Ana sayfa Yazılım Logic Studio mu GarageBand mi?

Logic Studio mu GarageBand mi?

0

Müzik programları karşı karşıya

Her iki müzik yazılımı da Apple imzasını taşıyor ve kuruluşun arayüz, kullanım, yenilik ve eğlence konusundaki başarılarını öne çıkarıyor. Ancak müzikle ilgilenen Mac kullanıcıları hangi programı seçmeli? Sizin için her iki yazılımın da öne çıkan noktalarını inceledik.
 
GarageBand: Yaratıcılığınızı konuşturun
Garage Band”in adı, büyük ihtimalle içeriği açısından düşünüldüğünde bir programı en iyi anlatan başlık olarak kabul edilebilir. Zira Garage Band, evinizin garajında kuracağınız müzik grubunuzla (evinizin garajı olması biraz Amerikan filmlerini hatırlatıyor tabii ki, biz Türkiye için arkadaşlarınızla kurduğunuz amatör müzik grubunuzla diyelim) yaşayacağınız eğlenceyi Apple Mac bilgisayarınıza taşıyabilmenizi sağlıyor adeta. iLife”ın amatör müzisyenlere yönelik uygulaması, özellikle ünlülerin verdiği gitar ve piyano dersleriyle paketin en ilgi çeken yanı oldu. öyle ki, GarageBand ikonuna tıklarken bile heyecan duymanız mümkün. Garage Band”in ara yüzü yine en önemli avantajlardan biri, ki bu duruma Apple kullanıcıları zaten alışık durumdalar. Ara yüz, kullanıcılara maksimum kolaylık sunacak şekilde tasarlanmış. Yeni proje, dersler, Lesson Store, Magic GarageBand ve iPhone Ringtone ikonlarının altında en son yaptığınız projelere ulaşabilmeniz için de bir ikon bulunuyor. Ancak Garage Band”in Amerikan filmlerinde gördüğümüz “garaj grupları”nı aşan özellikleri de bulunuyor. örneğin özel derslerin arasında piyano bulunması, birçok kullanıcı için çok önemli bir özellik. Ders başladığında alttaki zaman çizelgesinden hangi konuların anlatılacağını takip edebiliyoruz ve göstergeyi hareket ettirerek, “piyano çalarken nasıl oturulmalı?” gibi, istediğimiz yeri atlayabiliyor ya da yeniden dinleyebiliyoruz. Apple sitesinden indirebileceğimiz diğer dersler sayesinde, gitar, piyano gibi enstrümanlar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabiliyoruz. Ayrıca hatırlayacağınız gibi Garage Band bizi ünlülerle de buluşturuyor. Satın alabileceğimiz derslerde yer alan sanatçılar Sting, Sarah McLahlan, Norah Jones, Sara Bareilles, Colbie Caillat; punk severler için Fall Out Boy, klasik rock”n roll ve blues için John Fogerty, alternatif rock”tan hoşlanıyorsanız OneRepublic ve 90″lar”ın popüler rock gruplarından Ben Folds Five”ın solisti Ben Folds.
 

 

 

Ancak bu noktada, yani müzik yapma noktasında en önemli özellik tabii ki Magic GarageBand. Bu özellik sanal grubunuzla kendi sound”unuzu oluşturabilmenizi sağlıyor. öncelikle blues”dan latin”e müzik türleri arasından seçimizi yapıyor, enstrümanlarınızın türlerini seçiyor ve “play” tuşuna basıyorsunuz. Ancak GarageBand”in sunduğu kendi müziğini yapma seçeneğinin yanında diğer özellikler aksesuar gibi kalıyor diyebiliriz. Bu versiyonda görselliğin arttığı ve grafiklerin çok daha başarılı biçimde sunulduğu göze çarpıyor. Bunun yanı sıra yeni özelliklerden özellikle sözlerle notaları birlikte kullanmanıza izin veren şarkı yazma (Songwriting) seçeneği çok keyifli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Loops seçeneğinde de efektleri sürükleyerek çizelge üzerinde istediğiniz yere bırakabiliyorsunuz. Bunlar çizelge üzerinde farklı renklerde görüntüleniyorlar ve istediğiniz kombinasyonu kolayca yaratabiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayara bağladığınız gitarınızı “Tuner” uygulamasıyla akort etmeniz de mümkün.

