Ana sayfa Donanım M Audio C600 Fast Track

M Audio C600 Fast Track

0

M Audio C600, Fast Track serisinin yeni nesil desktop ses kartı. Kullanıcılarını oldukça memnun edecek bir çok özelliğin haricinde masa üstü kullanımına uygun tasarımı ile son derece şık bir cihaz olan C600, Mobaseri Stüdyoları’nda zorlu bir sınavda.
 

Görsel güzelliği bir tarafa bırakacak olursak teknolojik olarak da oldukça başarılı yeni nesil yüksek kalitedeki AD/DA dönüştürücüler kendisini hemen belli ediyor. Cihaz fiziksel olarak 6 giriş 8 çıkışı bünyesinde barındırıyor, arka yüzeyde bulunan analog girişlerde kullanılan XLR/TRS kombo terminalleri çok beğendim çok pratik. Aynı terminal üzerinden iki farklı bağlantı protokolünü kullanabiliyorsunuz, çıkış terminallerinin hepsi dengeli TRS dijital giriş çıkış formatı.

SPDIF – RCA konnektör terminali üzerinden bağlantı yapabiliyorsunuz. Ayrıca MIDI protokolü için hem giriş hem de çıkışlar mevcut. DAW ile iletişimiz USB 2.0 üzerinden gerçekleşiyor.

ön yüzeyde iki adet TRS giriş ve birbirinden bağımsız volüm kontrolü bulunan iki adet kulaklık çıkışı yer alıyor. Güzel kısımı sonraya bıraktım 🙂 Gelelim cihazın cihazın üst yüzeyine.
 

m audio c600 fast track
 
Tasarım

Dört adet analog girişin sinyal göstergeleri 8 adet led’den oluşuyor. İlk beş tanesi yeşil renkli, sonrasında hacmin oldukça yükseldiğini gösteren iki led sarı renkli ve artık tepe noktasına ulaştığınız için sizi uyaran son led ise kırmızı renkli.

1 ve 2. kanalın üst ortasında 48V destek butonu bulunuyor ver her iki kanaldan da voltaj gönderiyor. 3 ve 4. kanallar için de aynı durum söz konusu. Orta kısımda giriş seviyenizi belirleyen gain knobları yer alıyor. Hemen altında bulunan butonlarda ilki Front / Rear sadece 1 ve 2. kanala özgü ön veya arka yüzeydeki giriş terminallerinden hangisini kullanıyorsanız onu seçmeniz için, hemen yanında bulunan Pad butonu ise line sinyal seviyesinde giriş seviyenizi -20 db azaltmanız için tüm kanallarda mevcut.

Preamp’ler oldukça güzel, yumuşak bir tınıda. İstediğiniz sinyali fiziksel olarak kontrol edebilmenin yanında cihazla birlikte gelen Driver Controller yazılımı şık bir arayüz olarak hizmet veriyor. Devamlı surette tüm giriş ve çıkış sinyallerinizi bir arada görebiliyor, istediğiniz özellikleri bu yazılım sayesinde ihtiyacınıza göre düzenleyip, aktive edebiliyorsunuz.

 

Farklı özellikler
Cihazın üst yüzeyinin sağ kısmı çıkış terminallerini yönetmeniz için özenle tasarlanmış. M Audio C600 Fast Track’ in en önemli özelliği bu cihazın aynı zamanda monitör kontrol ünitesi, hem de DAW kontrol butonlarına sahip olması. A butonu 1-2. çıkışlara, B butonu 3-4. çıkışlara C butonu 5-6. çıkışlara bağlamış olduğunuz farklı monitörlere veya subbass’a sinyalinizi yönlendirebiliyor.

Bu işlemi yapacak olan en ucuz monitör kontrol ünütesi bile neredeyse bu cihazın yarı fiyatından fazlaya denk geliyor. Bu durumda bu özellik sayesinde oldukça avantaj sağlamış oluyorsunuz. İki adet kulaklık çıkışının bağımsız kontrol edilebildiğinden bahsetmiştim.

Ancak her iki çıkış da standart kurulumda aynı sinyal kaynağını paylaşıyor. Farklı sinyalleri control driver yazılımından ayarlayarak 2. kulaklık için 3-4. çıkışları veya istediğiniz birini seçebiliyorsunuz. Kocaman bir knob olan ana volüm kontrolü de cihazın en iri parçası ve çok şık bir havası var. En sağda bulunan multi butonu kullandığınız DAW programında çok kullandığınız önemli bir özelliği veya favori fonksiyonunuzu atama yapmanız için düşünülmüş.
örneğin otomasyon sayfası veya makas için kullanılabilir, en alt sırada bulunan geri-ileri-dur-çal-kayıt butonları zaten DAW programının olmazsa olmaz butonları ve o kadar çok işe yarıyor ki…
 

m audio c600
 
Yazılım desteği
C600’ün kendi içerisinde bulunan DSP’si sayesinde yazılımıyla birlikte gelen FX’leri de istediğiniz giriş ve çıkışa istediğiniz oranda karıştırabiliyorsunuz. FX’ler çok başarılı ve ihtiyaca cevap vermenin ötesinde diyebilirim.

Ayrıca ProTools yazılımın LE versiyonu da bu cihazın yanında geliyor.

Sonuç
Aslında M-Audio; ses kartı, mixer, monitör kontrol ünitesi ve DAW kontrol ünitelerini bir arada bulunduran kombo cihazı yapmakta biraz geç kaldı.

Uzun süredir beklenen bu cihazın öncesinde her bir cihazı ayrı ayrı satın alıp kullanmak zorunda kalan çok fazla ev stüdyo kullanıcısı var ne yazık ki. Eğer masa üstünüz dar ve bir yığın kablodan geçilmiyorsa, bu cihaz masanızı bir anda derli toplu bir hale getirecek ve tüm projelerinizde işinizi fazla fazla görecektir. 499 USD + KDV fiyatıyla ev stüdyonuzun kalbi olmayı bekleyen M Audio C600 Fast Track’in Distrübütörü Compel.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here