Ana sayfa Yazılım Logic 9 Optimizasyon

Logic 9 Optimizasyon

0
Genellikle karşılaşılan sorunların temelinde basit kullanıcı hataları yatmaktadır (kablo bağlantılarının unutulması, fişin takılmaması, uygun sürücünün yüklenmemiş olması, basılması gereken tuşa basılmaması vb.) Bilgisayarın kapasitesinin üstünde çalıştırılması ya da yazılım ve donanımdan kaynaklanan hatalar da olabilir. Kopmuş dosya uzantıları veya birbirine uyumlu olmayan yazılım donanım kaynaklı sorunlar da bu kabusa katkıda bulunur.
 
Logic 9

Tüm bunlarla sağlıklı bir biçimde mücadele edebilmek için neler yapmalıyız? Gelin bu sayı ve önümüzdeki ay, bu kritik ve önemli konuyu (optimizasyon) birlikte ele alalım.

 

 

Back Up:
Sorunlar baş gösterdiğinde ilk akla gelmesi gereken husus, mevcut projemizi emniyete almak olmalı. Ancak bundan daha da önemlisi, sorun baş gösterdiğinde zaten artık bilgisayarınız donmuştur ve hiç bir komutunuza cevap vermiyordur. Nasıl kurtarabiliriz projemizi?
 

Bu sorunun birden çok cevabı olabilir ama en doğrusu “yeterince önce” yeterince “back up” almış olmaktır. Yani daha herhangi bir sorun yokken, sorun çıkma ihtimaline karşı önlem almaktır. Bu yüzden back up yapmayı günlük, saatlik hatta dakikalık bir rutin haline getirmeyi ciddi bir biçimde düşünmeliyiz, eğer henüz yapmıyorsak.
 


Resim 1

 

Bir de konuya Logic 9 açısından bir bakalım şimdi. Her Logic 9 projesini açtığımızda, projemiz bilgisayarımızın RAM”inde yasamaya başlar. RAM veriye daha hızlı erişmekle beraber, bilindiği üzere güç kesintilerinde mevcut bilgiyi koruyamaz ve veri kaybı meydana gelir. Oysa bir projeyi “save” ettiğinizde, projeniz RAM”den hard diskinize kopyalanır. Dolayısıyla nispeten daha emniyetli bir ortama alınır. İstenmeyen bir güç kaybı meydana gelse bile en son kaydettiğiniz halini yeniden açmak hiç zor olmayacaktır. Bu yüzden projenizi mümkün olan her adımda COMMAND-S ile hard diskinizde emniyete almalısınız. Logic 9″da bu eylemi yaptığınızda yani “safe” ettiğinizde, projenizin bir önceki safe edilmiş hali korunmakta ve en son yapılan değişiklikler farklı kaydedilmektedir. Böylece safe etmiş olsanız bile beş adım önce safe ettiğiniz duruma dönebilirsiniz.
 

Resim 2

 

Şimdi uygulamalı bir örnekle bu bilgimizi pekiştirelim dilerseniz. Bir Logic projesi açalım. Ardından, File > Save As (Shift-Com-S) (şekil 1). “Include Assets” ve “Copy external audio files to project folder” kutucuklarını işaretleyelim (eğer işaretli değilse). Masaüstüne farklı kaydettiğimiz (Safe As), projemizi klasörünü açalım ve birlikte içini inceleyelim (şekil 2). “Audio Files” klasörüne tıkladığımızda projenin içinde yer alan tüm ses (audio) dosyalarının da proje klasoründe yer aldığını görüyoruz (şekil 3). Şimdi masaüstüne farklı kaydettiğimiz projemize dönelim. Projemizin başlık kısmında proje isminin hemen solunda yer alan Logic ikonuna dikkatlice bakalım. Ikon ve başlık gayet net görünmektedir (şekil 4).
 

