Ana sayfa Haber Mac”lerde güvenliği arttırmak için basit ipuçları

Mac”lerde güvenliği arttırmak için basit ipuçları

0

Mac OS X‘lerde zararlı yazılımlardan korunmak için basit önlemler yeterli olabilir.

Bilgisayarların güvenliğinden sorumlu Kaspersky Lab uzmanları, zararlı bir yazılımın Mac OS X sistemlere bulaşma ihtimalini hesapladılar. Ağustos ayında zararlı yazılımlar ile karşılaşabilme olasılığı %3’ü bulmulmuştu. Bu istatistiğe karşılık, Windows‘taki %21’lik istatistik Mac sistemli cihazları kullanan kişiler için daha rahatlatıcı görünse de, sistemlerde keşfedilen eksiklikler sonucunda potansiyel vakalar da artmakta. Böyle bir oran karşısında, Mac OS X sistemlerinmde yıl içerisinde 10 kez tehlikeli yazılımlar ile karşılaşılıyor. Mac OS X sistemlerin ağırlıklı olarak masaüstü yayıncılık ve kurumsal düzeyde kullanıldığı için, Mac‘lerin güvenliğinin önemi kat ve kat artıyor. 

2014 yılının ilk 8 ayında Kaspersky, Mac cihazlarla karşı gerçekleştirilen bin ayrı saldırıyı tespit etti ve firmanın arşivinde 1.800 virüslü Mac OS X dosyası örneği bulunuyor.  En çok göze çarpan zararlı yazılım, siber suçluların sisteme uzaktan erişim sağlamasına olanak tanıyan ve ek bir işlem sağlayan sistem sahibinin kişisel listesinde bulunan pontansiyel kurbanların da bilgilerini çalan “Callme” arka kapısını içeriyor.

Diğer arka kapı olan Laoshu, geliştiricisinin güvenilir sertifikasını taşıyor; zararlı yazılımın geliştiricileri bu yazılımı AppStore‘dan dağıtmayı planlamaktaydı. Laoshu’nun işlevi her dakika ekran görüntüsü almak.Kaspersky’ın diğer raporladığı casus yazılım ise, Ventir; gizli olarak uzaktan kontrol işlevleri sağlıyor ve tuş dokunuşlarını kaydedebiliyor. Firmanın koleksiyonunda ayrıca dosya şifreleyicisi ve OS X için Bitcoin hırsızlığı sağlayan yazılım olan bir iPhone casus yazılımı da bulunuyor.

1.     Günlük etkinlikler için yönetici dışı bir hesap oluşturun.

2.     Bir sandbox ve hızla giderilen güvenlik sorunlarının ayrıntılı bir izleme kaydını içeren bir web tarayıcısı kullanın.

3.     Bağımsız bir Flash Player yükleyin.

4.     Makinenizden Java’yı kaldırın.

5.     “Yazılım Güncellemeyi” çalıştırın ve güncellemeler kullanılabilir oldukça makinenizi yamayın.

6.    Kimlik avı saldırılarıyla baş etmenize yardımcı olacak bir parola yöneticisi kullanın.

7.   Gerekmiyorsa IPv6, AirPort ve Bluetooth’u devre dışı bırakın.

8.     Tam disk şifrelemeyi etkinleştirin.

9.     Adobe Reader’ı en yeni sürümüne yükseltin.

10.  İyi bir güvenlik çözümü yükleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here