Ana sayfa Donanım M-Audio Axiom Pro 49

M-Audio Axiom Pro 49

0

Türkiye”nin en hızlı büyüyen dijital müzik marketi muzikekipman.com ürün incelemelerine M-Audio Axiom Pro 49 ile devam ediyor.


www.muzikekipman.com

M-Audio, MIDI klavye ve controller konusunda oldukça tecrübeli ve bilinir bir şirket. Bu bilgi ve tecrübelerini Axiom Pro serisine nasıl yansıtmış inceleyelim.

Yarı ağırlıklı ( semi weighted ) 49 tuş, pitch ve modülasyon tekerleği, 9 slider, 8 sonsuz dönebilen rotary kodlayıcı, 8 tuşeye duyarlı pad cihazın üstüne ergonomik bir şekilde yerleştirilmiş. Parametreleri görebileceğiniz LCD ekran, çeşitli fonksiyon düğmeleri fikirlerinizi hızlı bir şekilde uygulayabilmek için güzel seçenekler sunuyor bize. Expression ve Sustain pedal giriş, MIDI giriş çıkış, USB port ( aynı zamanda güç sağlayıcı ) ve harici adaptör girişi cihazın arkasında yer alıyor.

Burada kasa sağlamlığından da bahsetmek istiyoruz. Klavye üstünde yer alan birçok kontrol seçeneği cihazı sahnede kullanmak için cazip hale getiriyor. Sürekli taşınan ve konserlerde kullanılacak bir klavyenin çok sağlam olması gerektiği aşikar. Axiom Pro yapım kalitesi ile beğenimizi kazandı.
 

M-Audio Axiom Pro 49


Genel MIDI Kontrol

Cihaz iki şekilde çalışıyor: genel MIDI controller ya da Hyper Control aracılığı ile yazılım ( DAW ) modu.

Axiom Pro oldukça güçlü bir controller. Klavye, padler tuşe hassasiyeti ile bizi şaşırttı. özellikle pad’ler, konser ve kayıt sırasında gerçekçi bir sound yaratmanızı oldukça kolaylaştırıyor. Klavyeyi 4 ayrı bölgeye ayırabiliyorsunuz. Bu bölgeleri hangi MIDI kanalı ile eşleştirmek istediğinize karar verebiliyorsunuz. Axiom Pro 49 bu sayede elinizin altına muazzam kontrol seçenekleri sunuyor.

 

Hyper Control Software
Cihazın Cubase,Pro Tools, Logic, Ableton ya da Fruity Loops gibi tüm sequencer yazılımları ile birlikte çalışmasını sağlayan yazılımın adı Hyper Control. Bu yazılım M-Audio mühendisleri tarafından oldukça uzun uğraşlar sonrasında geliştirilmiş.
Test sırasında kullandığımız tüm yazılımlar klavyeyi hemen tanıyıp sorunsuz bir şekilde Hyper Control modunda çalışmaya başladı. Yazılım açılışta faderları kanal seviyesi, rotary fader’ları ise kanal pan ayarlarını kontrol etmek üzere programlanmış. Bu ayarlar isteğinize göre send seviyesi, EQ, plug-in kontrol gibi değiştirilebiliyor. Fader altındaki düğmeler mute, solo, kayıt etme gibi seçenekler sunuyor ve bu işlemlerin hangi kanal için yapıldığı LCD ekranda gözüküyor.

Hyper Control”ün en akıllı özelliklerinden biri açtığınız plug-in özelliklerini tanıyıp kendi düğmelerine otomatik ataması. Sinyal akışı iki yönlü olduğundan parametre değişikliklerini hem bilgisayar ekranında hem de LCD ekranda görebiliyorsunuz. Yapılan her fader hareketi ile değişen LCD ekran size yaptığınız değişilikler hakkında anında bilgi sunabiliyor. Bu özelliği ekranın HOLD özelliği ile durdurmak mümkün.
 


Tuş hassasiyeti kalitesi,Axiom Pro’nun belkide en güçlü oduğu konu.
Mikser ayarlarını değiştirirken, açık olan tüm kanalllara ait fader ve düğmeler 8″li gruplar halinde görüntülenebiliyor. Bu gruplar ekrana dikey olarak yerleştirilmiş. 1-4 kanal arası sağ kolon 5-8 arası ise sol kolona yerleştirilmiş.
M-Audio Axiom Pro oldukça başarılı bir ürün olmasına rağmen eksikleri yok değil. Bizim en çok dikkatimizi çeken kontrollerin touch-sensitive olmaması oldu. Bu eksiklik LCD ekranın siz sadece bir fader’i hareket ettirince değişmesine yol açıyor. Diğer eksikliklerin firmware güncellemesi ile kolaylıkla düzeltilebilecek şeyler olduğunu düşünüyoruz.
 

 

Otomatik Plug-in Parametre Haritalama
Test sırasında kullanığımız Cubase yazılımı da seçtiğiniz plug-in parametrelerini istediğiniz kanalın istediğiniz slot”unda sorunsuz bir şekilde atayabildik. Hyper Control bu işin büyük kısmını otomatik olarak gerçekleştirdi. Pro Tools yazılımı ile aynı firma ( Avid ) tarafından üretilen Axiom Pro 49 doğul olarak Pro Tools 10 ile yaptığımız testlerde hiç problem çıkarmadı. Açtığımız tüm sanal enstrumanları hemen tanıyıp, çok akıcı bir şekilde tüm değişklikleri şarkımıza uygulamamıza olanak sağladı. Elektronik müzikle uğraşanların çok yakından tanıdığı Reason ve Ableton yazılımlarında EQ filter, volume otomasyon gibi çok kullanılan parametreleri hiç ayar yapmadan hemen kullanmaya başlayabildik. Bu kolay kullanım avantajı müziğe yeni başlayan yada teknik detaylarla çok uğraşmak istemeyen müzisyenler açısından çok önemli bir özellik olarak öne çıkıyor. Tüm testlerimizi Windows 7 tabanlı bir PC”de yaptıktan sonra aynı işlemleri 2012 üretimi Mac Pro ve Logic ile test ettiğimizde bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Guitar Rig gibi açtığımız tüm plug-inler klavye tuşlarına otomatik atandı yada istedeğimiz şekilde değiştirilebildi.
 

Bağlantılar

Sonuç
Sitemizi ziyaret eden ve yazılarımızı okuyan birçok kişiden şu soruyu sordu bize: Axiom ile Axiom Pro farkı nedir ve bu fiyat farkına değer mi? Klavye ve mouse bağımlılığınızı azaltıp VST enstrüman ve DAW yazılımlarınızı daha hızlı kontrol etmek istiyorsanız değer. HyperControl yazılımı bunu size sağlayacaktır. Aradaki fark HyperControl kaynaklı sonuç olarak. Bu kadar yazılım özelliğinden sonra bir klavyenin en önemli özelliklerinden biri olan tuş hassasiyeti kalitesi Axiom Pro”nun belkide en güçlü olduğu konu. Tru Touch teknolojisi sayesinde çalarken gösterdiğiniz özen kayıtlarınıza birebir yansıyor. Axiom serisinin tuşe özelliklerinin “yarı piyano” ağırlıklı klavyeler içinde en iyisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak temel sequencer mikser ve plug-in kontrolleri dışında özellikler arıyor ve tuşeye önem veriyorsanız Axiom Pro size göre.
 


HyperControl yazılımı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here