Logic Studio: Profesyonellik ön planda
Logic Studio ile ise müzik stüdyosunu Mac”inize sığdırabiliyorsunuz. Tabii bunun için müzik düzenleme gibi konularda biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yine de yazılımın arayüzü size birçok konuda yardımcı olacak kolaylıkta. Logic Studio”nun yeni sürümü, öncekilerden de alıştığımız üzere müzisyenler için uygulamalar, efektler ve yazılım çözümleri sunuyor.
Apple”ın Logic Pro ve MainStage uygulamalarına önemli yükseltmeler getiren ve karmaşık görevleri basitleştiren Logic Studio’nun yeni sürümü, 200’den fazla yeni özellik içeriyor.
 

 

 

öncelikle Logic Pro 9″a bakarsak, yenilikler arasında gerçekçi sanal gitar amfileri ve pedal efektleri sağlayan Amp Designer ve Pedalboard yazılım eklerini görüyoruz. Yeni Flex Time araçları seti Logic kullanıcılarının ses zamanlaması ve temposunu çabuk ve kolayca idare etmelerini sağlıyor. Apple’ın canlı performans uygulaması MainStage 2, sahne performansında kullanılabilen arka plan parçaları ve yaratıcı, gerçek zamanlı döngü kaydı sağlayabilen yeni Playback ve Loopback yazılım eklerini içeriyor. Logic Studio ayrıca video prodüksiyonu için yeni çok kanallı ses araçları sunan yeni Soundtrack Pro 3 uygulamasını ve çeşitli biçimlerde kodlama için Compressor 3.5 uygulamasını içeriyor.

Profesyonel gitaristler için de yeni Logic studio”da birço yenilik bulunuyor. Yeni Amp Designer ve Pedalboard yazılım ekleri kayıt ve ses dizaynı alanında gitaristlere yeni yetenekler kazandırıyor. Amp Designer 25 gerçek tüp amfi kullanan bir gitar sesi hissi veren 25 çiftli hoparlör kabini sunuyor. Amfi, kabin, reverb ve equaliser özelliklerini harmanlayıp eşleştirmeniz mümkün oluyor, bu şekilde kendi özel yapım donanımlarını yaratabiliyorsunuz. Pedalboard uygulamasına, overdrive, distortion, fuzz, delay, koro, flange, phaser, tremolo, treble boost, wah ve daha fazlasını içeren zengin ve yaratıcı efektler üretmek üzere her türlü düzenlenebilen 30 adet gitar stompbox pedalı eklenmiş.

Flex Time, vokaller ve enstrümanlar gibi kayıtlı seslerin zamanlama ve tempolarının çabuk bir şekilde düzenlenebilmesini sağlayan ve bu sayede müzisyenlerin daha sıkı performanslar yaratmasına olanak tanıyan bir araç koleksiyonu.
Flex Tool sayesinde, bir dalga formu içindeki tek vuruşlar zahmetli bir işlem olan dilimleme ve düzenlemeye gerek olmaksızın bir fare tıklamasıyla zahmetsizce taşınabiliyor. Audio Quantize ise tek bir menü seçimiyle nota ve vuruşları müzikal örgüye hizalayarak bütün bir performansın zamanlamasını anında düzeltmenizi sağlıyor.
 

 

 

Garage Band kullanıcısı için yeni adım, Logic…
Garage Band kullanıcıları, Logic Studio”da yeni bir çalışmaya başladıklarında alıştıkları birçok uygulamayı görebilirler. Parça düzenleme şekilleri, taşıma kontrolleri ve daha birçok özellik, Garage Band”e aşina olan bir kullanıcıya hiç de yabancı gelmeyebilir. Sample Editor ve Piano Roll gibi sekmeler de uygulamalara alışık olduğumuz, basit bir şekilde yönlendiriyorlar. Ancak arayüzün kolaylığının yanı sıra, çok daha profesyonel bir görünüm ve kullanım imkanı sunduğunu da söyleyebiliriz. Burada yapabildikleriniz Garage Band”in çok çok ötesinde. çok kapsamlı bir yazılım olan Logic Studio ile ilk karşılaşmanızda uygulamaların kapsamı biraz göz korkutabilir. Ancak hem yazılım hem de Apple”ın desteğiyle işiniz çok kolaylaşıyor. Uygulamanın yardım menüsünden birçok konuda etkin yardım almanız mümkün. Yardım konusunda karşınıza çıkan ayrıntılı konular da ilk bakışta kafa karıştırıcı görünse de, tam olarak yardım almak istediğiniz uygulamayı belirlediğinizde işinizin çok daha fazla kolaylaşacağını görebilirsiniz. Bunun dışında Apple web sayfasından da uygulamalar hakkında ayrıntılı tutorial”lara ulaşabileceğiniz belirtiliyor.

