Ana sayfa Yazılım Mac”i hızlandırın

Mac”i hızlandırın

0

Basit kullanım hileleri ile

Mac”iniz eski hızına sahip değilse, uygulamalar çok yavaş açılıyorsa ve sürekli dönen renkli topu izlemekten sinirleriniz bozulmaya başladıysa kolları sıvayıp biraz bakım yapmanın zamanı gelmiş demektir. Sorun uygulamalar, eklentiler, hard diskin aşırı yüklü olması gibi nedenlerden kaynaklandığı gibi, dışsal nedenler de bilgisayarınızın yavaşlamasından sorumlu olabilir. Teknik desteğe başvurmadan ya da başvurmak zorunda kalmadan da bu sorunu çözebilirsiniz. Dosyamızda Macline ekibi olarak şimdiye kadar Mac bilgisayarlarımız yavaşladığında denediğimiz ve sonuç aldığımız yöntemleri bir araya getirdik. “Hilelerimize” siz de başvurabilirsiniz. Denemeden vazgeçmeyin…
 
Mac”e yakından bakın
“Utilites” klasörüne girerek ve “Activity Monitor”ü kullanarak Mac”inizi daha yakından tanımanız mümkün. Buradan CPU kullanımı, sistem belleği, disk aktivitesi ve ağ performansına ilişkin bilgileri görerek donanımınızdaki sorunları daha rahat bir biçimde çözebilirsiniz.
 
 
çevresel tehlikeler
Dock”lar, yazıcılar gibi çevresel cihazlar her an kullanılabilmeleri açısından Mac”e takılı duruyor olabilir ancak aynı anda çok fazla cihazın takılı olmamasına da dikkat etmek gerekiyor. Hızda bir azalma gördüğünüzde bu cihazların bağlantısını kesip bir de öyle deneyin deriz.
 
 
Hesapları görmek…
Eğer Mac”inizde birden fazla hesap kullanıyorsanız diğer hesapta hala açık olan uygulamalar da sizi oldukça yavaşlatabilir. Mac”inizin başına kurulmadan önce, diğer hesapların ve uygulamaların kapalı olmasını sağlarsanız hızınız artacaktır.
 
 

Gerçekten kapalı mı?

öncelikle yeni Mac kullanıcıları için hatırlatalım ki, sadece bir pencereyi kapatmanız OS X için o uygulamanın kapandığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden masaüstünüzde açık duran birçok uygulama, hala açık kalarak bilgisayarınızı büyük ölçüde yavaşlatabilir. özellikle Photoshop gibi “ağır” programların kapandığına emin olmalısınız.
 
 
Güncellemeler
“System Preferences” içindeki “Software Update” seçeneğini arada sırada siz de kullanabilirsiniz. Yeni güncellemeler, Mac”inizin hızlanmasını sağlayacaktır. Bu seçeneği otomatik olarak ayarladığınızı ve bu konuda Mac”inize güvendiğinizi biliyoruz, ancak hızınızı artırmak için bu seçeneği de göz önünde bulundurun deriz.
 
 
Tamir ve bakım
“Utilities” klasörü içindeki “Disk Utility”, Mac”inize rahat bir nefes aldırabilecek uygulamalardan bir diğeri. Buradan First Aid sekmesine tuşlayın ve bilgisayarınızın yaralarını sarmasına izin verin. Repair Disk Permissions”ı tıklayarak Mac”e anında büyük hız kazandırabilirsiniz.
 
 
Fazlalıkları atın
OS X”in yavaşlamasının sebeplerinden biri de çoğu zaman saklanan geçici dosyaların fazlalığı olabiliyor. önbelleği doldurup taşıran bu dosyalardan kurtulmak gerekiyor. Eğer üçüncü parti uygulamalarla uğraşmak istemiyorsanız, bir terminal komutuyla bunu başarabilirsiniz:
atsutil databases –remove
 
 
Safari”nin sırları
Safari”nin de geçici dosyaları sakladığını ve bunun hızınızı düşürebileceğini de hatırlatalım. Açık bir Safari sayfasında Option<Command<E tuşlarına basarak Safari”yi rahatlatmak mümkün. Tabii ardından tarayıcıyı kapatıp yeniden başlatmak da iyi bir fikir.
 
 
Derli toplu bir Mac
Masaüstünüz çok karışık, çok fazla nesne var ama siz yine de aradığınızı bulabiliyorsunuz, bir tür “kaostaki düzen” durumu söz konusu. Yine de ne yazık ki bu dağınıklık Mac”inizi yavaşlatıyor olabilir. özellikle indirdiğiniz videolar, müzikler ve filmler de masaüstünüzde yer alıyorsa… Belli sürelerde masaüstü temizliği yapmanız hızınızı size geri kazandıracaktır.
 
