Ana sayfa Donanım M-Audio BX5-D2

M-Audio BX5-D2

0

Başlangıç seviyesinde, uygun fiyatlı bir monitör olduğu için müzik dünyasında ayrı bir yere sahip olan BX5 modelinin yenilenmiş versiyonu BX5-D2, yerini aldığı modelin efsanesini kaldığı yerden devam ettirebiliyor mu? Bu sorunun cevabını bulmak için Mobaseri Sound Stüdyoları”ndayız.
 

M-Audio BX5-D2 yakın dinleme referans monitörü diğer test konularımızdan birisi. Bu monitörün atası olan BX5 müzik dünyasında çok ayrı bir yeri olduğunu hemen herkes bilir. Başlangıç seviyesinde, uygun fiyatlı bir monitör olduğu için birçok müzisyenin ilk amatör stüdyosunu kurarken tercih ettiği, sonra da vaz geçemediği bir monitördür BX-5. M-Audio mühendisleri uzun uğraşlar ve denemeler sonunda fiyatını arttırmadan daha kuvetli ve dengeli sürücüleri ile amplifikatörü olan bu stüdyo klasiğinin yeni versiyonunu ürettiler.

Dinlediğimiz birçok popüler şarkının bu hoparlörler referans alınarak tasarlanıp sunulduğunu düşünecek olursak, BX5″in yaptığı iş hiç de fena değil… Bestseller ödülü bu monitörlerde olsa gerek.
 

m audio bx5-d2
 
Yeni ve eski karşı karşıya

İlk seri olan BX-5″lere göre çok daha kuvvetli ve detaylı frekans cevabı var. özellikle gövde aralığı olan 150hz-500 hz arası inanılmaz detaylı. 40w düşük frekans (LF) sürücü amplifikatör gücü, 30w yüksek frekans sürücü (HF) amplifikatör gücü bulunan A/B sınıfı biamp iki kanal amplifikatörü gerçekten çok güzel tasarlanmış kolay yorulmuyor ve baskıya da çok dayanıklı. Kutusunu açıp stüdyomda standlar üzerine yerleştirip ortalama 50 saat aralıksız ve %45 volümde çalıştırıp gerçek duyumuna ulaşınca yorumlar yapmak aslında daha sağlıklı olabilirdi. Ancak yayıncılığın cilvesi; yeterli süre olmadığı için cihazı 20 saat kadar çalıştırabildim. Bir çok türde müzik dinledim, kendi yaptığım işleri tecrübe ettim. Baskıya maruz bırakılmadığı sürece çok güzel yanıt aldığımı itiraf ediyorum. özenle geliştirilen yüksek frekans sürücüsü saf ipekten yapılmış ve kasa rezonansından etkilenmemesi için kasa içerisinde çok iyi izole edilmiş. Bu durum da özellikle tizlerin stereo imajını genişletmiş. Ben kendi şahsım adına ipek tiz sürücüsünü, çok yumuşak ses ürettiğini düşündüğüm için tercih etmiyorum. Metal mebranın sesini daha gerçekçi buluyorum. Ancak BX-5 D2″de kullanılan ipek tiz sürücülerin sesi hoşuma gitti. Bunu stereo imajın genişliğine bağlamak da mümkün olabilir… Bas ses üreten sürücü oldukça başarılı yanıtlar veriyor. örgülü kevlardan üretilen sürücü diyaframı oldukça hızlı ancak dış çeperde kullanılan lastik körüğün esneme potansiyeli de çok dengeli. Ne çok esniyor ne de çok gergin. Rezonansı çok iyi dengeleyip absorbe etmesi gerektiği kadarını ediyor, bu durum da özellikle belirttiğim gibi gövde frekans aralığında çok detaylı bir duyum sağlıyor.

 

Crossover avantajı

Başlangıç seviyesindeki amatör kullanıcıların yanı sıra uzun yılarını stüdyoda geçirmiş bir çok profesyonelin de tercih edip kullandığı bu monitörün en gelişmiş özelliği crossover devresi. Frekans kesme noktası 3khz olan crossover sanıyorum oldukça dar bir açı ile kesim noktasında buluşuyor. Gönderdiğim 3000 hz sinüs dalgasını hem tiz hem de bas sürüsü paylaşımı çok dengeli bir şekilde rahatlıkla okuyabiliyor, bu çok önemli bir özellik, crossover’in kesim noktasına denk düşen notalarda sinyal paylaşımı geniş bir açıyla yapılırsa o noktada bazı kayıp sesler söz konusu olabiliyor. Dar açı geliştirilerek bu durum önlenmiş. Ağır MDF kasa vinyl ile lamine edilmiş, olduça şık bir tasarım söz konusu.
 

crossover
 

Sonuç

Bana göre gerçek tasarım reformunu iç kısmında, kullanılan amplifikatör ve sürücülerinde, gizleyen kaliteli bir cihazla karşı karşıyayız. Fazla söze çok gerek olmadığını belirterek fiyat / performans aralığında sanıyorum en doğru tercihlerden birisinin BX5-D2 olduğunu söylemek mümkün. 379 USD + KDV fiyatı ile dünyada en çok satılan referans monitörünün Türkiye distribütörü Compel.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here