Logic Studio”nun özellikleri sayesinde, GarageBand kullanırken asla yapamayacağınız şeyleri yapmanız mümkün olabiliyor. örneğin biraz hile de olsa, vokalistinizden habersiz kaydettiğiniz vokali bir üst tempoya çekebilirsiniz. Logic Studio”nun Flex Time özelliği ise bir uygulamada aradığınız tüm esnekliği sunuyor diyebiliriz. Bu özellikle, dijital ses kaydından istediğiniz parçaları alarak uzatıp kısaltabiliyor, hatta parça içinde ileri ya da geriye de yerleştirebiliyorsunuz. Burada parçaları sizin bölmenize de gerek kalmıyor. Flex aracını seçiyorsunuz, sonrasıysa sadece çekip bırakmaya kalıyor. Arayüz burada renkli tasarımıyla size yardımcı oluyor. çektiğiniz efektin rengi parlaklaşarak size çekebileceğiniz limiti gösteriyor. Aynı şekilde Drum Replacer özelliğini kullanarak kayıtlı bir davul sesini, yazılımdaki örneklerden biriyle değiştirmeniz mümkün oluyor. Vuruşlara göre bir nota kaydı çıkaran bu özellik, istediğiniz yere aynı şekilde seçtiğiniz davul sesini yerleştirebiliyor.

Amatörlük seviyesinin üstünde bir gitaristseniz, Logic Studio, size Garage Band”den çok daha fazlasını sunmaya aday. Amplifikatör ve stompbox pedal efektleri, Garage Band”in son versiyonunu kıskandıracak derecede geliştirilmiş. Amp Designer”ı kullanarak, hayalinizdeki amplifikatörü kullanmanız mümkün. Yazılımda yer alan markalar arasında Marshall, Fender, Boogie ve Vox gibi devler bulunuyor.
Bunların yanı sıra üç de sanal mikrofon seçeneğiniz var.
 

 

 

GarageBand”de olduğu gibi, amplifikatör kontrolleri, gerçekçi olması için gerçekte kullanılan düğmelerle sunulmuş. Böylece kullanımın gerçekçi etkisi çok daha fazla. Ancak GarageBand”den farklı olarak mikrofon seçeneği tamamen size bırakılmış. Bunun yanı sıra mikrofonun pozisyonunu da kontrol edebiliyorsunuz ve istediğiniz konumda kullanabiliyorsunuz. Apple”ın tonlarca amplifikatör, mikrofon ve kabin ayarı sunduğunu ise belirtmemize gerek yok. Burada yine istediğiniz kombinasyonları kullanmanız da mümkün. Ancak siz de istediğiniz ayarları yaratabiliyorsunuz. Pedalboard kullanımı ise GarageBand”in stompbox”larıyla benzerlikler taşıyor. Ancak sayıları daha fazla ve kullanabileceğiniz efektler de daha çok. Wah pedallarının da eklenmesi bu efektleri sevenler için kuşkusuz güzel bir haber. Bunları da istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. GarageBand”in aksine, MIDI ya da USB kontrol kullanma imkanınız da bulunuyor.

Tüm müzisyenlerin hayali olan canlı performans da Logic Studio ile gerçeğe yaklaşıyor. En sevilen uygulamalardan yukarıda da bahsettiğimiz MainStage, istediğiniz enstrümanı performansınıza ekleyebilmenizi sağlıyor. Yeni versiyonda performansınızı kaydedebiliyorsunuz. Bunun dışında pek çok yeni özellik, artık tek kişilik bir grup olarak da performansınızı sergileyebilmenize imkan tanıyor. Main Stage plug-in”lerinden Playback bunlardan biri. Arka vokale ihtiyacınız varsa bu uygulamayla gerçek bir vokaliste ihtiyacınız kalmıyor. Aynı şekilde loop”ları da kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak GarageBand”in müzisyenler için çok keyifli uygulamalar sunduğu açık. “iLife”ın müzik ayağı” olmanın çok ötesinde özelliklerle GarageBand”i kullanarak müziğinize farklı tatlar katabilirsiniz. Ancak eğer GarageBand”i aştığınızı düşünüyor ve “yeni maceralara hazırım!” diyorsanız, Logic Studio 9, aradığınız yazılım olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here