Ana sayfa Yazılım Logic Pro” nun Desteklediği Senkronizasyon Protokolleri

Logic Pro” nun Desteklediği Senkronizasyon Protokolleri

0

Belli başlı tüm DAW’lar gibi Logic Pro da harici donanım/yazılım aygıt veya yazılımlarla senkronize çalışıyor. Şimdi Logic Pro’ nun desteklediği senkronizasyon protokollerini inceleyeceğiz.


MIDI Time Code (MTC):
SMPTE zamanlama kodunun standart MIDI zamanlama koduna dönüştürülmüş halidir.

MIDI Clock: Logic Pro’ nun harici enstrümanlara gönderdiği anlık kısa MIDI mesajları. Bu mesajlar cihazlar tarafından clock sinyali olarak algılanır ve işlenir.

SMPTE Time Code: Bazı MIDI arayüzleri tarafından MIDI Time Code’ a çevrilmiş audio sinyali.
 

 

 

Word Clock: Sample word’ lerinin ses dosyalarına entegre olabilen ve tüm dijital audio arayüz formatları(ADAT, FireWire Audio, S/P-DIF, AES-EBU, T-DIF) tarafından taşınabilinen dijital sinyal.

ReWire: Ableton Live ve Reason gibi yazılımlar için senkronizasyon protokolü. Logic Pro bu protokolde sadece sunucu olarak kullanılabilir, slave olamaz.

NOT:
Logic Pro ”manual” veya ”human sync” uyumludur. Aslında bu bir senkronizasyon protokolü değil; fakat bu sayede ”Tempo Interpreter” ile Logic’ in temposunu canlı çalan bir davulcuya göre ayarlayabiliyoruz.

Default olarak Internal Sync (Master) modunda açılan Logic Pro’ ya elle müdahale etmek için Transport Bar ‘dan ”Sync” düğmesini aktive etmemiz gerekli
(bknz resim 1).
 

Bunun için Transport Bar üzerinde herhangi bir noktaya CTRL + Click uygulayıp ”Customize Transport Bar” ı tıklamamız gerekli. Açılan pencereden sağ-alt kısımda bulunan ”sync” kutucuğunu işaretledikten sonra düğmemiz Transport Bar’ da beliriyor (bknz resim 2). Artık Sync düğmemizi kullanarak harici senkronizasyonu dilediğimiz zaman On/Off konumuna getirebilmekteyiz.

Sync düğmesi üzerine sağ tuş tıkladığımızda senkronizasyonla ilgili seçenekler önümüze gelmekte (bknz resim 3).
 

 

 

Buradan senkronizasyon çeşidi seçimi, MIDI Machine Control (MMC) ayarlamaları, senkronizasyon ayarlarına direkt giriş ve tempo editörlerine direkt giriş yapabilmekteyiz.

Gelen MTC ”interpreted” (uyarlanan) değerleri:

24 fps > 24 fps
25 fps > 25 fps
30 fps drop frame > 29.97 drop fps
30 fps > 29.97 fps
 

 

 

Aynı zamanda bu değerleri manuel olarak girmek için; File > Project Settings > Synchronization > General > Frame Rate dizgesini izliyoruz
(bknz resim 4). MIDI Machine Control ile uyumlu harici bir aygıtın transport ve otomasyon fonksiyonlarını kontrol edebiliriz. Bu durumda Logic ”slave” modundayken makara teyp gibi harici aygıtımızın sağladığı SMPTE kodunu senkronizasyon için kullanıyor.

Bu protokolle standart transport fonksiyonlarına ek olarak timeline’ daki atlama ve de ”cycle” gibi komutlara da isteğimiz doğrultusunda müdahale edebilmekteyiz. Atlama-ileri-geri sarma esnasında Logic; harici aygıtın belirlenen pozisyona gelmesini bekler.
 

Harici kayıt aygıtımızın Logic Pro ile çalışması için izleyeceğimiz adımlar:

Audio Instrument kanalı yaratıyoruz. Kanalımızın ikonunu ”Tape” ikonuna dönüştürüyoruz (bknz resim 5). Tape ikonu sadece grafiksel değil; aynı zamanda işlevsel olarak da kanalımızın davranış biçimini belirliyor.
 

 

 

Arrange Window’ da seçtiğimiz kanal; aynı zamanda makara teybimizde de kayda hazır hale gelen kanal oluyor.

Transport Bar’ da ”Record” tuşuna bastığımızda makara teybimize ‘kaydet’ komutu ve MMC play komutu gönderilir. MMC aygıtından geri dönüş sinyali gelene dek Logic Pro bekler.
 

Autopunch fonksiyonunu kullanıyorsak makara teybimiz de belirlenen zamanda kayda girer ve çıkar.

Güçlü müzikler yaratmanız dileğiyle!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here