Ana sayfa Yazılım Lomografi Efekti

Lomografi Efekti

0

Lomo fotoğraf makinelerinin kendine özgü renklerini nasıl oluşturabileceğimizi ve fotoğraflarımıza bir efekt olarak nasıl yansıtabileceğimizi anlatıyoruz. Biraz eğlenmek istiyorsanız, keyifli bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz…
 

çektiğimiz fotoğrafımıza nasıl lomografi efekti verebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere Lomo fotoğraf makineleri kendine has merceği ile kendine özgü farklı tonlarda görüntü üretmekte ve oluşturduğu görüntülerin farklılığı dolayısıyla 90″lı yıllardan beri oldukça popüler olan bir markadır. Şimdi elimizde bir Lomo makine olmaksızın benzer bir etkiyi nasıl oluşturabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.
 

Şekil-1
 
 
Şekil-2
 
1. Adım:

öncelikle yapacağımız bütün işlemleri “Layers” penceresinin altındaki “Adjustment Layer” panelinden yapacağımızı belirtmeliyim (Şekil-1). Şimdi işlem yapcağımız fotoğrafımızı Photoshop programında açtıktan sonra, Adjustment Layer panelinden “Curves”i seçiyoruz. Hemen Layers penceresinin üst tarafında Curves ayarları için pencere belirecektir. Açılan bu pencereden “Şekil-2″de olduğu gibi görüntümüzün kontrastını arttırıyoruz. Sayısal olarak aynı değerleri vermeniz gerekmez elbette, görsel olarak yeterli kontrastı vermek gerekli (Fotoğraf-1).
 


Fotoğraf-1

 


Şekil-3a
 
 
Şekil-3b
 
2. Adım:

Dikkat ettiyseniz Lomo fotoğraf makineleri oldukça fazla renk sapmasına neden olurlar. Bu yüzden bu adımda bu renk sapmalarını oluşturmaya çalışacağız. Şimdi adjustment layer panelinden “color balance”ı seçiyoruz. çünkü buradaki “tone” seçeneklerinden önce “shadows” (koyu tonlar), daha sonra da “highlights”a (açık tonlar) Şekil-3a ve Şekil-3b”de olduğu gibi müdahale ediyoruz (Fotoğraf-2).
 


Fotoğraf-2

 

3. Adım:

Bu adımda yine “adjustment layer”dan “Gradient” (degrade) penceresini açıyoruz. Açılan ayar penceresinde Şekil-4″te olduğu gibi ayarlarımızı yapıyoruz (Fotoğraf-3). Bu ayarları kendi isteğinize göre az çok değiştirebilirsiniz.

 


Şekil-4
 
 
Şekil-5
 
4. Adım:

Son olarak yine “adjustment layer” panelinden “Brightness & Contrast”ı seçiyorum. Bana görüntünün kontrası biraz düşük gibi geldi. Siz işlem yaztığınız fotoğrafınızda gerek görmüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Açılan “Brightness & Contrast” ayar penceresinde Şekil-5″de olduğu gibi, “use legacy” kutucuğunu işaretlemeyi unutmadan, ayarlarımızı yapıyoruz. Son olarak layers penceresindeki herhangi bir katmanın üzerine sağ tıklayarak açılan menüde “flatten image” seçeneğini tıklayarak fotoğrafımızı tek bir katman haline getiriyoruz. Fotoğrafımızın ilk ve son hali arasındaki fark, yaptıklarımızın ne kadar işe yaradığını gösteriyor.
 


Fotoğraf-3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here