Ana sayfa Yazılım Logic 9: Kaldığımız Yerden…

Logic 9: Kaldığımız Yerden…

0
Yepyeni pratik uygulamalar hakkında konuşacağız ve bugüne kadar “Keşke bunu daha önce bilseydim” diyeceğiniz bir çok noktaya temas edeceğiz. Son olarak Logic Pro 9″un surround özelliklerinden bahsetmiştik. Surround özellikleriyle ilgili biraz daha derinlere ineceğiz.

Ancak önce küçük bir hatırlatma “Müzik dinleyicisi”, müziği surround yerine Stereo dinlemeyi tercih ediyor. Surround miksler daha çok film veya konser kayıtları için tercih ediliyor. Yani Logic, surround miks yapabilir ve çıktısını da alabilirsiniz. Ancak bu özelliğinin film, belgesel ve görsel tabanlı medya için daha uygun bir seçenek olduğunu hatırda tutmak gerekir. (Ama yine de insanoğlunun yaratıcılığına ket vurmamak adına denenmesinde fayda var; kim bilir belki daha önce kimsenin aklına gelmeyen parlak bir ışık yanar kafanızın içinde.)
 

logic 9
 
Ne de olsa iyi bir stereo düzende (iyi bir stereo düzen: kısaca akustik uyumlama, monitor ve yerleşimi ile dinleme pozisyonu diyebiliriz), “Phantom image” diye adlandırılan (ki bundan sonra Türkçe olarak buna hayali ses kaynağı diyeceğiz), iki monitorun arasında, gerçekte var olmadığı halde beyin tarafından varmış gibi algılanan, havada asılı bir ses kaynağı mevcuttur. Bu durum müziğin üç boyutlu algılanmasına sebep olmaktadır. Oysa bu üç boyutlu stereo algısı surround mikslerde merkez monitör tarafından maskelenmektedir. Müzik dinleme keyfi açısından bu “hayali ses kaynağı” dinleme keyfini artıran bir özelliktir. Bu nedenle: Müzik yapanlar! Stereo”ya devam.

Şimdi, Logic 9 da kullanabileceğiniz surround işlemcilere değinelim biraz. Bu işlemciler sayesinde surround miksinizi istediğiniz gibi şekillendirebilecek ve dinamiklerinizi kontrol edebileceksiniz.

 

Surround Efektler :

Surround miks için surround işlemciler (surround processor) gereklidir. Logic 9 içerisinde iki çeşit surround işlemcisi mevcuttur. Bunlardan biri çoklu kanal efekti (Multi Channel Effects) diğeri ise çoklu Mono İnsert Efekti (Multi-Mono Insert Effects)işlemcisidir.

çoklu Kanal Efektleri (Multi-Channel Effects):

Logic”te kullanabileceğiniz çok sayıda çoklu kanal effekti (işlemcisi) mevcuttur. Surround mod”unda Space Designer”ın (Logic”in baz Reverb plug-in, bknz şekil 1), stereo ve mono seçeneklerinden farkı, birden çok giriş (input) ve çıkışının (output) olmasıdır.
 


Şekil 1
 
Şekil 2
Stereo versiyonundan farklı olarak surround modunda bu plug-in”de wet & dry sürgülerine ilaveten ön (front) ve arka (rear) ve merkez monitörlere giden işlenmiş sinyal seviyeleri kontrol etmeye yarayan sürgüler bulunduğunu görmekteyiz (Bknz şekil 2).
 

Şekil 3
 
Şekil 4
Bu örnekte olduğu gibi çoklu kanal işlemcileri dikkatle incelendiğinde surround konfigürasyonunda stereo ve mono”da olduğundan daha farklı olduklarından görebilirsiniz. Bu farklar surround miksinizi geliştirmek için sunulan sürgüler veya ölçüm göstergeleri olabilir (Bknz şekil 3, bknz şekil 4).

 

çoklu – Mono İnsert Efektleri (Multi-Mono Insert Effects):

Logic 9, dinamik ve modülasyon efektlerinin bir çoğunu surround kullanımında kullanılacak şekilde tasarlamıştır. Aslınd bu tip işlemcileri surround kanallarından her birine ayrı ayrı uygulamak yerine tek bir arayüz içinde kullanılmasına imkan vermiştir. Böylece daha verimli bir iş akışı sağlanmıştır.
 


Şekil 5
Şekil 6″da, Logic”te standart olarak bulunan ve çoğu zaman projelerimde diğer EQ”ların yanısıra kullandığım Channel EQ”yu görmektesiniz. Kırmızı kutu içerisine aldığım bölümde bulunan “Configuration” sekmesine tıkladığınızda EQ”nuzun birdenbire Şekil 7″ya dönüştüğüne şahit olacaksınız. Bu şekliyle, bu plug-in”i her bir kanala ekleyebilceğinizi veya by-pass edebileceğiniz bir pencere olduğunu hemen fark edebilirsiniz.
 

Şekil 6
 
Şekil 7
Evet arkadaşlar, bu bölumlük bu kadar. Unutmayalım yaratıcılık kuralların içerisinde yaşamaz. Bolca denemeler yapın, eminim surround hakkında öğrenmek istediğiniz çok şey var. Bu yüzden bir sonraki yazımızda surround miksimizi test etmeye yarayan araçlar kullanacağız, bunlara göz atarak sorunlu alanları nasıl tespit edeceğimizi inceleyeceğiz. Ayrıca down-mixing (surround miksi stereo veya başka formatlara çevirmek) konusunu da da inceleyeceğiz.Logic”in surround özelliği ile ilk tanı?tığımda kendi projelerimden birini surround olarak miksledim, ardından bu miksi stereo haline getirdim, down-mix vasıtasıyla. Duyum olarak farklı bir deneyim oldu. önümüzdeki yazıdan sonra benzer bir deney yapmanızı öneririm.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here