Ana sayfa Donanım Lumix Dijital Fotoğraf Makineleri

Lumix Dijital Fotoğraf Makineleri

0
Panasonic Convention 2010″a her ne kadar 3D konsepti ve TV”ler damgasını vursa da, Panasonic firması yeni piyasaya sürmeye hazırlandığı onlarca farklı model dijital fotoğraf makinesiyle bu konuda iddiasını göstermiş oldu.
 

 

Lumix”lerin donanımının yanısıra yazılımında da yapılan önemli geliştirmeler ve akıllı otomatik ayarlarla çekim kalitesi arttırılırken, başarılı fotoğraf çekiminin de herkes için kolay hale getirilmesi hedeflenmişler. Ayrıca en düşük seviyelerden başlayarak hemen hemen tüm modeller HD video kaydetmeye olanak tanıyor.

Fotoğraf kategorisinde duyurusu yapılan yeni ürünler:
Bol renk seçenekleri ile kompakt modeller Limux DMC-ZX3,DMC-FS33,DMC-FS30,DMC-FS11, DMC-FS10


 
 
 

 

 
Süper zoomlu yeni kompaktlar Limux DMC-TZ10, TZ8
 Dış mekaniçin dayanıklı Limux DMC-FT2 Sergilenen “DSLR like” kompaktlar Lumix G1, GF1 ve GH1

Yeni modellerde göze çarpan bazı özelliklerse:

Panasonic”in yeni duyurduğu 5X optik zoomlu FS serisi (14.1 megapiksel DMC-FS11 ve 12.1 megapiksel DMC-FS10) kameralarda, Ultra Hızlı Otomatik Odaklama özelliği bulunuyor. Serinin her iki kamerasında da bulunan The Venus Engine IV işlemci ultra-hızlı yanıt süresi sağlıyor. Deklanşör süresi DMC-FS11″de yaklaşık 0.006 saniye, DMC-FS10″da da 0.007 saniye kadar kısa. Minimum 0.35 saniyede çekimi yapılan hedef üzerine kilitlenmeyi sağlayan ultra hızlı Otomatik Odaklanma (AF) ve yaklaşık 1.01 saniyelik kısa açılma süresi özellikleriyle hızlı yanıt veren fotoğraf makineleri, ani ve hazırlıksız fotoğraf çekimlerini kolaylaştırıyor.

Münih”te duyrulan yeni Lumix DMC-FT2 aktif dış mekan kullanımı için geliştirilmiş. 4.6x optik zoomlu yüksek kaliteli LEICA DC VARIO ELMAR 28mm geniş açı objektif kullanan 14,1-megapiksel”lik kamera, 10 metreye kadar su geçirmez, 2 metreye kadar darbeye dayanıklı, -10 derece santigrada kadar donmaya dayanıklı ve toz geçirmez.

Yeni DMC-TZ10 fotoğraf makinesinin içinde bütünleşik bir GPS cihazı da var. Fotoğrafın çekildiği konum verilerine enlemi ve boylamı ekleniyor ve bu EXIF verilerine otomatikman yerleştiriliyor. Bu coğrafi etiketli görüntüler sosyal medya internet haritalarında işaretlenerek arkadaşlarla ve aile fertleriyle paylaşılabiliyor.
 

 


 

Panasonic firmasının Münih”te yeni anons ettiği Lumix dijital fotoğraf makineleriyle ilgili izlenimlerimi yazarken G Serisi”ne (G1, GF1 ve GH1) çok ayrı bir tırnak açmam gerekiyor. İncelediğim Lumix DMC-GH1, eğer DSLR performansında küçük, hafif, kolay kullanımlı kompakt bir kamera istiyorsanız harika bir seçenek. 12.1 megapiksel çözünürlüklü kamera full HD, 1080p video kayıt özelliği sunuyor.

Panasonic DMC-GH1 farklı durumlara ve nesnelere uygun değişik lenslerin kullanımına olanak tanıyarak sınırsız şekilde fotoğraf çekme imkanı tanıyor. Ayrıca makinenin manuel çekim yapma özelliği de var.