 
Tercihler ve sonuçları
Preferences klasöründeki dosyaların Mac”inizi yavaşlatacağını sanmıyorsanız, bir daha düşünün. Bu dosyalar bozularak uygulamaların ve sonuçta bilgisayarın yavaşlamasına yol açabiliyor. Bu klasöre girerek içindekileri kontrol edebilirsiniz. Burada gerekli temizliği yapabilir ya da PreferenceCleaner yazılımını indirebilirsiniz. ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu yazılım, seçtiğiniz uygulamaların preference dosyalarını temizliyor.
 
 
Başlangıca dikkat
Başlangıç uygulamaları da bazen Mac”i yavaşlatan uygulamalar arasında yer alabiliyor. özellikle Mac”inizde birden çok hesap kullanılıyorsa yavaşlamanın sebebi bu da olabilir. Böyle uygulamaların olup olmadığını görmek için, “Accounts” bölümünden “login items” içine bakabilirsiniz.
 
 
Aşırı yük!
Hard diskin aşırı dolu olmadığına ve uygulamaların bu yüzden yavaşlamadığına emin misiniz? Eğer medya içerikleri konusunda sınır tanımıyorsanız, farkında olmadan kapasitenizi aşmak üzere olabilirsiniz. Bu durumda bilgisayarınızda ne kadar yer kaldığını sık sık kontrol etmek ve hatta taşınabilir bir sürücü edinmek çok işe yarayabilir.

 

 
Bütünleştirmeye gerek var mı?
Mac bilgisayarlar, PC”ler gibi bütünleştirme (Defragmentation) işlemine ihtiyaç duymasalar da arada bir bütünleştirme yaparak Mac”inizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. İşte dört adımda Mac bütünleştirme rehberi:
1-İlk adım bütünleştirme için uygun bir program araştırmak. ücretsiz programlar bulunuyor ancak güvenemeyeceğiniz bir programı Mac”inize yüklemektense birprogram satın almayı tercih edebilirsiniz. Disc Warrior ve iDefrag popüler programlardan ikisi.
2-Yedeklemeyi unutmayın. Eğer satın aldığınız bir programı kullanıyorsanız güvende sayılırsınız ancak yine de emin olmak mümkün değil, çünkü bütünleştirme oldukça uzun sürebiliyor.
3-Yine aynı sebepten, bütünleştirme işlemini Mac”i kullanmadığınız bir zamanda gerçekleştirin.
4-Sonucun fark edilir olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor, eğer bütünleştirmeden sonra  hızda bir iyileşme göremiyorsanız teşhis için daha zaman var demektir.
 
 
çok fazla font
Fontlar da Mac”inizde fazladan yer tutuyor ve onu yavaşlatıyor olabilir. Fontlarınız arasında yynı fontun kopyası olmadığına emin olmanız gerekiyor, hatta hiç kullanmadığınız fontları silerek kendinize boş alan yaratabilirsiniz.
 
 
çok fazla dil
Mac”inizi kullandığınız dil dışındaki dillerin orada durmasına çok gerek olmadığını düşünüyorsanız, birçok dili silebilirsiniz. özellikle Mac”te silmek istemediğiniz başka dosyalar varsa ve siz mümkün olduğunca yer açma ihtiyacındaysanız işe yarayabilir.
 
 
Dondurun!
Siz bir programla çalışırken arkadaki uygulamalar sizi yavaşlatıyorsa, bokeh uygulamasını kullanabilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamaları donduran bokeh, size daha fazla CPU gücü kazandırıyor. Ancak sadece 10 günlük ücretsiz deneme sürümü olması biraz düşündürücü. ücretsiz bir yazılım olan OnyX de Mac”i hızlandırma konusunda tavsiye edebileceğimiz programlardan.
 
 
Sil baştan
Denediğiniz diğer tüm yollar sonuçsuz kaldıysa, OS X”i yeniden kurabileceğinizi unutmayın. Mac”inizdeki tüm gereksiz ve bozuk dosyalar böylece tarihe gömülecektir. önce tüm verilerinizi yedekleyip sonra da “Erase and Install” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu durumda Software Update sizi oldukça uğraştırabilir ancak temiz bir sayfa için değer. “Değmez” diyorsanız “Archive and Install” seçeneğini tercih edebilirsiniz ancak bu kez de sürücünüzde göreceğiniz birçok geçmiş sistem klasör ve dosyasına hazır olun.
 
 
Son olarak bahsettiğimiz uygulamalardan çoğunluğunda, hemen ardından bilgisayarı yeniden başlatmanız size hız kazandırabilecek başka bir yol. özellikle güncelleme, onarım, önbellekten temizliği gibi işlemlerden sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here