Ana sayfa Donanım Mac Kronolojisi ve Mac’in Geleceği

Mac Kronolojisi ve Mac’in Geleceği

0

Mac”in 28 yılı ve bundan sonrası mercek altında
 

Bundan çok uzun zaman önce Mac, Steve Jobs”un devrim niteliği taşıyan ancak nazaran pahalı “Apple Lisa” projesine daha düşük bütçeli bir alternatif fikir olarak doğdu. Doğuşundaki bu “B Planı” atfına rağmen Mac, yıllar içerisinde dünyanın en çok sevilen kişisel bilgisayar serisi haline geldi. Bu popülaritesini bugün de, MacBook Air, MacBook Pro, iMac ve Mac Pro gibi modellerle artırmaya devam ediyor. Peki, bir süre önce 28. yaşına basan Mac”lerin bugüne nasıl geldiğini ve hayatının üçüncü on yılllık döneminde nereye doğru evrileceğini merak ediyor musunuz?
 
mac

 

Mac Tarihi

Mac”ler esasen Apple bünyesindeki tasarımcılardan olan Jef Raskin”in toplu üretime açık, kolay ulaşılabilir ve düşük bütçeli bir kişisel bilgisayar tahayülü üzerine doğdu. Fikir, o tarihlerde Steve Jobs”un çok daha başka bir konsept ve algı ile inşa ettiği ve ismini Jobs”un kızından alan “Apple Lisa” projesine bir alternatif olarak görülmüştü. İlk prototipten ve Apple mühendislerinin denemelerinden sonra Mac”in Apple”ın tüm emeğini üzerine yöneltecek derecede şaşırtıcı sonuçlar aldığı görüldü. Ancak ne ironiktir ki, bu prototipin tasarımı üzerine Steve Jobs ile fikir ayrılığına düşen Jef Raskin 1981 yılında Apple”dan ayrılmak zorunda kaldı.

üretilen ilk Mac, Apple Macintosh ismi ile duyurulduktan sonra ismi Macintosh 128K olarak değiştirildi ve sonradan dünyaca meşhur hale gelecek olan Super Bowl arası reklamı ile tüm Amerika”ya tanıtıldı. Kullanıcılara en şaşırtıcı gelen özellik, uzun satırlar halindeki komut satırlarının yerine kullanıcıya üzerine tıklayabileceği bazı ikonlar sunulmasıydı. Bu arayüzün Xerox”un PARC tarafından tasarlanan arayüzünden ilham aldığı söylendi. Ancak Apple Macintosh bu arayüz ile piyasaya çıkan ve ev kullanıcılarına da hitap edebilen ilk kişisel bilgisayardı. O zamanlar bu kadar tahmin edilemese de, bu özellik ev bilgisayarı kullanmanın geleceğini şekillendiren en büyük devrimlerden biriydi.

 

Yeni Bir Endüstrinin Doğuşu

1984″te piyasaya sürülen ilk Apple Macintosh”un GUI arayüzü sayesinde kolaylaşan kullanımı, Apple”ın ürün gamını genişletmeye itti. Apple LaserWriter adlı ikonik yazıcı, birdenbire masaüstü yayıncılığın başlangıcını müjdeliyordu. Hem kullanım kolaylığı ve şekli, hem de görselliğe başından beri verilen önem nedeniyle Apple Macintosh, ilk günden itibaren görsel disiplini ve estetik algısını ön plana çıkaran kullanıcıların ilgisini çekti.

Yine de işler hep başlangıçtaki kadar iyi gitmeyecekti. 1984″ü takip eden yıllarda Apple, en büyük rakibi Microsoft Windows karşısında pazar payı kaybedecek ve bu da amiral gemisi Macintosh”un güç kaybetmesine neden olacaktı. Ancak bu zor zamanlar Apple”ın rekabet gücünü artıracak müsibetler olacaktı.

Steve Jobs”un Apple bünyesine geri dönmesi ile birlikte Mac, kaldığı yerden yola devam etmeye başladı ve ticari başarısını devam ettirdi. Steve Jobs”un Apple”a geri döndüğü yıllar, Mac”in yeniden doğuşu olarak adlandırılacaktı.
 

mac os
 
Mac”in Yeniden Doğuşu

Yüzyıl dönümü, Apple”ın o ana kadar gördüğü en büyük ticari başarıyı sağlayan bir Mac modelinin de müjdecisiydi. İmac G3″ün yeni dönem inovasyonun bir temsilcisi olarak kullanıcıların beğenisine sunulması Mac”in tarihindeki yeni bir dönemin de başlangıcı olarak görülüyordu. Bu modelin getirdiği ticari başarı ve repütasyon, iBook ve PowerBook G4 adlı modellerin de onu takip etmesini sağladı. 2000″lerin başlarına tekabül eden bu yenilikler, yine o yıllarda tüm Apple”ın kaderini değiştiren devasa iPod devrimi ile de birleşerek şirketin bambaşka noktalara taşınmasını sağladı.

