Ana sayfa Donanım Mac App Store

Mac App Store

0
Bilindiği üzere Apple”ın uzun süreden beklenen hamlesi geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti ve 6 Ocak 2011 tarihi itibariyle Mac App Store yayına resmen başladı. Uygulamanın arkasında yatan ana fikir, genel olarak daha evvel iPod touch, iPhone ve iPad”lerde kullanılagelen ve yeni yazılımlara kolay ulaşımı sağlayan sistemin Mac”lere de uygulanması idi. Sistem, kullanıcılara ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümlerinin çeşitlenmesi avantajını getirirken birçok üçüncü parti geliştiriciye de başka olanakların kapısını açtı.
 
Mac App Store”a ulaşmak ve vaat ettiklerinden yararlanmak için öncelikle Mac OS X Snow Leopard”ı elma menüsünden bir “Software Update”e tutarak , 10.6.6 sürümüne güncellemek gerekiyor. Bu yükseltme internet hızınıza da bağlı olarak yaklaşık 7-8 dakika sürüyor; ardından gelen zaruri restart ile 10 dakikada 10.6.6 sürümüne kavuşabiliyorsunuz.
 

mac
 

Mac App Store, iOS”teki benzeri gibi iTunes”un bir uzantısı halinde değil. Bunun yerine Mac OS X 10.6.6 buna özel bir App Store uygulamasını Mac”inize otomatik olarak yükleyip Dock”ta belirmesini sağlıyor. Program yaklaşık olarak 7,4 MB büyüklüğünde. Aynı zamanda sol üst köşedeki Apple menüsünde de artık App Store seçeneği var. İster Dock”ta yer alan ikonundan, ister Applications dosyası içerisinden ister de Apple menüsünden programa ulaşabilirsiniz. Naçizane fikrimiz, Mac üzerindeki App Store iTunes”dan ayırmak ve bağımsız bir program haline getirmek oldukça yerinde bir adım; zira bu sayede uygulamalar arasında iOS için olanlar ile Mac için olanlar kolayca ayırt edilebiliyor. Ayrıca hali hazırda oldukça fazla yükü olan iTunes”a Mac OS X içerisinde daha fazla sorumluluk da bindirilmemiş oluyor.

 

Mac App Store içerisinde gezinmek iTunes Store içerisinde daha evvel dolaşmış birçok kullanıcının aşina olacağı bir deneyim. çünkü Mac App Store da iTunes Store”a çok benzer tasarlanmış. Tasarımda sadece tek bir fark var denilebilir. O da iTunes Store”da pencerenin sol tarafında yer alan ve “Media Library”, “Playlists” gibi butonların yer aldığı menü, Mac AP Store”da yer almıyor. Mac App Store penceresinin üst kısmında solda “Back” ve “Forward” butonları her zamanki minimalistik tasarımlarıyla yer alıyorlar. Hemen yanlarında sırasıyla “Features” “Top Charts” “Categories” “Purchases” ve “Updates” butonları göze çarpıyor.
 
mac app store
 
Mac App Store”u ilk çalıştırdığınızda uygulama kullanıcıdan iTunes ID bilgilerini istiyor. Bu bilgiler daha evvel iTunes Store”da da kullanılması elzem hale getirilmiş kayıtlarla aynı. Tabi isteyen kullanıcılar bu adımda yeni bir ID hesabı da açabilirler. iTunes Store içerisinde yer alan kullanıcı kredilerini Mac App Store”da tanıyor. Kullanıcı bilgileri konusundaki her şey tamamıyla iTunes Store”daki ile aynı. Yine tıpkı iTunes Store”da olduğu gibi, herhangi bir uygulama Mac”inize indirilmiş ve kurulmuş vaziyette ise “Installed” ibaresi ile listelenmekte. Bu bizce hayati bir özellik zira, daha önceden Mac”e yüklenmiş vefakat sık kullanılmadığı için varlığı unutulmuş bazı program veya uygulamaların mükerrer satın alımlarını engelliyor. Ayrıca versiyon veya güncelleme mağduru bazı uygulamaların da daha evvel Mac”inize kurulup kurulmadığı hakkındaki karışıklığı da engellemesi açısından küçük ama mühim bir ayrıntı. Mac App Store, Mac OS X içerisinde gelen iMovie, iPhoto ve GarageBand gibi uygulamaları da aynı şekilde yüklenmiş olarak algılıyor.

