Ana sayfa Haber Mac”in 2009 Modelleri

Mac”in 2009 Modelleri

0

Mart ayının ilk haftasında gerçekleştirilen dünya lansmanıyla dünya basına tanıtılan yeni Macintosh ürünleri şimdiden hepimizi heyecanlandırmaya başladı.

özellikle müzik endüstrisinin hızlı bir şekilde Macintosh saflarına geçtiği bu günlerde yeni model gamları da beklendiği gibi hem tasarım anlamında hem de teknik özellik olarak son derece çekici cihazlardan oluşuyor. Tüm Mac modellerinde GarageBand “09 standart olarak sunuluyor. Yani müzik yapmaya bu makinelerden birisini aldığınız anda devam edebilirsiniz. iLife yazılımlarının tamamı da Mac modelleri ile standart olarak sunuluyor. İsterseniz sözü fazla uzatmadan serinin en küçük kardeşi olan Mac Mini”den amiral gemisi Mac Pro”ya uzanan seriyi mercek altına alalım. 
 
  Mac Mini
Serinin en minik ve ulaşılabilir modeli olan Mac Mini, daha geniş bir hard diske ve daha hızlı bir işlemciye sahip. Bu durum biz müzik yapanlar için iyi bir haber. Mini”de aynı zamanda bir FireWire 800 bağlantısı bulunurken beş adet de USB 2.0 portu yer alıyor.
 
Dünyanın en az enerji tüketen bilgisayarı olarak da nitelendirilen Mini, elektrik tasarrufu konusunda da çevreci ve tutumlu bir karakter sergiliyor. Tavsiyemiz baz model olan 1GB Ram ile alıp daha sonra 4 GB Ram”e kadar yükseltmek. Zira modern yazılım ve donanımlar alabildiğince RAM tüketiyorlar ve ne kadar az RAM, o kadar az performans demek oluyor. Bize göre Mini”nin alınırken seçilmesi gereken Harddisk seçeneği ise 320 GB olmalı.
+Artıları:
Küçük boyut, çevreci, hesaplı bir MAC opsiyonu.
-Eksileri:
Baz modelde sadece 1 GB RAM seçeneği. Genişletme seçeneklerinin dar olması, ekran, klavye ve farenin standart olarak sunulmaması.
Bize göre
Eğer muazzam kazançlar sağlamış bir müzisyenseniz (öncelikle sizi kutluyoruz) ve paraları harcamaktan çekinmiyorsanız pek tabi ki ilk seçeneğiniz bir rüya makinesi olan Mac Pro. öte yandan ev stüdyonuzda daha çok demo veya midi bazlı kayıtlar alacaksanız ve hesaplı bir alışverişten yanaysanız seçeneğiniz Mac Mini olmalı. Ama unutmayın 1 GB RAM seçeneği çok yetersiz kalabilir müzik yazılımları ile uğraşırken ve mutlaka Mini”yi 4 GB”a kadar yükseltmelisiniz. Eğer standart üstü bir bilgisayar alacaksanız ve stüdyonuzda 24 inçlik bir ekrana yer varsa hem performans hem de satın alınabilme gücü olarak iMac 24 inç bizim seçtiğimiz model. Ama hatırlatalım, iMac”i ekransız satın alamıyorsunuz…
 
iMac 24 inç
An itibarıyla kendi ekranına sahip tek Mac modeli olan iMac”in fiyat politikası da etkileyici: Yurtdışında yerini aldığı 20 inçlik model ile aynı fiyatı etiketini paylaşan model 4GB Ram ve 640 GB”lık sabit disk standardıyla geliyor. Hemen hatırlatalım 24 inçlik ekranını başka bir bilgisayarda kullanmak mümkün değil. Yani iMac 24 inç hayatını tamamladığında ekranı da hayatını tamamlamış oluyor.
+ Artıları:
Kutusundan çıktığı anda yüksek performanslı kullanıma hazır olması. 24 inç ekran seçeneği. Tasarım olarak harika görünmesi. (Unutmayın imaj her şeydir)
-Eksileri:
– Kısıtlı genişleme özellikleri. Ekranının başka bilgisayarlar tarafından kullanılamaması. Ekransız satın alınamaması
Mac Pro
Mac daha iyisini yapana kadar şimdilik en iyisi bu! Apple markasının ürettiği en güçlü müzik cihazı olan Pro, Quad Core ve 8-Core seçenekleri ile satışa sunulacak. Tüm modeller Intel”in Xeon Nehalem işlemcilerine sahip. Yenilenmiş iç mimarisi sayesinde artık Pro”yu genişletebilmek de çocuk oyuncağı.

 

 
+ Artıları:
Güç, güç daha fazla güç. Genişleme imkanlarındaki sonsuz seçenekler. PCI Express kartı için Apple markasının sunduğu tek seçenek.
– Eksileri:
Ekransız satışa sunulması. Fiyatının da yüksek olmasını
bekliyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here