Ancak Macintosh”un asıl miladı olarak 2006 senesi baz alınabilir. Bu sene içerisinde Apple, Power PC ailesini tamamen Intel tabanlı yeni Mac”lerle değiştirerek işi bambaşka boyutlara taşıdı. Bununla beraber Mac”lerin endüstriyel tasarımlarında da yapılan radikal değişiklikler, onları tamamıyla ana akım pazarın ortasına kadar çekti. Bu kayma, tabi ki Apple şirketinin popülaritesine ve pazar payına da direkt olarak etki edecekti. O günden bu yana geçen 8 yıl içerisinde Mac özelinde Apple”ın yükselen ivmesi sürmeye devam etmekte.

 

Tasarım ve Yazılımla Desteklenen Değişim

Günümüze bakıldığında Apple Mac bilgisayarların sadece dış görünümlerindeki endüstriyel tasarım başarıları bile, onların varolan repütasyonuna olan katkılarını betimlemeye yetiyor. özellikle hali hazırda piyasada bulunan MacBook Pro ve MacBook Air gibi modeller sayesinde Mac, parlak geçmişine rağmen, belki de hiç olmadığı kadar popüler ve başarılı bir kişisel bilgisayar ürün gamını oluşturuyor. Bununla beraber donanım konusundaki evrime paralel olarak gelişen işletim sistemi Mac OS X”in de bugüne kadarki gelişimi, Mac”lerin geldiği yere daha da sağlamlaştırıyor kuşkusuz.
 

mac os x
 
Başlangıçta kullanıcıların basit günlük rutin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen bir kişisel bilgisayar iken Mac”ler, yeni asra bambaşka bir sibernetik kültü olarak girdiler. Ve bu değişimin mimarları arasında kuşkusuz Mac OS X”in de hatırı sayılır bir payı var.

Evrimin son halkası olan Mac OS X Lion, her ne kadar birçok Mac kullanıcısına göre şu ana kadar geliştirilmiş en iyi işletim sistemi olsa da, şahsi fikrimiz onun Apple”ın işletim sistemleri söz konusu olduğunda düstur edindiği vizyonun son halkası olmayacağı yönünde. Hatta tam aksine, Mac OS X Lion”a kullanıcının bilgisayarı ile kurduğu ilişkide yepyeni bir iletişim biçimi yekünü sunan bir “geçiş sistemi” olduğu gerçeği düşünülmeli. Bu değişimin daha da belirgin olacağı ve büyük resme biraz daha yaklaşacağı versiyon için 2012″nin ikinci yarısını beklemek ve makyajlanmış Mac OS X: Mountain Lion”ı test etmek gerekiyor. Derginiz MacLine”ın bir evvelki sayısında yeni ufukta görünen yeni işletim sistemi ile ilgili tüm ayrıntıları paylaşmaya çalışmıştık hatırlarsanız.

 

Yazılım kısmında bu değişikler olurken peki Mac”in geleceği hakkında ne diyebiliriz; neler düşünebiliriz… Şimdi gelin biraz ona bakalım.

Mac Pro

Mac Pro bildiğiniz gibi uzun bir müddettir radikal bir değişim içerisine girmedi. Tabi ki bu durum, birçokları tarafından Apple”ın bu en profesyonel kişisel bilgisayar çözümünün yaşam döngüsü için pek de umutlu şeyler planlamadığı yönünde yorumlandı. Bizce bu görüşü savunmak için biraz erken zira, bilhassa profesyonel stüdyoların halen bir numaralı tercihinin Mac Pro olduğu aşikar.

Bundan sonrasını tahminlemeye çalıştığımızda Apple”ın Mac Pro”nun dış tasarımı ile ilgilenmekten ziyade işi biraz daha iç donanıma dökeceğini öngörmek çok da zor değil. Mac Pro”da kısa vadede olacak yükseltmelerin de CPU, Thunderbolt kapıları, RAM yükseltmeleri ile bir süre daha devam edeceği görünüyor.
 

macintosh
 
iMac

Her ne kadar son yıllarda önce taşınabilir bilgisayarların popülerleşmesi ve ucuzlaması, sonrasında ise patlayan tablet devrimi ile masa üstü bilgisayarların değerinin düştüğü inanışları yaygınlaşmaya başlasa da iMac”ler yüksek çözünürlüklü geniş ekranları ve minimalist tasarımlar ile halen birçok ev kullanıcısının olduğu kadar, küçük ve orta ölçekli işletmenin de ilk tercihlerinden biri olma özelliğini koruyor. Bu büyük ekran avantajı bazılarının kalına iMac”in geleceğinin dokunmatik ekranlarda olduğu inancını yaratsa da, şu ana kadar Apple cephesinden işin bu yöne gideceğine dair herhangi bir emare de görülmüş değil. Dolayısıyla iMac”lerin da kısa vadede bu tip bir radikal kullanım değişikliğine gideceğine dair bir durum şimdilik mümkün görünmüyor.

