Ana sayfa Yazılım Mac Ortamında Video Prodüksiyon

Mac Ortamında Video Prodüksiyon

0

Autodesk Smoke(R) For Mac Os X: Arayüz ve Temel Kullanım
 

Timeline

Smoke’da kurgu ve düzenleme yapabilmek için en temel alan olan Timeline (Zaman çizelgesi) incelemek açısından 3 ana başlık içeriyor;

Timeline Editing, Timeline Assembly ve Timeline Effects.
 


 
Bunları kısaca özetlememiz gerekirse Timeline Editing’i; hazırladığımız kaynak dosyalar üzerinde gerek görsel, gerek zamansal düzenlemeler yaparak bir video oluşturmak, Timeline Assembly’i başka kurgu ve montaj programlarından gelen seti XML, EDL gibi formatlarla Smoke’a çağırıp kendi kütüphanemizden ses ve video dosyaları ekleyerek kurguyu geliştirmek, Timeline Effects’i ise Smoke’un temel Action’ları olan Soft Effect’lerin Timeline üzerinde uygulanması olarak açıklayabiliriz. (Color Correction, Wipe, Axis vb.)
Bunların dışında Smoke jargonunda Timeline Compositing olarak geçen Keying ve Tracking aşamaları da var; ama bunları genel olarak Advanced Compositing başlığı altında inceleyeceğimiz için bu grubun içine dahil etmiyorum.

 

Timeline Editing ile başlayalım.

Timeline’da yaptığınız editing (düzenleme) işlemi süresince kullanacağınız yöntemler için belirli bir yol yok. Bu, her kullanıcının kişisel tercih ve alışkanlıklarına göre değişen bir süreç. O yüzden genel aşamalarından, yaygın olarak tercih edilen bir sıralamayla bahsedip, Timeline Editing’in belli başlı noktalarını anlatmaya çalışacağım.

Timeline’a klip eklemek için iki farklı yol kullanıyoruz. Bunlardan birini “Sürükle & Bırak” olarak tanımlarken, diğerine kısayol tuşlarını kullanarak klip eklemek diyebiliriz.

Editing’e başlamadan önce Editing Bar’ındaki ilgili özellikleri söylediğim şekilde değiştirin:
 


 
Ripple End’i Açın

Ripple modu açık olduğunda sildiğiniz ve Trim yaptığınız (kırpmak olarak Türkçeleştirebiliriz sanırım) boşlukları otomatik olarak doldurur. Böylece birbirinden uzak kalan video track’lerini elinizle yerleştirmek zorunda kalmazsınız.

Snap modunu Snap Closest’a getirin.

Bu özellik açık olduğunda, Timeline’a doğru sürükleyip bıraktığınız klipler, en yakın klibin sonuna ya da belirlediğiniz MARK IN & OUT noktasına doğru yapışır.

öNEMLİ BİR UYARI:

Projeyi hangi çözünürlük ve FPS ayarıyla açmış olursanız olun, oluşturduğunuz sekansa sürüklediğiniz ilk klip Timeline için final Frame Rate ve çözünürlüğü belirler. örneğin projeyi 1080p 25 FPS olarak açtınız, ama kaynak dosyalarınızdan biri 720P ve 24 FPS. Eğer bu dosyayı Timeline’a sürüklerseniz, Timeline’ınız 720P ve 24 FPS olarak açılacak, Output monitöründen ön izleme yaptığınızda 1080p’lik bir alanın ortasına yerleşen 720p’lik bir görüntü göreceksiniz. Bu nedenle Timeline’a sürüklediğiniz ilk klipin projenizle uygun çözünürlük ve FPS’de olmasına dikkat edin.

 

Record Area’ya ilk klipinizi yerleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

• View tabında Source Area’nızı görüntülemek için oluşturduğunuz Library ismine tıklayın.
• Kaynak kliplerinizi içeren Editdesk klasörünüzü genişletip, Timeline’a almak istediğiniz klipi seçin.
• Source Area Layout modlarından Src/Rec Player’ı seçin. (F7)

üst Taraf: Src / Rec Player Modu (F7) – Alt Taraf: Record Timeline Modu (F5)

• Yerleştireceğiniz klibinizin ilk Frame’de durduğuna dikkat edin. Eğer önizleme için klibi ilerlettiyseniz, bu durumda Timeline’a sürüklemeniz durumunda izlediğiniz yeri MARK IN noktası olarak alır.
• Eğer SMOKE kısayollarını kullanıyorsanız F butonunu basılı tutarak kopyalama moduna geçin ve klibi Source klasöründen Record Area’ya sürükleyin.
• Record Area Layout menüsünden Record Timeline görünümünü seçin. (F5)
• İşte ilk Timeline’ınızı oluşturdunuz. Timeline’ınızda duran klip Source klibinizle aynı olduğu için, Record Player bölümünde de aynı çıktı görünür. Ama kurgunuzu geliştirdiğiniz zaman Record Player bölümünde final çıktıyı izlersiniz.
 


