Ana sayfa Yazılım Mac Ortamında video prodüksiyonu – 12

Mac Ortamında video prodüksiyonu – 12

0

Adobe Creative Suite – Production Premium – OnLocation : Kamera ile ilk iletişim

Bu yazı dizimizde, Post prodüksiyon sürecinde çözüm olarak en önemli isimlerden birisi olan Adobe’nin video prodüksiyonu üzerine odaklı creative suite yazılımı paketi; Production Premium’un üzerinde duracağız.

Bir Adobe klasiği olan Photoshop programı ile tanışmamın üzerinden (photoshop 4) 15 yıldan fazla olmuştu ki artık kaç tane yazılım paketinin olduğunu bile tam olarak sayamıyorum. Tabii ki bu sektör için çok iyi bir gelişmedir ki Adobe’nin hemen hemen tüm tasarım sektörleri için çözümleri mevcut ve sektöre de yön veren firma niteliğinde uzun zamandır.

Adobe’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve şu sıralar CS5 versiyonuna ulaşan Creative Suite yazılım paketi de bu nadide örneklerden birisi olarak sayılabilir. Adobe bu işe soyunduğu ilk yıllardan beri adından bahsettirmeyi başarmış ve sunduğu çözümler, muadilleri için de birer örnek teşkil etmiştir. Her sektörün olduğu gibi bizim ihtiyaçlarımız da bir alana yönelik olduğundan biz de bize hitap eden Creative Suite Production Premium paketinden faydalanmak üzere paketimizin içeriğinde bir gezintiye çıkacağız. Daha önceki sayılarımızda Apple ile Adobe’nin prodüksiyon ve post-podüksiyon çözümü olarak sunduğu Apple FinalCut Studio ve Adobe Creative Suite Production Premium paketlerini yüzeysel olarak karşılaştırmıştık. Bu yazımız ile birlikte ilk olarak Adobe’nin çözümüne derinlemesine inme fırsatı bulacağız ve bunu Apple FinalCut Studio takip edecek.

 

 

Adobe Creative Suite ismi bizim için bir kaç farklı paket içeriyor ve akla ilk olarak Adobe’nin masaüstü grafik tasarım ve web geliştirme araçları geliyor olabilir ama bilhassa video üretimi ve görüntü işleme/birleştirme yazılımlarını bir araya getirdiğinde ortaya çıkan Production Premium paketi bu içeriği bizim tam istediğimiz noktaya çekiyor. Prodüksiyon ve Post-prodüksiyon olarak bu süreci her ne kadar çekim ve çekim sonrası olarak ayırsak bile işin başından sonuna kadar tek süreç geçerli aslında. Kamera ile çekim yapmaya başladığınız andan itibaren görüntülerin DVD ortamına kaydedilmesine kadarki tüm süreç bizim yazılım paketimizin kontrolü altında. DVD kayıt sırasında etkileşimli menü tasarımı ortamından ve kameraya kayıt sırasında da tam kontrolllü kalibrasyon araçları ile görüntü değerlendirmesi ve sayısal ortam’a doğrudan kayıt gibi detaylı bir başlangıç-bitirişten bahsediyoruz. Bu yazımızda Adobe’nin cs3 versiyonundan beri Production Premium yazılım paketine dahil ettiği OnLocation’dan giriş yapacağız.
üzerine söylenebilecek çok az şey var ama belki de bu yazılımın ne kadar işlevsel olduğunu anlatabilmek için kullanılabilecek en doğru kelime <eşsiz> olabilir zira muadili olarak incelememizde sonraki yazılarımızda yer vereceğimiz Apple’ın benzer bir çözümü şu an için yok. Daha önce yüzeysel olarak adını telaffuz ettiğimiz OnLocation’a şimdi sihirli yanlarını keşfetme zamanı.

Direc-to-Disc recording adı ile tanıtımı yapılan ve belki de şimdiye kadarki kaset/sayısal kayıt ortamı tartışmalarımızı kökten değiştireceğe benzeyen bir özellikten bahsediyorum. Firewire bağlantısı ile tüm DV/HDV kameralarımızdaki görüntülerin doğrudan diskimize kayıt edildiğine şahit olduğumuz bu mükemmel özellik sayesinde çekim setinizde ufak bir reji taşıyormuş hissine kolaylıkla kapılabilirsiniz.