özellikle Mountain Lion”ın beklenen lansmanından sonra işletim sistemi bazlı bazı kullanım değişiklikleri ve yeni avantajların öncelikle iMac”in geniş ekranında deneyimleneceği ve en büyük katkıyı iMac kullanıcılarına hissettireceği aşikar.

 

Bunun dışında iMac ürün gamında beklenen en ciddi yeniliklerden biri ise, Apple”ın öncelikle iPhone 4″lerle, sonrasında da yeni iPad”lerle duyurduğu Retina Display özelliğinin iMac”lere de uygulanması. Birçok otorite, 2012 içerisinde veya 2013 başlarında olacak bir iMac güncellemesinin onların geniş ekranlarına Retina Display özelliğini getireceğinden neredeyse emin gibi. Böylelikle hali hazırda oldukça tatminkar olan bu ekranların daha da mükemmel bir görüntüye kavuşacakları kesin.

Taşınabilir Mac”lerin Durumu

Aslında Apple”ın gerek teknik içerik, gerekse dış endüstriyel tasarım olarak en sık yeniliğe gittiği modeller her zaman taşınabilir modeller oldu. Her zaman için gerek kullanıcıların, gerekse de Apple”ın güncelleme gözdesi olan taşınabilir Mac”lerdeki güncellemeler de en büyük merakı cezbeden alan. Taşınabilir Mac”lerin geleceği konusuna kafa yormak gerekirse, öncelikle şu anki durumu bir gözden geçirmekte fayda olduğu görülüyor.
Şu an itibariyle MacBook Air, taşınabilir Mac modelleri arasında en popüler olan model olarak gözükmekte.
 


 
Apple”ın özellikle MacBook Air ile aldığı optik sürücünün kaldırılması hamlesi, başlarda bazılarına biraz fazla riskli gelse de, deyim yerindeyse tuttu. Bu hamleden sonra kullanıcıların çok azının gerçekten bir optik disk sürücüye ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı. Tabi ki bir ihtiyaç anında MacBook Air kullanıcıları, USB kapısından bağlanabilen bir optik sürücü kullanabilirler.
Kısa vadede hali hazırda piyasada olan taşınabilir Mac”ler olan MacBook Air ve MacBook Pro modellerinin birbirlerine yaklaşmaya başlayacağını düşünebiliriz. özellikle 2012 içerisinde MacBook Air”in 15 inç”lik bir büyük modelinin de çıkacağı ve belki de daha da önemlisi, MacBook Pro”ların MacBook Air kadar olmasa da ciddi bir kasa incelmesine gideceği bekleniyor. 15 inç”lik yeni MacBook Air modelinin çok kısa bir sürede piyasaya tanıtılacağına kesin gözüyle bakılırken, yıl sonuna doğru da çok daha ince ve optik sürücüden kurtarılmış bir MacBook Pro ailesinin de tanıtılması bekleniyor.

 

Her iki ürün gamı arasındaki farkı Apple”ın sadece yeni MacBook Pro”ların ekranına, tıpkı iMac”lerde beklendiği gibi, yeni Retina Display teknolojisini adapte ederek koruyacağı baskın bir fikir.

Görüldüğü üzere, Apple”ın taşınabilir Mac”ler arasında yaptığı değişiklikler ve ürün konumlandırma stratejilerindeki uzun vadeli hedefler her zaman için onların Mac”lerin amiral gemisi olarak anlamlandırılmalarına sebebiyet verdi. Dolayısıyla tüm Mac”lerin geleceği düşünülürken bilhassa taşınabilir Mac”lerin evrimine ve konumlandırma stratejilerine bakmak avantaj getirecektir.
 


 
Geleceğe Daha Yakından Bakmak

Mac bilgisayarlar Apple”ın neredeyse 30 yıldır kişisel ihtiyaçlara cevap veren bilgisayar modeli. Yeni bir on yılda da Mac”lerin bu popülaritesini koruyacağı neredeyse su götürmez bir gerçek. Apple”ın da her ne kadar önce iPod , sonrasında iPhone ve son olarak da iPad gibi bambaşka mecralara kanalize olsa da hiçbir zaman Mac”ten vazgeçemeyeceği ve ciddi eforunu buraya kanalize edeceğini düşünmek hiç de zor değil.

Yine de orta vadede, belki de bazılarına biraz fazla kurgu bilim gelebilecek ancak bizce Apple”dan beklenmesi çok da tuhaf kaçmayacak bazı bileşenlerin Mac”lere adapte edileceğini öngörmek zor değil.

örneğin, kablosuz şarj, dokunmatik özelliği de olan Retina Display ekranlar, 3 boyutlu gösterim imkanı olan ekranlar ve çok daha güçlü işlemcilerin orta ve uzun vadede Mac”lerin geleceğini belirleyeceği de neredeyse kesin gibi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here