Ana sayfa Donanım Mac Mini, Müzik ve Robotlar

Mac Mini, Müzik ve Robotlar

0

Mac mini belkide Apple tarihinin en yanlış anlaşılan cihazlarından biri zira kendisiyle yeni karşılaşan insanlar için boyutlarıyla hayret uyandırıyor. Pek çok kişi onun sıradan bir kişisel bilgisayarın yapabileceği herşeyi ve yanında Mac OS X”i sunduğuna inanmakta zorlanıyorlar. Aslında tüm bunlardan fazlası da var. Mac mini şuan Apple”ın piyasadaki en ucuz ve en küçük bilgisayarı. Bu da bizim Apple kalitesi, tasarım anlayışı ve Mac OS X işletim sistemi keyfini küçük bir hacim ve nispeten düşük bir rakam ile yaşamamızı sağlıyor.

 

üstelik boyutlarının sağladığı avantaj uygulama zenginliğini arttırıyor. Hatta bu konuda yaratıcı fikirlerin ardı arkası yok. Mac mini için ilginç kullanım alanları ve şekilleri de ortaya çıkmış durumda. Asılında bu kullanım biçimlerinin çoğu ulaşılamaz veya işe yaramaz çılgınlıklar değil. Hepimizi cezbedecek uygulamalar ile karşılaşmak, günlük hayatta kullandığımız pek çok cihazdan kurtulmak veya göze daha hoş görünen alanlar yaratmak mümkün.

 

 

Müzik ve Mac mini

Eğer amatör (veya profesyonel) bir müzisyenseniz ve ürettiğiniz eserlerinizi kaydetmek, notalarınızı text belgeleri gibi digital ortamda saklamak, kayıtlarınızın üzerine farklı enstrümanlar eklemek (mesela davul) veya çeşitli efektler uygulamak yani kısacası kendinizi sınamak istiyorsanız Mac mini size en uygun çözümü sunuyor. Tüm bunlar için size bir Mac mini, bir audio arayüzü, bir kaç bağlantı kablosu ve bir yazılım yeterli olacaktır. Belki ihtiyaç duyacaksanız bir de mikrofon edinebilirsiniz. Tabii monitör, klavye ve mouse da gerekli.

 

Yazılım olarak, yeni bir Mac aldığınızda size ücretsiz olarak verilen iLife paketinin içinde yer alan GarageBand işinizi fazlasıyla görecek, bedava bir çözümdür, tabii daha profesyonel yazılımlar da mevcut. Hatta pek çok profesyonel audio kayıt uzmanı genel olarak işleri için çeşitli Mac”leri ve Apple yazılımlarını daha çok tercih ederler, bunun sebeblerini saymaya gerek yok, bilen bilir.

 

Audio arayüzü olarak en basit ve ucuzundan, en karmaşık ve pahalısına kadar pek çok çözüm mevcut. Amatör veya basit seviyede bir tavsiyede bulunmak gerekirse Griffin Technology“nin iMic adlı ürünü tercih edilebilir. Bu cihaz bilgisayara USB kapısından bağlanan audio girişi ve çıkışına, ayrıca ufak bir kontrol mekanizmasına sahip basit ama şık tasarımlı bir çözüm olarak düşünülebilir. Griffin Technology”de Mac camiasında iyi gözle bakılan firmalardandır. Hem tüm Mac modellerinde hem de PC”de çalışabilmektedir. Tabii tercihe bağlı olarak dev mikserlere kadar yolunuz var.

 

 

 

Mikrofon için de Sennheiser isimli markanın Mac ortamında başarılı markalardan olduğunu ve Türkiye”de satıldığını biliyoruz. Artık enstrümanınızı Mac”inize bağlayıp kayıt yapmaya başlayabilirsiniz. Kayıtlarınızı zenginleştirebileceğiniz pek çok ücretli/ücretsiz 3. parti yazılım ve GarageBand genişletmeleri de mevcut olduğu gibi, şarkı sözlerini sıralayıp, kataloglama, arşivleme; notaları yazıp arşivleme ve kayıt planlaması yapma üzerine de bol bol yazılım mevcut. 

. Ufak bir iki internet aramasıyla ulaşabileceklerinize şaşırırsınız. Müziğin kayıt ve editleme aşamasından sonra kaydı sonlandırmak, çeşitli formatlara dönüştürmek gibi konularda da Mac OS X üzerinde başarılı ve saymakla bitmeyecek kadar çok yazılım mevcut olduğu gibi, bu işler için en ideal işletim sistemi ve en ideal donanımlardan birine de sahip olmuş olacaksınız.

 

Aksesuarlar ve Mac mini

Apple”ın notebooklarından sonra en büyük aksesuar üretcisi ve kullanıcısı kitlesine sahip bilgisayarı muhtemelen Mac mini”dir. Adı gibi minik olduğu için aksesuar üretimi kullanımı kolay ve keyifli bir hal alıyor. Cinnamon ve Macessity isimli firmalar Mac mini”yi saklama, kablolarını toparlama, çeşitli hub”lar ve ekstra harddiskler için tasarladıkları basit ama etkili aksesuarlarla öne çıkan firmalar. 

 

Ayrıca Newertech isimli firmanın NuCube ve NuClear isimli aksesuarları da ilgiyi hak edenler arasında. Ayrıca Belkin”in Mac mini ile aynı boyut ve köşe eğimlerine sahip USB ve Firewire hub”ı mevcut.

 

Robot Teknolojisi ve Mac mini

İlginç bulduğumuz için kısaca değinmek istediğimiz konulardan biri de son dönemde hız kazanan robot teknolojisine Mac mini”nin etkisi. çeşitli üniversite araştırmaları ve projelerinde, ayrıca amatör robot geliştiricileri arasında ve çeşitli işlerde kullanılmak üzere robotlar üreten profesyonel firmaların Ar-Ge çalışmalarında Mac mini özel bir yer tutar oldu. Sebebi de stabil, az yer kaplayan, hızlı ve güçlü bir bilgisayar olması. 

 

 

Pek çoğu Mac mini”yi hiç bozmadan direk robotuna monte ederek çeşitli yazılımsal etkinlikleri Mac mini”nin usta ellerine bırakmışlar. örneğin Zürih üniversitesi”nde geliştirilen bir robot dikkat çekiyor. üzerindeki Mac mini (dış kabı sökülmüş) robotun kameraları vasıtasıyla algısını yönetiyor, hareketlerini yönetiyor, çektiği görüntüleri kaydediyor, lazerlerini ve sonarını denetliyor. Ayrıca Team Banzai isimli bir grup Dora isminde tamamen kendi kendini kullanabilen bir jeep yapmışlar, daha doğrusu bir Volkswagen Touareg”e Mac mini entegre ederek çeşitli sensörler ve yazılımlar vasıtasıyla aracı tamamen kendi kendini kullanan bir robota çevirmişler. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here