Ana sayfa Ürün İnceleme Mac’e özel Pages 5.0 incelemesi

Mac’e özel Pages 5.0 incelemesi

0

Pages ’09’un çok daha sofistike sayfa düzenleme özelliklerini kullanıyorduysanız, Pages‘in Mac’e özel 5.0 versiyonu size göre bir uygulama değil. Pages 5.0 bir güncelleme değil, tamamen yeni bir uygulama ve bir süredir beklemekte olduğunuz Pages değil. Bu sizi üzebilir; çünkü nihayetinde herkes şöyle parıltılı ve yeni bir şey ister. Fakat üzülmenize gerek yok, Pages ’09 yine de çalışıyor ve şimdilik bunu kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın Apple’ın gelmekte olan çok harika şeylere bir temel hazırladığının bir göstergesi olması.

,

 

Yeni Pages‘in bir öncekilerle arasındaki tek bağlantı, hiç şüphe yok ki, adı. Uygulamanın unutulan özellikler listesi dikkate değer: Sınırlı bir sayfa düzenleme kapasitesi var, bağlantı verilmiş metin kutuları yok, araç çubuğunu özelleştiremiyorsunuz, neredeyse hiç AppleScript desteği yok, biçim çizimi aracı yok ve Pages ’09’la dosya düzeyinde uyumluluğu da desteklemiyor. 

 

Dürüst olmak gerekirse, olmayan şeyler listesi daha da uzatılabilir. Bu onu Pages ile mutlu olan kullanıcılar ve uygulama etrafında  harika iş akışları geliştirmiş olanlar için büyük bir hayal kırıklığı hâline getiriyor. İlginç bir biçimde, Pages’e dair hâlihazırdaki hayal kırıklıkları  AppleWorks kullanıcılarının Pages’in ilk versiyonu piyasaya sürüldüğünde yaşadıkları hayal kırıklığının bir yanısaması gibi. Aslında, dikkat çeken ve göz önünde bulundurulması gereken şey şu; orijinal Pages’de eksik olan ne kadar özellik varsa, Pages’in yeni versiyonunda da aynıları eksik.

 

 

 

 

Daha sade görünüm

 

Pages‘in sadeleştirilmiş görünümü hiç de azımsanabilecek küçük bir güncelleme değil. 64 bitlik bir uygulama olarak tamamen yeniden yazılmış olan Pages artık daha öncesinde mevcut olmayan ve hatta olması da mümkün olmayan özellikler sunuyor. 

 

Ayrıca, etrafınıza şöyle bir bakın, bütün bu özellikler neredeyse başka hiçbir kelime işlemci uygulamasında yok.Yeni Pages, uygulamanın hem Mac hem de iOS versiyonunda sorunsuz çalışma ve dosya paylaşım performansı sergiliyor. Daha öncesinde uygulamaya erişim imkanları olmayan Windows kullanıcıları da (Kayıtlı bir iCloud hesabı gerekli) dahil olmak üzere yeni bir web tarayıcısı kulanan herkes bu uygulamayı kullanabilir. Pages, ayrıca belgeler üzerinde de gerçek zamanlı bir işbirliği sağlıyor ve bu işlev de oldukça iyi çalışıyor.Pages’teki sözcük işlemciliği de ondan beklediğiniz performansı karşılıyor, her ne kadar araç çubuğunda bir formatlama menüsüne sahip olma lüksüne bu versiyon da sahip olmasanız da. Pages’te; Pages ’09’un sahip olduğu paragraf biçimleri çizme özelliği yok. 

 

 

 

 

Paragraf biçimleri şimdi uygulamanın denetleyicisinde görünüyor. Bir paragrafta bir değişiklik yaptığınızda belirli bir biçimi kullanarak belgenizdeki bütün paragrafların biçimini değiştirmenize olanak tanıyan küçük bir Güncelleme butonu ortaya çıkıyor.

 

Uygulamanın yeni dosya formatı çok özgün; hem geleneksel kelime işlemcisi hem de sayfa düzenleme belgesi görevini yerine getirerek iki işlevi birden sağlıyor. Bütün yeni açılan boş dosyalar standart ana metinleri, paragraf biçimleri, ekli olan grafikleri, çerçeveleri ve diğer nesneleriyle geleneksel kelime işlemci belgeleri olarak görünüyor. Fakat Belge Düzeni sekmesindeki Belge Gövdesi’nin işaretini kaldırdığınızda belge tuvalini, tıpkı normal bir sayfa düzeni tuvalini kullandığınız biçimde kullanabilirsiniz.  Sonrasında kolaylıkla görseller, metin kutuları ve diğer belge unsurlarını da ekleyip yeniden ayarlayabilirsiniz. Pages, yine de, onu aslında harika bir uygulama hatta belki de sadece iyi bir sayfa düzeni uygulaması yapan birçok şeyden mahrum durumda. Sayfayı yeniden düzenleyemiyorsunuz ve metni bir metin kutusundan diğerine bir akış hâlinde oluşturmanın bir yolu yok, böylece artık sunulan şeyin değeri sınırlandırılmış durumda. Fakat, şu da çok önemli, belgenizi iPhone‘a, iPad‘e ya da internete taşıdığınızda bu sayfa düzenlemelerinin hiçbirini kaybetmiyorsunuz.

 

 

 

Uygulama, Pages ’09’un belgenizi her açıdan sanal olarak formatlamış olduğu gibi çok sayıda denetleyici kullanmıyor, bunun yerine ne yaptığınıza bağlı olarak dinamik bir biçimde değişen yeni bir akıllı denetleyici kullanıyor. Bir görsel seçtiğinizde bu denetleyici size görselleri düzenlemeniz için araçlar sunuyor. Bir nesne seçtiğinizde nesne düzenleme araçları görünüyor. Açıkçası biz bunu Pages ’09’un denetleyicilerine tercih ediyoruz. çok daha düzenli bir çalışma ortamı sağlıyor, daha önceki denetleyiciler birçok durumda işe yaradıklarından çok ayakbağı oluyordu.Son olarak şunu da ekleyelim: Mac App Store‘dan yeni Pages’i indirdiğinizde Pages’in eski versiyonunun yerine geçmiyor. Eski versiyon hala Mac‘inizde bulunmaya devam ediyor ama artık Uygulamalar klasörünün içindeki bir iWork ’09 klasörünün içinde konunlanmış durumda olarak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here