 
Timeline’a klip sürüklemeye devam ediyoruz.

• Player modunuz Record Timeline’da, EditDesk modunuz ise Source Area’dayken EditDesk klasörünüzden sürüklemek istediğiniz ikinci klibi seçin.
• Positioner’ın (klibin oynatılması esnasında o anda bulunduğunuz saniyeyi gösteren işaretçi, imleç) klibin ilk frame’inde olduğuna emin olun.
• Klibi F-Sürükle (F-Drag, yani F butonunu basılı tutarak sürükleme metodu) yöntemiyle, ilk klibin sonuna doğru sürükleyip bırakın.
• Sağ alt köşedeki HOME butonuna tıklayıp (klavyenizdeki değil, Smoke arayüzündeki) tüm Timeline’ı görüntüleyin.
Aynı işlemi istediğiniz klip kadar tekrarlayın. Böylece kliplerinizi Timeline üzerinde ardarda eklemiş ve ilk basit montajınızı yapmış oldunuz.

Timeline Navigasyonu ve Temel Editing Araçları

Timeline’da navigasyonu (gezinme) sağlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
• Scroll (Kaydırma) için sarı çizgi şeklinde görünen Poisitoner’ı tutup Timeline üzerinde sağa sola sürükleyin. Böylece klibinizi Timeline üzerinde hareket ederek görüntüleyebilirsiniz.
• Timeline’a Zoom In & Out yapmak için (Yakınlaşma ve Uzaklaşma) Timeline’ın altındaki Pan Bar’ına (İnternet Tarayıcıları ya da Windows klasörlerinde sayfanın dışına çıkan bölgeleri görüntülemek için kullandığımız Page Scroll Bar gibi olan yer…) farenizin sol tuşuyla tıklayıp basılı tutun ve ileri ya da geri hareket edin. (Yukarı, Aşağı hareketler.)
• Timeline görünümünü sıfırlamak için sağ alt köşedeki HOME butonuna basın.
• Klipleriniz arasında gezinmek içinse klavyedeki Yukarı ve Aşağı Ok butonlarını (ya da Player’daki kontrol panelinden previous-next butonlarını) kullanın.

 

Overwrite Aracını Kullanarak Klip Eklemek

“Editing Operators” olarak adlandırılan editing araçları Source/Record player’ları arasında görüntülenir. O yüzden tekrar Src/Rec Player moduna geçin. (F7)

Kaynak kliplerinizi içeren Editdesk klasörünüzü genişletip, Timeline’a almak istediğiniz klibi seçin.

Positioner’ın klibin ilk frame’inde olduğuna emin olun.

Sağ taraftaki player’a tıklayarak Record klibine odaklanın.

İster positioner’ı hareket ettirerek, isterseniz kontrol panelinden kontrol ederek Record klibinize ait Timeline’ın son frame’ine gelin.

Owewrite aracını kullanarak klip eklemek için, Source ve Record Player’lar arasındaki butonlardan Overwrite butonuna basın.
 


 
Klibiniz timeline’a eklendi. Overwrite butonu, aslında adı üstünde olduğu gibi bir “üstüne yaz” seçeneği sunar. Eğer Timeline’ınızda bir klip seçip, Source Player’ınızdan seçtiğiniz bir diğer klibi Overwrite butonuyla Timeline’a eklerseniz, son eklediğiniz klip Timeline’ınızdaki eski klibinizin üzerine eklenir. (Kısayol tuşu ilgili menü açıkken F10.)

Buraya kadar öğrendikleriniz gelişmiş zamanlama, geçiş, editing ve conforming özelliklerini içermiyor. O aşamaya gelebilmek için burada anlatılanları uygulamalı olarak yapmak ve el alışkanlığı kazanmak durumundasınız. Eğer uygun çalışma dosyanız yoksa ya da anlattığım işlemlerin nasıl yapıldığını video formatında izlemek istiyorsanız http://area.autodesk.com/smoke-tutorials/ adresinden Timeline Assembly egzersizlerini izleyerek, kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here