 

 

Adobe’nin bu alanda yaptığı en iyi buluşlardan birisi olan OnLocation ile kameranızı dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza Firewire400 üzerinden bağladığınız anda görüntünüz tıpkı Premiere’deki aktarma ekranı gibi doğrudan makinenize aktarılıyor.  İşin asıl can alıcı kısmı ise, o gördüğünüz görüntünün o anda diskinize belirlediğiniz formatta gerçek zamanlı olarak kaydediliyor olması şüphesiz. Şöyle canlandırabiliriz kafamızda: planları çekmeden önce bir beatsheet’imiz var yani bir çekim planı ve bu plan doğrultusunda sırası ile hangi kamera açılarının çekileceğini yaptığımız bir liste var ve bu listeye göre çektiğimiz görüntülerin başında aynı sinema filmlerinde olduğu gibi klaket ile belirtmek gereken ince detaylar var. Sinema filmi çekimlerinde de sık sık gördüğünüz klaket kullanımının tam anlamı, aktarım süreci sonrası (telesine) filmin çekimleri sırasında hangi çekimin hangi plana ait olduğunu anlamak için referans olması amacı ile görsel referans eklenmesidir. Bu şekilde 100″lerce farklı plandan oluşan ve bunların sırası ile çekilmediği birçok yapımda yönetmen ve kurgu operatörü kolaylıkla planların başındaki klaket görüntülerini okuyarak montaj yazılımlarında o dosyanın isimlendirmesini veya konulan klasörlerin yapısını kolaylıkla belirleyebilir. OnLocation’da ise durumu en başından kontrol altına alarak planı çekilmeden önce ismini ve gerekli bilgileri girerek kayıt ortamına aktarılmasından bahsediyoruz. İşin can alıcı kısmı ise, sizin kullandığınız kayıt ortamına bağlı olarak süre sınırınızın olmaması. Hemen hesap edelim; eğer elinizde 60 dakikalık DV kasetiniz var ise bu kaset üzerinde belirtilen sürenin üzerine çıkamazsınız. Halbuki doğrudan sisteminizde bulunan sabit sürücüye kayıt yaptığınız için ortalama 500gb boş yeri olan bir sabit sürücü için bu süre kayıt formatınıza bağlı olarak 5 ila 50 kat fazla kayıt aralığı sağlayabiliyor. 

Dizüstü bilgisayarı olan ve çoğu zaman sette kurgu öncesi kalibrasyon ve kayıt imkanı bulunmayan amatör-profesyonel herkesin çok memnun olacağı bir özellik olan disk kayıt esnasında da çekimde kullanılan profesyonel kalibrasyon araçları da sizin hizmetinizde bu arada. Kayıt öncesinde görüntülerin sayısallaştırılması sürecine yaşanan kayıplar, setteki ışıklandırma sebebi ile elde edilemeyen renk doygunluğu ve sahnesine bağlı olarak elde edilmek istenilen görüntünün sayısal nitelikleri üzerinde tam hakimiyet sağlanmasına yardımcı olan ölçüm cihazlarının da yazılımsal karşılıklarını buluyoruz bir anda.

 

 

Arayüz örneklerini gösteren resimlerde olduğu gibi bir video görüntüsünün o anki RGB spectrum ekranı gibi bazı pahalı ve özel görüntü ölçüm cihazlarında olan özellikler OnLocation yazılımında zaten bulunuyor. Bu yöntem sayesinde video kameranızdan gelen görüntünün örnekse; yeşil arka plan silme gerektiren çekimlerde elde ettiğiniz sonucun bu yöntemi başarı ile uygulayabilecek kadar doğru çekilip çekilmediğini o an görebiliyorsunuz. Yeşil arkaplan çekimlerinde aslolan, elde edilen görüntüde yeşil kısımların chroma değerlerinin (rengin parlaklığı, doygunluğu) yüksek olmasıdır. Var olan LCD teknolojileri ile donatılmış tüm video kameralar sahip oldukları vizörlerde bu yeşil görüntüyü olduğundan daha fazlaymış gibi göstererek çoğu zaman çekimi yapan kişiyi ve/veya sette ışıklardan sorumlu ekibi yanıltır. OnLocation tam bu noktada sihrini gösteriyor ve aslında çalışmakta olduğunuz LCD monitör bile yanıltıcı olsa dahi RGB Vectoroscop ekranı sayesinde yeşil seviyesinin sayısal değerlerini takip etmenizi sağlayarak bu yanılma payından sizi kurtarıyor. Stüdyo ortamında bazı durumlarda çok başarılı bir şekilde çekilen görüntüyü görebilmek için kullandığınız referans monitörleri özellikle LCD ise kameradaki LCD ekran gibi yanıltıcı tepkiler verebilir.

