Ana sayfa Yazılım Logic 9 ve Tempo

Logic 9 ve Tempo

0

Günümüzde modern müzik yapımlarında bir çok akustik kaydın yanısıra, Loop ve Sample kullanımı oldukça yaygınlaştı bildiğiniz üzere.

Loop veya Sample”ler aslında daha önceden kaydedildiklerinden, kullanılmaya karar verdiğimiz zaman en önemli sorun, bu önceden kaydedilmiş seslerin kendi miksimzin içinde aykırı durmasını önlemektir. Bunun ilk adımı ise bu materyalin sizin projenizle aynı tempo”ya sahip olmasını sağlamaktır. Veya tersi, projenizin loop veya sample ile aynı tempoda olmasını da isteyebiliriz. Bu sayımızda bu iki konuya ve projemizde yapacağımız tempo değişimlerine de kısaca bir göz atacağız.
 

Böylece yaratıcılığınıza ket vurmadan ses cangılında yolunuza devam edebileceksiniz.
 

Logic 9 ve Tempo

Bir Projenin Tempo”sunu Audio”ya Uygun Hale Getirmek:

Projemizin temposunu kullanmak istediğimiz bir audio dosyasının temposuna uygun hale getirmek için ilgili Logic Projesini açıp, audio dosyasını Arrange Area içinde seçmemiz gerekir öncelikle. Açmış olduğumuz projenin temposu başlangıçta Logic”te standart olan 120 bpm”de açılacaktır (Resim_1).
 


Resim 1

 

Audio dosyamızı projeye ithal ettikten sonra region”u seçmemiz gerekir (Resim_2).
 

Burada göz önünde bulundurmamız gereken önemli bir durum var. Bilgisayar tabanlı programlara yeni olan biri için bu özellik “Evreka” dedirtebilir. Ancak henüz erken diyorum ben. Sanırım bir kaç yıla daha ihtiyaç var. Neden mi? çünkü burada bahsettiğimiz dosyanın tercihen vurmalı ve ritmik olması doğru netice vermektedir. örneğin bir vokal kaydını projenin Temposuna göre ayarladığımızda bir çok tatsız süprizle karşılaşabiliriz.
 


Resim 2

Aman dikkat öyleyse. Ritmik, vurmalı bir loop veya bir drum Overhead kaydı bizi hiç üzmeyecekken, bir trompet solo veya vokal kaydı bizi yanıltabilir (daha doğrusu Logic 9″un beat detector”ünü).
 

Şimdi sırasıyla devam edelim: “Options > Tempo > Adjust Tempo using Beat Detection”a tıkladığınızda (Resim_3), karşımıza resim_4 çıkacaktır. Buradan “Prelisten” butonuna tıkladığımızda sonucu uygulamazdan önce kontrol edebiliriz. Böylece projenin temposunu değiştirmeden sonucu kontrol etme imkanımız olur. “Resulting Tempo” ibaresinin karşısında yazan “bpm” ise Logic 9 “Beat Detector”ün audio dosyamızın analizi sonucunda elde ettiği yeni tempo dur.
 


Resim 4

 


Resim 4
Eğer sonuç tatminkar ise resim_4″te olduğu gibi “OK” tıklayabiliriz. Artık projemizin temposu audio dosyamızın temposuna uydurulmuştur (resim_5).
 

Resim 5

 

Bir Audio Dosyasının Tempo”sunu Projeye Uygun Hale Getirmek:
 

Bir önceki bölümde projemizin temposunu davulumuzun temposuna uygun hale getirmiştik. Şimdi ise sıra bir ses dosyasının temposunu, projenin temposuna uygun hale getirmek.
 

Bunun için öncelikle projemize ithal ettiğimiz ve temposunun projemizin temposuna uymasını istediğimiz “Track”i seçmeliyiz (resim_6). Ardından “Inspector”a dönüp “Flex Mode”a tıklayıp uygun olan seçeneklerden birini seçmek gerek (Resim_7).
 


Resim 6

Resimlerden takip ettiğiniz projede gelen ses dosyası Tamburin olduğundan, “Rhytmic” seçiyorum (Resim_7). Şayet bu dosya Vokal, Trompet v.b. bir enstrüman olsaydı “Monophonic”; akor basan bir enstrüman olsaydı “Polyphonic” v.b. seçilmesi uygun olurdu. Bu nedenle burada ses dosyanıza uygun bir seçeneğin belirlemek önem kazanıyor. örneğin vokal için polifonik, veya Trompet için ritmik seçersek sonuçlar istediğimiz gibi olmayacaktır. Rhytmic seçtikten sonra ses dosyam otomatik olarak projemin temposuna uymaya başlamıştır.
 

Bu arada “Slicing” seçeneğine de kısaca değinmek istiyorum. Bu özellikle davulun temposuyla ilgili çalışırken faydalancağımız bir moddur. Tabi hemen akla gelen bir soru: Neden Logic 9″da “Rhythmic” diye bir seçenek varsa “Slicing”e ihtiyaç duyulsun ki? çok basit olmakla birlikte, aralarındaki fark bir o kadar da önemli.
 