Fotoğraf çektiğiniz sırada video kaydetmek isterseniz, bunu kamera üzerinde bulunan ayrı ve özel bir tuşla gerçekleştirebiliyorsunuz. Kamerada Vario HD 14-140mm (f/4.0-5.8) objektif kullanılmış. Geniş açıdan teleye kadar geniş bir çekim açısı sunan objektif, kendi görüntü sabitleme sistemine sahip. Bunların dışında kamerada yüz algılama, akıllı otomatik mod ve HDMI bağlantısı bulunuyor. DMC-GH1″nin Dolby Digital Stereo Creator özelliği ise, yüksek kalitede ses kaydı yapmanız olanak sağlıyor.
 

Panasonic Convention 2010″da tanıtılan yeni fotoğraf makinelerin bir çoğu, Venus Engine HD II”ye dahil edilmiş “Akıllı çözünürlük” adında yeni bir görüntü işleme teknolojisi barındırıyor. Akıllı çözünürlük teknolojisiyle, üç alan (ana hatlar, ayrıntılı kaplama alanları ve yumuşak geçiş alanları) otomatik olarak tespit ediliyor. Ana hat kısımları etkili bir şekilde iyileştirilerek kenarlara daha fazla netlik kazandırılıyor, kaplama alanlarına ise orta derecede vurgulama yapılarak daha ince ayrıntılara sahip bir görünüm kazandırılıyor. Yumuşak geçiş kısımlarını daha pürüzsüz hale getirmek için Venus Engine HD II”nin üstün parazit azaltma işlemi uygulanıyor. Keskinliğin muntazam iyileştirilmesinin dışında, “Akıllı çözünürlük” teknolojisi sinyal işlemeyi en verimli biçimde, piksel piksel gerçekleştiriyor. Sonuç olarak hem fotoğraf hem de film kaydında görüntüler doğal olarak net ve temiz oluyor.

 

 


 

Lumix fotoğraf makineleri ile gelen PHOTOfunSTUDIO 5.0 yazılımı oldukça iyi iş görüyor. Hızlı açılış ve fotoğraf okuma özelliği ile bu yazılım, yalnızca yeni çekilenlerin değil, daha önceden çekilip bilgisayarınıza kaydedilmiş olan fotoğraflarınızın da kolayca sınıflandırılmasını ve düzenlenmesini sağlıyor. Yüz Hatırlama fonksiyonu daha önceden kaydedilmiş yüzleri fotoğraf içinde tanıyıp sınıflandırabiliyor. Yazılımın içeriğindeki YouTube yükleyicisi ile çekilen videolar HD (Yüksek çözünürlük) kalitesi ile doğrudan YouTube”a yüklenebiliyor. Yine bu yazılım MOV formatında 360 derece açılı panorama dosyası hazırlamanıza da imkân sağlıyor.

Ayrıca yeni duyrulan Lumix kameralarda, el titremesinden kaynaklanan hataları en aza indiren MEGA Optik Görüntü Sabitleyici (MEGA O.I.S.); hareketli hedeflerin bulanık çıkmasını engelleyen Akıllı ISO Kontrolü; insan yüzlerinin net olarak fotoğraflanmasını sağlayan Yüz Tanıma; Makro, Portre, Manzara, Gece-Portre, Gece-Manzara ve yeni eklenen Günbatımı olmak üzere 6 farklı sahne modundan birini otomatik olarak seçen Akıllı Sahne Seçici fonksiyonlarıyla kullanıcıların güzel fotoğraflar çekmesine yardımcı olan Akıllı Otomatik Ayar (iA) moduna sahip. Akıllı Otomatik Ayar (iA) modu seçildiğinde bu fonksiyonların hepsi otomatik olarak devreye giriyor, böylece kullanıcı ortam şartları değiştiğinde yeniden ayar yapmak zorunda kalmadan net ve güzel fotoğraflar çekebiliyor.

Panasonic Convention 2010 ürünleriyle ilgili daha geniş bilgi için tıklayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here