Ana sayfa Yazılım Logic 9: Sorround miksimizi test edelim…

Logic 9: Sorround miksimizi test edelim…

0

Bu yazımızda surround miksimizi test etmeye yarayan araçlar kullanacağız. Bunlara göz atarak sorunlu alanları nasıl tespit edeceğimizi inceleyeceğiz. Ayrıca down-mixing (surround miksi stereo veya başka formatlara çevirmek) konusunu da inceleyeceğiz.
 

Logic Surround Miks Kontrol

Logic”te surround miksinizi kontrol etmeye yarayan plugin”ler mevcuttur. Bu plugin”lerle 5.1 (surround) kanalların her biri soyutlanabilmekte ve varsa sorunlu kanalların ayrıştırılarak tespit edilmesi sağlanabilir.
 


Şekil 1
 
Şekil 2
Logic 9, “Multichannel Gain” (Bknz şekil 1-2) plugin”i sayesinde her bir kanal için (5.1) faz kontrolu yapılabildiği gibi, ayrıca surround kanalların her biri susturularak (mute) tek bir kanalı dinleme ve kontrol etme imkanı da sunmaktadır. Multichannel Gain plugin”inde surround kanallar ITU, Centered, LCR-Grouped, Internal konfigürasyonlar tercih edilebilir. Bunun için “Preferences > Display” den istenen seçim yapılabilir.
 

Şekil 3
 
Şekil 4
Logic 9, “Multi Meter” ile mükemmel bir surround analiz imkanına sahipsiniz.
 

Şekil 5
 
Şekil 6
Logic”in neden film endüstrisinde bu kadar tercih edildiğini anlamak zor değil. Günümüz DAW”ların bir çoğu artık eksende birbirine yaklaşsa da, Logic aranje ve post production açısından hala önde görünüyor. Logic ile birlikte gelen stock pluginlerle surround çalışmak gerçekten de diğer sequencerlere göre daha kolay. Tabii ki tercih ve alışkanlık da bu seçimleri önemli birer kriter.

 

Down Mixing

Şimdi tam bir surround miks bitirmiştik. Bu down miks de nerden çıktı? Neyin nesidir? Down Mix surround miksinizin (5.1), quadrophonic (4) veya stereo (2) mikse dönüştürülmesidir.

Uzun uğraşlar sonunda surround miksiniz tamamlandı. Ancak şimdi bir de bu miks Size stereo formatında lazım. Bir kabus mu bu? Hayır hiç sorun yok, Logic kullanıyorsunuz çünkü. Bakalım surround miks ne kadar kolay stereo bir miks”e dönüşebiliyor.
 


Şekil 7
 
Şekil 8
Hemen master kanalımızdan (bknz şekil 7) down mix plugin”ini (bknz şekil 8) ekleyelim. Bu örnekte surround miksimizi stereo formatına dönüştüreceğiz.

Pluginimizi master kanalına eklediğimizde surround modunda görünen master kanalımız (bknz şekil 9), stereo modunda görünmeye başlayacaktır (bknz şekil 10). Şimdi surround miksinizi dinlemeye başladığımızda, stereo formatında çalacaktır. Böylece stereo”ya dönüştürdüğümüz miksimizde, gerekiyorsa yeniden dengeleri değiştirebilir, ihtiyacımız doğrultusunda ayarlamalar yapabiliriz.
 


Şekil 9
 
Şekil 10
Evet, bu yazımızda surround miks ile ilgili ele alacağımız son konulara bir göz attık. Unutmayalım, surround miks için ses kartınızın uygun sayıda çıkışı olmalı ve sizlerin de buna uygun sayıda ses monitörleriniz. Yine bi önceki yazıda bahsettiğimiz gibi müzik dinleyicisi için tercih edilen stereo”dur. Ancak evlerde gitgide çoğalan 5.1 sistemleri de göz önünde bulundurduğumuzda, gelecekte pazarda bu anlamda belki geçici de olsa bir değişim beklenebilir. Bu yüzden bizlerin de bu tür değişimlere ve taleplere süratle cevap verebilmemeiz gerekir diye düşünyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here