Ana sayfa Haber M2M teknolojisi hayat kurtarıyor

M2M teknolojisi hayat kurtarıyor

0

Makineden Makineye /M2M teknolojisi uzaktaki cihazlar arasında gerçek zamanlı sistemler ile veri aktarımını ve aktarılan verilerin izlenmesini kablosuz bağlantı ile sağlıyor

M2M Teknolojisi sayesinde Türkiye pazarında köklü bir geçmişi olan Gemalto şirketi, ormanlarda yangınların ve yasadışı yollarla ağaç kesme olaylarının anında yetkililere bildirilerek olay mahaline hızla yönlendirme yapılabileceğini, trafikte acil aramalarda kullanılarak hayat kurtarabileceğini ve doktorların uzaktaki hastalarının taşınabilir cihazlardan gönderdikleri tıbbi bilgileri okuyabildiklerini kanıtladı.
 

Bir orman yangınını önlemek ve ağaçların yasadışı yollarla kesilmesini engellemek için tomruklara dinleme cihazı yerleştirilebileceği aklınıza gelir miydi? Türkiye”yi düşünün; ülkenin %30″u ormanlarla kaplı ve yangın mevsimi Haziran”dan Ekim”e kadar devam ediyor… Ya da, doktorunuzun kilometrelerce öteden tansiyonunuzu ölçebildiğini düşünebiliyor musunuz? Türkiye”nin doğusunda insanlar, kışın ağır hava koşulları yüzünden günlerce mahsur kalabiliyor. Ya da arabanızın kazaları otomatik olarak rapor ettiğini hayal edebiliyor musunuz? Türkiye”de her yıl 100.000″den fazla trafik kazası meydana geliyor; bir taraftan trafiğe çıkan araç sayısı da hızla artmaya devam ediyor.

Türkiye pazarında köklü bir geçmişi olan Amsterdam merkezli Gemalto şirketi, M2M kapasiteleri geliştirmedeki liderliğiyle; sağlıktan, perakende hizmetlerine, akıllı enerjiden ulaşıma, lojistikten otomotiv sektörüne geniş yelpazede çözümler sunuyor.
 

Kısa bir süre önce Gemalto, ormanlarda söz konusu teknoloji kullanılarak kurulan bir bağlantıyla, yangınların ve yasadışı yollarla ağaç kesme olaylarının anında yetkililere bildirilerek olay mahaline hızla yönlendirme yapılabileceğini kanıtladı. Bu sistem özellikle Türkiye”nin güneybatısında, Muğla gibi, yazın orman yangınlarından en büyük zararı gören bölgelerde uygulanabilir.

 

 

Gemalto, yasadışı yollarla ağaç kesmenin büyük sorun olduğu Amazon yağmur ormanlarında bir pilot proje yürüttü. Gemalto”nun ultra kompakt Cinterion modülü, çok küçük boyutlarda olduğu için tomrukların içinde fark edilmeden saklanabildi. Böylece, yasadışı yollarla kesilen ağaçlar kereste fabrikasına kadar izlenerek hırsızlar yakalandı.

M2M”in trafikte acil aramalarda kullanılması sayesinde hayatlar kurtuluyor, yol güvenliği artıyor, çalıntı otolar bulunabiliyor ve akıllı trafik sistemleri sağlanabiliyor. örneğin Alman otomobil imalatçısı BMW, araçlarının içine MIM kartları ve sensörleri yerleştirdi. Bir kaza sırasında devreye giren sistem, kaza olması durumunda yardım için bir yardım merkezine otomatik çağrıda bulunabildiği gibi, araçta bir sorun olduğunda manuel arama yapmaya olanak tanıyor.
 

Gemalto aynı zamanda ev tipi sağlık izleme sistemleri geliştiriyor. Doktorların, uzaktaki hastalarının taşınabilir cihazlardan gönderdikleri tıbbi bilgileri okuyabildiklerini düşünün… Türkiye”de kış aylarında köylerinde günlerce mahsur kalan köylüler için bu bir nimet olurdu. Kablosuz modüllerle çalışan sistem, hastanın sağlığıyla ilgili net bir tablo sunuyor ve tıbbi değerler daha sık ölçüldüğü için daha eksiksiz bir değerlendirme sağlanmış oluyor; bu da daha iyi bir tedavi ve artan kalite anlamına geliyor. Düzenli izleme, diyabet gibi kronik ve hastaneye yatışı gerektiren hastalıkların kontrolden çıkmadan engellenmesini de sağlıyor.
 

Makineden Makineye teknolojisi ile özel ve iş yaşantımız kolaylaşıyor ve gelişiyor. Bu teknoloji süreçleri kolaylaştırıyor, verimliliği ve etkiyi artırıyor, hatta hayat kurtarabiliyor. Bütün bunlar kulağa bilim kurgu gibi gelebilir, ancak makineler başka makinelerle iletişim kurmaya başladığında ucu bucağı olmayan bir uygulamalar dünyasının kapıları açılıyor!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here