Ana sayfa Donanım M-Audio Fast Track Ultra USB

M-Audio Fast Track Ultra USB

0

M-audio Fast Track Ultra kompakt ve hatta mobil bir arayüz.

M-audio Fast Track Ultra USB, çok yeni bir ürün sayılmaz ama yeteneklerinin çok bilindiğini düşünmüyorum. Genelde stüdyo ortamında yolumuz M-Audio markası ile neredeyse hiç kesişmedi, bu nedenle M-Audio”nun teknolojisinden çok haberdar değildim. Aklımda halen 10 yıl öncesi pratik ve ekonomik çözümler üreten bir marka olarak kalmış. Geçtiğimiz ay Haliç Kongre Merkezi’nde bir GSM operatörü”nün yıllık büyük kongresi için yaptığım prodüksiyonda surround ses düzeni gerekti. Bunu için hemen akla gelen model M-Audio fast Track USB oldu. Compel denemem için bir model gönderdiğinde çok mutlu oldum ama performans olarak açık söyleyeyim pek umutlu değildim çünkü düşünsenize 24 bit 96 Khz de 6 x I/O kullanacağım ve tümünü USB2 bağlantısından… “Haydi bakalım” dedim kendi kendime. Oldukça şık ambalajını açtığımda gayet güzel tasarlanmış stil bir cihaz çıktı karşıma. Kaliteli plastikten üretilmiş gövdesi, led aydınlatmaları ve rahatça kavranabilir potları ile özel bir his uyandırdı bende. Plastik olması mobil olması açısından bir artı çünkü oldukça hafif bir cihaz olmuş.

M-Audio Fast Track Ultra USB

çalışmaya geçmeden önce hemen özelliklerine göz attım. 24 bit ve 96khz çözünürlüğü destekleyen bir işlemcisi var. Yanında gelen driver Cd ile oldukça başarılı bir MX-Core DSP mixere sahip oluyorsunuz. Sekiz dijital efekt algoritması bulunuyor. 4 x XLR mikrofon girişi global olarak 48 volt phantom enerji kullanabiliyorsunuz. 6x analog giriş ve çıkışa sahip, ses düzeyine radikal müdahale etmek için 20dB pad fonksiyonu var. İki adet düzeyi bağımsı ayarlanabilir kulaklık çıkışı; S-/PDIF bağlantısı… USB’den enerji ile çalışabiliyor ve Pro Tools M-Powered uyumlu. Bu temel özellikler aslında bizim projemiz için yeter de artar bile.
 

 

Prodüksiyona başladığımızda ilk dikkatimi çeken ses kalitesi oldu. Altı analog ve iki dijital full-duplex I/O u USB2 bağlantısı ile sorunsuz kullanmak için sizin de tahmin ettiğiniz gibi oldukça başarılı bir driver”a gerek var. Gerçekten USB2’nin tüm sınırları zorlanmış ve bu bağlantı sisteminin aslında ne kadar geniş bir banta sahip olduğu şaşırtıcı. “M-audio Fast Track Ultra” aslında kompakt ve hatta mobil bir arayüz. Dolayısı ile onu farklı kategoride sınıflandırmak gerek diyeceğim ama çoktan stüdyo ortamına hazır hale gelmiş bile. Ancak sadece USB bağlantısını kullanarak “M-audio Fast Track Ultra” yı çalıştırmak isterseniz iki kanal, S/PDIF ve kulaklık çıkışları ile sınırlı kalıyorsunuz. Tüm kanalları ful kullanmak isterseniz adaptörden enerji takviyesi almanız gerek. Bence bu da gayet normal.

M-Audio Fast Track Ultra USB

“M-audio Fast Track Ultra” nın ön tarafında 4 adet XLR mikrofon girişi var. Diğer girişleri arka tarafında bulunuyor. Bu sistemde M-Audio, en yüksek kalite preamp”lerini iş başına getirmiş yani “octane”leri. Arkadaki minik bir şalter ile phantom enerjiyi açıp kapatabiliyorsunuz. Arka tarafta cihaz altı line giriş sunuyor. Bunlar halk arasında gitar jack yada çivi jack diye de bilinen 6,3 milimetrelik jack’lar. İşte benim bu cihaz ile ilgilenmemin nedeni bu 6 çıkış oldu. 5.0 surround prodüksiyonu için gerekli olan her şeye sahip. 1 ve 2 in için birer insert girişi mevcut. Buradan yine farklı sinyaller girmek mümkün. MIDI bağlantısı sayesinde her türlü MIDI enstrümanı bağlamak mümkün.
 

 

Entegre DSP mixere gelecek olursak intern tüm sinyalleri istediğiniz çıkışlara gönderebiliyorsunuz. Aynı zamanda bilgisayardan gelen tüm sinyalleri pratik olarak işleyebiliyorsunuz. Mixer nerede derseniz driver”i yüklediğinizde bilgisayarınızda yönetim panelini görebilirsiniz. Bu panelde delay, reverb, echo gibi temel efektlere bile sahip oluyorsunuz. Bu efektlerden üç tanesini zincir halinde kullanabiliyor ve hatta kulaklık mixinden kontrol edebiliyorsunuz. “M-audio Fast Track Ultra”yı kendi fiyat klasmanı içerisindeki rakipleri ile karşılaştırdığımızda aslında oldukça önde olduğu ortaya çıkıyor. Kendisi ortalama 400 Euro olmasına rağmen 1000 Euro üzeri klasmandaki cihazların bazı özelliklerine sahip. Yüksek kaliteli mikrofon girişleri ve 96 khz çözünürlüğü sayesinde stüdyo ortamında buluyor. Kendini oldukça pratik DSP mixeri sayesinde ise profesyonel kayıt cihazlarının yanında yerini alIyor. Sadece 6,3 mm jack girişi çıkışı olması bir dezavantaj sayılabilir, monitör çıkışı olmaması da öyle ama dediğim gibi bu fiyat klasmanındaki kaliteye baktığımızda bu özellikler zaten abartı kaçar. Bu özelliklere sahip olsaydı orta ölçekli stüdyolarda mixere bile gerek kalmazdı.

M-Audio Fast Track Ultra USB

Beni en çok etkileyen ise linear frekansı ve dinamiği oldu. 5.0 prodüksiyon esnasında subwoofer kullanmadık sadece center vardı. Bu setup’da bile dinamik çok bariz kulağa çarpıyordu. Keşke 6 kanalı USB enerjisinden kullanabilseydik diyebilirsiniz ama USB2’nin de bir sınırı var. Stereo kullanıldığı taktirde mobil olarak da harika bir seçenek. Bu yıl bir kısa film projemiz olacak. Orada dış çekimlerde kullanmayı düşünüyoruz bakalım neler olacak 🙂
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here