 

Satın Almak

Daha evvel de belirttiğimiz gibi Mac App Store içerisindeki programların bulunduğu sayfalar iTunes Store”dakilerle oldukça benzer bir şekilde tasarlanmış. ürün sayfaları aynı zamanda açıklamaları da içeriyor. Bir bilgi kutusu içinde görüntülenen bu açıklamalar uygulamanın versiyonunu, bilgisayar üzerinde kaplayacağı alan miktarını, verimli çalışması için gerekli yazılım ve donanım bileşenlerini, herhangi bir potansiyel problemde iletişime geçmek için kullanılabilecek uygulama geliştiricisinin iletişim bilgilerini, ekran görüntülerini ve kullanıcı reytinglerini sıralıyor. Tüm bu bilgilerle Mac App Store içerisindeki sayısı uygulamanın her biri hakkında kullanım öncesi yeteri kadar bilgi sahibi olmak mümkün.
 

macintosh
 
Sistem İşliyor

örneğin Twitter uygulamasını indirdiğimizde, öncelikle Mac App Store uygulamayı “Installing” olarak listeledi ve ardından her Mac kullanıcısının gözüne gireceğinden emin olduğumuz bir animasyon ile uygulamanın ikonu Mac App Store”dan Mac OS X Dock”una tabiri caizse “uçtu.” Belirtelim, Mac AP Store”da, indirilen uygulamaları otomatikman Dock”a koymasını engelleyecek bir komut henüz bulunmuyor. Lakin Dock üzerinde yer alan tüm ikonlarda olduğu gibi istenmeyen ikonu kolaylıklı kaldırabilmek mümkün.

Mac App Store”un bizce mühim bir eksiği de uygulamaların yüklenme aşamasında veya yüklendikten sonra henüz bir teyit mesajının gösterilmemesi. Bu başta önemsiz gibi görünen bu ufak eksiklik özellikle ücretli uygulamaların indirilmesi sırasında istenmeyen durumlara yol açabilir. Mac App Store”dan herhangi bir uygulama satın aldığınızda program öncelikle Mac App Store”da kullandığınız kullanıcı ismi ve şifrenizi girmenizi sizden istiyor. Geliştiricilere göre bu adım bir teyit mekanizması olarak düşünülmüş olabilir. Yine bu adımda yer alan “Cancel” tuşu satın alım işlemini tamamen iptal ediyor. Ama yine de kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra başka bir teyidin olmaması bazı kullanıcılar için sıkıntı teşkil edebilir.

 

Uygulamanın yüklenmesi bittikten sonra Mac App Store yeni uygulamalarınızı “Installed” olarak listeleyecek. Bu yöntemle inen tüm uygulamalar Mac”iniz içerisinde “Applications” bölümüne kurulacaktır. Uygulamaların da bundan başka bir dizine yüklenmesini sağlamak henüz mümkün değil. Lakin uygulama sorunsuzca indirilip “Applications” klasörünün içine kurulduktan sonra onu Mac”iniz içerisinde kolayca başka dizinler içerisine almak mümkün. Dizinini sürükle bırak yöntemiyle değiştirdiğimiz hiçbir uygulama sorun çıkartmadı.
 
mac app
 
Mac App Store penceresinin üst kısmında yer alan “Purchases” kısmında kullanıcı hesabınızla o ana dek satın aldığınız tüm uygulamaların listesini görebiliyorsunuz. Liste oldukça basit ve kullanışlı; sadece uygulamanın adı, satın alınış tarihi, ve Mac”inize yüklenip yüklenmeme durumu gösteriliyor. Satın alımlarınız hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Mac App Store”dan çıkıp iTunes Store”a bakmanız gerekiyor. iTunes hesabı üzerindeki “Purchase History” kısmına tıkladığınızda Mac App Store”dan da satın aldığınız uygulamalar ve satın alma işlemi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bu bilgiler içerisinde uygulamaya ödenen miktar, sipariş numarası, satın alma işleminin gerçekleştiği tarih ve saat ve diğer uygulama bilgiler yer alıyor.

Satın alınan uygulamaların Mac”inize gelebilecek herhangi bir zarardan sonra tekrar satın alınmasına bu bilgiler sayesinde gerek kalmıyor. Tıpkı iOS uygulamalarında olduğu gibi, kullanıcı hesabınızla daha önceden satın aldığınız bir uygulamayı bir kez daha indirmek istediğinizde Mac App Store kullanıcı bilgileri ve satın alma bilgilerinizden sizi tanıyıp, uygulamayı ücretsiz olarak indirmenize olanak tanıyor. özellikle Mac”i bir kaza atlatmış veya yeni bir Mac”e geçmiş kullanıcılar için bu kullanıcı ve satın alım bilgilerinin saklanması oldukça kullanışlı.

