Ana sayfa Donanım Mérida Extrema C35D Akustik Gitar

Mérida Extrema C35D Akustik Gitar

0

İsmini İspanya”nın tarihi bir şehrinden alan ve gerek ağaç kalitesi, gerekse ergonomisi ile dikkatimizi çeken MéridaExtrema C35D enstrüman test sayfalarımızın konuğu
 

İyi bir akustik gitar arıyorsunuz, bütçe olarak ise kendinize 500-1000 dolar arası ayırabiliyorsunuz. ülkemizdeki akustik gitar piyasasına baktığınızda en büyük rekabet yaşanan aralıktasınız ve seçim için karşınıza neredeyse yüzlerce marka ve model çıkacak. özellikle son yıllarda Avrupa, Amerika veya Kanada merkezli olup Uzakdoğu”da üst seviye ağaçlar ve ekipmanlar kullanarak üretim yapan firmalara rastlıyoruz. LAG, Walden gibi markalar ülkemizde kabul görmeye başlayan ve bizlerin de deneyip beğendiği markalar arasında.
 

 
MéridaExtrema

Avrupa coğrafyasına hakim olan okuyucularımız bilebilirler; Mérida, İspanya”nın Roma İmparatorluğu”ndan kalma 2000 yıllık bir tarihi köyünün ismidir. Endülüs Bölgesi”nin hemen kuzeyinde yer alan bu coğrafya aynı zamanda gitar enstrümanının da doğum bölgesi olarak tarihteki yerini almıştır. İsmini böyle iddialı ve dolu bir tarihten alan MéridaExtrema, daha ilk görüşte beklentilerimizi yüksek tutmamıza sebep oluyor. Peki enstrümanın tasarım ve ergonomik özellikleri nasıl?

 

Tasarım

Gitar dünyasında hissiyat belki de enstrümanla ilk tanışma aşamasındaki en önemli faktördür. İlk dokunuş, koku, gövde ve sapın sizin dokunuşunuzla olan uyumu, bir enstrümanı sevebileceğinizi ya da ona pek sıcak bakamayacağınızı belki de ilk saniyelerde belli eder. Uzun yıllarını gitara vermiş ve bunu bir hobi olarak değil de iş olarak yapan gitaristlerde gelişmiş bir takım refleksler dikkat çeker. Enstrümanlarda kullanılan ağaç kalitesi, aksesuarlar, işçilik gibi detaylar otomatik olarak gözlemlenir ve daha ilk saniyelerde hangi gitarın üzerinde daha fazla mesai harcandığı belli olur. Mérida ile benim ilk tanışmam da ilginç bir şekilde Tünel”deki sevgili Rıfat Usta”nın atölyesinde gerçekleşti. Kendim için kaliteli bir akustik aradığımı söylediğimde karşıma ilk gelen enstrüman sayfalarımızda gördüğünüz bu alımlı gitar oldu. Açıkçası ben de marka ile ilk olarak Rıfat Usta”nın dükkanında karşılaştım ama ilk izlenimler oldukça olumluydu. Test için enstrümanı alma konusunda anlaştığımızda gövde yapısı, sap ağacı ve kullanılan akşamların son derece muntazam, bir hataya mahal vermeyecek şekilde iyi seçilmiş olduğunu gözlemledik.
 


 
Akustik gitar dünyasında Dreadnought olarak adlandırılan gövde yapısındaki enstrüman, beklediğimizin aksine kaplama değil tamamen ağaçtan oluşuyor. Fiyat aralığı 500 Dolar civarlarına indirgendiğinde kimi zaman yan bölümlerin ağaç yerine kaplama olarak tercih edildiğini görebiliyoruz. Mérida”da böyle bir durum söz konusu değil. Enstrümanın üst gövdesi ladin (SitkaSpruce) ağacından, yan ve arka bölüm ise maundan oluşuyor. Gitarın sapı da aynı şekilde maun üzerine gül ağacı klavye kombinasyonuna sahip. Akşamlara baktığımızda da kaliteli markalar dikkat çekiyor. üst eşik ve köprüde Graphtech Black Tusq XL yer alırken akort kulakları olarak Grover”lar görev alıyor. Enstrümanda fabrikasyon olarak D”addario 0.11 akustik setler standart olarak geliyor. Enstrüman tamamen akustik bir yapıda yani elektrik aksamı bulunmuyor. O açıdan canlı performanslar için sıkı bir mikrofonlama şart. O zaman ilk izlenimler bu enstrüman konusunda bizleri heveslendiriyor. Sırada Sound Dergisi”nin zorlu test süreci var. Bir albüm kaydı, bir canlı TV programı (CNN Türk”te yayınlanan Mesut Yar-Burada Laf çok programı) ve bir de akustik dinleti bizleri bekliyor.