Resim 3

 

Projede herhangi bir değişiklik yapalım. Mesela bir kanalın içeriğini arrange area’ da bir kaç bar ileri ya da geri sürükleyelim. Aynı yere baktığımızda bu sefer ikonun daha pastel renkte olduğunu görüyoruz (şekil 5). Bu projemizin yapılan en son değişiklikten sonra kaydedilmediğini gösteren bir işarettir. Yani, proje başlığındaki ikon, eğer sönük görünüyorsa projemizde bir değişiklik yapılmış ancak kaydedilmemiştir. Bu durumda projenin son hali sadece RAM”de yaşıyordur. Com-S, yani kaydettiğimizde ise ikon yeniden doğal rengine geri döner ve projemizin hard diskimizde kaydedildiğini haber verir.
 

Resim 4

 

Şimdi projenizde bir kaç değişiklik yapalım ve her defasında ikonu da gözlemleyerek yaptığımız değişiklikleri kaydedelim. Masaüstünde bulunan projem klasörünü yeniden açtığımızda daha önce bulunmayan “Project File Backups” isminde bir klasörün otomatik olarak oluştuğunu göreceksiniz (şekil 6). İçerisine baktığımızda sırasıyla numaralandırılmış Logic projelerini (Şekil 6) görebiliriz. Bunun anlamı şudur. Her bir safe edilen proje bu klasöre taşınır ve bir sıra numarası alır. Bu numaralardan en küçüğü en eskiyi, en büyüğü ise en yeniyi simgeleyecek şekilde sırayla verilir.
 

Resim 5

 

Diyelim projenizi yanlışlıkla safe ettiniz, bir önceki haline geri dönmek için bu klasörden istediğiniz adımdaki haline geri dönmek çok kolay. Zaman zaman hayat kurtaran bir özellik. Yeter ki her fırsatta “safe (Comm-S)” edin. Projenizi her önemli adımda veya 10 – 15 dk”da bir safe ettiğinizde, projenizin çökmesi halinde en kötü ihtimalle 10 dk önceki halini geri yükleyebilirsiniz. Default olarak 30 kez yedekleyebiliyorsunuz ancak bu rakamı 100″e kadar artırabiliriz.
 

Resim 6

 

Şimdi önemli bir Strateji…
 

Projemizi ve “Shift Command S”, “save as” menüsünü açalım. “Include Assets” kutucuğu default olarak işaretli. Bu kutucuğun işaretini kaldıralım. Ve projemizi aynı dosyanın içine farklı olarak kaydedelim. Böylece en son düzgün kaydedilmiş hali elimizde olacak. Herhangi bir şekilde projemizin dosyaları arasında kopma varsa bu sorunun üstesinden kolayca gelebileceğiz.
 


Resim 7

 

Kopmuş Projemizi Yeniden çalıştırmak:

Bu sefer de projenizin dosyalarında kopukluk meydana gelmişse ve daha önceki “back up”lar da sağlıklı sonuç vermiyorsa atmamız gereken adımları birlikte gözden geçirelim.
 

önce yeni bir proje açalım. Media Lists area”dan browser açalım. Daha önceki projemizi bulalım. Ve “import” düğmesini tıklayalım. Projenin tüm içeriği aynı pencerede önümüze gelmiş oluyor. Bknz şekil 8
 


Resim 8
 
Resim9

 

Sol üstte yer alan “global” dügmesini de aktif hale getirelim ki projemizin içindeki global track”leri de götürelim böylece tempo değişimi v.b. genel değişiklikleri de ithal edelim. Bknz şekil 9, şekil 10. Command – A diyerek hepsini seçelim, ardından bu örneğimizde tüm içeriği almak istediğimizden, “Content”, “Plug-ins”, “Auto”, “Tempo Track” v.b. işaretleyelim. Bir tık yetecek, çünkü Command -A ile hepsini seçmiştik. Bknz şekil 11.
 

Evet Can”lar. Bu sayımızda kayıt sürecinin en hassas ve önemli olan kısmına başladık. Emek kutsaldır ve korunmalı. Buna da en başta kendimizden başlamalıyız.
 

Eh artık herkesin kendine göre bir yöntemi vardır herhalde:)
 

Huzur
 


Resim 10
 
Resim 11

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here