“Slicing” mod”unu seçtiğimizde Logic ses dosyasının orijinal kaydedilmiş halini “stretching” veya “compressing”e tabii tutmuyor. Sadece transientler bir bütün olarak yer değiştiriyor.
 


Resim 7

 

Bu sayede kaydettiğimiz davul (örnek), orijinal haliyle kalıyor. Oysa diğer seçenekde (rhythmic) ses dosyasi zaman”a karşı ya sıkıştırılıyor (compress), ya da sündürülüyor (stretch). Bu da sesin az da olsa bir nebze değişmesine sebep oluyor.
 

Bu nedenle örneğimizde kullandığımız Tamburin”i ele alacak olursak; ses olarak bir iddiamız yok. Arka planda ritmik çalan bir enstrüman olduğundan ve süreklilik olmasını istediğimden (slicing de transientler arasında boşluklar varsa boş kalmaya devam ediyor) ben “Rhythmic”i tercih ettim.
 

İsteseydim “Slicing”i de tercih edebilirdim. Fakat bu sefer Tamburin”in birbirini takip eden vuruşlarında boşluk oluşabilirdi. Oysa müzikal tercihim Tamburin ritminin kesik kesik gelmeden bütün olarak duyulmasıdır. Bu yüzden “Slicing”i tercih etmedim bu örnekte.
 

Bunu anlamanın en iyi yolu okumak değil, bu makaleden hemen sonra kulağınızla aradaki farkı duymaya çalışmaktır (aktif dinleme yapmak). Bu yüzden sizlerle paylaştığım değerli bilgi ve tecrübeleri mutlaka göz okumasından sonra, kulak okumasına da tabii tutmalısınız.
 

 

Bir Projenin Alternatif Temposunu Oluşturmak:

Can”lar Logic 9, bir projede yer alan tüm Audio Region”ları, MIDI Region”ları ve Apple Loops dosyaları projenizin temposuna veya projenin içerisinde yer alan tempo değişimlerine uyum gösterecek şekilde çalışmaktadır. Böylece farklı tempoları projeniz bitmiş dahi olsa deneyebilirsiniz. ancak buradaki tempo değişimlerinin aralığı çok fazla ise Audio Region”larda sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu özelliği ihtiyat ile ele almanızı öneririm. Tabi projeniz sadece MIDI region”lardan meydana gelmişse korkacak hiç bir şey yok. Atış serbest.
 

öncelikle Audio Region”ların “Flex Mode”unu belirlememiz gerek. Bunun için “Command -F” e basarak “Flex Mode”u aktif hale getirmemiz gerek. Ardından her bir Audio Track için uygun “Flex Mode”u seçmeliyiz.
 

Projemiz açikken “G” ye basarak Global Track”i açabiliriz. Hemen yapalım ve “G”ye basalım. Global Tracks açıldı. Tempo yazan Global Track”in yanındaki küçük üçgene tıklayarak Global Tempo Track”i açalım (Resim_8).
 


Resim 8
Buradan projemizin mevcut temposu kalsın değiştirmeyelim ama farklı alternatifler oldun diye, “Alternatif” penceresinden “2”yi seçelim (Resim_8). Seçimi tamamladığınızda görüldüğü üzere projenin temposu 120 default temposuna dönüşmektedir (Resim_9).
 

Resim 9

 

İsterseniz, tüm projenin temposunu burada beliren yatay çizgiyi aşağıya ya da yukarıya doğru çekerek değiştirebilirsiniz.
 

Ya da “Kalem”i seçip farklı tempo değişimleri oluşturabilirsiniz (Resim_10). Farenizi tempo değişimlerinin köşesine getirdiğinizde işaret parmaklı bir ele dönüşen fare imleciniz, size “ben bu sert tempo değişimini” yumuşatabilirim diye seslenmektedir. Bu el işaretini fare imlecinin yerine görüldüğünde bu köşelerden tutup tempo değişimlerini yumuşatabilirsiniz (Resim_11).
 


Resim 10

Hatta tüm tempo değişimlerini kopyalama imkanına da sahipsiniz. Böylece projenin içerisinde yaptığınız tempo değişimlerini kolayca projenin başka yerlerinde yeniden yapmak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz.
 

Evet can”lar, bu sayımızdaki bilgiler sayesinde Logic 9″un tempo konusunda ne kadar esnek olduğunu gördük. Bu sayeden projemizi değişik tempolarda Bounce edip dinleyebilir ve projemizi buna göre şekillendirebiliriz. Ayrıca, projemizin temposunu ses dosyasına uygun hale getirmeyi, ve de tam tersi, ses dosyasını projenin temposuna uygun hale getirme konularına göz attık.
 


Resim 11

Yararlı olduğuna inandığım konuları sizlerle paylaşma imkanım olduğu için çok mutluyum. Yeniden buluşmak ümidiyle.
 

Huzur.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here