 

 

Bunun önüne geçmenin tek yolu ise RGB seviyeleri üzerinden yeşil rengin sizin çekiminiz sırasındaki sayısal verilerini takip etmektir. Bu anlamda çekim sonrasında düzeltilemeyecek derecede yanıltıcı görüntülerin önüne geçmiş oluyorsunuz. Kayıt esnasında kameraman ve belki de ışıklandırmadan sorumlu ekibi yönlendirerek ışıklandırma ile ilgili düzenlemeler yaptırıp çekimin layığı ile tamamlanmasını sağlamak da işin en can alıcı noktası.
Bunun değerini en çok da çekimde gayet uygun değerlerde yeşil elde ettiğini sanıp, görüntüyü aktardıktan sonra göreceli olarak kontrastsız ve karanlık bir görüntü elde etmiş prodüksiyonlar bilir.  Bu durumda kullanılan tüm profesyonel görüntü ölçüm cihazlarını dizüstü bilgisayarımız sayesinde sete getirmiş oluyoruz. CS5 versiyonu ile bir çok yeni özellik ile birlikte gelen OnLocation, üzerindeki modül yapısı ile de ölçeklendirilebilir bir yapıya sahip. Aynı bir dek görünümünde çalışan yazılım bu noktada da biraz sempatik bir görünüş kazanmış durumda. örnekse; kayıt yapmadan önce DVR-1500 kayıtçı dek i panelinize dahil ettiğinizde sadece kayıt ve görüntü isimlendirme ile ilgili kontroller bu dek in görevi oluyor. ekranınıza sığdırabildiğiniz kadar hatta çift ekran çalışarak ihtiyacınız olan tüm dekleri ekranlara dağıtarak kontrolün sizin elinizde olmasını sağlayabilirsiniz. DV ya da HDV görüntüden o anki sabit kareyi yakalamak için DV Grabber isimli dek bile mevcut bu konuda dek kullanımının gerçek hayatta olduğu gibi yazılıma adapte edildiği belli oluyor.

 

 

Görüntü ölçüm için kullanılan farklı algoritmalar ve farklı renk kanalları için görüntüleme olanakları da yine bu dek kullanımı sayesinde mümkün. Siz DVR dek ile diskinize kayıt yaparken bir yandan RGB spectrum dek ile renk seviyesini kontrol edebilir bir yandan da field monitör ile satır taramalı olarak sisteminize aktarılan ve asla LCD vizörde göremeyeceğiniz bazı titreme, tarama ve/veya renk patlaması gibi sorunları da bu monitörde önceden farkedip elemek mümkün. monitörler de aynı gerçekte olduğu gibi PAL ve HD olarak iki çeşit olarak sunulmuş.
PAL için geçerli field ve RGB spectrum bilgileri doğrultusunda en doğru görüntülemeyi yaparken HD görüntüye göre bu kalibrasyon değerleri diğer monitörde devreye giriyor. Bu setin kullanımı sırasında en çok beğenilen bir başka özellik ise CS4 özelliği ile birlikte sunulan ve sonraki versiyonlarda Türkçe versiyonun da getirileceği müjdelenen metadata özellikleridir. İngilizce olarak halihazırda cs4 ten beri kullanılan bu özellik sayesinde video görüntüsü içerisinde geçen diyalogların indexlenmesinden bahsediyoruz!

 

 

örnekse; bir konuşma metniniz var ve 1 saatlik bir görüntü aktarımı gerçekleşmiş ve sizin bu konuşmanın geçtiği yeri bulmanız gerekiyor. Cs4 ve dolayısı ile cs5, konuşma metnini aratarak görüntüde geçtiği noktaya götürebiliyor sizi. İlgili kelimeleri indexleyen ve bunu metadata olarak videoya gömen bu teknoloji umuyoruz ki ileri versiyonlarda Türkçeleştirildiğinde en çok dizi ve film yapımcıları için vazgeçilmez bir nimet haline gelecek. Bir başka güzel özellik ise OnLocation un kayıt modülleri, istediğiniz kayıt formatında seçenekler usnabilmesi. Videoları AVI ya da mov formatında kaydedebilen bu özellik sayesinde kullandığınız sistemin sahip olduğu video kartı ve benzeri görüntü işleme donanımları ile tam uyumlu olan formatlarda kayıt yaparak sizi görüntü dönüştürme zahmetinden de kurtarıyor. Gerçi ister avi ister mov kaydedin, OnLocation programından gelen görüntülerin, sahip oldukları metadata bilgileri ile ister Premiere de ister Afer Effects yazılımında sorunsuz olarak açılıp işlenebildiğinizi hatırlatmakta yarar var. Bir sonraki yazımızda OnLocation’dan görüntülerimizi eksiksiz ve sistemli bir şekilde indexleyip aktardıktan sonra premiere ile neler yapabileceğimize bakacağız, biz sonraki yazımıza kadar, Render!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here