 

Deneme Yanılma

Mac AP Store içerisindeki önemli bir eksiklik de, ücretli uygulamaların satın alınmadan evvel bir deneme opsiyonlarının olmaması. örneğin popüler uygulama üreticilerinden Boinx, Foto Magico 3 Home isimli uygulamasını kendi sitesinden yükleyen kullanıcılara beş günlük bir ücretsiz deneme sürümü sağlıyor. Buna rağmen aynı uygulamayı Mac App Store”dan indirip kurduğunuzda aynı deneme süresi opsiyonu ile karşılaşmıyorsunuz. Baktığımız popüler ücretli uygulamalardan çok azının kısıtlı sürelerle bir demo versiyonları olduğunu gördük. Yine de ücretli uygulamaların süre kısıtlaması olan demo versiyonları için, uygulamanın geliştiricilerinin web sitelerine bakmakta fayda var.
 

mac store
 
“Updates” bölümü, hali hazırda Mac”inize indirdiğiniz uygulamaların olası güncellemelerini denetleyebileceğiniz bir bölüm. Tabi şimdilik sadece Mac App Store vasıtasıyla indirilmiş uygulamalar bu kısımla denetlenebiliyor. Mac”inize indirdiğiniz uygulamaların çok daha verimli kullanılması adına bu kısmın sıklıkla kontrol edilmesi tavsiye ediliyor. Geliştiricilerin uygulamalar hususundaki hassasiyeti göz önüne alındığında birçoğunun uygulamasını sıklıkla güncelleyeceğini tahminlemek zor değil.

 

Mac App Store yayına girdiğinden beri içerisindeki uygulamaların birden fazla Mac”e kopyalanıp kopyalanamayacağı konuşuluyordu. Bunu test etmek için Mac App Store vasıtasıyla Mac”e indirilen dört ayrı uygulama (ki bu uygulamaların biri ücretsiz diğer üçü ücretli idi) kullanıldı. Farklı kullanıcı kaydına ve şifresine sahip başka bir Mac”e uygulamalar kopyalandığından ücretsiz olan uygulamanın sorunsuzca kopyalanıp çalıştığı fakat, ücretli uygulamaların kopyalanabilmesine rağmen çalışmadığı görüldü. ücretli uygulamalar açıldığında, uygulamanın bir başka Mac App Store kullanıcı kaydı ile satın alındığına dair uyarı mesajı alınıyor ve üzerinde çalışan Mac”e bağlı kullanıcı adı ve şifresinin girilmesi talep ediliyor. Bu bilgiler girildiğinde uygulamalar o kullanıcı bilgilerine göre tekrar satın alınacak ve yeni Mac”te kullanılmaya başlanacak.
 
apple
 
Sonuç

Şimdilik Mac App Store oldukça yeni ve eminiz ki geliştirilecek. Bunun henüz 1.0 versiyonu olduğunu düşünmek yerinde olur. Henüz hala mükerrer uygulama indirmeleri konusunda alınacak bazı yollar var; ara yüz konusunda iyileştirmelere tabi tutulacak oldukça fazla noktanın olacağına eminiz. Sonuç olarak Mac App Store, daha önceki sayılarımızda da belirttiğimiz gibi Apple”ın çok uzun yıllardır planladığı bir evrimin halkalarından sadece biri. iPod touch, iPhone ve iPad gibi uygulama tabanlı çalışan iOS mobil cihazların sağladığı bazı avantajların Mac”lere de sirayetini zaten uzun süredir düşünülen bir stratejik hamle olarak yorumlamak en doğrusu. Bu avantajların genel plan içerisinde çok daha verimli olarak son kullanıcıya ulaşması zamanla olacaktır. Mac App Store henüz bahsi geçen bu stratejik adımın ilk tezahürlerinden biri. önümüzdeki günlerde etki alanının çok daha fazla genişleyeceği kesin. Apple, sadece iOS bazlı cihaz kullanıcılarının değil, Mac kullanıcılarının da makineyle olan iletişimlerini bir sonraki adıma taşımakta kararlı görünüyor. Mac App Store önümüzdeki yıl da adından sıkça söz ettirecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here