 

çalım

MéridaExtrema”yı ilk olarak dergimizin stüdyosunda bir akustik kayıtlar sırasında test etmeye karar veriyoruz. Gitarın çıplak sesi son derece yumuşak, sıcak ve kullanıcıyı çalmaya teşvik eder nitelikte. Teller bazı gitartistler için yüksek olabilir ama ben akustik gitarlarımı o şekilde tercih ettiğim için sanki bana özel üretilmiş gibi rahat. Sap profili yuvarlak ve etli. Yani bir çok modern akustik gitarda gözlemlediğimiz gibi elektro gitar profillerine yakın bir karakterde değil. Bas frekanslar yerinde, tizler de hemen hemen aynı seviyede, mid baslar ise dolu dolu. Açıkçası beklediğimden çok daha yüksek bir ses performansı ile karşı karşıyayım. Enstrüman, çalan kişiye kendisini iyi hissettirmeyi de başarıyor. Sap oldukça seri ve gerek parmak gerekse penalı çalımlara cevabı çok net. Bu enstrümanın en sevdiği stilin parmakla openchord çalımı ya ince pena ile strumming olduğunu ekleyelim. Sırada kayıt aşaması var. Elimizde bulunan SM57 ile mikrofonladığımız C35D”yi Great River NV 1 preamp ile kullanıyoruz. Genelde tercih ettiğim, sound hole yakınlarındaki pozisyonlama MéridaExtrema için biraz fazla güçlü baslar anlamına geliyor. Yani mikrofonu daha öne sapa doğru pozisyonlamakta fayda var. O zaman sevgili AlenKonakoğlu ile genelde tercih ettiğimiz mikrofon konumu olan gövde-sap birleşim noktası ve 12. perde arasına bir deneme yapıyoruz. Evet bu enstrümanın favori noktası sanki burası.
 


 
Dengeli bas tiz dengesi ve o sevdiğimiz gövdeli lowmid”ler tam olarak burada. Enstrüman elektrik aksama sahip olmadığı için tuşeniz belirleyici faktör. İşte kaliteli bir enstrümanın da sağ elinize (pena eliniz) cevabının sağlam olması şart. özellikle yıllarca sağ el çalışmış gitarcılar için bir çok noktada stil belirleyen ve diğerlerinden ayıran önemli bir özellik olan sağ el tekniğine MéridaExtrema müthiş cevap veriyor. Gerçekten çaldıkça kendisini daha da iyi anlatabilen sıcak bir enstrümanla karşı karşıyayız. Canlı performans için MéridaExtrema ile önemli bir sınav veriyoruz. Editörümüz Aydilge”ninkonuk olduğu CNN Türk ekranlarından canlı olarak yayınlanan “Burada Laf çok” programındayız. Kendi SM57 mikrofonumuz yine emrimize amade. Mikrofonlamayı belirlediğimiz sap-gövde birleşim noktası konumlandırmasıyla gerçekleştiriyoruz. Canlı yayında enstrümanın size güven vermesi, reflekslerinizi yavaşlatmaması ve tabi ki güzel duyulması olmazsa olmaz etkenlerden. Normalde tek parça çalımına izin verilen programda Aydilge ile akustik performansımızın beğenilmesi ile 3 parça birden çalma şansımız oldu. Sonradan dinlediğime göre söyleyebilirim ki MéridaExtrema”nın o çok beğendiğim gevrek tonu programa da doğru şekilde yansımış. Canlı yayın sırasında enstrümanın akıcı klavyesi, el yormayan profil yapısı ve güven veren yapısı (akort kaçırmaması, tel kopartmaması) bana büyük kolaylık sağladı diyebilirim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here