Ana sayfa Yazılım Mac ortamında video prodüksiyonu

Mac ortamında video prodüksiyonu

0

Autodesk Smoke(R) For Mac Os X: Temel Video Düzenleme (Editing) Teknikleri III
 

Bir önceki yazımızda Smoke’un düzenleme araçlarını oldukça detaylı bir biçimde incelemeye başlamıştık. Bu yazıda ise Conform meselesi ve Smoke’un düzenleme araçlarını incelemeye devam edeceğiz.

Smoke Hem Adobe Premier’den, hem Avid’ten hem de Final Cut’tan dosya aktarımı yaparak hazır projeleri açabiliyor. Final Cut’la başlayarak bunun nasıl yapılacağına göz atalım. Bu özellik uzun bir süreden beri Smoke’ta yer aldığı için Final Cut Pro 7 ile XML transferi yapabilirsiniz. Eğer hala alışamadıysanız, programın son sürümünü kullanma zorunluluğunuz yok.

Final Cut’tan yaptığınız kurgu için XML dosyasını aldığınızı varsayarak devam ediyorum.
 

autodesk smoke
 
XML’i Smoke’a göstererek yaptığınız kurguyu aynen aktarabilmeniz için önce bir proje açmanız gerekiyor. Projeyi açarken, Final Cut’ta tercih ettiğiniz proje özelliklerine uygun olmasına dikkat edin.

Her proje açtığınızda sol taraftaki menü ağacının altında yer alan “Default_Clip_Library” bölümünden New’a tıklayıp yeni bir kütüphane oluşturuyoruz. Sonra aynı yerde Open’a tıklayarak kütüphane özellikleri ve dosya alışverişi yapabileceğimiz bölüme geliyoruz.

İlk önce XML’in lokasyonunu ve XML’de tanımlanmış kliplerin yerini disk üzerinde işaretlememiz gerekiyor. Gateway protokolü aracılığıyla tıpkı Mac Os’un Finder’ındaki gibi hareket ederek dosyaların yerini Smoke’a göstereceğiz. Bunun için önce en üstteki Single View modunu, üstüne tıklayarak Dual View’a geçiriyoruz. Böylece hem hardisk ve ağımızdaki dosyaları araştırabilir hem de kendi kütüphanemize aldığımız dosyaları görebiliriz.

 

Aşağıda ikinci pencere açıldıktan sonra “Default_Clip_Library” yazan yere tıklayıp, Gateway aracılığıyla bağlandığımız “Volumes (Read-Only)” seçeneğini seçiyoruz. (Eğer ilk defa Smoke kullanıyorsanız ve daha önce bahsettiğimiz gibi Network bölümünden küçük bir ayar yapmadıysanız Gateway’de disklerinizi ya da ağınızı göremeyebilirsiniz. Böyle bir durumda daha önceki yazılarımıza göz atmanızda fayda var.) Sağ tarafta açılan menü ağacında, tıpkı herhangi bir dosya tarayıcıda hareket ediyormuş gibi dolaşarak, dosyalarınızı ve XML’inizi bulabilirsiniz.

XML’i bulduktan sonra üzerine çift tıklıyarak, XML ayarlarını yapacağınız pencereyi arayüzün en altındaki bölümde aktif hale getiriyorsunuz. Dosya hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için imlecinizi yavaşça ekranın en sağ ya da sol bölgesine değdirip “Preview” penceresini açabilirsiniz. Böylece XML’in FPS’sinden Aspect Ratio değerlerine kadar gerekli bütün bilgileri görebilirsiniz. Bu pencereyi kapatmak için tekrar imlecinizi yavaşça ekranın en sağ ya da sol bölgesine değdirin.
 

mac ortamında video prodüksiyonu
 

XML seçeneklerini açtığınızda File I/O menüsünün detaylarına girmiş olduğunuzu fark edeceksiniz. İlk önce “Metadata Options” bölümünden gerekli ayarları yapacağız. Bu ayarlar proje ihtiyaçlarınıza göre çok farklı şekillenebilir. Şimdi, örnek olarak, Conform sağlandıktan sonra farklı bir isimle oluşacak bir Timeline yaratmayı ve bu Timeline’ın çözünürlüğünü değiştirilebilir hale getirmeyi mümkün kılacağız.

Bunun için, tıpkı başlangıçta proje açarken, XML ve çalıştığımız dosyalar ile uyumlu bir yapı kurmaya çalışmamız gibi; “Select Resolution” kısmından uygun çözünürlüğü seçerek daireyi tamamlamış oluyoruz.

Eğer açtığınız proje ile kullandığınız dosyaların boyutu farklıysa ve eğer dosya çözünürlüğünü baz alarak hareket etmek istiyorsanız ilk önce proje ayarlarını ona göre düzenlemeli, sonra yine bu menüde “Clip Resolution” ayarını From File olarak bırakmalısınız.

 

“Media Options’a” geldiğimizde ise XML verisinin kullandığımız görüntülerle nasıl eşleşeceğini belirlemiş oluyoruz. Bu butona tıkladığımızda File Options ve Search Options açılmış oluyor.

File Options’ta orijinal dosyalarımı yoksa Smoke’ta yarattığımız Proxy’leri mi kullanacağımızı belirlerken; Search Options’ta Smoke’un dosyaları hangi kriterlere bağlı kalarak arayacağını belirliyoruz. Bunun için dosya adı, timecode, tape, umid, resolution, framerate gibi seçenekler arasından seçim yapılabiliyor. Eğer herşey doğru yapılandırıldıysa alttaki pencereden tutup kendi kütüphanenize sürüklediğiniz XML, çok kısa bir süre içinde kliplerle eşleşecek ve Final Cut’ta yaptığınız kurgu aynen Smoke’a aktarılacaktır.
 

temel video düzenleme teknikleri
 
Klibi seçip “Load to desk” e bastığınızda kurgunuz önce Source Area’ya gelecek. Source Area’daki thumbnail’ı tutup aşağıya sürüklediğinizde ise Timeline’ınız açılacak. (Projeyi ilk defa açtığınız için Storyboard Mode’u açılacaktır. Kurgunuzun son halini görmek için bunu Record Timeline’a çevirin.)

Böylece kurgu işlemine Smoke’ta devam edebilir ya da istediğiniz her türlü efekti bu şekilde uygulayabilirisniz.

Bir sonraki yazımızda Adobe Premier ve Avid’ten aldığımız Conform datasını nasıl kullanabileceğimizi ve bu programlarda oluşturduğumuz kurguları nasıl Smoke’a aktarabileceğimizi göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here