşturdunuz ya da direk “OPEN” butonuna basarak “Library” menüsüne girdiniz.

Burası AAF dosyasını ve ona bağlı olan orijinal proje dosyalarını Smoke ile buluşturacağımız yer.

Bildiğiniz üzere Smoke diğer programlar gibi Apple”ın Finder”ını dosya tarayıcısı olarak kullanmıyor. Kendi içersinde gelen ve aynen Finder gibi çalışan Gateway servisi sayesinde lokalinizdeki ya da bağlı olduğunuz ağdaki dosyaları bulup Smoke”a aktarabiliyorsunuz.
Bunu yapabilmek için önce arayüzü Single View”dan Dual View”a getiriyoruz.
 

autodesk smoke
 
Böylece lokalinizdeki ya da ağdaki dosyaları bir pencerede görüntülerken, diğer pencere açık duran kütüphanenize dosya aktarabileceksiniz. Bunu yapabilmek için her iki pencerede de “Default_Clip_Library” seçeneğinde duran mavi bar”lardan önce birine tıklayıp kendi kütüphanenizi seçmeniz, daha sonra hâlâ “Default_Clip_Library” seçeneğinde duran ikinci mavi bar”a da tıklayarak Gateway”inizi seçmeniz gerekiyor. Eğer yeni kütüphane oluşturmadıysanız “Default_Clip_Library” seçili kalmaya devam edecektir. Burada amaç dosyayı Gateway üzerinden alıp kütüphanenize bırakmak.

Gateway”iniz üzerinde projeniz nerede duruyorsa sağ taraftaki ağaç menüden oklar vasıtasıyla alt dizinlere ulaşarak ilgili klasörü bulun. Media klasörünün üst dizininde bulunan AAF dosyasına ulaştığınız zaman Smoke bu dosyayı aşağıdaki gibi gösterecektir.

 

Conform ayarlarını açmak için AAF dosyasına çift tıklayın. çift tıkladıktan sonra arayüzün en altında AAF ayarları belirecek.

İlk başta bahsettiğim şekilde Online & Offline versiyon arasındaki çözünürlük farkına göre projenizi güncellemek istiyorsanız Clip Resolution seçeneğini tıklayıp yeni değeri girebilirsiniz.

Fakat bu örnekte hem Premier”da hem Smoke”ta aynı proje özelliklerine sahip olduğumuz için iki seçeneği de “From File” olarak bırakıyoruz.
 

temel video düzenleme teknikleri
 
Media Options bölümünde de Search Options “Use Filename” olarak kalıyor.
Şimdi Conform için AAF dosyasını Gatway bölümünden kütüphanenize sürükleyin. Smoke otomatik olarak dosyalarınızı linkleyerek Conform işlemini tamamlayacaktır.

Şimdi kütüphanenizdeki My_Edit dosyasını seçip sağ taraftaki LOAD TO DESK”e basarak Premier”da yaptığınız kurguyu aynı şekilde Smoke”a aktarabilirsiniz.

Timeline”ı aynen Premier”deki gibi görmek için EDIT DESK”te Source Area”dan sürüklediğiniz My_Edit Dosyasını aşağıdaki Storyboard bölümüne bırakın ve Timeline görünümüne geçmek için F5″e basın. Böylece Storyboard modu kapanacak ve “Record Timeline” modu açılacaktır.

Eğer açılmazsa sol taraftaki Record Area layout”tan Record Timeline layout”ını seçebilirsiniz. Tabii bu durumda kısayollarınızı kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Tebrikler, Premier”da yaptığınız kurguyu sorunsuz biçimde Smoke”a aktardınız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here