Ana sayfa Haber Lizard Squad vs Anonymous

Lizard Squad vs Anonymous

0

Anonymous ve Lizard Squad: Günlük iş hayatlarını sürdürmekle birlikte, perdelerin arkasında bir yandan hack saldırılarını gerçekleştiren iki farklı ekip. çıkış noktaları aynı, ikisi ekip 2000’lerin başlarında kurulan 4Chan isimli sosyam medya sitesinde “trolleme” yapan bir kısım insan.4Chan’de toplanır, “bu gece kimi sinirlendirelim?” oylamalarından sonra hedeflerine ulaşırlardı. Böylece 4Chan ve trolleme ekibi dünya çapında meşhur olarak hem düşman, hem de sempatizan kazandılar. Vizyonları genelde sanal ortamlarda frp bazlı oyunlarda kalabalık yaratıp, dikkat çekip oradaki insanları gerçekten sinirlendirmekten oluşuyordu.

4Chan‘de barınan bu farklı ekip, zamanla bu platformdan ayrıldı ve Anonymous daha fazla “hacktivizim” denen kavram içerisinde hareket ederek politik saldırılar düzenledi. Lizard Squad ise 4Chan’deki stratejilerini devam ettirme kararını sürdürüyordu. Aslında bakılırsa Lizard Squad, Anonymous‘a oranla daha acımasız bir ekip. Lizard Squad, geçmişinde gazetecilere, medya kanallarına, kişisel bilgilere ve kredi kartlara saldırmasıyla ünlüdür. Anonymous ise, daha çok sansür uygulayanlara ve internette kişileri ifşa edenlere karşı bir hareket sergiliyor. 

Anonymous’un şimdiye kadar en etkili saldırısı olarak bilinen, 2008’in sonlarında gerçekleşecen PlayStation Network ve PayPal’e yönelik saldırısıdır. Milyarlarca PSN ve PayPal kullancısı aylarca hizmetleri kullanamadı ve Sony’nin bunu tedavi etmesi oldukça zor olmuştu. Ancak PSN’ye düzenlenen saldırıda sadece Anonymous değil, Lizard Squad da bulunuyordu. Lizard Squad, PayPal’deki bütün kredi kartı bilgilerini sızdırarak PlayStation Network ve PayPal kullanıcıları tekrar zor anlar yaşamıştı. İşte, iki farklı ekibin kavgası da burada başlıyor; Anonymous, “işimiz insanların kredi kartlarıyla değil” diyerek savaş ilan etti. 

Daha sonra Lizard Squad‘ın, kullanıcıların internette anonim gezinti yapmasını sağlayan servisleri, gazetecileri ve medya kanallarını hacklemesiyle Anonymous, Lizard’a karşı kendi saldırılarını gerçekleştirdiler. Bugün de Lizard’ın, Tor Project’e saldırmasıyla benzer bir siber savaş tekrar başlamış gibi görünüyor. 4Chan’den bu yana sürekli karşı karşıya gelen iki farklı ekip, önümüzdeki günlerde tekrar karşı-karşıya gelecek gibi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here